وکالت در دعاوی کیفری و حقوقی

وکالت در دعاوی کیفری و حقوقی بدین معنا است که همچون دعاوی حقوقی و کیفری، وکالت در دعاوی نیز شامل وکالت حقوقی و کیفری است . دعاوی افراد علیه یکدیگر یا جنبه حقوقی دارد یا جنبه کیفری. بنابراین وکلا معمولاً در یکی از این دو زمینه فعالیت و یا تمرکز بیشتری دارند. وکلا ترجیح می دهند پرونده های موکلین خود را بر اساس علاقه مندی به یکی از جنبه ها انتخاب کنند.

از منظر تشریفات قبول وکالت، تفاوتی میان وکالت در امور حقوقی با کیفری وجود ندارد. اما سیر رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری تفاوت بسیاری با هم دارند. در پرونده های کیفری، مدت زمان رسیدگی به پرونده ها عموماً طولانی و خسته کننده است. در پرونده های کیفری و در مراحل مقدماتی، ابتدا با دادسرا سروکار داریم. وکلا در پرونده های کیفری با برخی مقامات قضایی بویژه دادیار، بازپرس و نماینده دادستان مواجه هستند.

وکالت در پرونده های حقوقی

در پرونده های حقوقی، قاضی از ابتدا در پرونده ورود پیدا نموده و پرونده با انشاء رأی توسط وی خاتمه پیدا می کند. سیر پرونده در دعاوی حقوقی، کوتاه تر و کم زحمت تر است. بیشتر وکلا ترجیح می دهند در این زمینه به فعالیت بپردازند و از ورود به پرونده های کیفری اجتناب نمایند. در دعاوی حقوقی، عموماً اختلافی که میان دو یا چند نفر ایجاد و جنبه خصوصی دارد، عامل طرح شکایت و تشکیل پرونده است. در پرونده های حقوقی با مجازات مواجه نیستیم و در صورت ایفای تعهدات خوانده در قبال خواهان پرونده بسته می شود.

وکالت در پرونده های کیفری

دعاوی کیفری عموماً علاوه بر جنبه های خصوصی، به دلیل آثار و نتایج وارده بر جامعه، جنبه عمومی هم می یابد. در غالب موارد، دادستان در جرایم کیفری به عنوان مدعی العموم یا حافظ منافع جامعه وارد عمل می شود. در هنگام صدور آراء علاوه بر جنبه خصوصی، به جنبه عمومی پرونده نیز رسیدگی می شود. در پرونده های کیفری عمدتاً با مجازات هایی نظیر اعدام، قطع عضو، شلاق و…. مواجه هستیم.

در اینگونه پرونده ها، رفتارهای مجرمانه به قصد و نیت ایراد صدمه و آسیب بر دیگران اتفاق می افتد. برای همه رفتارهای مجرمانه در قانون مجازات اسلامی مجازات هایی در نظر گرفته شده است. جرایمی نظیر: قتل، اسرقت مسلحانه، راهزنی، قاچاق مواد مخدر از مهم ترین جرایم در دعاوی کیفری هستند. هریک از جرایم در دعاوی کیفری از ویژگی های خاصی برخوردار است. در رسیدگی ها از جنبه نحوه ارتکاب و  تعیین مجازات برای مرتکب، می باید به این ویژگی ها توجه شود.

وکالت در دعاوی کیفری و حقوقی

وکیل دعاوی کیفری باید انواع جرایم و نوع مجازات های آن و شیوه های رسیدگی به آن و… را بشناسد. وکیل دعاوی کیفری برای دفاع مناسب از موکل خود غالباً با قوانین و آیین دادرسی کیفری آشنایی کافی دارد. برای انتخاب وکیل توانمند و با اخلاق حرفه ای می توانید با ما در ارتباط باشید.

 

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.

آخرین نوشته ها

فهرست
Call Now Button