فرق مالکیت و سرقفلی در چیست؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

فرق مالکیت و سرقفلی چیست؟

سرقفلی با مالکیت چه تفاوتی دارد

سرقفلی با مالکیت چه تفاوتی دارد

آیا میدانید فرق مالکیت و سرقفلی در چیست؟

یکی از مهم‌ترین موضوعات حقوقی که همواره مورد توجه افراد بوده، فرق مالکیت و سرقفلی است. این دو مورد از ماهیت حقوقی مختلفی برخوردار هستند و به همین دلیل، علی‌رغم تصور اغلب افراد نقاط تمایز متنوعی را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد.

مطلب مفید | تخلیه ملک دارای سرقفلی 

شناخت تفاوت میان مالکیت و سرقفلی از مهم‌ترین وظایف افرادی به شمار می‌آید که در حوزه‌های مختلف تجاری مشغول به کار هستند. بدون این شناخت قطعاً‌ در زمان ایجاد دعاوی حقوقی نمی‌توان به نحو احسن از حقوق خود دفاع کرد.

مطلب مفید | تفاوت سند مالکیت و سرقفلی

به همین جهت، در این مقاله قصد داریم به طور کامل هر یک از این موضوعات را برای شما تعریف کنیم تا بتوانید بیشتر با ماهیت آن‌ها آشنا شوید. طبیعتاً این امر منجر به آن خواهد شد که به طور کامل با تفاوت بین سرقفلی و مالکیت آشنا شوید.

مالکیت چه معنایی دارد؟

برای شناخت فرق مالکیت و سرقفلی باید با مالکیت و سرقفلی به صورت جداگانه آشنا شوید. مالکیت حقی است که در صورت در اختیار داشتن آن، یک دارایی خاص به شما اختصاص پیدا می‌کند. این دارایی می‌تواند موارد مختلفی همچون زمین، خودرو و … باشد. در صورت وجود مالکیت، سایر افراد هیچ حقی برای استفاده از دارایی شما ندارند، مگر این که شما این اجازه را در اختیار آنان قرار دهید.

مطلب مفید | فرق سرقفلی با اجاره

مالکیت قابل انتقال است. این امر با ارائه مبلغی از سوی خریدار به فروشنده امکان‌پذیر خواهد بود. طی این فرایند، مالک قبلی از دارایی مورد نظر سلب مسئولیت می‌کند و آن را در اختیار فرد دیگری قرار می‌دهد. فرد خریدار نیز پس از تکمیل مراحل خرید به عنوان مالک اصلی در شرایط مختلف شناخته می‌شود.

سرقفلی چه مفهومی دارد؟

معنای مالکیت و سرقفلی

معنای مالکیت و سرقفلی

شناخت فرق مالکیت و سرقفلی بدون تعریف سرقفلی بی‌معنا است. برای تعریف سرقفلی باید به یک مثال رجوع کنیم. تصور کنید که فردی یک مغازه متروکه و بدون استفاده را اجاره کرده و با تلاش بسیار زیاد توانسته است آن مغازه را به یک فروشگاه معتبر در نزد مشتریان تبدیل کند. قانون به واسطه این تلاش زیاد به او یک حق خاص به نام حق سرقفلی اعطا می‌کند.

در گذشته، حق سرقفلی حتی در صورت تلاش مستأجر در اختیار موجر قرار می‌گرفت و مستأجر در هیچ‌ شرایطی نمی‌توانست از این حق استفاده کند. این در حالی است که بر اساس تغییر قانون سال 1376 به بعد، این حق می‌تواند در اختیار مستأجر نیز قرار بگیرد.

مطلب مفید | مطالبه سرقفلی

با داشتن حق سرقفلی، میزان اجاره مستأجر از حالت عادی کمتر می‌شود. همچنین، مستأجر در زمان پایان مدت اجاره و تمدید آن در اولویت قرار می‌گیرد. حق سرقفلی همانند حق مالکیت قابل انتقال است و می‌توان آن را خرید و فروش کرد.

به طور کلی، سرقفلی و مالکیت از نظر منافع و ماهیت با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه بیشتر به آن‌ها می‎پردازیم.

تفاوت در منافع

یکی از مهم‌ترین موارد در زمینه فرق مالکیت و سرقفلی، تفاوت در منافع مربوط به این دو موضوع است. مالکیت  به عین مال یا منافع آن تعلق دارد، اما سرقفلی تنها به منافع مال مربوط است. این به آن معنا است که سرقفلی تنها در شرایطی ایجاد می‌شود که منفعتی در استفاده از مال مورد نظر وجود داشته باشد، اما مالکیت حتی در مواردی که منفعتی وجود ندارد، نیز قابل دریافت خواهد بود.

