دعاوی شکایت جراحی زیبایی

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

دعاوی شکایت جراحی زیبایی

پرونده شکایت در عمل جراحی زیبایی

پرونده شکایت در عمل جراحی زیبایی

قصور و خطای پزشکی

روزانه عمل‌های جراحی زیادی در کشور در حال انجام است که بخش اعظمی از آنها مربوط به جراحی های زیبایی میباشد. تعداد بالای عمل های جراحی زیبایی باعث شده که آمار  پرونده‌ های مربوط به شکایت جراحی زیبایی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

مطلب مفید | شکایت از عمل ناموفق بینی

برخی از این پرونده ها نتایج حاصله بجهت قصور یا خطای پزشک و سایر اعضای کادر درمان است. بیماران با اثبات جرم آن ها در تلاش اند تا حقوق خود را طلب کنند و مجازات لازم برای آن ها در نظر گرفته شود. وکیل قصور پزشکی در دعاوی شکایت جراحی زیبایی در مواردیکه پزشک دچار مشکل حقوقی میشود میتواند با راهنمایی حقوقی مسیر پرونده را به نفع موکل خود تغییر داده و از حقوق وی دفاع نماید.

در این مقاله به بررسی دقیق تر ابعاد مختلف جراحی زیبایی منجر به آسیب و نقش وکیل در دفاع از حقوق موکل یا همان پزشک در انجام عمل زیبایی میپردازیم.

نقش پزشک در پرونده شکایت جراحی زیبایی

در قانون اصل بر برائت همه افراد است . قانون هیچ فردی را مجرم نمی شناسد، مگر این که خلاف آن ثابت شود. هنگامی که بیماران از نتایج عمل های جراحی زیبایی خود رضایت نداشته باشند و مدعی قصور از جانب پزشک شوند باید این ادعا را اثبات نمایند. جراحان زیبایی زمانی مجرم شناخته میشوند و قانون برای آن مجازات در نظر می‌گیرد که تمام ارکان جرم در مورد عملکرد آنان صادق باشد.

 جرم می تواند مربوط به انجام یک فعل یا ترک فعل باشد. قانونگذار برای هر دوی اینها مجازات‌ در نظر گرفته است. برای اثبات جرم ، سه رکن فعل مجرمانه، نتایج مجرمانه و رابطه سببیت باید احراز شود. در چنین پرونده هایی بیمار به کمک وکیل در تلاش است تا بتواند تمام این ارکان را ثابت کند. وکلای متخصص جرایم پزشکی از طریق طرح شکواییه های دقیق می توانند این ارکان را ثابت کنند.

 ارکان تشکیل دهنده جرم در عمل جراحی کدام اند؟

هر جرم سه رکن اساسی دارد که اثبات آن ها برای اجرای قانون و تعیین مجازات ضروری است. در ادامه به تبیین دقیق تر این ارکان در پرونده‌ های شکایت جراحی زیبایی می پردازیم.

اثبات فعل مجرمانه:

فعل مجرمانه در پرونده‌ مربوط به شکایت جراحی زیبایی، جرائم پزشکی و کادر درمان به اعمالی گفته می شود که هر یک از اعضای تیم درمان آن را انجام می دهند. در نتیجه بواسطه آن فعل ، در حقیقت مرتکب جرم شده اند. ارتکاب این جرم به لحاظ قانونی دارای مجازات است. پزشکان با انجام هریک از رفتارهایی که در قانون تحت عنوان بی‌ مبالاتی، نداشتن مهارت کافی، بی‌احتیاطی در روند درمان و… شناخته می شوند، مرتکب جرم میشوند.

مطابق ماده ۱۴۵ قانون مجازات اسلامی اثبات فعل مجرمانه امکان پذیر است. نکته قابل توجه اینکه پزشک حتی با ترک یک فعل و ایراد آسیب به بیمار  دچار فعل مجرمانه خواهد شد.

