وکیل شکایت در پرونده پزشکی

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

وکیل شکایت در پرونده پزشکی

وکیل شکایت در پرونده پزشکی

آشنایی با وکیل شکایت در پرونده پزشکی

وکیل شکایت در پرونده پزشکی وکیلی است که وکالت پرونده جرایم پزشکی را بر عهده میگیرد. جرایم پزشکی میتواند از روی عمد باشد که بندرت اتفاق می افتد. یا اینکه ناشی از قصور و سهل انگاری پزشک در کلیه مراحل درمان و بویزه عمل های جراحی باشد. وکیل قصور پزشکی فرد متخصص برای بر عهده گرفتن وکالت پرونده های جرایم پزشکی است.

وکیل در مورد شکایت از پزشک چه میکند؟

در پرونده شکایت پزشکی ابتدا جلسه ای میان وکیل با موکل برگزار میشود. طی این جلسه اظهارات موکل به دقت از سوی وکیل مورد توجه قرار میگیرد. وکیل جرایم پزشکی همچنین مدارک در دسترس و مدارکی که امکان دسترسی به آن در آینده وجود دارد را بدقت از نظر میگذراند.

به عنوان مثال در پرونده مربوط به شکایت از عمل ناموفق بینی و دکتر زیبایی ، وکیل باید دقت بسیار زیادی را معطوف جمع آوری ادله اثبات قصور و یا تقصیر پزشک بنماید تا موفقیت وی را در پرونده تضمین نماید.

در جلسه حضوری با موکل امکان موفقیت در پرونده پزشکی مورد ارزیابی اولیه قرار میگیرد و نکات حقوقی و فرایند رسیدگی به جرم در دادسرا یا شورای حل اختلاف مرور میشود. ممکن است پرونده از طریق شورای حل اختلاف رسیدگی شود. یا اینکه وکیل نیاز باشد به دادسرا مراجعه نماید و نهایتا پرونده برای صدور رای به دادگاه برود.

در تمامی این مراحل وکیل اقدامات حقوقی لازم را انجام خواهد داد. وکیل بطور قطع در ابتدای جلسه این فرایند را به موکل توضیح میدهد . همچنین در در زمان رفت و آمد به مراجع قضتیی گزارش کار خود را به موکل ارائه خواهد نمود.

جرایم پزشکی شامل چه جرایمی میشود؟

جرایم پزشکی

به اقدامات مجرمانه ای که از سوی کادر درمان علی الخصوص پزشکان و پیراپزشکان انجام می‌شود جرایم پزشکی گفته می‌شود.

با توجه به اینکه مستند به قانون ، پزشک در برابر بیمار متعهد است تا از تمامی توان و استعداد خود به نحو مطالوب بهره ببرد و در جهت درمان وی بکوشد لذا هر گونه سهل انگاری و قصور وی که منجر به ایراد صدمات و آسیب جسمانی بیمار گردد در ردیف جرایم پزشکی قابل رسیدگی در مراجع قانونی خواهد بود.

خطای پزشک چه عمدی و چه غیر عمدی تشخیص داده شود در هر حال قابل شکایت در مراجع قانونی خواهد بود.

بیمار می‌تواند در مواردی که تصور میکند پزشک در امر رسیدگی به درمان وی کوتاهی نموده و یا خطایی را مرتکب شده است علیه پزشک اقدام به تنظیم دادخواست نماید و شکایت خود را به جریان بیندازد.

وکیل در پروده شکایت از جرایم پزشکی میتواند از طرف موکل خود اقدامات حقوقی لازم را در این جهت انجام دهد.

نحوه شکایت درجرایم پزشکی

جرایم پزشکی معمولا غیر عمد و در زمره جرایم قابل گذشت هستند. بنابراین شروع روند شکایت و تشکیل پرونده همیشه از طرف بیمار آسیب دیده آغاز شده و با با رضایت و یا انصراف وی متوقف میشود.

در هر حال این بیمار است که میتواند از همان شروع کار تصمیم بگیرد بدنبال چه هدفی است . وی یکسال فرصت دارد تا اقدام به ثبت دادخواست نماید. وکیل شکایت در پرونده پزشکی بطور قطع این موارد را برای موکل خود تشریح نموده و وی را در جریان روندها قرار خواهد داد.

