ابطال اجراییه ثبتی مهریه

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

ابطال اجراییه ثبتی مهریه و تقاضای توقف آن

ابطال اجراییه ثبت مهریه

آشنایی با ابطال اجراییه ثبتی مهریه و فرایند آن

ممکن است گاهی در زمان اجرای اجراییه ثبتی ، شخصی ادعا کند نسبت به مال مورد اجرا دارای حق است . شخص مورد نظر برای رسیدن به حق مورد ادعا ، معمولاً خواستار توقف عملیات اجرایی ثبت میشود .

در مورد مهریه نیز احتمال چنین پیشامدی وجود دارد. یعنی درخواست توقف عملیات اجراییه ثبتی مهریه .

در مورد مهریه و درخواستی که برای ابطال اجراییه میشود ، احتمال دارد درخواست از طرف همسر زوجه و یا شخص ثالث مطرح شود.

مطلب مفید | وکیل ابطال اجراییه ثبتی

ابطال اجراییه ثبتی مهریه چه روشی است؟

در ابطال اجراییه ثبتی مهریه ، همسر یا زوج میتواند اعتراض خود را مبنی بر ادعای مطالبه مهریه که از سوی زوجه مطرح شده ، به دادگاه ارائه دهد. اینکه زوجه موفق میشود اجراییه ثبتی را عملیاتی کند یا زوج قادر خواهد بود اجراییه ثبتی مهریه را متوقف سازد ، موضوعی است که باید به دلایل و مستندات طرفین و نیز نظر قاضی دادگاه مراجعه نمود.

همانگونه که احتمالاً میدانید مهریه حقی لست بر ذمه مرد ، که زن هر گاه آن را مطالبه نماید باید به او داده شود. بنابراین حق مهریه تحت هیچ شرایطی از بین رفتنی نیست و دینی است که در زمان مطالبه ، باید پرداخت شود.

سند مهریه لازم الاجرا است

سند مهریه یک سند لازم الاجرا است. بدین معنا که بدون مراجعه به دادگاه و از طریق مراجعه به اداره ثبت قابل وصول میباشد. در عین حال ، ممکن است هنگام اجرای ثبتی مهریه ، زوج دلایل قانع کننده ای به دادگاه برای ابطال اجراییه ثبتی مهریه ارائه دهد. مثل اینکه سندی از همسرش را به دادگاه ارائه کند مبنی بر اینکه همسر وی ، مهریه را بذل یا ابرا (بخشیده ) کرده باشد.

نحوه اعتراض به اجراییه ثبتی مهریه

اعتراض به اجراییه ثبتی مهریه میتواند هم به اصل اعتراض زوجه برای مطالبه مهریه باشد (که منجر به صدور اجراییه ثبتی مهریه شده است) ، هم میتواند به روش اجرایی آن اعتراض صورت گیرد.

در هر دو حالت ، شاکی یا معترض میتواند اعتراض خود را در قالب درخواست ابطال اجراییه ثبتی مطرح نماید.

حال باید دید چرا میتوان اجراییه ثبتی مهریه از طرف زوجه یا زن را متوقف کرد. مگر نه آنکه مهریه یک حق اساسی برای زن است پس چگونه میتوان زن را از این حقوق اساسی محروم کرد؟

در پاسخ باید گفت درست است که مهریه یک حق اساسی برای زن است اما باید دید اجراییه تحت چه شرایطی اجرا شده و زوج یا شخص ثالث چه مدارکی برای ادعای ابطال اجراییه ثبتی مهریه در اختیار دارند.

ذکر یک نکته ضروری است و آن اینکه در هر مرحله از صدور اجراییه ثبتی میتوان نسبت به دستور اجرای آن طرح شکایت نمود و خواستار توقف عملیات اجرایی ثبتی گردید.

بنابراین بیش از آنکه  مطالبه مهریه را سخت و یا یک دعوای  ضعیف قلمداد کنیم بهتر است اینکونه بگوییم که اجراییه ثبتی میتواند با چالشهای متعدد از نظر روند اجرا روبرو شود.

