ثبت برند،لوگو و علائم تجاری

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

ثبت برند،لوگو و علائم تجاری

ثبت برند و لوگو و علامت تجاری

برند و لوگو و علامت تجاری

ثبت برند،لوگو و علائم تجاری نقش تعیین کننده ای در پیشبرد اهداف یک واخد تجاری دارد. برند،لوگو و علائم تجاری به نقش و یا شکل خاص و انحصاری مربوط به یک شرکت یا واحد تولیدی و صنعتی گفته می شود . شرکت ها و مؤسسات معمولاً محصولات خود را با آن نقش یا علامت، تولید و روانه بازار می نماید. امروزه تنها مشاهده یک آرم و علامت تجاری کافی است تا اطمینان داشته باشیم محصول مورد نظر دارای چه درجه ای از کیفیت است.

مطلب مفید | شرایط ثبت طرح صنعتی

برندها و محصولات شرکت های معروف، از نظر بیشتر مردم نیازی به تبلیغ زیاد ندارند. این شرکت ها در طول زمان از آزمون کیفیت سربلند بیرون آمده اند. بنابراین با دیدن یک محصول، این آرم و علائم انحصاری و اختصاصی است که معرف میزان کیفیت آن محصول است. بنابراین در مورد کالاهای معروف و با کیفیت، شاید صرورتی به انجام بررسی های بیشتر نباشد.

نقش آرم و علامت در شناخت محصول

وقتی آرم و نشان کارخانه پارس خزر بر روی یک محصول مشاهده می شود، این یک محصول شناخته شده است. در این مورد کمتر ابهامی جهت بررسی وجود دارد. زیرا ذهن ما ظرف چند ثانیه، این محصول را با بسیاری از محصولات دیگر مقایسه نموده و قدرت انتخاب برتر را به ما می دهد.

مطلب مفید | وکیل دعاوی ثبت برند

در این مورد انتخاب ما برای یک محصول خوب و کارآمد، همانی است که احتمالاً اکثر مردم انجام می دهند. این انتخاب وقتی با آرم و نشانه انحصاری روبرو هستیم صرفاً ظرف چند ثانیه می تواند صورت گیرد. در اینجا است که می بینیم آرم و علامت و برند چه نقش منحصر به فردی در سرعت بخشیدن به انتخاب مردم دارد.

آموزش گام به گام برند، لوگو و علائم تجاری

ماده یک قانون علائم و اختراعات مصوب 1310علائم تجاری را تعریف کرده است.

«علائم تجارتی عبارت از هر قسم علامتی است. اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود».

 ثبت برند،لوگو و علائم تجاری میتواند یک برند را در انحصار مؤسسه یا شرکت خاص قرار دهد.

نشان تجاری که  قابلیت ثبت شدن را داشته باشد می تواند این خصوصیات را داشته باشد:

 • یک یا ترکیبی از چند کلمه،حرف،عدد،نقاشی ،سمبل،نقش های سه بعدی (شکل و بسته بندی کالاها)
 • علائم سمعی مثل موسیقی یا اصوات
 • رایحه
 • رنگ

سامانه و آدرسی که برای ثبت برند و علائم تجاری باید به آن مراجعه نمود

سامانه ثبت برند

سامانه ثبت برند

 • زیبا، ساده، جذاب، غیر پیچیده و دارای معنای مشخص باشد بگونه ای که آن نام را براحتی تلفظ کرد.
 • نوعی تناسب بین علامت تجاری و محصول تولیدی وجود داشته باشد.

همیشه باید از یک محصول مراقبت قانونی به عمل آورد و امنیت آن را در مقابل رقبا تضمین نمود. برای این کار لازم است نام و علامت تجاری و برند محصول به ثبت برسد. اهمیت موضوع آن است که در بازار انواع محصولات اصلی و تقلبی که رقبای فراوان برای یک محصول وجود دارد.

مطلب مفید | وکیل ثبت شرکت

بنابراین همواره احتمال سوء استفاده از یک نام و علامت تجاری وجود دارد. با ثبت برند،لوگو و علائم تجاری می توان آن را انحصاری نمود. با این کار محصول از گزند آفت ها و خطرات احتمالی از جمله عرضه محصولات مشابه مصون می ماند.

برای ثبت برند،لوگو و علائم تجاری باید به اداره مالکیت های صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمود. این اداره وظیفه ثبت کلیه موارد مربوط به مالکیت صنعتی اعم از اختراع، علامت و طرح صنعتی را بر عهده دارد.

چرا باید برند و علائم تجاری را ثبت نمود؟

 • جلوگیری از ساخت و تولید کالاهای مشابه بوسیله رقبا.
 • انحصاری بودن استفاده از علامت تجاری.
 • پیشگیری از سوءاستفاده و تقلب در نام برند و محصول.
 • امکان پیگیری قضایی در صورت تولید کالای مشابه بدون کسب اجازه از صاحب اصلی علامت تجاری.
 • امکان دریافت غرامت از سوءاستفاده کنندگان از نام برند و محصول.

پیش از شروع هر اقدام در زمینه ثبت برند، لوگو و علائم تجاری بهترین کار مشاوره تخصصی با کارشناسان است . با این کار به طور قطع از هر گونه ضرر و خسارت احتمالی در آینده پیشگیری خواهد شد.

برای استعلام و اطلاع از هزینه ثبت برند،لوگو و علائم تجاری خود می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up