از کجا بفهمیم کد ملی مسدود شده؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

از کجا بفهمیم کد ملی مسدود شده؟

مسدودی کد ملیاز کجا بفهمیم کد ملی مان مسدود شده است؟

کاربران زیادی از ما سوال میکنند از کجا بفهمیم کد ملی مان مسدود شده است ؟ ما در اینجا قصد داریم ابتدا پاسخ این سوال را به صورت اختصار بیان کنیم. سپس ، مطالب دیگری را نیز مورد اشاره قرار دهیم. لذا توصیه میکنیم حتماً آن را مطالعه کنید . و به دوستان و آشنایان خود نیز توصیه کنید حتماً این مطلب را بخوانند .

مطلب مفید | راههای قانونی مسدود کردن کد ملی

پاسخ به سوال : از کجا بفهمیم کد ملی مان مسدود شده ؟

در امور روزمره و جریان زندگی هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد که شما نیازمند دریافت یک نوع خدمات دولتی هستید. برای دریافت این نوع خدمات دولتی ، اولین اطلاعات دریافتی از شما ، کد ملی تان است. مهمترین دلیل برای اخذ کد ملی ، اطمینان خاطر سازمان ارائه دهنده خدمات از نداشتن مشکل و یا مسدود نبودن کد ملی شما است.

حال فرض کنید شما به هر دلیل وارد یکی از سازمانهای ارائه دهنده خدمات دولتی نظیر : دفتر اسناد رسمی ، اداره ثبت احوال ، بانک ، دفتر پیشخوان دولت ، دفتر خدمات قضایی ، دفتر خدمات تلفن همراه ، پلیس + 10 ، اداره پست و … شده اید.

مطلب مفید | توقیف حساب افراد بدهکار

در آنجا از متصدی مربوطه یک درخواست ساده میکنید. مانند افتتاح حساب بانکی ، دریافت یا تعویض سیم کارت ، دریافت کارت خودرو ، و ….

با این درخواست ممکن است پاسخ متصدی مربوطه این باشد که کد ملی شما مسدود شده است. یا فعال نیست.

با اینگونه پاسخ ها است که متوجه خواهید شد کد ملی شما مسدود شده است. در صورت مسدودی کد ملی ، سیستم مورد مراجعه ، اطلاعات شما را برای متصدی مربوطه باز نخواهد کرد. این ساده ترین اقدام برای اطلاع از مسدود شدن کد ملی است.

اما در اقدام دقیق تر برای اطلاع از مسدود بودن کد ملی ، احتمالاً اگر متصدی مربوطه فردی آگاه باشد ، به شما خواهد گفت لطفاً برای پیگیری ، به سازمان ثبت احوال مراجعه کنید تا علت دقیق مسدودی کد ملی تان را بدانید.

بعد از آن باید بدنبال علت مسدود شدن کد ملی و سپس رفع توقیف یا رفع مسدودی کد ملی بروید.

از کجا بفهمیم کد ملی مسدود شده

برای آن دسته از افراد که از طریق مراجعات آنلاین و غیر حضوری از خدمات اداری بهره مند میشوند نحوه اطلاع از مسدود بودن کد ملی شان ، بدین ترتیب است که در هنگام استفاده از انواع خدمات آنلاین با این پیام مواجه میشوند که کد ملی شما در سامانه ثبت احوال قفل شده است.

 با توجه به توضیحاتی که دادیم از طریق ورود به سامانه های ارائه خدمات آنلاین دولتی و یا حضور در دفاتر خدماتی مختلف که به سیستم ثبت احوال متصل هستند ، در حین استفاده از این نوع خدمات ، میتوان متوجه مسدود بودن کد ملی شد.

مطلب مفید | گواهی عدم سوء پیشینه

از طرفی با توجه به اینکه سامانه اصلی کد ملی افراد در اختیار اداره ثبت احوال قرار دارد لذا از طریق این اداره میتوان متوجه دلیل مسدودی شد.

بنابراین مسدودی کد ملی ، به افراد ابلاغ نمیشود یا سامانه ویژه ای برای استعلام آن ، در نظر گرفته نشده است.

قفل شدن کد ملی و ممنوعیت بهره مندی از خدمات اجتماعی

اگر کد ملی به هر دلیل قطع یا مسدود شود با توجه به اینکه بیشتر خدمات دولتی از طریق کارت ملی و کد ملی امکان پذیر است و همه این دستگاههای خدمات رسان به سامانه کد ملی متصل هستند لذا به یکباره از تمامی خدمات اجتماعی محروم خواهید شد.