مطلب مفید | ابطال سند رسمی

فرایند ابطال اجراییه ثبتی مهریه

  • اجراییه برگه ای است که به منظور اطلاع رسانی به فردی که اجرا علیه او صادر گردیده از سوی وزارت دادگستری و یا اداره ثبت ابلاغ می گردد. برگه اجراییه دارای تاریخ شروع و یا تاریخ اجرا می باشد.
  • به عبارت دیگر اجراییه نوعی روش قانونی است که بواسطه آن میتوان برای وصول مطالبات مالی و حقوق خواهان از خوانده اقدام نمود.
  • اجراییه انواع مختلفی دارد. برگه اجراییه ثبتی از طرف واحد اجرای ادارات ثبت اسناد و دفترخانه ها صادر میشود.
  • زوجه می تواند با در دست داشتن سند ازدواج به اداره ثبت مراجعه نموده و از این طریق برای وصول مهریه خود اقدام نماید.
  • اجراییه ثبتی مهریه برگه ای است که از سوی اداره ثبت به منظور پرداخت مهریه صادر می گردد.
  • برگه اجراییه با توجه به مبلغ بدهی خواهان از اموال صدر و بر اساس آن ، اموال خوانده به همان مبلغ توقیف میشود.
  • بعد از توقیف اموال می توان برای پرداخت بدهی خواهان ، از طریق دادگاه اقدام نمود.
  • در هر یک از این مراحل زوجه میتواند ابطال اجراییه ثبتی مهریه را خواستار شود.
  • دلایل زوج میتواند بذل مهریه توسط همسرش باشد یا دلایل قانونی دیگر.
  • در صورت پذیرش اعتراض زوج ، عملیات اجراییه تا روشن شدن پرونده و صدور حکم قطعی متوقف میشود.

مطلب مفید | وکیل خانواده

نکات مهم دعوای ابطال اجراییه

برای توقف اجراییه ثبتی مهریه ، خواهان باید ضمن درخواست توقف عملیات اجرایی ثبت ، همزمان دادخواست ابطال اجراییه ثبتی مهریه را نیز تسلیم مراجع قضایی نماید.

چنینچه مدارک مستدل در اختیار خواهان نباشد امکان توقف عملیات اجرایی و ابطال اجراییه وجود ندارد.

در صورت ابطال اجراییه ، زوج نیازی به اجرای مفاد اجراییه ثبتی ندارد.

با موافقت خواهان برای ابطال اجراییه ثبتی مهریه ، نمیتوان درخواست تجدید نظر نسبت ابطال اجراییه را طرح نمود.

در صورتی که به موازات طرح ابطال اجراییه ثبتی مهریه، زوجین به توافق و تراضی لازم برای پرداخت مهریه برسند، منجر به توقف عملیات اجرایی خواهد شد.

ابطال اجراییه ثبتی چه نوع دعوایی است؟

معمولاً رویه دادگاهها بر آن است که ابطال اجراییه ثبتی را یک دعوای مالی محسوب میکنند. استدلال دادگاهها آن است که چون دعوای مطالبه مهریه یک دعوای مالی است لذا درخواست ابطال اجراییه ثبتی مهریه نیز در زمره دعاوی مالی بشمار میرود.

وکیل توقف عملیات اجرایی ثبت

برای آنکه بتوانید دعوای توقف عملیات اجرایی و نهایتاً ابطال اجراییه ثبتی مهریه را دنبال کنید و به موفقیت برسید استمداد از وکیل توقف عملیات اجرایی ثبت میتواند یک مسیر مطمئن و با ریسک بسیار کمتر باشد.

به خاطر داشته باشید این دعوا نیازمند بهره بردن از وکیلی است که با عملیات اجرای ثبت آشنا باشد و تا لحظه ملاقات شما با وی ، تجربیات متعددی را پشت سر گذرانده و به کرات با اینگونه پرونده ها سر و کار داشته است.

تماس با چنین وکیلی میتواند مسیر شما را برای توقف عملیات اجرایی ثبت کوتاهتر نماید. برای دستیابی به وکیل مورد نظر خود کافی است جستجوی مفیدی در اینترنت و سایتهای معتبر داشته باشید تا به هدف خود نزدیک شوید.

گام اول میتواند دریافت مشاوره حقوقی از وکیل باشد. در گام دوم میتوانید پرونده خود را به وی بسپارید. در هر صورت بهتر است دقت نظر کافی در این زمینه بخرج دهید.

دیدن مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up