وکیل خانواده مشاوره رایگان

کاربر گرامی :
1. برای دریافت پاسخ سوالات خود میتوانید پیامک خود را به شماره 09125453894 ارسال و پاسخ کوتاه دریافت کنید.
2. در صورت نیاز به وکیل یا انجام مشاوره حقوقی (با پرداخت هزینه) ، از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره فوق به صورت تلفنی تماس بگیرید.

وکیل خانواده مشاوره رایگان و آنلاین ، بهترین وکیل خانواده تهران 

وکیل خانواده

 

کاربر گرامی

در این صفحه با برخی دعاوی خانواده آشنا خواهید شد. در صورتی که قصد طرح شکایت و پیگیری برای تنظیم دادخواست طلاق، حضانت فرزند، مطالبه مهریه، دریافت نفقه و اجرت المثل و ….. دارید، با شماره 02144096954 تماس بگیرید.

 مشاوره با وکیل خانواده 

برای کسب اطلاعات مفید در مورد دعاوی خانواده لطفاً با ما همراه شوید. در این مقاله ضمن توضیح مختصر در باب دعاوی خانواده ، شما را در جریان برخی مشکلات و راه کارهای قانونی برای تصمیم گیری درست در این مورد قرار خواهیم داد.

وکیل خانواده تهران

وکیل خانواده تهران می تواند راهنمای بسیار ارزشمندی برای شما در مورد انواع دعاوی باشد. به عنوان مثال او می تواند به شما یادآور شود که :

 • در طلاق از همسر چگونه می توانید مهریه خود را مطالبه نمایید؟
 • حق حضانت فرزتدانتان را چطور بدست آورید؟
 • طلاق توافقی و شرایط اجرای آن چکونه است؟
 • استرداد جهیزیه از کدام طریق نتیجه بهتری دارد؟
 • دعوای نفقه ایام گذشته یا حال را چکونه پیگیری کنید؟

مطلب مفید | نمونه دادخواست طلاق از طرف مرد

وکیل خانواده خوب یا وکیل خانواده تهران در کنار شما خواهد بود تا از ضرر و زیان به شما در دعوای خانواده جلوگیری نماید. علاوه بر این ممکن است شما با سؤالاتی در هر یک از موارد زیر روبرو باشید. وکیل خانواده تهران در همه این موارد به شما راهنمایی لازم را خواهد داد.

 • درخواست طلاق
 • مطالبه مهریه و دادخواست آن
 • در دادگاه نفقه چه بگوییم؟
 • نفقه و شرایط دریافت آن
 • مراحل طلاق توافقی
 • حضانت فرزند پسر

بهترین وکیل خانواده و حل دعاوی

ممکن است خدای نخواسته زندگی شما بسیار آشفته باشد. در این صورت شما در پی احقاق حقوق خود خواهید بود. حتی ممکن است خواهان ارائه دادخواست یا طرح شکایت توسط وکیل خانواده برای رسیدن به حقوق خود باشید. ما اینجا هستیم تا در این مورد شما را راهنمایی کنیم. مشکلات شما چه مشکلاتی است؟ بیایید برخی موضوعات را که ممکن است ذهن شما را به هم ریخته باشد، با یکدیگر مرور نماییم.

وکیل خانواده خوب و موضوع طلاق

وکیل خانواده خوب

لازم نیست مهریه حتماً وجه نقد باشد. بلکه می تواند جنس، کالا و یا خدمات را هم در برگیرد. مشروط بر اینکه دارای ارزش مالی و حلال باشد. مثلا نوعی تعهد به انجام کار یا خدمتی که مرد در قبال همسرش بر عهده می گیرد. البته اصلاً چنین چیزی در عرف کمتر اتفاق می افتد.

با جاری شدن صیغه عقد، مهریه قابل دریافت خواهد بود. و این بدهی است که بر ذمه مرد نسبت  به همسرش می باشد. بنابراین هر زمان زن مهریه را مطالبه نماید مرد باید آن را بپردازد.

مطلب مفید | بهترین وکیل طلاق تهران

وکیل به شما یادآوری می کند وقتی زن و مرد پیمان زناشویی می بندند و در هنگام جاری شدن صیغه عقد، می توان تعیین نمود که شخص دیگری پرداخت مهریه را ضمانت نماید.  به عنوان مثال پدر زوج می تواند مهریه را ضمانت نماید. در این صورت می توان برای مطالبه مهریه به وی نیز مراجعه و آن را از وی طلب نمود.

اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد در این صورت باید کل مبلغ مهریه پرداخت شود. اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد معمولاً زن مقداری از مهریه را به مرد می بخشد و شرایط طلاق میسر می گردد.

وکیل در صورتی که وکالت شما را بر عهده بگیرد خواهد توانست در همه موارد اقدامات حقوقی لازم را برای اینکه حقوق موکل ضایع نشود به انجام برساند. در این موارد وکیل طلاق می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

وکیل خانواده تهران و مطالبه مهریه در طلاق توافقی

وکیل خانواده تهران به طور قطع در هنگام جلسات حضوری و انجام مشاوره به شما در مورد طلاق توافقی مواردی را بازگو خواهد کرد. از جمله اینکه در طلاق توافقی مقدار بخشش مهریه به میزان توافق طرفین بستگی دارد. حتی می تواند تا بخشش کامل مهریه نیز باشد.

وکیل خانواده تهران در جلسه حضوری می تواند به طور مفصل همه این موارد را جزء به جزء به شما بگوید و در خصوص مشکل شما اقدامات لازم را به انجام برساند.

مطلب مفید | وکیل طلاق در غرب تهران

وصول مهریه در عقد دائم و موقت

در جریان مشاوره وکیل خانواده شما، درخواهید یافت که در عقد دائم میزان مهریه اختیاری است. حتی می تواند مهریه ای نیز تعیین نشود. در عقد موقت تعیین میزان مهریه الزامی است. در صورت عدم تعیین مبلغ، عقد باطل است.

مهریه به دو صورت قابل وصول است:

 • مراجعه زن به دفترخانه ثبت ازدواج و درخواست مهریه: در این صورت از طرف ثبت به مرد 10 روز فرصت داده می شود که مهریه را پرداخت نماید. بعد از 10 روز نیز می توان به میزان مهریه اموال وی را توقیف نمود.
 • مراجعه به دادگاه: در این حالت زن به دادگاه مراجعه می کند و می تواند تا مرحله اخذ مهریه یا اعمال مجازات و ممنوع الخروجی همسرش اقدام نماید.

برابر ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394، که مقرر میدارد تا عدم پرداخت بدهی و عدم اعلام اعسار از طرف فرد محکوم، وی در بازداشت خواهد بود. مرد درخصوص مهریه صرفاً تا میزان 110 عدد سکه بهار آزادی یا معادل آن مشمول حکم جلب خواهد بود. میزان مهریه بالاتر در این خصوص تاثیری در حکم ندارد.

با دادخواست مهریه از طرف زوجه، مرد می تواند دادخواست اعسار به دادگاه بدهد. وی باید به دادگاه اثبات نماید که قادر به پرداخت مبلغ مهریه نیست. دادگاه با توجه به توان وی، مهریه را قسط بندی می نماید. مثلاً اگر مرد کارمند دولت باشد یک سوم حقوقش را باید بابت مهریه به زن بدهد.

نحوه وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

همچنین در جلسه مشاوره وکیل خانواده، متوجه خواهید شد در ازدواج رسمی، زن به دفتر ازدواج یا دایره ثبت مستقر در اداره ثبت اسناد محل وقوع ازدواج مراجعه می کند. و می تواند درخواست صدور اجراییه برای وصول مهریه خود را بدهد. از طریق دفترخانه ظرف 15 روز استعلام در مورد دارایی مرد گرفته می شود.  سپس اجراییه صادر شده و به اداره ثبت ارسال می شود. از طریق اجراییه ثبت به شوهر ۱۰ روز مهلت داده می شود تا نسبت به پرداخت مهریه یا طلب همسرش اقدام نماید.

اقدام زن درصورت عدم پرداخت مهریه از طرف شوهر

اقدام وکیل خانواده در دعاوی

اقدام وکیل خانواده در دعاوی

وکیل خانواده – زن می تواند با معرفی اموال و دارایی شوهر، از اجرای ثبت تقاضا کند اموال او توقیف شود. از این طریق می تواند مطالبات شوهر از اشخاص دیگر و یا موجودی حساب های بانکی او را توقیف کند. تقاضای توقیف حقوق شوهر را از سازمان ها و موسسه های دولتی و یا خصوصی بنماید. البته تا زمانی که طلاق جاری نشده به میزان یک چهارم حقوق و تا زمانی که مرد پس از جدایی همسرش، زن دیگری اختیار نکرده یک سوم حقوق، توقیف می شود.

