علت قفل شدن کد ملی چیست؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

علت قفل شدن کد ملیقفل شدن کد ملی افراد

در مورد قفل شدن کد ملی بیشتر بدانیم

در سالهای اخیر برای دریافت بیشتر خدمات اداری ، قضایی ، مالی ، ثبتی ، درمانی از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان و سایر مراجع ذیصلاح ، باید کارت ملی یا کد ملی فرد متقاضی خدمات ، در دسترس باشد.

مطلب مفید | راههای قانونی مسدود کردن کد ملی

از آنجا که کارتهای ملی ، هوشمند شده اند لذا کد ملی هر شهروند ، ملاک ارائه انواع خدمات به شخص متقاضی ، در سراسر کشور می باشد.

حال اگر به هر دلیل ، بویژه دلایل قضایی ، مشکلاتی برای یک شخص ایجاد شود ، ممکن است کد ملی چنین اشخاصی غیر فعال شود . در اینگونه موارد ، معمولاً با پیامی تحت عنوان «کد ملی شما در سامانه ثبت احوال قفل شده است» ، مواجه می شویم .

حال چنانچه شخص مورد نظر میداند به چه دلیل کد ملی وی قفل شده که باید بدنبال رفع علت برود. چنانچه نمیداند دلیل قفل شدن کد ملی چیست ، بهتر است به اداره ثبت احوال مراجعه و یا بصورت آنلاین پیگیر رفع علت باشد.

مطلب مفید | از کجا بفهمیم کد ملی مسدود شده

چرا کد ملی قفل میشود؟

در مقاله حاضر در مورد کد ملی و کاربرد آن در ارائه انواع خدمات اداری به متقاضیان بهره مندی از این نوع خدمات ، نکاتی را مطرح خواهیم نمود. همچنین در مورد قفل شدن کد ملی و نحوه رفع آن نکات لازم را ارائه خواهیم کرد. پی در ادامه با ما همراه باشید

نحوه اطلاع از قفل شدن کد ملی

اگر شخصی دارای پرونده قضایی در دادگاه باشد و در همان ایام ، برای دریافت خدمات اداری به یکی از دفاتر و مراجع ذیربط مراجعه و متوجه قفل شدن کد ملی خود شود بطور قطع متوجه خواهد شد دلیل مسدودی کد ملی اش چیست.

مطلب مفید | مستثنیات دین در قانون

در شرایطی ممکن است یک شخص ، هنگام مراجعه به مراکز ارائه خدمات ، با پیام قفل شدن کد ملی مواجه شود ولی پرونده ای هم در دادگاه نداشته باشد . یا اینکه اگر علیه وی شکایت یا دادخواستی در دادگاه ثبت شده ، از آن بی اطلاع است . در این صورت در اولین اقدام باید به اداره ثبت احوال مراجعه و از واحد مربوطه در مورد علت قفل شدن کد ملی یا مسدود شدن آن سوال نماید.

علل مختلف قفل شدن کد ملی افراد

 دلایل مختلفی برای مسدود شدن کد ملی وجود دارد . قفل شدن کد ملی یا مسدودی کد ملی از زمان تصویب ابلاغ دستورالعمل ساماندهی اجرای احکام مدنی ، صورت اجرایی گرفت.

مطلب مفید | توقیف حساب افراد بدهکار

با استناد به این دستورالعمل ، دلایل زیر را میتوان در مورد مسدود شدن کد ملی افراد ذکر نمود:

  • تقاضای مسدود کردن کد ملی محکوم علیه از سوی محکوم له در دعاوی مالی به هنگام صدور حکم قطعی و صدور اجراییه
  • قفل شدن کد ملی سربازان فراری به دستور دادسرای نظامی
  • مسدود کردن کد ملی از سوی دادسرا به منظور تکمیل قرار تامین کیفری
  • قفل شدن کد ملی به علت بدهی مالی به دستگاه قضایی
  • مسدودی کد ملی در مورد افرادی که به قصد فرار از دین ، از دادگاه ، تقاضای اعسار میکنند و دادگاه متوجه قصد و نیت فرد میشود.

