انواع مرخصی کارگران و کارکنان تابع بیمه تامین اجتماعی

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای طرح سوال ، فقط از طریق پیامک ، و برای اعطای نمایندگی به وکیل جهت طرح دعوا و دفاع از شما در اداره کار ، با شماره 09196853590 تماس بگیرید.

انواع مرخصی و ویژگی های آن ها

انواع مرخصی کارگران و کارکنان تابع بیمه تامین اجتماعی

آشنایی با انواع مرخصی

مطابق با قانون کار انواع برای کارکنان بخش های مختلف دولتی و خصوصی لحاظ شده است . هر کدام از انواع مرخصی دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند و در شرایط خاص به افراد تعلق می گیرند. به عنوان مثال نحوه محاسبه مرخصی استحقاقی با محاسبه مرخصی فوت اقوام درجه یک متفاوت است.

مطلب مفید | فرمول محاسبه سنوات و مرخصی

در این مقاله قصد داریم به معرفی مهم ترین مرخصی ها بپردازیم.

تعریف مرخصی بر اساس قانون کار چگونه است؟

مرخصی به حقی گفته می‌شود که به واسطه آن کارگران قادر به عدم حضور در محیط کار در روزهای غیر تعطیل باشند.

مطلب مفید | سامانه غرامت تامین اجتماعی

مرخصی استحقاقی ازمهمترین انواع مرخصی استانواع مرخصی کارگران و کارکنان تابع بیمه تامین اجتماعی

مرخصی استحقاقی که تحت عنوان مرخصی سالانه نیز شناخته می شود، یکی از انواع مرخصی با حقوق است . این نوع مرخصی با درخواست کتبی کارگر و یا کارمند و موافقت کارفرما به کارکنان تعلق می گیرد.

مطابق با قانون کار ۲.۵ روز از هر ماه به عنوان مرخصی استحقاقی در نظر گرفته می شود که با یک محاسبه ساده به عدد ۱۹۲ ساعت یا ۲۶ روز در سال می رسیم.

 مرخصی استعلاجی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یک نوع دیکر از انواع مرخصی ، مرخصی استعلاجی یک نوع دیگر از مرخصی است که معمولاً با چالش‌های زیادی همراه است . این نوع مرخصی حتماً باید توسط سازمان تامین اجتماعی تایید شود.

از نظر تعداد روز ، مرخصی استعلاجی هیچ محدودیتی ندارد . لذا هر مقداری که پزشک معالج صلاح بداند ، افراد می توانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند.

استفاده از مرخصی استعلاجی کوتاه‌ مدت و بلند مدت باید منطبق بر ضوابط سازمان تامین اجتماعی باشد. مدت زمانی که پزشک معالج به عنوان مرخصی استعلاجی در نظر می‌گیرد باید به تاییدیه پزشک معتمد تامین اجتماعی و یا کمیسیون پزشکی برسد.

بدین ترتیب این مدت جزء سوابق کاری و بازنشستگی کارکنان در نظر گرفته می‌شود و فرد می‌ تواند دستمزد هم دریافت کند.

مرخصی زایمان برای بانوان و همسران کارگران چگونه است؟

انواع مرخصی کارگران و کارکنان تابع بیمه تامین اجتماعی

مطابق با مصوبات قانون تنظیم جمعیت و خانواده مدت زمانی که برای مرخصی زایمان بانوان شاغل در نظر گرفته می شود، ۹ ماه است .

خانم های شاغل که زایمان کرده اند، همسرانشان نیز میتوانند از مرخصی استفاده کنند.  این نوع از مرخصی آقایان ، برای بخش های دولتی و عمومی غیردولتی ، سه روز و برای بخش خصوصی 14 روز می باشد.

مرخصی ساعتی از دیکر انواع مرخصی است

از دیگر انواع مرخصی می توان به مرخصی ساعتی اشاره کرد که جزیی از مرخصی استحقاقی می باشد. در حقیقت مرخصی های ساعتی از میزان کل مرخصی استحقاقی کم می شود.

مطلب مفید | زمان پرداخت مبلغ استراحت پزشکی

مرخصی ساعتی زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد در کارگاه یا اداره مشغول به کار است. یعنی در زمان کار موقعیت هایی پیش می آید که کارگر در یک بازه زمانی می‌خواهد به کارهای روزانه ضروری بپردازد .

در این موارد وی الزاما باید با موافقی کارفرما و در ساعات اداری به مرخصی برود. سقف مرخصی ساعتی ۵ ساعت در ماه می باشد که در برخی از مراکز این مقدار به ۶ ساعت در ماه نیز افزایش پیدا می‌ کند.

چنانچه مجموع مرخصی ساعتی به ۸ ساعت برسد به عنوان یک روز مرخصی استحقاقی در نظر گرفته می شود.

مرخصی فوت اقوام درجه یک و مرخصی ازدواج

یکی دیگر از انواع مرخصی که در صورت بروز وقایعی مانند فوت اقوام درجه یک از جمله همسر، پدر، مادر و فرزندان و یا ازدواج دائم ، استفاده میشود مرخصی فوت و ازدواج اقوام درجه یک است.

تمام کارکنان این حق را دارند که از مرخصی ازدواج یا مرخصی فوت اقوام درجه یک استفاده کنند که سه روزه است. طبق ماده ۷۳ قانون کار، این نوع مرخصی به عنوان یکی از انواع مرخصی با حقوق شناخته می شود.

مرخصی فوت اقوام درجه یک و مرخصی ازدواج متفاوت از مرخصی استحقاقی هستند و محاسبه آن ها به صورت جداگانه انجام می شود.

مطابق با قوانین قانون کار استفاده از این مرخصی ها باید همزمان با بروز یکی از وقایع ذکر شده باشد و افراد این حق را ندارند که زمان استفاده از این مرخصی ها را جابجا کنند و به زمان دیگری انتقال دهند.

مقالات برای مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up