مطلب مفید | درخواست طلاق از طرف مرد

اگر مرد پس از اجرای حکم و محکومیت به پرداخت مهریه آن را بپردازد که هیچ. در غیر این صورت زن می تواند حکم جلب وی را بگیرد. ممکن است مرد اقساط مهریه خود را تا چند قسط نپردازد. در این صورن باز هم امکان اخذ حکم جلب از طرف زن وجود دارد. در هر حال راه فراری از پرداخت مهریه وجود ندارد. اگر ازدواج رسمی نباشد، زن باید برای مطالبه مهریه خود به دادگاه مراجعه و دادخواست تقدیم نماید.

مبنای محاسبه مهریه

وکیل خانواده تهران – مطابق ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب مورخ 1377/02/13 هیئت محترم وزیران، نحوه محاسبه ارزش فعلی مهریه به صورت زیر است: ارزش مهریه برابر است با مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × (عدد شاخص در سال قبل) تقسیم بر (عدد شاخص در سال وقوع عقد). در صورتی که زن باکره باشد نصف مهریه به او تعلق می گیرد ولی در غیر این صورت تمام مهریه به او تعلق می گیرد.

وکیل خانواده و نحوه گرفتن مهریه از طریق وکالت در طلاق

وکیل خانواده – زن به دو صورت می تواند برای طلاق از مرد وکالت اخذ کند:

 • اول در هنگام عقد و شرط ضمن عقد این وکالت گرفته می شود، یعنی در سند ازدواج قید می گردد.
 • دوم بعد از ازدواج و مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و اخذ وکالت از همسر.

در صورتی که مرد، وکالت در طلاق به صورت شرط در ضمن عقد نکاح (سند ازدواج) به زن بدهد وکالت مورد نظر دیگر قابل عزل نیست. اما اگر وکالت در طلاق از طریق دفترخانه به زوجه داده شده باشد، این وکالت از طرف مرد قابل عزل است. مگر این که مدت داشته باشد و تا مدت مشخص مرد حق عزل را از خود ساقط کرده باشد. داشتن وکالت طلاق از سوی مرد به زن به منزله این نیست که مرد دیگر نمی تواند همسرش را طلاق بدهد.

واگذاری حق طلاق درست است یا غلط؟

بهترین وکیل خانواده – اساساً واگذاری حق طلاق از سوی مرد به زن و یا هر شخص دیگری از لحاظ حقوقی غلط است چون حق طلاق قابل واگذاری نیست. زوج(شوهر)میتواند به دیگری از جمله زوجه وکالت برای طلاق اعطا کند نه اعطای حق طلاق. مرد می تواند وکالت برای طلاق را به غیر از همسرش نیز واگذار نماید. هیچکس از جمله زنی که از مرد وکالت طلاق دارد نمی تواند بدون وکیل دادگستری وکالت را اعمال نماید. به عبارت دیگر کسی می تواند در دادگاه وکالت کند که وکیل دادگستری باشد.

وکالت در طلاقی که زن از شوهر دارد، باید از طریق انتخاب وکیل دادگستری برای همسر اقدام برای طلاق عملی شود. در این راستا زن به استناد وکالتنامه طلاق به وکیل دادگستری مراجعه می کند. بر طبق حدود اختیارات وکالتنامه، برای شوهر وکیل انتخاب می کند و وکیل منتخب، وکیل مع الواسطه شوهر می شود.

اجرت المثل چیست؟

وکیل خانواده تهران – یکی از حقوقی که بر عهده مرد قرار دارد. اجرت المثل است. بحث اجرت المثل زمانی مطرح می شود که پای طلاق و جدایی در میان است. از آن جا که از نظر شرعی زن وظیفه ای در قبال کار کردن در خانه ندارد. لذا انجام کار توسط وی در خانه مستحق پاداشی است که به آن اجرت المثل می گویند. اجرت‌المثل به حق‌الزحمه کارهایی گفته می‌شود که زن در خانه شوهر انجام می‌دهد اما موظف به انجام آن نیست.

هدف قانونگذار از طرح موضوع اجرت المثل

بهترین وکیل خانواده – قانونگذار با طرح عنوان اجرت‌المثل در مباحث قانونی، قصد تفهیم یک واقعیت را دارد. اینکه زن موظف به انجام کارهای منزل نیست. در صورت انجام هرگونه اقدامی در منزل، می‌تواند اجرت‌المثل مربوط به آن را دریافت کند. به بیان دیگر، در صورت مطالبه اجرت‌المثل، باید اجرت او را پرداخت. دادخواست الزام شوهر به پرداخت اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک دادخواستی است که دردادگاه خانواده مطرح می‌شود. در این مورد نیز فرد مدعی باید ادعای خود را ثابت کند. شهود دراین نوع دادخواست نیز یکی ازدلایل قوی اثبات دعوی هستند. علم قاضی نیز دلیلی دیگر بر اثبات این ادعاست. برای تعیین مبلغ قابل پرداخت بابت اجرت المثل نیز پرونده به کارشناس ارجاع داده می‌شود.

