ورود به سامانه ثنا با رمز موقت

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

ورود به سامانه ثنا با رمز موقت

سامانه ثنا با رمز موقتاهمیت ورود به سامانه ثنا با رمز موقت

آشنایی با نحوه ورود به سامانه ثنا با رمز موقت برای همه متقاضیان خدمات قضایی ضروری است. توضیح اینکه ، طی سالهای اخیر برای ارائه خدمات اداری به مردم ، در اکثر سازمانها و دستگاههای خدمات رسان ، سامانه های متعددی راه اندازی شده است . این سامانه ها موجبات تسهیل فرایندها و ارائه خدمات بهتر به مردم را فراهم آورده است.

قوه قضاییه نیز در این رهگذر ، از چند  سال قبل سامانه ثنا را راه اندازی کرد. این سامانه در جهت امکان دسترسی سریع مردم به خدمات قضایی ، ایجاد شد.

سامانه ثنا مخفف عبارت «سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی» است. این سامانه خدمات مختلفی را ارائه می کند. همه افرادی که قصد استفاده از خدمات غیر حضوری قوه قضاییه را دارند، لازم است ابتدا در این سامانه ثبت نام کنند. سپس نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت نمایند. لذا ثبت نام در سامانه ثنا برای افرادی که به هر نحوی با خدمات غیر حضوری قوه قضاییه سر و کار دارند، اجباری است.

در سامانه ثنا چندین نوع خدمات قضایی از قبیل مشاهده ابلاغیه ، دادنامه ، خلاصه پرونده و … به صورت آنلاین قابل ارائه است .

چرا ورود به سامانه ثنا با رمز موقت مهم است؟

همه اشخاص برای آنکه از خدمات و امکانات سامانه ثنا استفاده کنند حتماً و حتماً باید در این سامانه ثبت نام کنند. بهترین مسیر برای ثبت نام در سامانه ثنا ، رفتن به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در نزدیکی منزل یا محل کار و دریافت شماره ثنا است. با داشتن این کد برای همیشه میتوانید خودتان وارد سامانه شوید و از خدمات قضایی قابل ارائه در آن استفاده کنید.

در این مقاله کوشش خواهیم کرد نحوه ثبت نام ، دریافت رمز عبور ، ورود به سامانه ثنا ، انواع خدمات آن و اطلاعات مفید دیگر را به شما کاربر محترم معرفی کنیم . لطفاً با ما همراه شوید و مطالعه این مقاله را از دست ندهید .

اهمیت مطالعه این مقاله از آنجایی است که شما از این پس ، برای استفاده از بسیاری از خدمات ارائه شده از سوی دستگاهها از جمله دادگستری ، دیوان عدالت اداری ، دادگاهها ، شورای حل اختلاف ، اداره ثبت اسناد و املاک ، ثبت شرکتها و …. نیاز به  شماره ثنا یا رمز ورود به سامانه ثنا دارید. بنابراین بهتر است تا حدودی با این سامانه آشنا شوید.

سامانه ثنا sana.adliran.ir را بیشتر بشناسید

تا چند سال قبل اکثر مردم برای اینکه برای تظلم خواهی ، دادخواست یا شکواییه تنظیم و آن را به دادگاه تقدیم کنند باید مستقیم به مراجع قضایی مراجعه میکردند. همچنین برای اطلاع از روند پرونده های قضایی باید منتظر می ماندند تا ابلاغیه دادگاهها یا دادسراها از طریق مامور ابلاغ بدستشان برسد. آنان برای تمامی مراحل پیگیری و اطلاع از روند دادرسی ، باید با مراجعه به دادگاهها در صفهای طولانی میماندند تا از وضعیت پرونده خود مطلع شوند.

اما در دهه 90 ارائه خدمات الکترونیک قضایی با هدف کاهش مراجعات مردم به مراجع قضایی راه اندازی شد.

سامانه ثنا و رمز موقتبا راه اندازی این سامانه ، مردم می توانند جهت طرح دعوا بدون مراجعه به محاکم یا دادسراها به صورت الکترونیکی و به دو طریق اقدام نمایند:

  1. درگاه خدمات الکترونیکی

در این روش مراجعه کننده میتواند پس از ورود به درگاه خدمات الکترونیک قضایی به آدرس www.adliran.ir جهت ثبت دادخواست/شکواییه اقدام نماید. پس از تکمیل اطلاعات مورد نظر کد رهگیری را دریافت نموده و به نزدیکترین دفتر خدمات قضایی مراجعه نماید و پس از احراز هویت ، ارائه مدارک و منضمات و پرداخت هزینه های مربوطه دادخواست یا شکواییه به مرجع صالح ارسال می گردد.

