اثبات مالکیت با قولنامه ، چگونه و چطور؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

اثبات مالکیت با قولنامه 

قولنامه یک سند است

قولنامه یک سند است

چگونه اثبات مالکیت با قولنامه امکان پذیر است؟

طیف عظیمی از پرونده‌های مربوط به دعاوی ملکی مربوط به انواع سند مالکیت ملک و همچنین موضوع اثبات بیع و مدارک لازم آن است.

برخی از این نوع دعاوی ، به موضوع اثبات مالکیت زمین بدون سند یا اثبات مالکیت با قولنامه ارتباط دارند.

دلیل این امر را می‌توان پیچیدگی‌های چنین پرونده‌هایی دانست. قوانین مربوط به این مبحث دارای زیرشاخه‌های مختلفی هستند و این موضوع موجب دشوارتر شدن رسیدگی به پرونده‌های مذکور می‌شود.

مطلب مفید | تنظیم مبایعه نامه 

اثبات مالکیت باید بصورت کاملاً رسمی و توسط مراجع قانونی صورت بگیرد. در غیر این صورت از مشروعیت برخوردار نیست و در نتیجه نمی‌توان به آن اتکا کرد.

قولنامه از معدود اسنادی به شمار می‌آيد که امکان اثبات مالکیت را برای ما فراهم می‌کند.

امروزه بر همه روشن است رسیدگی به پرونده‌های ملکی بدون اتکا به تجارت و دانش وکلای ملکی امکان‌پذیر نیست.

در ادامه متن با همراه باشید تا اطلاعات پایه  دررابطه‌با اثبات مالکیت را مرور نماییم.

وکیل اثبات مالکیت

وکیل اثبات مالکیت

بررسی دعاوی مربوط به اثبات مالکیت

تا زمانی که سند رسمی بین خریدار و فروشنده وجود نداشته باشد، تنها راه ممکن برای اثبات مالکیت، ‌ بهره‌گیری از قولنامه است. در واقع پیش از تشکیل سند رسمی اثبات مالکیت با قولنامه تنها راهکار موجود برای رسیدگی به دعاوی مربوط به مالکیت محسوب می‌شود.

قولنامه همواره بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود . این سند مشخص می‌کند که خریدار با پرداخت یک مبلغ معین ، ملکی را در مالکیت خود گرفته است. جهت تنظیم سند رسمی حتماً به قولنامه نیاز است.

چنانچه بین افراد در زمینه مالکیت ملک مشکلی به وجود آید، شاکی می‌‌تواند درخواستی را جهت رسیدگی به بحث مالکیت با استفاده از قولنامه ارائه دهد.

بررسی ابطال سند رسمی

اثبات مالکیت با قولنامه تنها در شرایطی امکان‌پذیر است که سند رسمی تشکیل نشده باشد. اگر هریک از طرفین دارای سند رسمی مالکیت باشند، ‌ حتی با وجود قولنامه نیز نمی‌توان مالکیت خود را اثبات کرد.

این یکی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که بسیاری از کاربران نسبت به‌ آن آگاهی ندارند. در نتیجه ممکن است یک ملک به دو یا چند نفر فروخته شود در حالیکه ملک مورد نظر مربوط به شخص دیگری باشد که سند مالکیت ملک در اختیارش باشد.

در چنین مواردی هیچیک از افرادی که زمین به آنان فروخته شده نمی توانند با اسناد غیر واقعی که دارند به اثبات مالکیت بپردازند . اگر چنین دعوایی را مطرح کنند بطور قطع بازنده آن خواهند بود.

بنابراین وجود قولنامه اگرچه یک انتخاب برای اثبات مالکیت است، اما نباید فراموش کنید که قولنامه هیچ‌گاه جای سند رسمی را نمی‌گیرد.

در برخی از مواقع ، شاکی می‌تواند با ارائه قولنامه درخواستی را مبنی بر ابطال سند رسمی به دادگاه ارائه کند. همان‌طور که می‌توان حدس زد، انجام چنین امری نیازمند ارائه دلایل و مدارک زیادی است که جمع‌آوری آن بسادگی میسر نیست.