مطلب مفید | جرم انتقال و فروش مال غیر

شیوه مسدود کردن کد ملی

در بیشتر موارد ، مسدود کردن کد ملی از طریق درخواست شخص طلبکار در دعوای مالی صورت میپذیرد.

بدین ترتیب که وقتی یک دعوای حقوقی و یا کیفری مطرح میشود که جنبه مالی دارد ، وقتی حکم صادر و اجراییه صادر شد ممکن است محکوم علیه از اجرای حکم خودداری نماید.

در این موارد مدعی یا محکومله میتواند به شعبه صادر کننده رای مراجعه و درخواست قفل کردن کد ملی بدهکار را بنماید.

چنانچه با درخواست وی موافقت به عمل آید ، یا بطور مستقیم به نهادهاو مراکز مربوطعه دستور مسدودی کد ملی و حسابهای فرد مذکور داده میشود یا با دادن نامه به درخواست کننده ، وی راساً به مراکز مربوطه مراجعه و دستور مسدودی کد ملی و حسابهای بانکی را به مراجع ذیربط تقدیم میکند.

معمولاً در پرونده های مهم بویژه پرونده های کیفری ، دادسرا این کار را راساً انجام میدهد.

 چرا باید کد ملی برخی افراد را قفل یا مسدود نمود؟

معمولاً یکی از این چهار دلیل زیر ، عامل مسدود کردن حسابهای بانکی و قفل شدن کد ملی افراد محسوب میشود :

الف) تحت فشار قرار دادن افراد بدهکار برای پرداخت بدهی

ب) جلوگیری از فرار متهمین و محکومین

پ) تسلیم متهم به مراجع کیفری صالح

ت) پیشگیری از فرار از خدمت سربازی

آیا با قفل شدن کد ملی ، اموال فرد توقیف میشود؟

برخی تصور میکنند میتوان با مسدود کردن کد ملی و حسابهای شخص بدهکار ، اموال وی را توقیف و به نفع خود ضبط نمود. حال آنکه چنین نیست و مسدود شدن حساب و کد ملی ربطی به توقیف اموال ندارد. برای توقیف اموال باید دستور صریح مقامات قضایی وجود داشته باشد. لذا به آسانی نمیتوان اموال فردی را توقیف نمود.

مرجع استعلام مسدودی کد ملی کجاست؟

همانطور که مطرح شد اصلی ترین مرجع پیگیری مسدود شدن کد ملی افراد ، اداره ثبت احوال است.  با مسدود شدن کد ملی ، متعاقباً حسابهای بانکی فرد از حیز انتفاع می افتد و هیچ نهاد و مرجع دیگری دسترسی به کد ملی فرد نخواهد داشت. در نتیجه در عمل ، فرد از هیچیک از خدمات اداری و حقوق شهروندی خود نمیتواند استفاده کند.

نحوه استعلام مسدودی کد ملی

با مراجعه به اداره ثبت احوال میتوان متوجه شد که کد ملی مان مسدود شده است یا خیر.

اما بطور غیر مستقیم وقتی برای دریافت خدمات به یک مرجع دولتی مراجعه میکنیم و با ما گفته میشود دسترسی به کد ملی وجود ندارد میتوان دریافت که مشکلی برایمان پیش آمده و در نتیجه کد ملی مان قفل شده است.

 مدت زمان مسدودی کد ملی

وقتی کد ملی افراد مسدود میشود مادامی که عامل مسدودی کد ملی برطرف نشده باشد ، کد ملی افراد مسدود و یا قفل خواهد بود. در نتیجه فرد از دریافت خدمات اداری محروم خواهد شد.

 چگونه کد ملی مسدود شده را رفع مسدودی کنیم؟

اگر نمیدانید کد ملی تان به چه علت مسدود شده ابتدا باید بدنبال علت قفل شدن کد ملی باشید. سپس مدارک مربوط به رفع مسدود شدن کد ملی را آماده کنید. چنانچه از طریق دادگاه دستور مسدود شدن کد ملی صادر شده ، باید به شعبه صادر کننده دستور مراجعه و درخواست رفع مسدودی را تقدیم آن شعبه نماییم تا دستور رفع مسدودی صادر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up