  1. دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

در این روش مراجعه کنندگان پس از انتخاب نزدیکترین دفتر خدمات قضایی با ارائه اطلاعات و مدارک مورد نیاز دادخواست/شکواییه خود را طرح مینمایند. متصدی دفتر، مدارک و اطلاعات مربوط را از شخص دریافت کرده و به طور مثال در بخش «ثبت دادخواست جدید»، اطلاعات مربوط به موضوع خواسته و بهای آن، مشخصات کامل خواهان، خوانده، وکیل/ نماینده (در صورت وجود)، متن دادخواست را ثبت مینماید. پس از وارد نمودن تمامی اطلاعات فوق الذکر و محاسبه هزینه دادرسی متصدی دفتر ، دادخواست نهایی شده را چاپ تهیه نموده و به تایید شخص میرساند. سپس دادخواست با دریافت هزینه دادرسی ، به مرجع قضائی صالح رسیدگی کننده ارسال میشود.

تعداد خدمات قضایی از طریق دفاتر خدمات قضایی

در حال حاضر 189 خدمت قضایی ، از طریق دفاتر خدمات قضایی یا سامانه ثنا قابل ثبت میباشد. در مراجعه به دفاتر خدمات قضایی یا از طریق سامانه ثنا ، متقاضی میتواند از خدمات کلی زیر بهره مند شود :

  • ارائه و پیگیری دادخواست
  • ارائه و پیگیری شکواییه
  • ارائه و پیگیری اظهارنامه
  • ارایه لایحه
  • ارایه مدارک و مستندات پرونده
  • اطلاع‌رسانی پرونده

اطلاع از آخرین وضعیت پرونده

رویت خلاصه موضوعات پرونده

مشاهده روندکار پرونده

مشاهده ردیفهای فرعی پرونده

رویت آخرین موضوع پرونده (عنوان خواسته / اتهام)

  • محاسبه هزینه دادرسی

ورود اشخاص حقیقی یا حقوقی به سامانه ثنا با رمز موقت

طراحان درگاه خدمات قضایی ، برای ورود اشخاص حقیقی یا حقوقی به سامانه ثنا ، دسته بندی و تمایزی را میان آنان قائل شده اند. بنابراین علاوه بر مردم ، شرکتها و موسسات دارای شماره ثبت نیز میتوانند وارد سامانه شوند.

بنابراین هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی میتواند مستقلاً در سایت ثبت نام نموده و رمز شخصی یا شماره ثنا دریافت نماید.

مطلب مفید | دریافت ابلاغیه سامانه جامع روابط کار

بعد از دریافت شماره ثنا باید آن را برای همیشه به خاطر سپرد. زیرا این شماره ، یک کد اختصاصی و منحصر به فرد است که برای همیشه بکار خواهد آمد.

به منظور ورود به سایت ثنا، متقاضی دریافت خدمات قضایی باید به آدرس اینترنتی sana.adliran.ir وارد شود.

با ورود به سایت مورد نظر ، متقاضی (اعم از شخص حقیقی یا حقوقی) باید ابتدا بر روی دکمه ثبت نام برخط کلیک نماید تا ثبت نام خود را انجام دهد. و رمز عبور خود را دریافت نماید.

از این پس با هر بار ورود به سامانه خدمات قضایی ، میتوانید روند پرونده و ابلاغیه ها و … را با رمز موقت که به شماره تلفن همراهتان ارسال میشود مشاهده نمایید.

رمز موقت در حقیقت یک شماره موقت شش رقمی است. رمز موقت فقط برای یکبار و آنهم در مدت 24 ساعت اعتبار دارد. در طول این زمان برای استفاده از این سامانه نیازی به دریافت رمز موقت جدید نیست. ولی بعد از آن برای ورود به سامانه ، نیاز به دریافت رمز موقت جدید خواهد بود.

مدارک لازم برای ثبت نام در سامانه ثنا

اشخاص حقیقی و حقوقی برای ثبت نام در سامانه ثنا باید از قبل مدارک لازم را آماده نمایند. این مدارک برای اشخاص حقیقی متفاوت از اشخاص حقوقی خواهد بود.