بر اساس ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ :

دادگاه ضمن رأی خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه، نفقه و اطفال و حمل را معین می کند. همچنین اجرت المثل ایام زوجیت طرفین را تعیین خواهد نمود. و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال تصمیم می گیرد. و در مورد نحوه پرداخت هزینه‌های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می‌‌‌کند.

طلاق و انواع آن

طلاق تلخ ترین انتخاب توسط زن و مرد بعد از یک دوره زندگی مشترک است. دوره ای که در آن تفاهم و سازگاری جای خود را به کینه و نفرت می دهد. در این شرایط زن و شوهر به این نتیجه می رسند که باید از یکدیگر جدا شوند و به زندگی مشترک خود پایان دهند.

طلاق در قانون به دو نوع تقسیم می شود:

طلاق رجعی: طلاقی است که در آن امکان رجوع مرد به همسرش در زمان عده وجود دارد. حتی زوج می تواند به صورت یکجانبه و بدون حضور زوجه به دفتر طلاق مراجعه و رجوع خود را اعلام نماید. در این مورد نیازی به رضایت زن نیست. اما در عمل مراتب به زوجه باید ابلاغ شود. زیرا زوجه حق دارد بعد از انقضای مدت عده، شوهر اختیار نماید. هر طلاقی ، رجعی است مگر آنکه خلاف آن را قانون مشخص نماید. زیرا این طلاق به اراده شوهر محقق می شود. بنابراین شوهر می تواند به اراده خود دوباره رجوع نماید. در طلاق رجعی تا زمانی که عده زن تمام نشده رابطه زناشویی هنوز برقرار است . زن در منزل شوهر اقامت دارد و از یکدیگر ارث می برند. از این رو مرد فرصت دارد که دوباره رجوع نماید.

طلاق بائن : طلاق بائن که در آن امکان رجوع مرد به همسرش وجود ندارد.

 طلاق در موارد زیر بائن است:

 • طلاقی که قبل از رابطه زناشویی واقع شود.
 • طلاق یائسه.
 • طلاق به صورت خلع و مبارات باشد. یعنی زن رجوع به عوض نکرده است.(در طلاق خلع زن به دلیل کراهت از شوهرش مالی به شوهرش می دهد تا از او جدا شود.در طلاق مبارات کراهت از دو طرف است و مالی که زن به شوهرش می دهد از میزان مهریه بیشتر نیست).
 • سومین طلاقی که بعد از سه وصلت متوالی به عمل آید اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.
 • طلاقی که با اجازه دادگاه و به حکم قانون صادر شود.
 • طلاقی که به موجب شرط ضمن عقد به زن داده می شود.

درخواست طلاق توسط زن در چه شرایطی صورت می گیرد؟

 1. خودداری مرد از پرداخت نفقه حداقل به مدت شش ماه
 2. بدرفتاری مرد و رفتار غیر قابل تحمل
 3. بیماری مسری و غیر قابل درمان مرد
 4. دیوانگی مرد
 5. اشتغال مرد به کارهای حرام و زشت و دارای کراهت مثلا فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی
 6. محکومیت بالای 5 سال حبس مرد
 7. علاوه بر همه این شروط اگر زن از همسرش دارای وکالت بلاعزل برای طلاق داشته باشد می تواند اقدام به درخواست طلاق نماید.

طلاق توافقی

گاه زن و شوهر امکان زندگی مشترک برایشان وجود ندارد. آن ها فقط در یک موضوع تفاهم دارند و آن هم طلاق توافقی است . در این صورت می توانند با توافق یکدیگر از هم جدا شوند. البته آن ها در مورد مسائل مالی و غیر مالی اختلافات خود را به حداقل می رسانند و نهایتاً بر سر همه موضوعات به نتیجه مشترکی می رسند. لازم است بدانید زن و شوهر در مورد هر موضوع که توافق کرده باشند در طلاق توافقی همان موضوع در طلاق نامه قید می گردد. مثلاً توافق در مورد میزان دریافت مهریه، بخشش مهریه و.. در گواهی عدم سازش یا همان طلاق توافقی ذکر می شود.

