وکیل اصل 49 و بررسی مصادره اموال

کاربر گرامی :
1. برای مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل ملکی ، چنانچه تلفن همراه در دست دارید از ساعت 14 تا 20 روزهای اداری بر روی شماره 09122491524 کلیک کنید.

2. جهت دریافت پاسخ سوالات خود از وکیل ملکی ، پیامک کوتاه به شماره فوق ارسال نمایید.

3. در صورت عدم پاسخگویی تلفنی وکیل ملکی ( بدلیل جلسه با موکلین ) ، لطفا بعد از ساعتی دوباره تماس بگیرید.

وکیل اصل 49 و بررسی مصادره اموال ، ستاد اجرایی و مصادره اموال

وکیل رفع توقیف و مصادره اموال

با وکیل اصل 49 و مصادره اموال آشنا شویم

قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 63 به تصویب مجلس رسید. بر مبنای این قانون بررسی اموال به جا مانده از آن دوران در دستور کار قرار گرفت. با اجرای این اصل در سالهای اخیر ، برخی از وکلا به طور تخصصی در حوزه اجرایی احکام مربوطه فعالیت می کنند. در اصطلاح عامیانه با نام وکیل اصل ۴۹ یا وکالت اصل 49 و گرفتن اموال مصادره شده شناخته می شوند.

نحوه شکل گیری اصل چهل و نهم قانون اساسی چگونه بوده است؟

بعد از انقلاب اسلامی ، املاک و اموال به جا مانده از  دوران پهلوی نیازمند تعیین تکلیف بود. در سال 63 قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی رتصویب شد تا تکلیف اموال به جا مانده از آن دروان را روشن نماید. حال نیاز بود  تا اجرای دقیق آن را یک نهاد بر عهده بگیرد. بنابراین ستادی به نام ستاد اجرایی فرمان امام آغاز به کار کرد. یکی از مهم‌ترین کارهای این ستاد، شناسایی کردن اموال خاندان پهلوی و وابستگان آنها بود. این اموال پس از شناسایی مورد مصادره قرار می‌گرفتند.

مطلب مرتبط | وکیل ستاد اجرایی فرمان امام

ستاد اجرایی این حق را دارد که درآمد حاصله از این راه را در امور خیریه و بنیادهای خیریه مثل کمیته امداد  بنیاد مسکن طرح‌هایی مثل طرح شهید رجایی و… مورد استفاده قرار دهد.

وظایف وکیل رفع مصادره از اموال

وظایف ستاد اجرایی  بر اساس اصل چهل و نهم قانون اساسی

اصل 49 قانون اساسی اینگونه مقرر میدارد  که دولت وظیفه دارد ثروت هایی که حاصل از ربا خواری، رشوه، دزدی، غصب اموال غیر، هرگونه سوء استفاده، معاملات خرید و فروش زمین موات، دایر نمودن مکانهای فساد و کلیه اموال حاصل از معاملات غیرمشروع را در اختیار بگیرد. تا  به صاحب حق آن انتقال دهد. اگر مالک مشخص نباشد این اموال به بیت المال منتقل می شود. انتقال احکام مربوط به این اصل پس از انجام رسیدگی و به صورت شرعی از سوی دولت اجرایی می گردد.

نقش وکیل اصل ۴۹ و مصادره اموال در دعاوی

وکیل اصل 49 باید بتواند موضوع شکایت از ستاد اجرایی را مطرح و در دادگاههای مربوطه شرکت نموده و از حقوق موکل خود دفاع نماید. وکیل اصل ۴۹ باید اطلاعات دقیقی از احکام مربوط به مصادره اموال، احکام تملیکی و وجوه شرعی آن مثل خمس داشته باشد.

مطلب مفید | معرفی ملک به ستاد اجرایی

وی باید بتواند تناقضات قانونی و شرعی را از لابلای مدارک و مستندات استخراج نموده و به نفع موکل خود اقدام و در صورت لزوم نسبت به بازپس گیری املاک مصادره شده اقدام نماید.

رسیدگی و اجرای احکام مربوط به اصل 49 و مصادره اموال چگونه است؟

برای رسیدگی به پرونده هایی با این مضمون از قوانین این اصل که متشکل از ۱۵ ماده می باشد استفاده می شود. برای رسیدگی به این پرونده ها لازم است تا  وکیل اصل ۴۹  دعوای خود را در مقام دفاع از موکل خود به دادگاه انقلاب اسلامی ارائه دهد.

وکیل اصل 49 و مصادره اموال در گروه ملکی اداری

در گروه ما وکیل اصل 49 از تجربه بالایی برخوردار است .موفقیت های وکیل در گروه ما  او را از سایر افراد و وکلا متمایز می سازد.  وی تجربه حل پرونده‌های مرتبط را در کارنامه کاری خود دارد.  بنابراین در خصوص حل دعاوی مربوط به آن تبحر دارد.  هدف وی پیروزی در این گونه پرونده ها است.

حیطه فعالیت وکیل اصل 49 و مصادره اموال در چه مواردی است؟

وکیل اصل ۴۹  و مصادره اموال فردی است که علاوه بر تخصص در حوزه وکالت، منحصراً در رابطه با این اصل کار می کند. وکیل اصل 49 قانون اساسی به خوبی از تمامی قوانین حقوقی مربوط به آن آگاه است. وی باید در موارد زیر اطلاعات لازم را داشته باشد. زیرا این وارد منجر به مصادره اموال میشود.

زمین موات:

مباحات عام:

رباخواری:

غصب اموال :

رشوه گرفتن :

 اختلاس :

سرقت :

قماربازی :

سوء استفاده از موقوفات :

سوءاستفاده کردن از معامله های دولتی:

مشاوره دعاوی ملکی
روزهای اداری(8 تا 21)