برای ثبت نام اشخاص حقیقی در سامانه ثنا ، لازم است ابتدا مدارک شناسایی ، یکی از قبوض آب ، برق ، گاز و.. ، عکس و شماره تلفن متقاضی آماده شود.

در مورد اشخاص حقوقی لازم است برای ثبت نام مدارک زیر را آماده نمود :

فتوکپی برابر اصل آگهی تاسیس ، آخرین تغییرات شرکت ، نامه معرفی نماینده جهت پیگیری ثبت نام ثنا با امضا همه صاجبان امضای شرکت همراه با مهر شرکت ، مدارک هویتی شخص مدیر یا نماینده قانونی شخصیت حقوقی که پیش از ثبت نام باید به دفاتر خدمات قضایی معرفی شده باشد (شامل شناسنامه، کارت ملی و…) .

ثبت نام در سامانه ثنا

الف) از طریق دفاتر خدمات قضایی

برای ثبت نام حضوری ، متقاضی باید  به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک قضایی در محل زندگی یا کار خود مراجعه نماید. در آنجا با مدارکی که از قبل آماده نموده شامل : کارت ملی و شناسنامه ، آدرس ، شماره تلفن و کد پستی ، در سامانه ثبت نام کند. به محض تکمیل ثبت نام ، شماره ثنا را دریافت خواهد نمود. از این پس با این شماره میتواند از خدمات سایت استفاده نماید.

ب) از طریق سامانه ثنا

برای ثبت نام آنلاین در سامانه ثنا ، متقاضی باید به نشانی sana.adliran.ir مراجعه نماید. پس از آن لازم است که شخص مورد نظر بسته به اینکه حقیقی باشد یا حقوقی ، بر روی گزینه «ثبت نام برخط» یا «ثبت نام شخص حقوقی» کلیک نموده و اطلاعات درخواستی را تکمیل نماید.

سپس صفحه مربوط به شرایط را مطالعه کرده و با آن موافقت کند.

در ادامه ، متقاضی باید اطلاعات شخصی ، شماره تماس ، محل اقامت ، تحصیلات را وارد کند و در نهایت گزینه ثبت اطلاعات اولیه را بزند.

در ادامه ، از طریق سامانه ثنا یک کد برای تلفن همراه متقاضی ارسال میشود ، وی باید آن را در قسمت مربوطه در سایت وارد کرده و بر روی دکمه تایید کد امنیتی کلیک کند.

احراز هویت سامانه ثنا سپس لازم است که شخص هزینه احراز هویت را پرداخت کند. به این منظور فرد باید یکی از کارگزاران را انتخاب و پرداخت هزینه را انتخاب کند.

در ادامه ، شخص باید وارد درگاه پرداخت بانکی شده و اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کند و بر روی گزینه پرداخت کلیک نماید.

پس از پرداخت هزینه ، برای شروع احراز هویت ، بر روی گزینه شروع احراز هویت غیر حضوری کلیک شود.

ادامه ثبت نام بعد از پرداخت هزینه

سپس ، شخص باید با استفاده از دوربین موبایل یا وب کم لپ تاپ ، عکس خود را مطابق دستورالعمل بگیرد و امضاء الکترونیک خود را ثبت کند.

در مرحله بعد، یک عبارت به کاربر نشان داده می شود. در این قسمت، در ابتدا لازم است که کاربر روی record a video کلیک و بعد عبارت آن را تکرار کند و در نهایت ارسال ویدئو را انتخاب کند.

مطلب مفید | ابلاغیه ، اخطاریه و احضاریه دادگاه

به این ترتیب ، فرآیند ثبت نام شخص حقیقی در سامانه ثنا به اتمام رسیده و شخص می تواند بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات قضایی ، مراحل احراز هویت را انجام دهد و در سامانه ثنا ثبت نام کند. پس از ثبت نام در سامانه ثنا ، کد ثنای ده رقمی به شماره تلفن ثبت شده در سامانه برای فرد پیامک می شود.

در صورتی که کاربر به اینترنت دسترسی نداشته و یا نحوه کار با آن را نمی داند، می بایست به شیوه حضوری به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و با پرداخت هزینه آن، مراحل ثبت نام و احراز هویت در این سامانه را به صورت حضوری پیگیری نماید. لازم به ذکر است اششخاص حقوقی نمیتوانند بدون مراجعه حضوری فرایند ثبت نام را انجام دهند.