وکیل خانواده با تجربه در امور دعاوی زناشویی

با توجه به اینکه موضوعات اشاره شده تنها بخش کوچکی از مشکلات و اختلافات زناشویی است لذا وکیل بهتر می تواند پرونده دعوای زن و شوهر را پیش ببرد. لذا در این موارد، امورات خود را به بهترین وکیل خانواده تهران واگذار نمایید.

شرایط طلاق از طرف زن

 • اگر زن وکالت از طرف همسرش برای طلاق داشته باشد،
 • شروط طلاق که در سند ازدواج به آن ها اشاره شده شامل حالش باشد،
 • بر سر طلاق با همسرش توافق داشته باشد،
 • در صورت بخشش مال (و طلاق خلع)،
 • در همه این موارد می تواند به وکیل مراجعه و درخواست طلاق بدهد.

حضانت فرزند

حضانت فرزند نیز یکی از موارد اختلافی میان زن و شوهر می باشد. با توجه به اهمیت این موضوع مقاله جداگانه ای تحت همین عنوان نگارش شده است. برای مطالعه در مورد بحث حضانت فرزند می توانید به مقاله “حضانت از فرزنددر بخش مقالات سایت مراجعه نمایید.

بهترین وکیل خانواده تهران، وکیل شما

برای طرح دعوا و مشاوره حضوری با وکیل خانواده تهران ارتباط برقرار نمایید. شماره تماس ما 02144096954 می باشد.

 وکیل خانواده مشاوره رایگان

نشانی و آدرس در طرح دعوا

اگر مرد مجهول المکان باشد زن چگونه و به چه نشانی باید علیه مرد طرح دعوا کند؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : در هر دعوایی باید نشانی طرف مقابل در دادخواست قید شود. بنابراین اگر مرد مجهول المکان باشد زن باید طبق آخرین اقامتگاه مرد اقدام به تنظیم دادخواست کند. در صورتی که طبق گزارش مامور ابلاغ مرد در نشانی اعلامی شناخته نشود آنگاه زن می تواند تقاضای نشر آگهی کند. که در این حالت متن دادخواست یک بار در روزنامه کثیر الانتشار چاپ می شود. و پس از آن جلسه دادگاه بدون حضور مرد تشکیل می شود. پس از طی تشریفات قانونی حکم به طلاق غیابی صادر و در روزنامه کثیر الانتشار چاپ می شود. پس از گذشتن مواعد تجدیدنظر و فرجام خواهی زن با رای طلاق غیابی می تواند اقدام به ثبت واقعه طلاق در دفتر رسمی طلاق نماید.

وکالت در طلاق

اگر زن از شوهر خود وکالت در طلاق داشته برای جدا شدن و ثبت طلاق به کجا باید مراجعه کند. آیا شخصاً می تواند اقدام کند؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : ممکن است مرد ضمن نکاح یا به صورت جداگانه به همسر خود وکالت بلاعزل در طلاق با حق توکیل به غیر دهد. در این صورت زن بایستی با اعطای وکالت به یک نفر وکیل دادگستری اقدام به مطلقه نمودن خود از طریق دادگاه خانواده نماید. پس از طی تشریفات مربوطه نسبت به ثبت طلاق در دفتر رسمی طلاق اقدام کند. لذا شخصاً نمی تواند برای مطلقه نمودن خود به دادگاه مراجعه و دادخواست تقدیم نماید. چون وکالت در دادگاه مخصوص وکلای دادگستری است.

مهریه در طلاق به درخواست زن

آیا در طلاق به درخواست زن مهریه ای به زن تعلق می گیرد؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : مهریه طلب زن محسوب می شود و مرد مکلف به پرداخت آن است. تقاضای طلاق از سوی زن مانع مطالبه آن و الزام مرد به پرداخت آن نیست. مگر اینکه دلایل زن جهت درخواست طلاق کافی نباشد. در این صورت ممکن است با توافق مرد بخواهد از یکدیگر جدا شوند. که در این حالت معمولاً مرد موافقت خود را منوط به بخشیدن تمام یا بخشی مهریه از طرف زن می نماید. وگرنه صرف بخشیدن مهریه از طرف زن و تقاضای طلاق بر اساس آن کافی برای صدور رای به طلاق نیست. اینکه در عرف شنیده می شود که “مهرم حلال جانم آزاد” کافی برای صدور رای به طلاق به دادخواست زن نیست.