تفاوت کلی در ماهیت

فرق مالکیت و سرقفلی را می‌توان در ماهیت آن‌ها نیز دانست. سرقفلی مبحثی مختص به املاک تجاری است. در واقع، وقتی صحبت از سرقفلی می‌شود، حتماً باید در مورد یک ملک تجاری صحبت شود؛ زیرا سرقفلی تنها به املاک تجاری تعلق می‌گیرد. این در حالی است که مالکیت می‌‌تواند متعلق به املاک تجاری و املاک مسکونی باشد.

به عنوان مثال، شخصی که دارای سرقفلی ملک خاصی است، لزوماً مالک آن ملک تجاری نخواهد بود، اما فردی که مالکیت را در اختیار دارد، حتی در صورت عدم برخورداری از سرقفلی نیز به عنوان مالک اصلی آن ملک شناخته می‌شود.

معمولاً در زمان اجاره املاک تجاری معتبر، مستأجر مبلغی را به عنوان سرقفلی در اختیار موجر قرار می‌دهد. در برخی از موارد، این مبلغ قابل برگشت است و پس از پایان قرارداد مبلغ سرقفلی پرداخت شده دوباره در اختیار مستأجر قرار می‌گیرد. این در حالی است که در بعضی از موارد دیگر، مستأجر موظف است مبلغی را به صورت جداگانه جهت حق سرقفلی در اختیار موجر بگذارد.

مراجعه به وکلای معتبر

برای موضوع سرقفلی و مالکیت باید به وکیل مراجعه کرد

برای موضوع سرقفلی و مالکیت باید به وکیل مراجعه کرد

عدم شناخت فرق مالکیت و سرقفلی منجر به ایجاد دعاوی مختلف حقوقی می‌شود. این دعاوی معمولاً از پیچیدگی‌های بسیار زیادی برخوردار هستند و به همین دلیل، بدون داشتن آگاهی حقوقی لازم امکان دستیابی به حق و حقوق مورد نظر در آن‌ها وجود ندارد. در موارد بسیاری مشاهده می‌شود که هیچ‌ یک از طرفین به رأی دادگاه امتناع نمی‌کنند و در نتیجه، رأی مورد نظر بارها و بارها تجدید نظر می‌شود.

معمولاً این پرونده‌ها بدون رسیدن حق به حق‌دار پایان می‌يابد. این در حالی است که با استفاده از خدمات مؤسسات حقوقی معتبر به سادگی می‌‌توان چنین مشکلاتی را حل کرد.

وکیل متخصص سرقفلی در این مؤسسات ، به طور کامل با ماهیت سرقفلی و مالکیت آشنا بوده و می‌‌تواند راهکارهای حقوقی مختلف را پیش روی شما قرار دهد.

برخلاف تصور عموم مردم، هزینه استفاده از این خدمات به هیچ وجه بالا نیست. تنها باید به سراغ مؤسسه‌ای بروید که اعضای آن از تجربه و دانش کافی برخوردار هستند. در این صورت، مطمئن خواهید بود که برگ برنده پرونده در دستان شما است و در نهایت، به حق و حقوق خود می‌رسید.

سخن پایانی

مالکیت و سرقفلی از جمله مواردی به شمار می‌آيند که حتماً باید نسبت به شناخت آن‌ها پرداخت؛ زیرا در غیر این صورت به هیچوجه امکان دریافت حق و حقوق رسمی افراد در زمان رخ دادن دعاوی حقوقی مختلف وجود نخواهد داشت.

فرق مالکیت و سرقفلی را می‌‌توان در ماهیت آن‌ها خلاصه کرد. مالکیت هم برای املاک تجاری و هم برای املاک مسکونی مطرح می‌شود، حال آن که سرقفلی تنها متعلق به املاک تجاری است.

در صورتی که نیازمند کسب مشاوره بیشتر در این زمینه هستید، تنها کافی است با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس بگیرید تا شما را بخوبی در این رابطه یاری کنند.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حسین سیار
  25 ژوئن 2023 12:35

  سلام من سرقفلی مغاره رادارم اخیرا مالک ملک را به فروخته من چگونه میتوانم با مالک جدید اجاره تنظیم کنم من در مغازه دو تا شغل با اجازه مالک قبلی عوض کردم وپروانه کسب گرفتم ایا مالک جدید با دو شغل در تنظیم سند اجاره موافقت میکند؟ اگر موافقت نکرد من میتوانم اسرار به کنم

  پاسخ
  • سلام.
   لطفا با شماره وکیل خانم رنجبر 09122491524 تماس بگیرید.
   با تشکر از ارتباط شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up