احراز هویت سامانه ثنا ​sana.adliran.ir

همانطور که ذکر شد، برای دریافت نام کاربری و رمز عبور و استفاده از خدمات غیر حضوری قوه قضاییه، لازم است که افراد مراحل ثبت نام خود که شامل ثبت نام اولیه و احراز هویت سامانه ثنا می باشد را به درستی انجام دهند. در گذشته، احراز هویت این سامانه به صورت حضوری و از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه انجام می شد؛ اما در حال حاضر، افراد می توانند بدون مراجعه حضوری و به صورت اینترنتی فرآیند احراز هویت خود را انجام دهند.

برای انجام احراز هویت به صورت غیر حضوری ، لازم است که افراد ابتدا به سامانه ثنا به نشانی sana.adliran.ir وارد شوند و مراحل ثبت نام اولیه خود را به طور کامل انجام دهند. پس از تکمیل مراحل اولیه ثبت نام، افراد به صفحه ای هدایت خواهد شد که از طریق آن می توانند مراحل احراز هویت را انجام دهند. برای انجام احراز هویت در این سامانه، لازم است که افراد هزینه احراز هویت را با کارت های بانکی پرداخت و سپس از طریق یکی از سامانه های موجود، احراز هویت شوند.

معمولا مراحل احراز هویت شامل آپلود کردن عکس امضاء افراد و عکس زنده از افراد می باشد. پس از اینکه مراحل احراز هویت به طور کامل انجام شد، افراد نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت می کنند.

در حال حاضر، احراز هویت غیر حضوری سامانه ثنا تنها برای اشخاص حقیقی میسر است. افراد حقوقی برای احراز هویت خود می بایست به صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند.

ورود به سامانه ثنا با تلفن همراه

باید بدانید ورود به سامانه ثنا با گوشی یا تلفن همراه نیز امکان پذیر است . اشخاصی که به هر نحو سر و کارشان با دادگستری و دادگاه و دادسرا و شورای حل اختلاف است نیازمند سامانه ثنا هستند. آنان برای اطلاع از آخرین وضعیت خود و یا طرح هر نوع شکایات و دادخواست و پیگیری آراء دادگاهها میتوانند از طریق گوشی یا تلفن همراه خود وارد سامانه ثنا به نشانی adliran.ir شوند. برای این کار نیازی به مراجعه به دادگستری نخواهند داشت.

بعد از دانلود و نصب سامانه ثنا یا برنامه عدالت همراه بر روی گوشی های هوشمند ، می توان به راحتی وارد سامانه ثنا شد.

مطلب مفید | ابلاغیه الکترونیکی و نکات حقوقی آن

البته پیش زمینه ورود به سامانه ، داشتن رمز عبور سامانه ثنا می باشد. بنابراین ملاحظه خواهید کرد که ثبت نام متقاضیان در این سامانه اجباری است. بنابراین اگر تا به حال در سامانه ثنا ثبت نام نکرده باشید، می بایست ابتدا مراحل ثبت نام را پشت سر بگذارید و «رمز عبور» یا «شماره ثنا» یا به تعبیر دقیقتر ، «رمز شخصی» خود را دریافت کنید.

از آن پس ، قبل از باز شدن پروفایل اختصاصی شما در سامانه ثنا ، ابتدا کد ملی و رمز شخصی سامانه ثنا را وارد نموده ، سپس یک رمز عبور موقت به شماره تلفن همراه داوطلب ارسال می شود . بعد از آنکه رمز موقت را در اپلیکیشن وارد کنید میتوانید گزینه «ورود» به سامانه ثنا را بزنید و از خدمات مختلف این سامانه استفاده کنید.

جزییات دقیق تر ورود به سامانه ثنا با رمز موقت

با این فرض که کاربر یا متقاضی استفاده از خدمات قضایی قبلاً مراحل ثبت نام و دریافت رمز شخصی را انجام داده است ، اقدامات و مراحل بعدی به شرح زیر خواهد بود.

الف) وارد کردن نشانی عدل ایران adliran.ir

برای ورود به سامانه ثنا جهت استفاده از خدمات ارائه شده در سامانه (مانند مشاهده ابلاغیه یا دادنامه و …) لازم است کاربر محترم ابتدا عنوان سایت عدل ایران یا نام لاتین آن را  adliran.ir در گوگل ثبت یا از طریق اپلیکیشن گوشی همراه اقدام کند.

