سند اجاره ای

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

سند اجاره ای

سند اجاره
سند اجاره

آشنایی با سند اجاره ای

مدتی است در بین کسانی که در فضای پر پیچ و خم قضایی در آمد و شد هستند و یا خانواده زندانیان ، یک اصطلاح زیاد به گوش می خورد. این اصطلاح چیزی نیست جز سند اجاره ای.

سند اجاره ای چه وقت معنا پیدا می کند؟ در پاسخ باید گفت ماجرا از آن جا آغاز می شود که برای برخی افراد به عنوان متهم  در داسرا قرار وثیقه صادر می شود. در اینگونه موارد فرد می تواند سند مالکیت ، یا ضمانت نامه بانکی و یا وجه نقد به عنوان وثیقه در اختیار مرجع قضایی قرار دهد. بسیاری از افراد به دلیل ناتوانی و عجز از معرفی وثیقه به مرجع قضایی، به ناچار به سراغ افرادی می روند که قادر به تأمین این وثایق هستند. آنها در قبال دریافت مبالغی به عنوان اجاره وثیقه و طی یک قرارداد، آن را به مرجع قضایی تسلیم می نمایند.

البته این کار مشکلات و دردسرهایی هم برای خود دارد . از جمله اینکه جایگاه اقدام مورد نظر در قانون روشن نیست. لذا ممکن است در مواردی خودش موجب بروز دردسر برای خانواده متهم شود . در این صورت، قانون نیز از حقوق آنان نمی تواند دفاع مؤثری نماید . زیرا اقدام آنان از وجاهت قانونی برخوردار نیست.

جایگاه و اعتبار اسناد اجاره ای

یکی از مشکلات خانواده متهمین، فراهم کردن وثیقه برای متهم است . وثیقه ای که برای پیگیری امور مربوط به دفاع از اتهامی است که موجب شده او روانه زندان شود . از آن جا که برخی افراد امکان فراهم کردن وثیقه را ندارند لذا بدنبال دوست و آشنا و یا مفری برای آزادی خود هستند. همین افزایش تقاضا برای اخذ مال یا سند برای وثیقه، موجب شده است کسب و کار جدیدی رونق پیدا کند. کسب و کاری که عاملین آن، با دست و پا کردن دفاتری که بعضاً ظاهر حقوقی هم دارد، سند ملکی در اختیار دیگران قرار می دهند.

مطلب مفید | وکیل جرایم مواد مخدر

این سند در میان مردم و افرادی که به این کار مبادرت می ورزند،  به سند اجاره ای معروف شده است. البته این افراد کارشان برای تبرع و یا کمک به دیگران نیست. لذا در قبال این واگذاری سند، مبالغ بالایی هم از خانواده متهم مطالبه و دریافت می نمایند.

سکوت قانون و بازار  اسناد اجاره ای

معمولاً مقامات با ارائه سند توسط متهم به عنوان وثیقه از وی در مورد محل تهیه سند سؤالی را مطرح نمی کنند. و اصولاً به این موضوع کاری ندارند که متهم از کجا سند را تهیه کرده است. همین امر موجب شده تا افرادی که در کار سند اجاره ای هستند، عمل خود را قانونی و بعضاً شرعی جلوه دهند. عمل این افراد می تواند شبیه به افرادی باشد که در گذشته به دیگران پول می دادند و بهره بالا طلب می کردند. حالا و در دوره اخیر، این عمل رنگ و لعاب شکیل تر و ظاهر قانونی تری به خود گرفته است.

افراد و گروههایی که مبادرت به واگذاری سند و یا ضمانت نامه می کنند برای اجاره سند در هر شهری اعلام آمادگی می کنند. آنها اعلام می نمایند در هر شهری که زندانی حضور داشته باشد می توانند وثیقه لازم را در اختیارشان قرار دهند.

قیمت سند اجاره ای

کسانی که وارد بازار واگذاری ضمانت نامه و یا سند اجاره ای شده اند، انواع تبلیغات پر آب و لعاب را انجام می دهند . البته آنها انواع سند اجاره ای از قبیل اسناد ملکی با کاربری های مختلف را اجاره می دهند. کاربری های مسکونی، کشاورزی و در قالب ویلا و آپارتمان . صد البته در قبال کار خود پول خوبی هم از خانواده زندانی و یا متهم می گیرند. ارزش این اسناد از 100 میلیون تومان آغاز و تا  میلیاردها تومان می رسد.

افرادی که در این زمینه کار می کنند ارزش سند اجاره ای را با توجه به وضعیت متهم و نوع و ارزش پرونده تعیین می کنند. در این مورد ملاک مشخص و تعریف شده ای وجود ندارد. بنابراین فرض نمایید دو نفر متهم با یک قرار در زندان باشند . اما هیچیک در مراجعه برای اخذ سند اجاره ای، مبالغ یکسانی را پرداخت نخواهند نمود.

چه افرادی بدنبال اسناد اجاره ای هستند؟

اسناد اجاره ای
اسناد اجاره ای

وقتی فردی با اتهامی مواجه می شود حاضر است به هر قیمتی خود را از وضعیت موجود خلاص نماید . اما همه افراد توان آماده کردن وثیقه برای رهایی خود را ندارند . این افراد ممکن است دست به هر کاری بزنند . و به هر جایی متوسل شوند تا فرد زندانی را از زندان آزاد سازند . اینجا همان نقطه ای است که سر و کارشان به سند اجاره ای می افتد.

سند اجاره ای در چه مواردی ارائه می شود:

 • برای آزادی زندانی.
 • مرخصی زندانی.
 • برای افرادی که ممنوع الخروج شده اند.
 • افرادی که از طرف تعزیرات برای آنان حکم صادر شده است.
 • برای افراد در مراحل دادگاه و دادسرا.
 • نحوه اقدام و مراحل تودیع وثیقه.

اقدامات وثیقه گذاران یا اجاره دهندگان اسناد

وثیقه گذاران و یا اجاره دهندگان سند به متهمان و یا زندانیان، مدعی هستند می توانند اقدامات زیر را انجام دهند:

 • ابتدا از متهم و یا یکی از بستگان وی می خواهند قرارداد اجاره سند را امضاء نماید.
 • سپس سند ارزیابی شده را به بازپرس و قاضی دادگاه ارائه می دهند.
 • در ادامه، نامه نیابت را برای هر شهری که قرار است در آن وثیقه ارائه شود، اخذ می نمایند.
 • با ارائه نامه نیابت در شهر مورد نظر، دستور ارزیابی ملک را از مقام قضایی آن شهر می گیرند.
 • در صورت تأیید ارزش ملک برابر با قرار وثیقه، دستور بازداشت سند را از مقام قضایی اخذ می کنند .
 • سند را برای بازداشت به اداره ثبت اسناد محل می برند و آن را در بازداشت قرار می دهند.
 • مرحله آخر به صورت پست قضایی توسط اداره ثبت و اسناد به مرجع قضایی صادر می شود.

وکیل متخصص دعاوی کیفری و حقوقی

خوب تا اینجا تقریباً با سند اجاره ای آشنا شدید. در پرونده های اتهامی هیچگاه بدنبال راههای خلاص شدن موقت از مشکلات خود نباشید. همیشه به عاقبت کارهای خود فکر کنید و سنجیده عمل نمایید. برای اینکه پرونده خود را به سامان برسانید بدنبال وکلای معتبر و خوشنام باشید. اگر نمی دانید ویژگی های وکیل ملکی حرفه ای چیست در این مورد بیشتر بررسی نمایید. در گروه ما می توانید با بهترین وکیل متخصص دعاوی ملکی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up