انواع سرقفلی و نکات حقوقی آن

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

انواع سرقفلی

انواع سرقفلی .

انواع سرقفلی را بشناسیم

سرقفلی یکی از مفاهیم حقوقی است که در رابطه با عقد اجاره محل تجاری و کسب‌وکار به کار می‌رود. سرقفلی به معنای حق مستاجر است که در زمان نوشتن و ثبت قرارداد اجاره با پرداخت مبلغی به مالک ملک تجاری، بدست می‌آید.

در این شرایط ، مستاجر با پرداخت مبلغ گفته شده ، مالک سرقفلی ملک تجاری خواهد شد و می‌تواند از آن ملک استفاده کند .

جالب است بدانید، سرقفلی در ابتدا، مسئله‌ای عرفی بود، اما بتدریج به صورت یک حق قانونی در جامعه شناخته شد . اکنون در حوزه قانونی می‌توان سرقفلی را مطلبه نمود  و در صورت دعوا ، آن را حل و فصل کرد.

در ادامه مطلب می‌توانید اطلاعات حقوقی خود را در خصوص این اصطلاح حقوقی جدید افزایش دهید و در مواقع لزوم از آن بهره ببرید. برای آنکه با انواع سرقفلی آشنا شوید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

انواع سرقفلی کدامند؟

انواع سرقفلی کدامند؟

سرقفلی واقعی

سرقفلی واقعی وقتی کسب می‌شود که یک واحد تجاری آماده تجارت شود و افراد مالک تنها حق سرقفلی آن را به اشخاص دیگری منتقل کنند. با این اوصاف می‌توان گفت، حق سرقفلی به مهارت و پیشه فرد مربوط نخواهد شد و به امکانات موجود در محل تجارت وابسته است.

مطلب مفید | تخلیه سرقفلی

برای مثال، اگر یک فروشگاه کفش در یک پاساژ جدید اجاره شود، حق سرقفلی آن به دلیل قرارگیری در پاساژ جدید و دسترس‌پذیر بودن آن برای مشتریان تعیین می‌شود.سرقفلی واقعی به‌صورت عادت عام در بازار تجارت رایج است و قانون روابط موجر و مستاجر ۷۶ نیز آن را به‌عنوان حق سرقفلي كه در قولنامه‌ رسمي يا عادي منعقده بين طرفين قيد شده باشد، تعريف كرده است.

سرقفلی عادت عام

سرقفلی عادت عام نیز به‌عنوان یکی از انواع سرقفلی زمانی اتفاق می‌افتد که بین طرفین قولنامه‌ای منعقد نشده باشد .یا اینکه قولنامه منعقده حق سرقفلي را قيد نكرده باشد، اما عادت عام در بازار تجارت آن منطقه، به این معنی است که مستاجران اماکن تجاری حق سرقفلی دارند .

مطلب مفید | انتقال سرقفلی به فرزند

در این صورت، حق سرقفلی بصورت ضمنی و بدون توافق صریح بین طرفین بوجود می‌آید. برای مثال ، اگر یک فروشگاه عطاری در یک خیابان شلوغ اجاره شود و به عادت عام در آن خیابان ، همه فروشگاه‌های عطاری دارای حق سرقفلی باشند ، حق سرقفلی بین مالک و مستاجر برقرار خواهد شد .

سرقفلی عادت عام یکی از انواع سرقفلی است که در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ به آن اشاره شده است. این نوع سرقفلی به‌عنوان یک حق منصفانه برای حمایت از مستاجر در برابر تعدیات مالک در نظر گرفته شده است.

سرقفلی به مفهوم حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه حقی است که در قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ برای مستأجر به رسمیت شناخته ‌شده است. این قانون تا سال 1376 نسبت به اماکن تجاری  قابل اعمال بود . اما امروزه جای خود را به حق سرقفلی در قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۷۶ داده است.

