وکیل اصل 49 و بررسی مصادره اموال

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

جرایم وکیل اصل 49 و بررسی مصادره اموال ، ستاد اجرایی و مصادره اموال

وکیل رفع توقیف و مصادره اموال

با وکیل اصل 49 و مصادره اموال آشنا شویم

قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 63 به تصویب مجلس رسید. بر مبنای این قانون بررسی اموال به جا مانده از آن دوران در دستور کار قرار گرفت. با اجرای این اصل در سالهای اخیر ، برخی از وکلا به طور تخصصی در حوزه اجرایی احکام مربوطه فعالیت می کنند. در اصطلاح عامیانه با نام وکیل اصل ۴۹ یا وکالت اصل 49 و گرفتن اموال مصادره شده شناخته می شوند.

نحوه شکل گیری اصل چهل و نهم قانون اساسی چگونه بوده است؟

بعد از انقلاب اسلامی ، املاک و اموال به جا مانده از  دوران پهلوی نیازمند تعیین تکلیف بود. در سال 63 قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی رتصویب شد تا تکلیف اموال به جا مانده از آن دروان را روشن نماید.

حال نیاز بود  تا اجرای دقیق آن را یک نهاد بر عهده بگیرد. بنابراین ستادی به نام ستاد اجرایی فرمان امام آغاز به کار کرد. یکی از مهم‌ترین کارهای این ستاد، شناسایی کردن اموال خاندان پهلوی و وابستگان آنها بود. این اموال پس از شناسایی مورد مصادره قرار می‌گرفتند. همچنین این ستاد بدنبال زمینهای رها شده است تا نسبت به احراز مالکیت آنها و پیگیری مالک واقعی آنها اقدام کند.

مطلب مرتبط | وکیل ستاد اجرایی فرمان امام

ستاد اجرایی این حق را دارد که درآمد حاصله از این راه را در امور خیریه و بنیادهای خیریه مثل کمیته امداد  بنیاد مسکن طرح‌هایی مثل طرح شهید رجایی و… مورد استفاده قرار دهد.

وظایف وکیل رفع مصادره از اموال

وظایف ستاد اجرایی  بر اساس اصل چهل و نهم قانون اساسی

اصل 49 قانون اساسی اینگونه مقرر میدارد  که دولت وظیفه دارد ثروت هایی که حاصل از ربا خواری، رشوه، دزدی، غصب اموال غیر، هرگونه سوء استفاده، معاملات خرید و فروش زمین موات، دایر نمودن مکانهای فساد و کلیه اموال حاصل از معاملات غیرمشروع را در اختیار بگیرد. تا  به صاحب حق آن انتقال دهد. اگر مالک مشخص نباشد این اموال به بیت المال منتقل می شود. انتقال احکام مربوط به این اصل پس از انجام رسیدگی و به صورت شرعی از سوی دولت اجرایی می گردد.

نقش وکیل اصل ۴۹ و مصادره اموال در دعاوی

وکیل اصل 49 باید بتواند موضوع شکایت از ستاد اجرایی را مطرح و در دادگاههای مربوطه شرکت نموده و از حقوق موکل خود دفاع نماید. وکیل اصل ۴۹ باید اطلاعات دقیقی از احکام مربوط به مصادره اموال، احکام تملیکی و وجوه شرعی آن مثل خمس داشته باشد.

مطلب مفید | معرفی ملک به ستاد اجرایی

وی باید بتواند تناقضات قانونی و شرعی را از لابلای مدارک و مستندات استخراج نموده و به نفع موکل خود اقدام و در صورت لزوم نسبت به بازپس گیری املاک مصادره شده اقدام نماید.

رسیدگی و اجرای احکام مربوط به اصل 49 و مصادره اموال چگونه است؟

برای رسیدگی به پرونده هایی با این مضمون از قوانین این اصل که متشکل از ۱۵ ماده می باشد استفاده می شود. برای رسیدگی به این پرونده ها لازم است تا  وکیل اصل ۴۹  دعوای خود را در مقام دفاع از موکل خود به دادگاه انقلاب اسلامی ارائه دهد.