ب) وارد کردن شماره ملی و رمز شخصی

با وارد کردن شماره ملی و رمز شخصی در جدول پیش رو به مرحله بعد خواهید رفت.

پ) دریافت رمز موقت و ورود به سامانه ثنا

در ادامه ، یک رمز موقت به تلفن همراه کاربر ارسال میشود که 24 ساعت اعتبار خواهد داشت . با وارد کردن رمز موقت در محل مربوطه میتوانید وارد سامانه ثنا شوید .

رمز موقت سامانه ثنا، یک رمز یک بار مصرف است که برای ورود به سامانه ثنا و یا سامانه های خدمات الکترونیک قوه قضاییه به شماره تلفن افراد ارسال می شود.

برای مشاهده کلیه ابلاغیه های الکترونیکی منتشر شده لازم است به سامانه ابلاغیه الکترونیکی قوه قضاییه مراجعه نمایید تا به ابلاغیه های موجود دسترسی داشته باشید.

فرم ثنا یا برگه ثنا چیست؟

فرم سامانه ثنا، فرمی است که افراد می توانند پس از ثبت نام در سامانه sana.adliran.ir دریافت نمایند. این فرم زمانی دریافت میشود که ثبت نام در سامانه بدرستی انجام شده باشد. برگه ثنا در برخی مراجع رسمی و دولتی ممکن است بکارتان بیاید. پس بهتر است همیشه آن را حداقل در گوشی تلفن همراه خود ذخیره نمایید.

چگونه برگه ثنا دریافت کنم؟

اگر شما قصد دارید برگه ثنا را به مراجع دیگر نظیر بانک یا موسسات اعتباری برای دریافت وام ارائه دهید، ابتدا مراحل ثبت نام خود را در سایت ثنا به نشانی sana.adliran.ir انجام دهید .

سپس برای دریافت فرم ثنا وارد سامانه sana.adliran.ir  شوید. در ادامه ، بر روی دکمه «ویرایش اطلاعات ثبت شده» کلیک نمایید. توجه داشته باشید که برای ورود به سامانه ثنا همیشه باید کد ملی، رمز شخصی و رمز موقت سامانه ثنا را وارد نمایید. در ادامه ، فرم سامانه ثنا را پرینت نمایند.

فراموشی رمز ثنا

برخی افراد به هر دلیل رمز شخصی یا شماره ثنای خود را فراموش میکنند. از این بابت نباید نگران باشید. زیرا امکان دریافت رمز جدید در صورت فراموشی رمز ثنا وجود دارد.

مطلب مفید | شرایط قرار بازداشت موقت

اگر رمز شخصی خود را فراموش کرده اید ابتدا وارد سامانه ثنا  شوید. سپس بر روی گزینه «فراموشی رمز» کلیک نمایند تا به قسمت بازیابی رمز عبور وارد شوید.

دریافت رمز جدید سامانه ثنا در دو مرحله مجزا انجام می شود. در اولین مرحله شماره ملی، شماره سریال شناسنامه ، شماره تلفن همراه و … را وارد نموده و بر روی دکمه «ارسال کد فعال سازی» کلیک نمایند.

سپس، یک کد فعال سازی موقت برای شما ارسال می شود که باید آن را در قسمت مرحله دوم وارد کنید .پس از وارد کردن عدد تصویر، بر روی گزینه «دریافت رمز شخصی جدید» کلیک نمایند.

در ادامه ، یک پیامک به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود که حاوی رمز جدید شما در سامانه ثنا می باشد.

تغییر رمز ثنا

با توجه به اینکه رمز شخصی ثنا یک رمز طولانی است که توسط سیستم به صورت تصادفی به شماره تلفن همراه افراد ارسال می شود، بهتر است که افراد پس از دریافت این رمز برای جلوگیری از فراموش شدن، حتما اقدام به تغییر رمز ثنا نمایند.

برای این کار کافیست که ابتدا به سایت سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی و یا همان سامانه ثنا به نشانی sana.adliran.ir وارد شوند و بر روی گزینه «تغییر رمز عبور» کلیک نمایند.

مطلب مفید | نحوه بازیابی رمز سامانه جامع روابط کار

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up