خرید و فروش وکالتی خودرو

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

خرید و فروش وکالتی خودرو

خرید وکالتی خودروبا مشکلات خرید و فروش وکالتی خودرو آشنا شوید

یکی از مشکلات شایع در انجام معاملات خودرو ، خرید و فروش وکالتی خودرو است. در این مورد ، هم خریداران و هم فروشندگان خودرو دغدغه زیادی در مورد سلامت معامله دارند.

مطلب مفید | اثبات مالکیت خودرو 

زیرا گاهی خرید و فروش وکالتی خودرو عامل کلاهبرداری و سوء استفاده شده و موجبات دردسر فراوان برای عاملین آن میشود.

خرید و فروش وکالتی خودرو به چه معنا است؟

خرید و فروش وکالتی خودرو در مواردی انجام می پذیرد که فروشنده خودرو بدلیل گرفتاری نخواهد و یا نتواند در مراحل مختلف کار حضور داشته باشد. در این موارد ، فروشنده خودرو ترجیح میدهد به خریدار یا شخص ثالث وکالت دهد تا به جای او در مراحل مختلف خرید و فروش حضور پیدا کند و به وکالت از طرف وی ، اقدامات لازم را برای انجام معامله انجام دهد.

در قرارداد خرید و فروش وکالتی خودرو ، طرفین وکالت ، نقش هایی را عهده دار میشوند. فروشنده در این نوع قرارداد، در نقش و مسئولیت موکل و خریدار در نقش وکیل باید عهده دار مسئولیت های خود شوند.

وکیل در قرارداد وکالتی خودرو با وکیل حقوقی متفاوت است و وکیل ، امورات کاری را عهده دار میشود.

مطلب مفید | قانون جدید نقل و انتقال خودرو

در خرید وکالتی خودرو قرار نیست خریدار خودرو با در اختیار داشتن وکالتنامه مالک خودرو شود. زیرا به موجب وکالتنامه فقط اعطای نمایندگی برای انجام امورات اداری برای انتقال مالکیت است و نه برای انتقال مالکیت.

 انواع خرید و فروش وکالتی خودرو

در حال حاضر در امور معاملات خودرو ، عرف وکالت زدن بر این منوال است که یا اعطای نمایندگی برای فروش خودرو است. یا اینکه هدف از وکالت عهده دار شدن مسئولیت خرید خودرو است و یا اینکه اعطای نمایندگی برای انجام تعویض پلاک صورت میگیرد.

مطلب مفید | نحوه فک پلاک خودرو

هر کدام از موارد فوق در قالب وکالتنامه های زیر تعریف میشود که توضیحات آن به صورت مختصر ارائه میشود :

الف) قرارداد وکالت تعویض پلاک

این مدل از وکالت نامه ، برای این منظور تنظیم میشود که فروشنده به خریدار برای انجام مراحل تعویض پلاک وکالت می‌دهد.

 در این نوع از وکالت نامه ، طرفین ، از قبل مبایعه نامه ای را میان خود تنظیم و امضاء میکنند . معمولاً فرجه زمانی وکالت نامه بین سه ماه تا شش ماه در نظر گرفته میشود. اگر چه در مواردی حتی در فرصت یک ماهه نیز امکان انجام امور تعویض پلاگ و آماده سازی سند خودرو میسر می باشد.

ب) قرارداد فروش وکالتی خودرو

در این نوع از وکالت ، مالک خودرو از طریق تنظیم وکالت نامه و اعطای نمایندگی به فرد دیگری ، وکالت میدهد که به عنوان نماینده وی ، مراحل قانونی فروش خودرو ایشان را طی نماید. این مراحل ، از زمان پیدا کردن مشتری تا تنظیم مبایعه نامه و مراجعه به مرکز تعویض پلاک ادامه دارد.

پ) قرارداد خرید وکالتی خودرو

در این نوع از قرارداد وکالتی خودرو ، متقاضی خرید خودرو با تنظیم وکالت نامه ، به فرد دیگری نمایندگی میدهد تا به عنوان خریدار کلیه امور مربوط به خرید خودرو را به وکالت از موکل انجام دهد.

وکالت ساده و بلاعزل

برای امور وکالتی خودرو همواره بهتر است وکالت را به صورت وکالت ساده تنظیم نمود. زیرا طرفین میتوانند وظایف خود در یک چارچوب توافقی تنظیم و مدت زمان محدود برای ایفای مسئولیت های خود در نظر بگیرند.