ممکن است در مواردی پزشک معالج با پرداخت مبلغی بالاتر از دیه ، رضایت بیمار را جلب نماید. در نتیجه وی را از ادامه شکایت منصرف کند. در این خصوص مشورت با وکیل موجب میشود بیمار از وضعیت پرونده اطلاع یابد و تصمیم درستی اتخاذ نماید.

فرایند رسیدگی به پرونده پزشکی

رسیدگی به پرونده پزشکی

جرایم مربوط به کادر درمان و پزشکان در دادسرای جرایم پزشکی رسیدگی میشود. بیشتر افرادی که به عنوان بازپرس و دادیار در این دادسرا فعالیت میکنند دارای مدرک دکترای طب هستند. این موضوع باعث می‌شود آنان موضوع  را از دو بعد تخصصی یعنی پزشکی و حقوقی بررسی کنند.

وقتی پرونده به دادسرا میرود اگر جنبه پیچیده و بزرگی نداشته باشد توسط دادیار رسیدگی میشود اما اگر پرونده ابعاد بزرگتری پیدا کند توسط بازپرس پیگیری خواهد شد.

در صورتی که طرفین احتمال دهند که امکان دارد پرونده آن‌ها با صلح و سازش پایان یابد، دادخواست را در ابتدا در شورای حل اختلاف مطرح می‌کنند. اما اگر امکان سازش وجود نداشته باشد، شکایت از ابتدا در دادسرا مطرح می‌شود.

وقتی شاکی در دادسرا دلایل و مدارک خود را ارائه می‌دهد، در صورتیکه بازپرس آن‌ها را مقرون به صحت تشخیص دهد ، پرونده را به کمیسیون پزشکی ارجاع می‌دهد .

در کمیسیون نوبت رسیدگی تعیین شده و به شاکی ابلاغ میشود در کمیسیون شرکت نماید. در کمیسیون چندین پزشک متخصص حضور دارند تا به پرونده رسیدگی و نظر تخصصی خود را ارائه دهند. آنان ابتدا از شاکی میخواهند تا اظهارات خود را بیان نماید. ممکن است شاکی در همان جلسه از طرف پزشکان حاضر در جلسه معاینه و ویزیت شود.

پزشکان سپس نظر تخصصی خود را به دادسرا ارسال میکنند . در ادامه ، از این مرجع به شاکی اعلام میشود برای مشاهده ابلاغیه مراجعه کند.

اعتراض به رای

طرفین پرونده یعنی بیمار و پزشک هر کدام  تا 7 روز فرصت دارند برای مشاهده ابلاغیه مراجعه و اعتراض خود را به ثبت برسانند. این اعتراض می‌تواند بارها تکرار شود . اگر طرفین ابلاغیه را مشاهده کرده و نسبت به نظر کارشناسی اعتراضی نداشته باشند، بازپرس ، پرونده را به دادگاه صالح ارسال میکند.

چنانچه قصد ندارید در جلسات خسته کننده کمیسیونها و بازپرسی شرکت نمایید پیشنهاد میشود با وکیل شکایت در پرونده پزشکی در گروه ملکی اداری تماس بگیرید و روند کار را به وکیل احاله دهید.

دادگاه صالح به رسیدگی جرایم پزشکی

دادگاه ویژه جرایم پزشکی در تهران در محدوده پارک شهر قرار دارد. قبل ار ارجاع پرونده به دادگاه ، پرونده در دادسرای جرایم پزشکی مورد رسیدگی قرار میگیرد و اوراق آن کنترل و رسیدگی میشود.

هزینه وکیل شکایت در پرونده پزشکیهزینه پرونده پزشکی

معمولاً نمیتوان در هیچ پرونده ای رقم دقیق حق الوکاله وکیل را از قبل تعیین نمود. برای تعیین رقم باید وکیل و موکل جلسه حضوری یا آنلاین برگزار نمایند. بعد از بررسی اولیه توسط وکیل ، امکان تعیین رقم حق الوکاله مقدور خواهد بود.

مدارک لازم برای طرح شکایت توسط وکیل پرونده پزشکی

وکیل شکایت در پرونده پزشکی در همان جلسه اول ، در مورد مدارک لازم برای طرح شکایت به موکل خود توضیحات لازم را ارائه خواهد داد. این مدارک میتواند شامل گزارش جراحی ، نسخ دارویی ، رادیوگرافی ، سونوگرافی ، اسکن ، آزمایش و … باشد.

