وکیل خانواده طلاق و مهریه


کاربر گرامی شما در صفحه وکیل خانواده قرار دارید.

در این صفحه با برخی مشکلات خانوادگی و دعاوی مرتبط با آن آشنا خواهید شد. اگر مشکل خانوادگی دارید تصمیم شتاب زده نگیرید و کمی تأمل کنید. ابتدا در مورد موضوع خود بررسی بیشتری به عمل آورید. در این مورد می توانید با ما نیز در تماس باشید و مشکلات خود را مطرح و راهنمایی اولیه را دریافت کنید. این تماس و مشاوره رایگان خواهد بود. اطمینان داشته باشید ما در کنار شما و همراهتان خواهیم بود. در صورتی که قصد طرح شکایت و پیگیری برای تنظیم دادخواست طلاق، حضانت فرزند، مطالبه مهریه، دریافت نفقه و اجرت المثل و ….. دارید، با ما با شماره 02144096954 تماس بگیرید.

وکیل خانواده، طلاق و مهریه

مشاوره با وکیل دعاوی خانواده

آیا شما هم به تازگی به دنبال جستجو برای بهترین وکیل در دعاوی خانوادگی بوده اید؟ آیا دچار مشکل زناشویی هستید و می خواهید بهترین فرد را برای حل درد و رنج خود پیدا کنید و با او مشورت نمایید؟ پس با ما همراه شوید تا در این فرصت، شما را در جریان برخی از مشکلات خانوادگی و راه کارهای قانونی برای تصمیم گیری درست در مورد آن قرار دهیم.

وکیل خانواده طلاق و مهریه فردی است که در امور اختلافی میان زوجین قبول وکالت می کند. بخشی از مشکلات خانواده ها یا زوجین ممکن است از طریق مشاوره با وکیل تا حدودی مرتفع گردد. با این وجود بیشتر زوجین بدون طی مشورت حضوری با وکیل، خواستار متارکه می شوند.  همه امور دعاوی خانوادگی را به وکیل مورد اعتماد و با تجربه ما بسپارید تا او آنها را پیگیری نماید.

بهترین وکیل خانواده مهریه و طلاق

وکیلی که هم اینک ممکن است شما در جستجوی آن باشید باید بر امر وکالت تخصصی مورد نظر خود تسلط داشته یاشد. یعنی آشنایی کامل بر قوانین و آیین دادرسی مدنی و…. او همچنین باید فرصت کافی برای مطالعه و رسیدگی به پرونده شما را برای خود فراهم نماید. تا حد امکان واقعیت های پرونده و یا تصمیم شما را صادقانه و با اختصاص وقت مشاوره ، تجزیه و تحلیل کند. و اطلاعات درستی را در اختیارتان قرار دهد. صد البته رعایت حال موکل خود را نیز بنماید. این حتماً آن چیزی است که انتظار می رود شما بدنبالش باشید.

موضوعات مورد نظر شما چیست؟ 

حالا می خواهیم بدون حاشیه برویم سراغ موضوعاتی که ممکن است شما قصد بررسی و یا تصمیم گیری در مورد آن را داشته باشید. مثلاً اینکه وکیل خانواده چگونه به خواسته ها و انتظاراتتان پاسخ خواهد داد. خیلی از زوجین شاید قصد جدایی نداشته باشند و فقط می خواهند بدانند وضعیت مهریه و نحوه مطالبه آن چگونه است. مثلا اگر شما خانم هستید سؤالتان این است که من چطور می توانم مهریه خود را دریافت نمایم و قانون در این مورد چه می گوید.

ممکن است خدای نخواسته زندگی شما بسیار آشفته تر از آن باشد که تصور می شود. در این صورت شما در پی احقاق حقوق خود خواهید بود. حتی ممکن است خواهان ارائه دادخواست یا طرح شکایت برای رسیدن به حقوق خود باشید. ما اینجا هستیم تا در این مورد شما را راهنمایی کنیم. مشکلات شما چه مشکلاتی است؟ بیایید برخی موضوعات که ممکن است ذهن شما را به هم ریخته باشد را با یکدیگر مرور نماییم.

