سلام. شهروند گرامی قبل از مطالعه مقاله به اطلاع می رساند اگر شما در هر یک از موضوعات ملکی و بویژه دعاوی مربوط به شهرداری، منابع طبیعی، اداره ثبت، راه و شهرسازی و …. دارای پرونده و یا دعاوی مطرح هستید و یا قصد طرح دعوا در آینده را دارید می توانید با وکیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه ملاقات نمایید. اولین جلسه رایگان برکزار خواهد شد.

شماره تماس:

۰۲۱۴۴۰۹۶۹۵۴ و همراه ۰۹۳۰۶۹۷۷۳۰۵

کمیسیون ماده ۱۲چیست؟

کمیسیون ماده ۱۲ برای رسیدگی به تشخیص زمین دایر و بایر از زمین موات تشکیل می شود. این کمیسیون در وزارت مسکن و شهرسازی و با حضور سه نفر از نمایندگان این دستگاه در هر استان تشکیل می شود. کمیسیون ماده ۱۲ زیر نظر مدیرکل مربوطه فعالیت نموده و به پرونده ها رسیدگی می کند. مراد از ماده ۱۲ نیز ماده ۱۲ قانون زمین شهری مصوب ۲۲ شهریورماه ۱۳۶۶ و دستورالعمل وزارت مسکن و شهرسازی مصوب ۱۳۶۷ است. به استناد ماده ۱۲ قانون زمین شهری تشخیص عمران و احیاء و تعیین زمین دایر و تمییز بایر از موات برعهده وزارت مسکن و شهرسازی است.

مراحل رسیدگی به درخواست ها در کمیسیون ماده ۱۲

وصول درخواست از طرف مراجع درخواست کننده.

ارسال مشخصات ثبتی زمین و دو نسخه رونوشت یا فتوکپی نقشه ثبتی.

در صورت نداشتن نقشه یاد شده ارسال دو نسخه کروکی دقیق زمین منطبق با سوابق ثبتی و وضع محل زمین.

انعکاس موقعیت ملک روی نقشه هوائی با مقیاس مناسب و ارسال به کمیسیون.

توضیح: گاهی درخواست کنندگان به مدارک مالکیت دسترسی ندارند.

در این مورد موظف است آخرین استعلام ثبتی و نام آخرین مالک یا مالکین که با حضور و امضاء نماینده اداره ثبت تنظیم شده باشد را به کمیسیون تسلیم نماید.

وظایف دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۲

  1. وصول استعلام ادارات دولتی ذیربط و پاسخ به استعلامات مذکور در خصوص نوع زمین.
  2. بررسی وضعیت مورد استعلام از لحاظ بلامانع بودن طرح در کمیسیون.
  3. تکمیل پرونده و ارجاع آن به کمیسیون.
  4. جمع آوری آراء کمیسیون و ابلاغ آنها به مالکین یا درج در روزنامه کثیر الانتشار.
  5. ارسال یک نسخه از آراء صادره به اداره کل زمین شهری استان.
  6. تهیه آمار از فعالیتهای کمیسیون.
  7. جمع آوری مدارک لازم جهت دفاع در محاکم.

با وصول درخواست رسیدگی، دبیر خانه کمیسیون با کنترل مدارک پیوست درخواست، بررسی خود را آغاز می نماید. از جمله موارد بررسی این است که پلاک دولتی نباشد(زیرا طرح پلاک دولتی در کمیسیون ممنوع است). همچنین قبلاً گواهی عمران موضوع قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری برای پلاک مورد نظر صادر نشده باشد. و نیز کمیسیون ماده ۱۲ قبلاً در مورد این پلاک رأی صادر نکرده باشد. بعد از بررسی موضوعات سه گانه، کمیسیون جهت تشکیل کمیسیون و در صورت لزوم بازدید اعضاء از محل تعیین وقت خواهد نمود. اعضاء کمیسیون با مطابقت مدارک و معاینه وضع ظاهری محل و تحقیق از مطلعین و معتمدین مبادرت به صدور نظریه خواهند نمود. سپس کمیسیون یک نسخه نقشه امضاء شده را به انضام نظریه خود حداکثر ظرف یک ماه به مرجع درخواست کننده ارسال می کند. نسخه دیگر نقشه با یک نسخه از نظریه یاد شده در کمیسیون بایگانی می شود.

نظریه کمیسیون ماده ۱۲ یعنی چه؟

نظریه کمیسیون که جهت یک زمین یا ملک صادر شده برای موارد مراجعات بعدی معتبر بوده و اخذ نظریه مجدد ضروری نمی باشد. آراء صادره باید عاری از هر گونه قلم خوردگی و لاک گرفتگی باشد. مشخصات دقیق پلاک اعم از مالک و شماره پلاک و مساحت و … آن باید در نظریه قید گردد. رای صادره می بایست مستدل و متکی به شواهد و مدارک صادر گردد.نباید مقدمه رای با نتیجه آن مغایرت و تضادی داشته باشد. تعیین نوع دایر به صورت باغ، مزروعی آبی و یا مزروعی دیم مزروعی مشتمل بر تعدادی درخت، ساختمان و کارگاه ضروری است. پس از صدور نظریه، پرونده مستقیما” به دبیرخانه کمیسیون ارجاع می گردد . ابلاغ رای صرفا” پس از بررسی از طریق دبیرخانه کمیسیون صورت می گیرد . در مواردی که نیاز به طرح قسمت مشخصی از یک پلاک دارای وضعیت ثبتی مشاع در کمیسیون باشد لازم است:

۱ – قسمت مذکور مفروزالرعیه بوده و با کروکی امضاء شده خود آن مشخص و مساحت دقیق نیز روی کروکی پیاده گردد .

۲ – هنگام صدور رای دو نکته زیر در متن رای ذکر شود :

الف : نظریه کمیسیون روی قسمتی که صادر میشود قابل تسری به قسمت های دیگر ملک نخواهد بود .

ب : نظریه مذکور صرفا” از جهت تعیین نوع زمین ارائه شده و مدارکی برای تثبیت مالکیت متقاضی روی ملک مورد نظر نخواهد بود .

نحوه اعتراض به رای صادره از کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری

  1. دارندگان اسناد عادی
  2. دارندگان اسناد رسمی

تنها مرجع صالح برای تشخیص عمران و احیاء زمین، کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری است. تشخیص کمیسیون ماده ۱۲ قابل اعتراض در دادگاه صالحه میباشد . مدت زمان اعتراض به رای صادره، سه ماه از تاریخ ابلاغ رای کمیسیون است. در این مدت معترض می تواند به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه و  تقاضای نقض نظریه کمیسیون ماده ۱۲ را بنماید . دادگاه نسیت به اعتراض خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی رسیدگی کرده و حکم لازم را صادر خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × 2 =

فهرست
تماس بگیرید