محکومیت پزشک توسط وکیل شکایت در پرونده پزشکی

در پرونده شکایت از پزشک ، وکیل سعی میکند تمامی ادله و اسنادی را که پزشک را به سمت تقصیر میکشاند جمع آوری و در دادگاه از آن دفاع نماید. پزشک نیز با دفاع از خود سعی میکند روند پرونده عمدتا متمایل به قصور و خطای غیر عمدی باشد . بنابراین تقصیر را میتوان خطای عمدی و قصور را خطای غیرعمد در نظر گرفت.

تقصیر متوجه پزشک است اما قصور میتواند ناشی از عوامل دیگری باشد که لزوما به معنای بی توجهی و خطای پزشک نباشد. یعنی پزشک اقدامات لازم را انجام داده ولی بیمار دچار مشکل شده است.

با توجه به ظرافتهایی که این نوع جرایم دارند بهتر است از همان ابتدا ، با وکیل شکایت در پرونده پزشکی مشورت نمایید.

شکایت از پزشک زیبایی

برخی اقدامات که در بیمارستان یا کلینیک و مطب توسط پزشک و دستیار وی انجام میشود میتواند مشمول جرایم پزشکی باشد. چه پزشک مستقیما خودش عمل را انجام دهد و یا دیگران اقدامات منجر به خطا را مرتکب شوند می باید پزشک مسئولیت کار را بپذیرد. در نتیجه امکان شکایت از پزشک در همه موارد وجود دارد.

مثلا اگر پزشک از نوعی برند برای عمل جراحی صحبت میکند که قرار است حین عمل مورد استفاده قرار بگیرد ، یا اینکه نوع خاصی از عمل را به شما اعلام میکند اما در هیچیک از این موارد کار انجام شده و یا وسیله مورد استفاده ، آن چیزی نیست که از قبل به اطلاع شما رسیده است ، امکان طرح شکایت وجود دارد. ناگفته نماند اثبات این نوع ادعاها بسادگی میسر نیست و لازم است وکیل شکایت در پرونده پزشکی این موارد را دنبال نماید.

درمورد جراحی های زیبایی که آسیب های وارده به بیمار بیشتر است مشورت با وکیل ضروری تر بنظر میرسد. برای اطلاعات بیشتر در مورد شکایت در دعاوی جراحی زیبایی با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری در ارتباط باشید.

مطالبه دیه از پزشک

ممکن است روند پیگیری پرونده تا دو سال به درازا بکشد اما نگران نباشید در زمان صدور رای ، دیه قصور پزشکی بر اساس نرخ روز محاسبه خواهد شد. در این مورد نیز تجربه وکیل شکایت در پرونده پزشکی میتواند به شما کمک کند.

سخت بودن احراز قصور پزشکی

همیشه اثبات قصور پزشکی با سختی ها و چالش های فراوان مواجه میشود. بنابراین در موارد زیادی شاکی نمیتواند ادعای خود را مبنی بر قصور پزشک به اثبات برساند. در این موارد بهتر است با وکیل متخصص در جرایم پزشکی مشورت نمود.

نمونه متن شکواییه جرایم پزشکی

ریاست محترم دادسرای ویژه جرایم پزشکی
با سلام و احترام. اینجانب امید حسنخواه در تاریخ 01/ 02 / 1402 به منظور انجام عمل جراحی پروتز سینه به کلینیک جراحی … واقع در …… مراجعه نمودم . پس از انجام معاینات اولیه از سوی دکتر … ایشان و انجام آزمایشها و تصویر برداری های لازم ، در تاریخ …، عمل جراحی پروتز سینه را در کلینیک مورد نظر انجام دادند.

بعد از عمل جراحی متاسفانه انجام عمل موجب افتادگی سینه چپ من شده است. بررسی ها و مدارک لازم که ضمیمه پرونده می باشد حاکی از استفاده از پروتز غیر اصلی بوده و نام برندی که پزشک قبل از عمل جرایحی به من اعلام نمودند با برند بکار رفته در سینه من مطابقت ندارد لذا ایشان دچار تقصیر در عمل جراحی و استفاده از پروتز قلابی شده اند. لذا تقاضای تعقیب کیفری مشتکی عنه در صورت اثبات صدق موارد بالا را دارم.
نام و نام خانوادگی (شاکی)، تاریخ، امضاء

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up