مطلب مفید | مبلغ دیه تصادف خودرو

فروش وکالتی خودروبرخی افراد برای امور وکالتی خودرو ، وکالت نامه بلاعزل تنظیم میکنند . این نوع از وکالت به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا وکالت بلاعزل میتواند مخاطرات جدی در پی داشته باشد. در وکالت بلاعزل ممکن است محدودیت زمانی برای انجام وکالت در نظر گرفته نشود که این امر نیز میتواند بر مخاطرات موضوع وکالت بیفزاید.

بیشتر سوء استفاده های مربوط به خرید و فروش وکالتی خودرو مربوط به شرایط نادرست تنظیمی در وکالت نامه و بویژه فقدان محدودیت زمانی و بلاعزل بودن نوع وکالت و ناتوانی موکل در عزل وکیل است که جا دارد در این مورد دقت نظر کافی صورت بگیرد.

مشکلات ناشی از وکالت

وقتی شما به عنوان فروشنده خودرو به دلیل گرفتاری های شغلی ، حوصله ندارید خود را درگیر کارهای اداری فروش خودرو کنید احتمالاً به فکر فروش وکالتی خودرو می افتید. اما باید بدانید این کار ، کم دردسر نیست.

فرض کنید شما به قصد فروش خودرو ، وکالت نامه فروش تنظیم کرده اید و به خریدار نمایندگی داده اید تا به جای شما به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه و با پرداخت عوارض ، مالیات و جریمه و سایر اقدامات مربوط به تعویض پلاک نسبت به فک پلاک قدیم و نصب پلاک جدید اقدام کند.

مطلب مفید | خرید و فروش وکالتی ملک

حال اگر خریدار بدون مراجعه به مرکز تعویض پلاک ، با خودرو شما اقدام به رانندگی کند و مرتکب تخلف و جریمه شود و خدای نخواسته تصادف کند و موجبات ایراد خسارت و یا جرح دیگران شود آن وقت همه مسئولیت ها متوجه شما خواهد بود. و این مهمترین دردسر ناشی از وکالت نامه فروش خودرو است.

وکالت بلاعزل به خریدار خودرو ، ممکن است یک مشکل دیگر را ایجاد کند. در صورت فروش وکالتی خودرو با تنظیم وکالت بلاعزل ، ممکن است خریدار خودرو را به شخص دیگری بفروشد . در این صورت برای پیدا کردن خریدار دوم باید همه جا بدنبال او بگردید. و این موضوع ههم یک مشکل دیگر بر مشکلات شما اضافه میکند.

چنانچه خریدار دوم مرتکب خلاف شود و یا با خودرو مبادرت به سرقت و یا ارتکاب جرایم دیگر کند باز هم دردسری به دردسرهای شما می افزاید.

خرید وکالتی خودرو و مشکلات آن

در وکالت خرید خودرو ، فردی که در نقش موکل و متقاضی خرید خودرو است شخص دیگری را به عنوان وکیل انتخاب میکند. سپس با تنظیم وکالتنامه به او وکالت میدهد تا در انتخاب و خرید خودرو ، تعویض پلاک و انتقال سند و سایر مراجعات اداری به جای او اقدام کند.

معمولاً وکیل بدلیل داشتن حق امضاء میتواند به جای موکل خود خودرو را انتخاب نموده و حتی آن را زیر قیمتی که به شما اعلام خواهد گفت معامله کند و سود مناسبی را به صورت غیر قانونی به جیب خود بزند.  علاوه بر این ممکن است خودرو انتخابی به لحاظ فنی دارای مشکل باشد و بعدها دردسرهای فنی برایتان ایجاد کند.

دردسرهای این نوع وکالت میتواند در زمینه مدت قرارداد و اتمام مهلت ، فوت موکل ، عدم تنظیم مبایعه نامه ، تسویه حساب با فروشنده و عدم تحویل خودرو و …. باشد

دردسرهای وکالت تعویض پلاک هم بسیار زیاد است. از جمله اینکه وقتی از فروشنده وکالت میگیرید و به مرکز تعویض پلاک مراجعه میکنید ممکن است متوجه شوید مالیات خودرو پرداخت نشده یا اینکه فروشنده دارای پرونده قضایی مرتبط با پلاک خودرو است. یا اینکه  خودرو ، مهریه همسر فروشنده بوده و همسرش در حال پیگیری آن است . همچنین ممکن است اصالت خودرو بدلیل تعویض اتاق و … دچار مشکل باشد. حتی ممکن است خودرو در مرکز تعویض پلاک توقیف شود که در این صورت یک دردسر بزرگ برایتان درست میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up