در این شرایط معمولاً از شاکی خواسته می‌شود تا علاوه بر اثبات مالکیت با قولنامه، نسبت به معرفی چندین شاهد به دادگاه نیز اقدام کند. شاهدین  وظیفه دارند تا در دادگاه در مورد پرونده مد نظر شهادت خود را اعلام کنند.

وکیل شانس شما برای اثبات مالکیت است

وکیل شانس شما برای اثبات مالکیت است

نکات مهم اثبات مالکیت

در برخی از پرونده‌های مربوط به اثبات مالکیت با قولنامه، شاکی اعلام می‌دارد که سند رسمی مفقود شده است . به همین دلیل تنها روش وی برای اثبات مالکیت، بهره‌گیری از قولنامه است.

تا پیش از این امکان پیگیری مفقودی اسناد رسمی وجود نداشت، اما امروزه باتوجه‌به وجود سیستم مربوط به ثبت اسناد رسمی، دادگاه به‌راحتی می‌تواند دستوری را در این زمینه صادر کند.

اثبات مالکیت با قولنامه امروزه تنها در شرایطی امکان‌پذیر است که واقعاً ثابت شود هیچ‌ نوع سند رسمی خاصی وجود ندارد و یا سند موجود به طور کامل مفقود شده است.

اگر پرونده شما نیز چنین حالتی دارد، می‌‌توان با کمک وکیل ملکی نسبت به اثبات مالکیت ملک اقدام کرد.

البته، باید به این نکته اشاره کنیم که حتی این موارد نیز دارای جزئیات حقوقی بسیار زیادی است  و معمولاً پرونده‌های آن بشدت پیچیده و زمان‌بر هستند.

فردی که قصد دارد مالکیت ملک را با قولنامه اثبات کند باید در محضر دادگاه و در شرایط سلامت کامل جسمانی و روحی اعلام دارد که وی هیچ سند دیگری در دست ندارد. در این صورت دادگاه به وکیل وی اجازه می‌دهد تا مدارک مدنظر را ارائه دهند.

نقش وکیل ملکی در دعاوی مالکیت

همانطور که مشاهده کردید قوانین مربوط به اثبات مالکیت با قولنامه بسیار پیچیده هستند. همین موضوع ، رسیدگی به چنین پرونده‌هایی را به لحاظ حقوقی فوق‌العاده دشوار کرده است.

می‌توان به‌جرات اذعان داشت که بدون بهره‌گیری از خدمات وکیل با تجربه ملکی شانس پیروزی در اینگونه پرونده‌ها بسیار کم خواهد بود.

وکلای ملکی دارای تجربه خوبی در زمینه اثبات مالکیت هستند ، به همین دلیل می‌توانند براحتی به شما کمک کنند.

مهم‌ترین برگ برنده وکیل ، تجربه آنان است. این افراد سال‌ها دررابطه‌با چنین پرونده‌هایی فعالیت کرده‌اند.

بارها مشاهده شده است که در پرونده‌های اثبات مالکیت با قولنامه حق با فرد مدنظر بوده است، اما به دلیل عدم آشنایی وی جهت دفاع از حقوق خود، پرونده با شکست کامل روبه‌رو شده است.

اگر شما نیز جزء افرادی هستید که با چنین موارد حقوقی خاصی آشنایی ندارید، بهتر است در همان مراحل اول به سراغ وکلای حرفه‌ای بروید و با خیال راحت پرونده خود را دنبال کنید.

سخن پایانی

امکان مالکیت ملک با استفاده از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. یکی از این روش‌ها استفاده از قولنامه می باشد.

البته این موضوع دارای قوانین خاص خود است که بسیار از مردم شناختی از آن‌ها ندارند.

برای پیروزی در دعاوی مربوط به اثبات مالکیت باید حتماً به سراغ وکلایی بروید که دراین‌رابطه از تجربه بالایی برخوردار هستند.

وکلای گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری مفتخر هستند تا شما عزیزان را در حل چنین پرونده‌هایی همراهی کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up