طلاق و مهریه

 مهریه و مبنای محاسبه آن از نظر قانون

 • انواع مهریه
 • آیا می توان مهریه را گرفت؟
 • برای وصول مهریه باید کجا برویم؟
 • اجرت المثل چیست؟
 • نحوه گرفتن مهریه از طریق وکالت در طلاق
 • نفقه و ترک نفقه
 • طلاق و انواع آن
 • طلاق توافقی و شرایط آن

مهریه و  ضمانت اجرای آن

مهریه در اصطلاح مبلغ دقیق و مشخص از مال است که شوهر در هنگام عقد نکاح تعهد می نماید به همسرش بپردازد. اصطلاح بدین مفهوم است که مهریه لازم نیست حتماً وجه نقد باشد بلکه می توان جنس، کالا و یا خدمات را هم در برگیرد. مشروط به آنکه دارای ارزش مالی و حلال باشد. مثلا نوعی تعهد به انجام کار یا خدمتی که مرد در قبال همسرش بر عهده می گیرد. البته اصلاً چنین چیزی در عرف کمتر اتفاق می افتد.

با جاری شدن صیغه عقد مهریه قابل دریافت خواهد بود و این بدهی است که بر ذمه مرد نسبت  به همسرش می باشد. بنابراین هر زمان زن مهریه را مطالبه نماید مرد باید آن را بپردازد.

وقتی زن و مرد پیمان زناشویی می بندند و در هنگام جاری شدن صیغه عقد، می توان تعیین نمود که شخص دیگری پرداخت مهریه را ضمانت نماید.  به عنوان مثال پدر زوج می تواند مهریه را ضمانت نماید. در این صورت می توان برای مطالبه مهریه به وی نیز مراجعه و آن را از وی مطالبه نمود.

اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد در این صورت باید کل مبلغ مهریه پرداخت شود. اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد معمولاً زن مقداری از مهریه را به مرد می بخشد و شرایط طلاق میسر می گردد.

مهریه در طلاق توافقی،

در طلاق توافقی مقدار بخشش مهریه به میزان توافق طرفین بستگی دارد. حتی می تواند تا بخشش کامل مهریه نیز باشد. (برای مطالعه در مورد طلاق توافقی به بخش مقالات مراجعه نمایید).

وصول مهریه در عقد دائم و موقت

در عقد دائم میزان مهریه اختیاری است. حتی می تواند مهریه ای نیز تعیین نشود. در عقد موقت تعیین میزان مهریه الزامی است. در صورت عدم تعیین مبلغ، عقد باطل است.

مهریه به دو صورت قابل وصول است: اول مراجعه زن به دفترخانه ثبت ازدواج و درخواست مهریه که در این صورت از طرف ثبت به مرد 10 روز فرصت داده می شود که مهریه را پرداخت نماید. بعد از 10 روز نیز می توان به میزان مهریه اموال وی را توقیف نماید. دوم آنکه در صورت عدم نتیجه از طریق اول، زن به دادگاه مراجعه و تا مرحله اخذ مهریه یا اعمال مجازات و ممنوع الخروجی همسرش اقدام نماید.

برابر ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394، که مقرر میدارد تا عدم پرداخت بدهی و عدم اعلام اعسار از طرف فرد محکوم، وی در بازداشت خواهد بود. مرد درخصوص مهریه صرفاً تا میزان 110 عدد سکه بهار آزادی یا معادل آن مشمول حکم جلب خواهد بود. میزان مهریه بالاتر در این خصوص تاثیری در حکم ندارد.

با دادخواست مهریه از طرف زوجه ، مرد می تواند دادخواست اعسار به دادگاه بدهد. وی باید به دادگاه اثبات نماید که قادر به پرداخت مبلغ مهریه نیست. دادگاه با توجه به توان وی، مهریه را قسط بندی می نماید. مثلاً اگر مرد کارمند دولت باشد یک سوم حقوقش را باید بابت مهریه به زن بدهد.

نحوه وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

در ازدواج رسمی، زن به دفتر ازدواج یا دایره ثبت مستقر در اداره ثبت اسناد محل وقوع ازدواج مراجعه می کند. و می تواند درخواست صدور اجراییه برای وصول مهریه خود را بدهد. از طریق دفترخانه ظرف 15 روز استعلام در مورد دارایی مرد گرفته می شود.  پس اجراییه صادر کرده و به اداره ثبت ارسال می نماید. از طریق اجراییه ثبت به شوهر ۱۰ روز مهلت داده می شود تا نسبت به پرداخت مهریه یا طلب همسرش اقدام نماید.

اقدام زن درصورت عدم پرداخت مهریه از طرف شوهر

با معرفی اموال و دارایی شوهر از اجرای ثبت، تقاضا کند اموال او توقیف شود. مطالبات شوهر از اشخاص دیگر و یا موجودی حساب های بانکی او را توقیف کند. تقاضای توقیف حقوق شوهر را از سازمان ها و موسسه های دولتی و یا خصوصی بنماید. البته تا زمانی که طلاق جاری نشده به میزان یک چهارم حقوق و تا زمانی که مرد پس از جدایی همسرش، زن دیگری اختیار نکرده یک سوم حقوق، توقیف می شود.