البته باید گفت تمام اماکن تجاری که تا پیش از سال 76 اجاره داده شده است همچنان مشمول قانون سال 56 است حتی اگر بعد از سال 76 مدت اجاره آن تمدید گردد

مطلب مفید | صلح نامه سرقفلی مغازه

مدت سرقفلی به چه صورتی است؟

به‌طورکلی، مدت در انواع سرقفلی بستگی به توافق طرفین دارد و در قولنامه اجاره قید می‌شود . اما اگر در متن  قولنامه اجاره حق سرقفلي را قيد نكرده باشد، باید به عادت عام در بازار تجارت نگاه کرد . بعضی از منابع حقوقی معتقد هستند که در چنین حالتی ، باید به ماده ۵۰۱ قانون مدنی استناد کرد که در صورت عدم تعیین مدت ، یک ماه را ملاک قرار می‌دهد.

 البته این عقیده عملی بنظر نمی رسد . چون هیچ موجر یا مستاجری با قبول این شرایط تخلیه را انجام نمی‌دهد. پس باید گفت که مدت در سرقفلی به صورت ضمنی و براساس عادت عام و توافق طرفین تعیین می‌شود . در صورت عدم تعیین ، قانون روابط موجر و مستاجر ۷۶ باید رعایت شود .

مدت انواع سرقفلی

گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری که دارای تیمی از وکلای متخصص در حوزه سرقفلی است، می‌تواند به شما در زمینه مسائل حقوقی سرقفلی کمک کند. کافی است با تیم متخصص ملکی اداری تماس بگیرید.

نحوه خرید و فروش سرقفلی

خرید وفروش انواع سرقفلی یک عملیات حقوقی است که در آن صاحب سرقفلی یک محل تجاری ، حق استفاده از آن را به شخص دیگری واگذار می‌کند . سرقفلی حقی است که به دلیل حسن شهرت و جذب مشتری در یک محل تجاری برای مستاجر ایجاد می‌شود.

 برای خرید و فروش سرقفلی، باید موارد زیر را رعایت کرد:

  • اطلاع به مالک محل تجاری در صورت نبود حق انتقال به غیر در قولنامه اجاره
  • اخذ مجوز انتقال از مالک یا دادگاه در صورت نبود رضایت مالک
  • توجه به مدت اجاره و تمدید قولنامه در صورت انقضای آن
  • تنظیم سند عادی یا رسمی برای انتقال سرقفلی
  • پرداخت مبلغ توافق شده بین طرفین

خرید و فروش سرقفلی ممکن است با سند عادی یا رسمی انجام شود. در صورت استفاده از سند عادی، باید حق انتقال به غیر در قولنامه اجاره قید شده باشد و انتقال جدید با سند رسمی باشد.

 همچنین در صورت استفاده از سند رسمی، باید دید حق انتقال به غیر وجود دارد یا خیر.  در صورت وجود ، با رعایت قوانین مربوطه ، انتقال را میتوان انجام داد.

 خلاصه انواع سرقفلی

در این مقاله به بررسی انواع سرقفلی پرداختیم. سرقفلی حق مستاجر است که در زمان انعقاد عقد اجاره با پرداخت مبلغی به مالک ملک تجاری بدست می‌آورد . هر یک از انواع مختلف سرقفلی به شرایط خاص خود بستگی دارد و در قانون روابط موجر و مستاجر ۷۶ تعريف شده‌اند.

انواع سرقفلی به‌عنوان یک حق منصفانه برای حمایت از مستاجر در برابر تعدیات مالک در نظر گرفته شده است. گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری انواع خدمات حقوقی، کیفری، ملکی و خانواده را ارائه می‌دهد.

از آن‌جا که خرید و فروش املاک تجاری و یا اختلافات موجود پیرامون سرقفلی مسئله‌ای حقوقی به‌شمار می‌رود می‌توانید با مراجعه به گروه حقوقی ملکی اداری و با کمک وکلای این گروه در جهت دستیابی به حق و حقوق خود اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up