قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

 قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال

علت قفل شدن کد ملی در سایت ثبت احوال

علت و نحوه قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال

با توجه به مکانیزه و هوشمند شدن بسیاری از خدمات اداری در دستگاههای دولتی و ایجاد سامانه های آنلاین ، امروزه بسیاری از خدمات اداری از طریق سامانه ها و سایت های اینترنتی صورت می پذیرد.

برای بهره مندی از اکثر این سامانه ها ، داشتن کد ملی و یا ارائه آن به متصدیان مربوطه الزامی است. سامانه هایی برای ارائه انواع خدمات بانکی ، گذرنامه ، گواهینامه ، مخابرات ، پست و …. سامانه هایی هستند که برای استفاده از آن حتماً باید کد ملی مان در اختیار باشد. یا اینکه کد ملی مان مسدود نشده باشد.

حال این سوال مطرح می شود که آیا ممکن است در مواردی با قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال مواجه شویم ؟  پاسخ آن است که بله . ممکن است در موارد خاص ، افراد با مسدود یا قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال مواجه شوند.

مطلب مفید | راههای قانونی مسدود کردن کد ملی

در این موارد ، پیامی در سامانه مورد استفاده قابل مشاهده خواهد بود که : «کد ملی شما در سامانه ثبت احوال قفل شده است». با مشاهده این پیام باید بدنبال رفع علت قفل شدن یا مسدودی کد ملی باشیم . در غیر این صورت فرد از خدمات اداری در دستگاههای مختلف محروم خواهد شد.

در این مقاله در مورد قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال و موارد مرتبط با آن از جمله علت قفل شدن کد ملی ، نحوه درخواست مسدود شدن کد ملی ، نکاتی را مرور خواهیم کرد.

از کجا میتوان فهمید کد ملی مسدود شده است؟

وقتی با قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال مواجه میشویم ، بیشتر از هر چیز باید بدنبال سرنخ هایی در محاکم قضایی باشیم. ممکن است در اثر قفل شدن کد ملی نتوانیم هیچ یک از کارها و خدمات اداری برایمان در دسترس نباشد. بنابراین در اولین فرصت ممکن ، باید بدنبال رفع مسدودی کد ملی باشیم.

این مشکل زمانی برای افراد دردسر ساز میشود که قبل از قفل شدن کد ملی در سامانه ثبت احوال ، موضوع مسدودی و یا علت آن به اطلاع فرد نمیرسد. در نتیجه ، فرد بعد از مراجعه به یکی از سامانه ها و قصد بهره مندی از خدمات اداری با پیام مورد نظر مواجه میشود که برای وی نوعی شوک محسوب میگردد.

برای اینکه بفهمیم چرا کد ملی مان مسدود شده ، بهترین کار مراجعه به اداره ثبت احوال است. در اداره ثبت احوال متوجه خواهیم شد که آیا واقعاً کد ملی ما قفل شده است یا خیر؟

مطلب مفید | از کجا بفهمیم کد ملی مسدود شده؟

اگر شما در موقعیتی هستید که از شما بابت یک موضوع خاص شکایتی شده بهتر از هر کس متوجه خواهید شد که علت مسدود شدن کد ملی همان موضوع شکایت در دادگاه و احتمالاً دستور مقام قضایی عامل مسدود شدن کد ملی بوده است.

برخی دلایل مسدود کردن کد ملی

اگر بخواهیم برخی دلایل که موجب انسداد کد ملی در سامانه ثبت احوال میشود را مورد اشاره قرار دهیم باید به موارد زیر اشاره نمود:

الف) درخواست محکوم له از دادگاه در احکام قطعی که محکوم علیه حاضر به پرداخت بدهی خود نیست.

ب) درخواست اعسار نادرست ممکن است موجب قفل شدن کد ملی شود.

پ) قفل شدن کد ملی افراد بدلیل فرار از خدمت سربازی بدستور دادسرای نظامی.

ت) مسدود شدن کد ملی در ادامه تکمیل قرار تامین کیفری .

ث) بدهی مالی به دستگاه قضایی

فرایند مسدود کردن کد ملی

اگر پرونده ای در دادسرا یا دادگاه (کیفری یا حقوقی) در حال رسیدگی باشد ، مقام قضایی میتواند دستور مسدود کردن کد ملی متهم را صادر نماید. این دستور خطاب به اداره ثبت احوال صورت خواهد گرفت.

گاهی یک رای در پرونده قضایی صادر میشود. اما محکوم علیه حاضر به تمکین از رای نیست. در این موارد محکوم له میتواند در زمان اجرای احکام و بعد از گذشت زمان قانونی ، و خودداری محکوم علیه از انجام تعهدات قانونی ، به واحد اجرای احکام مراجعه و درخواست مسدودس کد ملی را مطرح نماید.

در صورت موافقت با درخواست، نامه ای به فرد، جهت ارائه به مراجع صالح، نظیر بانک، ثبت احوال و… داده می شود یا دستور مسدود کردن کد ملی و ممنوع الخدمات شدن، به صورت سیستمی، به نهادهای ذی صلاح، ابلاغ می گردد.

اهداف مسدود کردن کد ملی در سامانه ثبت احوال

الف) جلوگیری از فرار متهمین و محکومین؛

ب) اهرم فشار برای پرداخت بدهی مالی یا تسلیم خود به مراجع کیفری صالح؛

پ) پیشگیری از وقوع مواردی که سبب مسدود شدن کد ملی می گردد، نظیر پیشگیری از جرم فرار از خدمت سربازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up