وکیل اصل 49 و مصادره اموال در گروه ملکی اداری

در گروه ما وکیل اصل 49 از تجربه بالایی برخوردار است .موفقیت های وکیل در گروه ما  او را از سایر افراد و وکلا متمایز می سازد.  وی تجربه حل پرونده‌های مرتبط را در کارنامه کاری خود دارد.  بنابراین در خصوص حل دعاوی مربوط به آن تبحر دارد.  هدف وی پیروزی در این گونه پرونده ها است.

حیطه فعالیت وکیل اصل 49 و مصادره اموال در چه مواردی است؟

وکیل اصل ۴۹ فردی است که علاوه بر تخصص در حوزه وکالت، منحصراً در رابطه با این اصل کار می کند. بنابراین وکیل اصل 49 قانون اساسی به خوبی از تمامی قوانین حقوقی مربوط به آن آگاه است. وکیل اصل ۴۹ یکی از وکلای تخصصی است که به عنوان وکیل پایه یک دادگستری ، دارای پروانه وکالت می باشد. بسیاری از وکلا ممکن است دارای پروانه وکالت باشند اما این موضوع بدان معنا نیست که همه وکلا دارای تخصص یکسان هستند.

مطلب مفید | قانون جدید مصادره اموال

وکیل اصل ۴۹ کسی است که علاوه بر داشتن مدرک وکالت و دانش حقوقی کافی، سالهای زیادی را در زمینه پرونده مربوط به ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوء استفاده از مقاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و…. فعالیت کرده و بخوبی با این موارد آشنایی دارد.

جرایم مرتبط با اصل 49 مجازات سنگین دارد

هر یک از جرائمی که در اصل ۴۹ قانون اساسی آمده است جز مهم ترین جرایم و پرونده های قانونی هستند . لذا قانونگذار مجازات بسیار سنگینی برای آنها در نظر گرفته است . همین موضوع باعث شده است تا افراد سعی کنند در هنگام مراجعه به دستگاه قضایی و پیگیری پرونده خود از یک وکیل اصل ۴۹ حرفه ای و متخصص کمک بگیرند.

مسائلی که معمولا وکیل اصل ۴۹ در آنها ورود پیدا می کند  تا آنها را به نحو صحیح مورد بررسی و پیگری قرار دهد به موارد مختلف می توان تقسیم کرد. مواردی همچون: سوء استفاده از مقاطعه‌ کاری‌ها و معاملات دولتی ، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی ، دایر کردن اماکن فساد ، ربا ، غصب ، رشوه ، اختلاس ، سرقت ، قمار، سوء استفاده از موقوفات و….

وکیل اصل ۴۹ را میتوان از راه های مختلفی مورد شناسایی و بررسی قرار داد. یکی از بهترین و اساسی ترین راه هایی که میتوان با استفاده از آن وکیل اصل ۴۹ را شناسایی کرد آن است که از یک موسسه حقوقی معتبر در جریان پرونده استفاده کرد .

بسیاری از وکلایی که در مورد اصل ۴۹ قانون اساسی شکست می خورند معمولا از جریان این پرونده ها بخوبی آگاهی ندارند . آنان نمی توانند یک وکیل متخصص را در این زمینه انتخاب کنند. وکیل اصل ۴۹ بهترین و متخصص ترین کسی است که رد زمینه این پرونده ها می تواند فعالیت کند.

تماس با وکیل اصل 49

چنانچه شما در پرونده مربوط به املاکی که مورد ادعای ستاد اجرایی قرار دارد یک طرف پرونده هستید بهتر است دقت کنید. بطور قطع شما نیاز دارید وکیلی اختیار کنید که در امور ملکی متخصص و با تجربه باشد .

وکیل اصل 49 در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری میتواند وکالت پرونده شما را بر عهده بگیرد . وکیل اصل 49 میتواند در تمامی مراحل از ابتدا تا مرحله صدور رای ، به دفاع از حقوق شما بپردازد. با ما تماس بگیرید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رضا انصاری
  26 ژوئن 2023 12:59

  سلام. اگر شما شخص حقوقی هستید لطفا نام و مشخصات رسمی خود را معرفی فرمایید. جهت پیشنهاد موسسه حقوقی شما نیاز به مشخصات و روزنامه رسمی هست.

  پاسخ
  • سلام .
   خیر ما گروه حقوقی هستیم نه موسسه حقوقی.
   در صورت تمایل به ارائه خدمات حقوقی ، در خدمت شما خواهیم بود.
   با تشکر

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up