قطع مهریه زن

اگر زن ضمن طلاق از همسر اول در حال دریافت مهریه باشد آیا به واسطه ازدواج بعدی مهریه او قطع می شود؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : خیر. طلاق قبلی و ازدواج بعدی تاثیری در پرداخت مهریه از طرف مرد و دریافت آن به عنوان طلب از سوی زن ندارد.

مهریه در فسخ نکاح

آیا در صورت فسخ نکاح مهریه ای به زن تعلق می گیرد؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : فسخ یکی از موارد انحلال نکاح می باشد. فسخ نکاح به واسطه یکی از عیوب مرد و یا زن طبق شرایط مندرج در مواد 1121 تا 1128 قانون مدنی واقع می شود. استفاده از اختیار فسخ نکاح فوری است. و در صورت عدم اقدام فوری این حق ساقط می شود . اما در خصوص تعلق یا عدم تعلق مهریه به واسطه فسخ نکاح باید اشاره شود که طبق ماده 1101 قانون مدنی هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود زن حق مهریه ندارد. مگر در صورتی که علت فسخ ناتوانی جنسی مرد باشد. که در این صورت زن مستحق نصف مهریه است.

تقاضای طلاق بدلیل ازدواج مجدد مرد

شرایط تقاضای طلاق از سوی زن به واسطه ازدواج مجدد مرد بدون رضایت همسر اولش چیست؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : یکی از شروط 12 گانه ضمن عقد نکاح که به زن اجازه طلاق با وکالت از سوی مرد می دهد عبارت است از اثبات نکاح مجدد مرد در ایام زوجیت بدون اجازه همسر اول. و فرقی میان ازدواج دائم یا موقت در استفاده زن از حق طلاق طبق این شرط نیست.

مهریه و رابطه نامشروع

8- تاثیر جرایم غیر اخلاقی و بر خلاف عفت مانند رابطه نامشروع از سوی زن در ایجاد حق طلاق برای مرد و همچنین تاثیر آن در مهریه زن چیست؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : مطابق قانون مدنی حق طلاق از اختیارات مرد محسوب می شود. لذا وقوع جرایم مخالف عفت و اخلاق تاثیری در حق طلاق از سوی مرد ندارد. مهریه جزء طلب زن محسوب می شود و وقوع اعمال مجرمانه حتی در صورت اثبات آن و اجرای مجازات نسبت به زن موجب ساقط شدن مهریه زن به عنوان یک مطلب رسمی نمی شود.

سه طلاقه کردن

منظور از اصطلاح سه طلاقه کردن زن چیست؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : عبارت است از این که بین زن و مرد به صورت متوالی سه وصلت به وجود آید. و هر یک منجر به طلاق شوند. پس از سومین طلاق دیگر امکان وصلت چهارم میان آنها وجود ندارد . بنابراین مرد نمی تواند به واسطه یک وصلت در همان طلاق اول از دادگاه تقاضای سه طلاقه نمودن همسر خود را داشته باشد. مانند آنچه که در میام مردم رایج است که مرد به همسرش می گوید تو را سه طلاقه می کنم. بناربراین چنین چیزی اصلاً واقعیت ندارد.

طلاق غیابی

در صورت وقوع طلاق غیابی به درخواست زن، اگر بعد از مدتی مرد از وقوع طلاق مطلع شود چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟ آیا حق اعتراض به طلاق دارد؟

وکیل خانواده مشاوره رایگان : کلیه احکام غیابی دادگاه ها از جمله طلاق غیابی در هر زمانی به محض اطلاع شخص غایب در دادگاه ها قابل واخواهی می باشند. بنابراین در خصوص طلاق غیابی مرد ضمن اعتراض می تواند دادخواست ابطال طلاق اول را طرح نماید. که در صورت رسیدگی و نقض رای غیابی ازدواج دوم زن باطل می شود. و رابطه زوجیت قبلی میان زن و همسر سابقش برقرار می شود. و وجود فرزند مشترک احتمالی میان زن و همسر دوم نیز مانع این امر نخواهد بود.

فریب در ازدواج

آیا مرد می تواند به واسطه فریب در ازدواج از سوی زن مانند اثبات باکره نبودن اقدام به فسخ نکاح نماید؟

بهترین وکیل خانواده :  بله . فریب در ازدواج چه از سوی مرد و چه از سوی زن می تواند باعث ایجاد حق فسخ نکاح برای طرف مقابل شود. مانند اینکه زن خود را باکره معرفی کرده و بعدا خلاف آن ثابت شود. یا زن خود را را دارای تحصیلات عالیه در فلان رشته معرفی کرده و بعداً خلاف آن ثابت شود. در این حالت مطابق ماده 1101 قانون مدنی اگر فسخ نکاح قبل از نزدیکی باشد مهریه به زن تعلق نمی گیرد مگر در صورتی که علت فسخ ناتوانی جنسی مرد باشد.