اگر مرد پس از اجرای حکم و محکومیت به پرداخت مهریه آن را بپردازد که هیچ. در غیر این صورت زن می تواند حکم جلب وی را بگیرد. ممکن است مرد اقساط مهریه خود را تا چند قسط نپردازد. در این صورن باز هم امکان اخذ حکم جلب از طرف زن وجود دارد. در هر حال راه فراری از پرداخت مهریه وجود ندارد. اگر ازدواج رسمی نباشد، زن باید برای مطالبه مهریه خود به دادگاه مراجعه و دادخواست تقدیم نماید.

مبنای محاسبه مهریه

مطابق ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب مورخ 1377/02/13 هیئت محترم وزیران، نحوه محاسبه ارزش فعلی مهریه به صورت زیر است: ارزش مهریه برابر است با مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × (عدد شاخص در سال قبل) تقسیم بر (عدد شاخص در سال وقوع عقد). در صورتی که زن باکره باشد نصف مهریه به او تعلق می گیرد ولی در غیر این صورت تمام مهریه به او تعلق می گیرد.

نحوه گرفتن مهریه از طریق وکالت در طلاق

وکالت در طلاق

وکیل خانواده، طلاق و مهریه – زن به دو صورت می تواند برای طلاق از مرد وکالت اخذ کند. اول در هنگام عقد و شرط ضمن عقد این وکالت گرفته می شود. یعنی در سند ازدواج قید می گردد. دوم بعد از ازدواج و مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و اخذ وکالت از همسر. در صورتی که مرد وکالت در طلاق به صورت شرط در ضمن عقد نکاح (سند ازدواج) به زن بدهد وکالت مورد نظر دیگر قابل عزل نیست.

اما اگر وکالت در طلاق از طریق دفترخانه به زوجه داده شده باشد، این وکالت از طرف مرد قابل عزل است. مگر این که مدت داشته باشد و تا مدت مشخص مرد حق عزل را از خود ساقط کرده باشد. داشتن وکالت طلاق از سوی مرد به زن به منزله این نیست که مرد دیگر نمی تواند همسرش را طلاق بدهد.

واگذاری حق طلاق درست است یا غلط؟

اساساً واگذاری حق طلاق از سوی مرد به زن و یا هر شخص دیگری از لحاظ حقوقی غلط است چون حق طلاق قابل واگذاری نیست. زوج(شوهر)میتواند به دیگری از جمله زوجه وکالت برای طلاق اعطا کند نه اعطای حق طلاق. مرد می تواند وکالت برای طلاق را به غیر از همسرش نیز واگذار نماید. هیچکس از جمله زنی که از مرد وکالت طلاق دارد نمی تواند بدون وکیل دادگستری وکالت را اعمال نماید. به عبارت دیگر کسی می تواند در دادگاه وکالت کند که وکیل دادگستری باشد.

در وکالت در طلاقی که مثلا زن از شوهر دارد، برای طلاق باید از طریق انتخاب وکیل دادگستری برای همسر اقدام نماید. در این راستا زن به استناد وکالتنامه طلاق به وکیل دادگستری مراجعه می کند. بر طبق حدود اختیارات وکالتنامه، برای شوهر وکیل انتخاب می کند و وکیل منتخب، وکیل مع الواسطه شوهر می شود.

اجرت المثل چیست؟

یکی از حقوقی که بر عهده مرد قرار دارد. اجرت المثل است. بحث اجرت المثل زمانی مطرح می شود که پای طلاق و جدایی در میان است. از آن جا که از نظر شرعی زن وظیفه ای در قبال کار کردن در خانه ندارد. لذا انجام کار توسط وی در خانه مستحق پاداشی است که به آن اجرت المثل می گویند. اجرت‌المثل به حق‌الزحمه کارهایی گفته می‌شود که زن در خانه شوهر انجام می‌دهد اما موظف به انجام آن نیست.

هدف قانونگذار از طرح موضوع اجرت المثل

قانونگذار با طرح عنوان اجرت‌المثل در مباحث قانونی، قصد تفهیم یک واقعیت را دارد. اینکه زن موظف به انجام کارهای منزل نیست. در صورت انجام هرگونه اقدامی در منزل، می‌تواند اجرت‌المثل مربوط به آن را دریافت کند. به بیان دیگر، در صورت مطالبه اجرت‌المثل، باید اجرت او را پرداخت. دادخواست الزام شوهر به پرداخت اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک دادخواستی است که دردادگاه خانواده مطرح می‌شود. دراین مورد نیز فرد مدعی باید ادعای خود را ثابت کند. شهود دراین نوع دادخواست نیز یکی ازدلایل قوی اثبات دعوی هستند. علم قاضی نیز دلیلی دیگر بر اثبات این ادعاست. برای تعیین مبلغ قابل پرداخت بابت اجرت المثل نیز پرونده به کارشناسی ارجاع داده می‌شود.

