سرقفلی در فروشگاه مجازی چگونه معامله می شود؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

سرقفلی در فروشگاه مجازی

سرقفلی در فروشگاه مجازی

سرقفلی در فروشگاه مجازی

آشنایی با سرقفلی در فروشگاه مجازی

کسب و کارهای مجازی می‌توانند به عنوان جایگزین کسب و کارهای سنتی دیگر معرفی شوند. امروزه افراد برای کسب درآمد و یا تجارت الکترونیکی به فروشگاه‌های مجازی مبتنی بر وب متصل می‌شوند.

سرقفلی و مطالبه آن در بین فروشگاه‌های سنتی شناخته شده است و به منظور حمایت از حق مستأجر و مالک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما سرقفلی در فروشگاه مجازی نیز امروزه به موضوع جدید و قابل توجه تبدیل شده است.

به همین علت برخی از کسب و کارهای مجازی نیز به موضوع سرقفلی توجه نشان داده اند.

ما در این مقاله می­خواهیم به اجمال این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

به عنوان اولین سوال باید دید آیا در قوانین حقوقی این مطلب مورد توجه قرار گرفته است یا خیر؟

برای آشنایی با این موضوع تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بررسی حق سرقفلی

سرقفلی چیست؟

سرقفلی چیست؟

حق سرقفلی و کسب و پیشه در مکان‌های تجاری به صورت روشن شناخته شده است. این حق در این مورد از اعتبار بالایی برخوردار است. به عبارت دیگر مغازه‌ها، پاساژها و مغازه ها از حق سرقفلی استفاده می‌کنند.

این حق در واقع به عنوان حمایت از تلاش مستأجر در بالا بردن اعتبار و ارزش ملک اجاره داده شده در نظر گرفته شده است. قانون روابط مستأجر و موجر سال 56 و سال 76 به روشنی در رابطه با حق سرقفلی و موارد تخلیه این حق بحث کرده است.

در سال‌های اخیر فروشگاه‌های مجازی نیز در دنیای کسب و کار خودنمایی می‌کنند. این فروشگاه‌ها بر پایه اینترنت و بر اساس نام‌ تجاری خود و دامنه مورد نظر شناخته می‌شوند.

با وجود اینکه حق سرقفلی در فروشگاه‌های مجازی بصورت معمول در بین صاحبان کسب و کار شناخته نمی‌شود؛ اما احتمالاً به‌مرور زمان فروشگاه‌های مجازی نیز بستر خود را اجاره خواهند داد.

مفهوم اصلی فروشگاه مجازی

فروشگاه‌های مجازی یا کسب و کارهای آنلاین در فضای اینترنت، در واقع به عنوان یک وب‌سایت یا پلتفرمی شناخته می‌شوند که محصولات و خدمات متنوعی را در بستر اینترنت به فروش می‌رسانند.

دسته‌بندی محصولات و دردسترس‌بودن عموم مردم یکی از ویژگی‌های اصلی فروشگاه‌های مجازی بشمار می‌رود. در حال حاضر سرقفلی در فروشگاه مجازی مرسوم نیست. اما با توجه به رشد این فروشگاه‌ها، در آینده نزدیک این مورد نیز محقق خواهد شد.

افراد می‌توانند با ثبت نام و انتخاب یک نام تجاری، بدون محدودیت مکانی به مشتریان مختلف امکان خرید و دسترسی به محصولات خود را بدهند. محیط سنتی از این جهت از محدودیت بالایی برخوردار بوده و از دامنه گسترده‌ای از افراد برخوردار نیست.

مطلب مفید | شکایت از فروشکاه اینترنتی

این موضوع بسیار قابل توجه است که فروشگاه اینترنتی شما، در تمام دنیا و با اتصال به اینترنت در دسترس خواهد بود. فروشگاه‌های مجازی به صورت 24 ساعته امکان ارائه خدمات را خواهند داشت و به راحتی قابل دسترسی هستند.

آشنایی با انواع سرقفلی

سرقفلی در فروشگاه‌های تجاری به موضوع شناخته‌ شده‌ای در بین اهالی بازار و کسب و کارها تبدیل شده است. این موضوع بر پایه افزایش اعتبار یک ملک به دلیل تلاش‌های مستأجر مورد توجه قرار میگیرد.

در واقع استمرار تجارت یک فرد در یک واحد تجاری نهایتاً منجر به افزایش اعتبار ملک مورد نظر خواهد شد. لذا مطمئناً بتدریج سرقفلی در فروشگاه مجازی نیز رواج می یابد.