بنابراین وقتی کد ملی قفل و یا مسدود شود ، دریافت این قبیل خدمات مجاز نخواهد بود:

 • تعویض شناسنامه و یا تغییر نام و هر نوع هدمات شناسنامه ای
 • تعویض کارت ملی
 • دریافت گذرنامه
 • دریافت گواهینامه
 • دریافت سند و پایان کار ساختمان
 • دریافت کارت خودرو از اداره پست
 • دریافت و تعویض سیم کارت
 • انواع خدمات قضایی
 • افتتاح حساب بانکی
 • خدمات دریافت و واریز وجه چک
 • بسیاری از خدمات دیگر

در هنگام درخواست ارائه هر یک از خدمات مورد نظر ، ممکن است پیغامی نظیر: «کد ملی شما در سامانه ثبت احوال قفل شده» یا «وجود مغایرت میان اطلاعات وارده با اطلاعات ثبتی در ثبت احوال» مواجه خواهید شد.

مطلب مفید | اثبات مالکیت اراضی ملی

به چه دلیل کد ملی افراد قفل میشود؟

افراد ممکن است به دلایل مختلف از دریافت خدمات اجتماعی محروم شوند. این دلایل میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • عدم پرداخت بدهی در موارد صدور حکم قطعی دعاوی مالی
 • صدور دستور مسدود کردن کد ملی از جانب دادگاه در موارد فرار از دین
 • دستور دادسرای نظامی برای فرار از خدمت سربازی
 • در موارد قرار تامین کیفری
 • در مورد اجرای احکام کیفری
 • بدهی مالی به دستگاه قضایی اعم از جزای نقدی یا وجه الکفاله

نحوه مسدودی

نحوه مسدود کردن کد ملی میتواند به عنوان یک نمونه ، اینگونه باشد که فرض کنید وقتی پرونده قضایی در مرجع قضایی مفتوح باشد(اعم از آنکه پرونده جنبه حقوقی داشته باشد یا کیفری)، ممکن است محکوم علیه از اجرای رای صادره خودداری نماید.

در چنین مواردی ، محکوم له یا شخصی که پرونده به نفع او پیش میرود میتواند از طریق مراجعه به واحد اجرای احکام همان شعبه ای که رای را صادر نموده ، درخواست مسدودی کردن کد ملی را بدهد. البته انجام این کار میتواند از طریق مراجعه به دفتر خدمات قضایی نیز میسر است.

مطلب مفید | کمیسیون ماده 56

ممکن است واحد اجرای احکام با این درخواست موافقت نماید . در این صورت ، به یکی از دو روش ، این درخواست اجرایی میشود .

یا مستقیماً دستور مسدود کردن کد ملی صادر میشود. یا اینکه به متقاضی نامه ای جهت مراجعه به اداره ثبت احوال جهت مسدود کردن کد ملی و بانک برای انسداد حساب بانکی داده میشود. بدین ترتیب بصورت غیر مستقیم محدودیت از خدمات اجتماعی اجرایی میشود.

علاوه بر این ، در جریان رسیدگی به جرایم کیفری و پرونده های حقوقی ، در هر مرحله از رسیدگی در دادسرا یا دادگاه (اعم از کیفری و حقوقی) حسب مورد ، مقام قضایی می تواند دستور مسدود کردن کد ملی افراد را صادر نماید.

چرایی محدودیت خدمات اجتماعی

ممکن است این سوال پیش آید که چرا کد ملی افراد مسدود میشود یا اینکه هدف اساسی از مسدود کردن کد ملی افراد چیست؟

در مقام پاسخ نمیتوان تنها یک مورد را عنوان کرد . مواردی نظیر : فشار بر متهم مالی برای پرداخت بدهی ، جلوگیری از فرار متهم ، پیشگیری از فرار سربازان

باید دانست ، با مسدود کرن کد ملی هر فرد ، وی از خدمات اجتماعی محروم میشود .نه اینکه اموال وی توقیف شود. برای توقیف اموال باید از طریق دادگاه دستور جداگانه ای صادر شود.

به کجا مراجعه کنیم؟

برای اطلاع از مسدودی کد ملی ، باید به اداره ثبت احوال مراجعه نمود .

چه زمان مسدودی کد ملی رفع میشود؟

به نظر میرسد مادام که علت مسدود شدن کد ملی مرتفع نشود ، مقام قضایی دستور رفع مسدودی را صادر نخواهد کرد.

مطلب مفید | دریافت ابلاغیه سامانه جامع روابط کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up