اثبات نتیجه مجرمانه:

در پرونده‌ شکایت جراحی زیبایی اثبات نتیجه مجرمانه هم ضروری است.  انجام یک فعل یا ترک آن باید به نتیجه منجر شود که حالت مجرمانه داشته باشد. به بیان ساده می توان گفت  ممکن است فعل یا ترک فعلی از جانب پزشک و سایر اعضای کادر درمان انجام شود که جزء مصادیق مجرمانه باشند اما نتیجه نهایی آن مجرمانه تلقی نشود. در این حالت مجازاتی برای پزشک و سایر کادر درمان در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین در پرونده دعاوی جراحی زیبایی، نتایج مجرمانه دارای مصادیق متفاوتی است. لذا متناسب با نوع عمل جراحی انجام شده باید به طور دقیق این نتایج معین شوند.

اثبات رابطه سببیت:

به نظر می‌رسد رابطه سببیت یکی از اصلی ترین ارکان جرم در جرایم پزشکی است. در پرونده شکایت جراحی زیبایی در صورت اثبات فعل مجرمانه به نتیجه مجرمانه، نبود رابطه سببیت تاثیر آن دو را خنثی می کند. رابطه سببیت باعث می‌شود که امکان انتساب نتیجه مجرمانه به فعل مجرمانه وجود داشته باشد. در این صورت پزشک مجرم شناخته شده و مطابق با قانون، مجازات لازم در نظر گرفته می شود.

رابطه سببیت به دنبال اثبات این موضوع است که نتیجه پیش آمده معلول یک فعل مجرمانه خاص است که ازسوی پزشک صورت گرفته است. به عنوان مثال اگر یک بیمار پس از عمل جراحی زیبایی بینی دچار مشکلات تنفسی شود، باید ثابت شود که این مشکلات تنفسی به دلیل فعل یا ترک فعلی بوده که پزشک مرتکب آن شده است.

نقش پزشک در جرم پزشکی

نقش پزشک در جرم پزشکی

اگر در یک پرونده شکایت جراحی زیبایی چنین ادعایی مطرح شود ولی در نهایت ثابت شود که مشکلات تنفسی ناشی از سایر علل باشد، مجازاتی متوجه پزشک نیست.

نقش وکیل در پرونده دعاوی جراحی زیبایی

در حال حاضر تعداد زیادی از پرونده‌ های موجود در دادگاه ها مربوط به شکایت جراحی زیبایی است. با توجه به گسترش روز افزون جراحی‌ های زیبایی و استقبال برخی اقشار جامعه از این عمل ها، متاسفانه پای سودجویان به این حوزه باز شده است. برخی از افراد سودجو با هدف درآمد زایی، جا پای متخصصین و پزشکان متعهد عمل های جراحی زیبایی گذاشته اند.

نداشتن تخصص و تجربه کافی در انجام عمل‌ جراحی زیبایی می تواند عوارض غیر قابل جبرانی برای بیماران به همراه داشته باشد. در پرونده‌ شکایت جراحی زیبایی، افراد سودجو همواره بدنبال راهکارهایی برای فرار از مجازات هستند. لذا در تلاش اند تا خود را بی گناه جلوه دهند.  یاری گرفتن از وکیل پرونده دعاوی جراحی زیبایی می‌تواند دید گسترده ای در خصوص این جراحی به بیماران بدهد تا بتوانند پرونده را با موفقیت پشت سر بگذارند.

کلام پایانی

تعداد عمل های جراحی زیبایی به طور روزمره در حال افزایش است. به نظر می رسد در برخی از این عمل ها نتایج نامطلوبی حاصل می شود که گاها جبران ناپذیر هستند. در پرونده‌ شکایت جراحی زیبایی بیماران به دنبال اثبات جرم و تعیین مجازات برای افراد خاطی در تیم درمان هستند.

وکیل قصور پزشکی در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری میتواند یاریگر مطمئن این افراد و حتی پزشکان در مظان اتهام در دعاوی شکایت جراحی زیبایی باشد. در صورت نیاز حتماً با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up