بر اساس ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ :

دادگاه ضمن رأی خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه، نفقه و اطفال و حمل را معین می کند. همچنین اجرت المثل ایام زوجیت طرفین را تعیین خواهد نمود. و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال تصمیم می گیرد. و در مورد نحوه پرداخت هزینه‌های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می‌‌‌کند.

طلاق و انواع آن

طلاق تلخ ترین انتخاب  توسط زن و مرد بعد از یک دوره زندگی مشترک است. دوره ای که در آن تفاهم و سازگاری جای خود را به کینه و نفرت می دهد. در این شرایط زن و شوهر به این نتیجه می رسند که باید از یکدیگر جدا شوند و به زندگی مشترک خود پایان دهند.

طلاق در قانون به دو نوع تقسیم می شود:

طلاق رجعی: طلاقی است که در آن امکان رجوع مرد به همسرش در زمان عده وجود دارد.

طلاق بائن : طلاق بائن که در آن امکان رجوع مرد به همسرش وجود ندارد.

شرایط طلاق بائن چیست؟

 • زن در زمان طلاق هنوز باکره باشد.
 • زن یائسه شده باشد.
 • طلاق به صورت خلع و مبارات باشد.
 • در طلاق خلع زن به دلیل کراهت از شوهرش مالی به شوهرش می دهد تا از او جدا شود.
 • در طلاق مبارات کراهت از دو طرف است و مالی که زن به شوهرش می دهد از میزان مهریه بیشتر نیست.

درخواست طلاق توسط زن در چه شرایطی صورت می گیرد؟

 1. خودداری مرد از پرداخت نفقه حداقل به مدت شش ماه
 2. بدرفتاری مرد و رفتار غیر قابل تحمل
 3. بیماری مسری و غیر قابل درمان مرد
 4. دیوانگی مرد
 5. اشتغال مرد به کارهای حرام و زشت و دارای کراهت مثلا فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی
 6. محکومیت بالای 5 سال حبس مرد
 7. علاوه بر همه این شروط اگر زن از همسرش دارای وکالت بلاعزل برای طلاق داشته باشد می تواند اقدام به درخواست طلاق نماید.

طلاق توافقی

گاه زن و شوهر امکان زندگی مشترک برایشان وجود ندارد. آن ها فقط در یک موضوع تفاهم دارند و آن هم طلاق توافقی است . در این صورت می توانند با توافق یکدیگر از هم جدا شوند. البته آن ها در مورد مسائل مالی و غیر مالی اختلافات خود را به حداقل می رسانند و نهایتاً بر سر همه موضوعات به نتیجه مشترکی می رسند. لازم است بدانید زن و شوهر در مورد هر موضوع که توافق کرده باشند در طلاق توافقی همان موضوع در طلاق نامه قید می گردد. مثلاً توافق در مورد میزان دریافت مهریه، بخشش مهریه و.. در گواهی عدم سازش یا همان طلاق توافقی ذکر می شود.

وکیل با تجربه در امور دعاوی زناشویی

وکیل خانواده طلاق و مهریه  وکیل با تجربه ای می تواند باشد که سال ها در مورد دعاوی خانواده فعالیت نموده است. با توجه به اینکه موضوعات اشاره شده تنها بخش کوچکی از مشکلات و اختلافات زناشویی است لذا وکیل خانواده بهتر می تواند پرونده دعوای زن و شوهر را پیش ببرد. لذا در این موارد، امورات خود را به وکیل با تجربه واگذار نمایید.

شرایط طلاق از طرف زن

 • اگر زن وکالت از طرف همسرش برای طلاق داشته باشد،
 • شروط طلاق که در سند ازدواج به آن ها اشاره شده شامل حالش باشد،
 • بر سر طلاق با همسرش توافق داشته باشد،
 • در صورت بخشش مال (و طلاق خلع)،
 • در همه این موارد می تواند به وکیل مراجعه و درخواست طلاق بدهد.

حضانت فرزند

حضانت فرزند نیز یکی از موارد اختلافی میان زن و شوهر می باشد. با توجه به اهمیت این موضوع مقاله جداگانه ای تحت همین عنوان نگارش شده است. برای مطالعه در مورد بحث حضانت فرزند می توانید به مقاله “حضانت فرزند” در بخش مقالات سایت مراجعه نمایید.

بیشتر مطالعه کنید

آخرین نوشته ها

فهرست
Call Now Button