مدارک درخواست طلاق

مدارک لازم برای درخواست طلاق چیست؟

بهترین وکیل خانواده : تنظیم دادخواست طلاق به ضمیمه کپی عقدنامه و کارت ملی و سپس مراجعه به دفتر خدمات قضایی و یا مراجعه مستقیم به دادگاه خانواده در شهرهایی که ثبت دادخواست الکترونیکی اجباری نشده است.

شرط فسخ در عقد

شرط اختیار فسخ در عقد ازدواج چگونه است؟

بهترین وکیل خانواده : مقرر نمودن شرط اختیار فسخ در عقد ازدواج باطل است. در ازدواج دائم مقرر نمودن شرط اختیار فسخ در خصوص مهریه جایز است. به شرط اینکه مدت آن معین باشد. همچنین بعد از فسخ مهریه مثل این است که اصلا مهریه ذکر نشده است.(ماده 1069 ق.م)

رضایت در عقد

اثر حقوقی رضایت مرد و زن در عقد ازدواج چیست؟

بهترین وکیل خانواده : رضایت مرد و زن در عقد ازدواج شرط اعتبار و قابل اجرا بودن آن است. هرگاه کسی که اکراه دارد بعد از پایان اکراه خود جاری شدن عقد ازدواج را اجازه دهد ازدواج معتبر خواهد بود. مگر اینکه اکراه به درجه ای بوده که عاقد فاقد قصد باشد(ماده 1070ق.م)

وکالت در عقد

وکالت در عقد ازدواج چکونه انجام می شود؟

بهترین وکیل خانواده : هر یک از مرد و زن می تواند برای عقد ازدواج به دیگری وکالت دهد. در صورتی که وکالت به طور عام و مطلق داده شده باشد وکیل نمی تواند زن را به عقد ازدواج خود در آورد. مگر اینکه این اجازه به صراحت به او داده شده باشد. اگر وکیل از آن چه موکل در خصوص شخص یا مهر یا خصوصیات دیگر معین کرده است تخلف کند صحت و درست بودن عقد ازدواج مشروط به معتبر دانستن و تنفیذ موکل خواهد بود. در موردی که وکالت بدون قید و شرط بوده و وکیل رعایت مصلحت موکل را نکرده باشد صحت و درست بودن عقد ازدواج مشروط به معتبر دانستن و تنفیذ موکل خواهد بود( مواد 1071تا 1074ق.م )

ارث و مهریه در ازدواج موقت

ارث و مهریه در ازدواج موقت چگونه است؟

بهترین وکیل خانواده : ازدواج وقتی منقطع یعنی موقت است که برای مدت معینی منعقد شده باشد(ماده 1075ق.م) . در ازدواج موقت احکام مربوط به ارث بردن زن و مهریه او همان است که در باب ارث و در مبحث هفتم کتاب مقرر شده است(ماده 1077ق.م)

مجازات در مورد مهریه سکه طلا

مهریه تا چند سکه مشمول محکومیت مالی است؟

بهترین وکیل خانواده : هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد ازدواج تا 110سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد وصول آن مشمول مقررات ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 23/3/1394 می باشد. در صورتیکه مهریه بیشتر از 110سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد در خصوص مازاد بر آن فقط ملائت یعنی توانایی مالی مرد ملاک پرداخت مازاد مهریه خواهد بود. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز همچنان الزامی است ( ماده 1080ق.م و ماده 22ق.م.خ 1391).

مهریه مشروط

شرط مهریه و زمان بطلان عقد چکونه است؟

بهترین وکیل خانواده تهران : اگر در عقد ازدواج شرط شود که در صورت عدم پرداخت مهریه در مدت معینی عقد ازدواج باطل خواهد بود عقد ازدواج و مهریه صحیح است ولی این شرط باطل است( ماده 1081 ق.م)

زمان مالکیت زن بر مهریه

زن از چه زمان بر مهریه خود مالکیت دارد؟

وکیل خانواده تهران :به محض اینکه عقد ازدواج منعقدشد زن مالک مهریه می شود. و می تواند هر نوع تصرفی که می خواهد در آن انجام دهد. در صورتیکه مهریه پول رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه در زمان پرداخت نسبت به سال انعقاد عقد ازدواج که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد. مگر اینکه زن و مرد در هنگام عقد ازدواج به شکل دیگری توافق کرده باشند( ماده 1082 ق.م )