سرقفلی واقعی

حق سرقفلی به عنوان یکی از انواع حقوق مالی در دنیای کسب و کارها شناخته می‌شود. مستأجر هنگام اجاره مغازه علاوه بر پرداخت اجاره‌بها، مبلغی را به عنوان حق سرقفلی پرداخت می‌کند.

این موضوع باید در قرارداد منعقد شده به روشنی قید شده باشد. قوانین موجود در زمینه تخلیه سرقفلی و حق کسب و پیشه در قوانین سال‌های 56 و 76 مورد توجه قرار گرفته اند.

بنابراین هنگام تنظیم اجاره‌نامه‌ها با توجه به سال منعقد شده باید به این قوانین مراجعه نمود.

در قانون روابط مستأجر و مالک سال 56، مالک پس از اتمام قرارداد ، حق تخلیه ملک را نخواهد داشت. بنابراین باید با پرداخت حق سرقفلی درخواست تخلیه خود را به مستأجر اعلام کند تا نهایتاً مستأجر با خواست خود ملک را تخلیه کند.

با توجه به قانون سال 76، پس از پرداخت حق سرقفلی توسط مالک، مستاجر باید در کمترین زمان ملک را تخلیه کند. در برخی مواقع با اتمام قرارداد و یا رعایت نکردن شروط توسط مستأجر، مالک براحتی توانایی تخلیه ملک را خواهد داشت. این موضوع نزد قانون پذیرفته شده است.

سرقفلی مجازی

نحوه محاسبه سرقفلی در فروشگاه مجازی

نحوه محاسبه سرقفلی در فروشگاه مجازی

تخلیه سرقفلی

پس از اتمام قرارداد، مستأجر و مالک بنا به افزایش اعتبار ملک و شناخته شدن آن توسط افراد، حق سرقفلی را مشخص خواهند کرد.

در برخی از مواقع مالک به دلیل شهرت بالایی که مستأجر برای ملک وی فراهم کرده است، پس از اتمام قرارداد، درخواست تخلیه ملک را صادر نخواهد کرد. در مواقع دیگر نیز پس از تعیین میزان حق سرقفلی و پرداخت آن به مستأجر، وی باید نهایتاً تا یک هفته، ملک مذکور را تخلیه کند.

بهتر است بدانید که گروه حقوقی و تخصصی ملکی اداری با ارائه داده‌های قانونی و با در نظر گرفتن مسائل حقوقی، میتواند راهنماس شما در این زمینه باشد.

حق سرقفلی در فروشگاه‌های مجازی

حق سرقفلی در فروشگاه مجازی بصورت عمومی رواج نیافته است. اما این موضوع دور از ذهن نیست که فروشگاه‌های مجازی نیز در آینده مانند فروشگاه‌های سنتی به افراد اجاره داده شوند.

تصور کنید که نام دامنه و سایت را به عنوان بستری برای فروش محصولات خود در نظر بگیرید و این بستر را از مالک اجاره کنید. این اتفاق مشابه اجاره ملک در یک موقعیت جغرافیایی است. اما آنچه مشخص نیست، قوانین حاکم بر این نوع قراردادها است.

حق سرقفلی در بین مالکان و مستأجران ملک‌های تجاری و سنتی به صورت شناخته‌شده در نظر گرفته می‌شود. تفاوت زیادی بین فروشگاه‌های سنتی و مجازی وجود دارد و به همین دلیل افراد نمی‌توانند تمام قوانین حاکم بر حق سرقفلی در فروشگاه‌های سنتی را در فروشگاه‌های اینترنتی نیز اعمال کنند.

لازم به ذکر است که معمولاً توافق بین مالک و مستأجر در چنین مواقعی مورد توجه خواهد بود.

کلام پایانی

در سال‌های اخیر و با رواج فروشگاه‌های مجازی، اجاره دادن این نوع کسب و کارهای اینترنتی نیز مورد توجه برخی از افراد قرار گرفته است. اما موضوع سرقفلی در فروشگاه مجازی به اندازه سرقفلی در فروشگاه‌ سنتی شناخته شده نیست.

احتمالاً در آینده نزدیک این موضوع نیز به صورت قانونی مطرح و قوانینی برای آن تعیین شود.

اگر درباره حق سرقفلی و سؤالات حقوقی دیگر، با چالش مواجه شده‌اید، می‌توانید در کمترین زمان با وکیل سرقفلی در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری ارتباط برقرار کنید.

مطلب مفید | ابلاغیه الکترونیکی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up