پرداخت مهریه

از چه زمان می تواند مهریه را پرداخت نمود؟

وکیل خانواده تهران : برای پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه می توان مدت یا اقساطی را تعیین نمود( ماده 1083ق.م)

مهریه معیوب یا تلف شده

اگر مهریه معیوب باشد تکلیف زن چیست؟

وکیل خانواده تهان : هرگاه مهریه مال معینی باشد مانند خودرو و معلوم گردد قبل از عقد ازدواج معیوب بوده و یا بعد از عقد ازدواج و قبل از تسلیم آن به زن معیوب و یا تلف شده است شوهر ضامن و متعهد به جبران خسارت خواهد بود.( ماده 1084ق.م)

مجوز قانونی زن برای عدم تمکین از شوهر

آیا زن می تواند تا زمانی که مهریه را دریافت نکرده از انجام وظایف همسری خودداری نماید؟

وکیل خانواده تهران :زن می تواند تا زمانی که مهریه به او تسلیم نشده است از انجام وظایفی که در مقابل شوهر دارد خودداری نماید. به شرط اینکه مهریه وی حال باشد. یعنی برای پرداخت آن مدت تعیین نشده باشد. خودداری زن از تمکین خاص یعنی خودداری از برقراری روابط زناشویی ساقط کننده حق دریافت نفقه وی نخواهد بود(ماده 1085ق.م). در صورتیکه زن قبل از اینکه مهریه خود را دریافت کند با اختیار خودش از شوهرش تمکین خاص نماید و وظایفی را که در مقابل شوهر دارد انجام دهد فقط در صورت ادامه تمکین از شوهرش می تواند از وی نفقه مطالبه نماید. در هر صورت زن می تواند مهریه خود را از شوهرش دریافت نماید. و تمکین یا عدم تمکین زن از شوهر اثر منفی بر دریافت مهریه ندارد( ماده 1086ق.م)

“وکیل خانواده مشاوره رایگان” در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری

اگر در هر یک از دعاوی خانواده نیاز به انجام مشاوره حضوری و اعطای وکالت به وکیل با تجربه برای پیگیری دعاوی خود دارید با شماره 02144096954 تماس بگیرید.

بهترین وکیل خانواده

وکیل خانواده که هم اینک شما در جستجوی آن می باشید باید بر امر وکالت خانواده تسلط داشته یاشد. یعنی آشنایی کامل بر قوانین ، آیین دادرسی مدنی ، دادگاه خانواده و…. وکیل خانواده فردی است که در امور اختلافی میان زوجین قبول وکالت می کند. بخشی از مشکلات خانواده ها یا زوجین ممکن است از طریق مشاوره وکیل خانواده تا حدودی مرتفع گردد. با این وجود بیشتر زوجین بدون طی مشورت حضوری با وکیل، خواستار متارکه می شوند. اگر نمی خواهید در موضوعات و اختلافات خانوادگی خودتان را درگیر کنید پس لطفاً همه امور دعاوی خانوادگی را به وکیل مورد اعتماد و با تجربه ما بسپارید تا او آنها را پیگیری نماید.

بهترین وکیل خانواده باید فرصت کافی برای مطالعه و رسیدگی به پرونده شما را برای خود فراهم آورد. تا حد امکان واقعیت های پرونده و یا نظرات شما را صادقانه و با اختصاص وقت مشاوره ، تجزیه و تحلیل کند. و اطلاعات درستی را در اختیارتان قرار دهد. صد البته رعایت حال موکل خود را نیز بنماید. این حتماً آن چیزی است که انتظار می رود شما بدنبالش باشید. یعنی وکیل خانواده خوب و قابل اعتماد .

وکیل خانواده و انواع دعاوی خانوادگی   

خیلی از زوجین شاید قصد جدایی نداشته باشند و فقط می خواهند بدانند  در مورد وضعیت مهریه و نحوه مطالبه آن ، بحث نفقه ، انتخاب مسکن ، حضانت فرزند و …. اطلاعاتی کسب نمایند. ما در مورد برخی دعاوی خانواده مقالاتی را در این سایت قرار داده ایم. امیدواریم این مقالات راهنمای خوبی برای شما باشند.

مشاوره تخصصی
Call Now Button