سهم الارث زن از شوهر

سهم الارث زن از شوهر

سهم الارث زن از شوهر ، سهم زن از ارث شوهر ، سهم الارث از شوهر

سهم ارث زن از شوهرش
سهم ارث زن از شوهرش

سهم الارث زن از شوهر نکته مهمی است که مورد سؤال اکثر کاربران است. باید دانست در موضوع ارث این تنها زن نیست که از شوهر خود ارث می برد. بلکه مرد نیز از همسر خود ارث خواهد برد. اما ارث زن و شوهر مشروط به عقد ازدواج دائمی میان آنان است. به عبارت روشن تر در عقد موقت موضوع ارث منتفی است.

باید پذیرفت موضوع ارث یکی از موضوعاتی است که در آن اختلافاتی میان فقها و حقوقدانان و حتی عامه مردم وجود دارد. از این رو در این مقاله کوشش شده است ضمن اجتناب از مباحث غیر کارشناسی که هیچ فایده ای برای کاربران ندارد، صرفاً از منظر حقوقی و نیاز اجتماع، خلاصه ای از واقعیات موجود در قوانین به زبان ساده تر مورد اشاره قرار گیرد. امید است مطالب مورد نظر، برای شما کاربر محترم مفید فایده باشد.

در صورتی که قصد آشنایی بیشتر از مقالات و یا حوزه فعالیت گروه ما را دارید، لطفاً از صفحه اصلی این سایت بازدید فرمایید.

سهم زن از ارث شوهر

با فوت زوج، موضوع سهم زن از ارث شوهر عینیت پیدا می کند. اما موضوع زمانی پیچیده تر و مسئله ساز می شود که وراث از یک نفر بیشتر هستند. گاه تعداد وراث به دهها نفر می رسد. یعنی زن و پسران و دختران و اگر هر یک از فرزندان متوفی فوت کرده باشند فرزندان دختر یا پسر آنها نیز شامل ورثه خواهند شد. در اینجا سهم الارث هر یک از آنان مطرح می شود.

میزان سهم الارث زن چقدر است؟

در مورد میزان سهم الارث از شوهر چند نکته وجود دارد که باید به آن توجه نمود. اول آنکه اگر شوهر دارای فرزند یا نوه بود، سهم الارث زن از شوهر فقط به اندازه یک هشتم اموال خواهد بود. اما اگر فرزند و نوه نداشته باشد سهم ارث زن از شوهر  یک چهارم اموال می باشد. نکته دیگر آنکه هیچگاه سهم ارث زن از شوهر به تمام اموال نمی رسد. حتی اگر شوهر فوت شده به جز زن خود وارث دیگری نداشته باشد.

آیا زن از همه اموال شوهر ارث می برد؟

سهم ارث زن از اموال شوهر
سهم ارث زن از اموال شوهر

در پاسخ به این سؤال باید گفت خیر. زن از همه اموال به جا مانده از همسرش ارث نمی برد. بلکه از اموال منقول مانند اتومبیل ، قالی، طلا ، وجه نقد و اثاثیه منزل و ارزش ریالی اموال غیر منقول مانند املاک و مستغلات ارث می برد. حال سؤال اینجا است که اگر شوهر دارای خانه باشد سهم الارث زن از شوهرش چه می شود؟

باید در این مورد گفت زن از اصل خانه ارث نمی برد. او فقط از قیمت آن خانه بدون احتساب زمین آن معادل یک هشتم و اگر متوفی هیچ ورثه دیگری نداشته باشد معادل یک چهارم ارث می برد. بنابراین هیچوقت زمین یک ملک مسکونی در سهم الارث زن قرار نمی گیرد. مگر آنکه فرزندان متوفی راضی به انتقال مال غیر منقول به مادرشان باشند. بنابراین اگر بین وراث اختلاف نظر باشد باید مال غیر منقول به فروش رسیده و سهم ارث مادر از آن محل پرداخت گردد.

در هر حال سهم الارث از همسر(شوهر) همواره یا یک چهارم(به شرط نداشتن وارث دیگر)  و یا یک هشتم(در صورت داشتن فرزند و نوه ، خواهر و برادر، پدر و مادر، عمو و عمه) خواهد بود.

سهم الارث زن از شوهرش چنانچه هیچ وارث دیگری وجود نداشته باشد چه میزان است؟

اگر متوفی به جز زن خود هیچ وارثی نداشته باشد سهم الارث از شوهر باز هم همان یک چهارم مال خواهد بود. بقیه اموال متوفی در حکم مال بلاوارث خواهد بود. این مال به ولی فقیه می رسد تا برابر مقررات شرع با آن رفتار شود.

آیا زن از سرقفلی ملک تجاری ارث می برد؟

اگر شوهر فوت شده دارای ملک تجاری باشد همسر وی از سرقفلی مغازه ارث می برد. که حسب مورد سهم الارث از شوهر در این موارد یا یک چهارم و یا یک هشتم خواهد بود.

اگر متوفی دارای چند همسر باشد سهم الارث زنان چگونه خواهد بود؟

اگر متوفی بیش از یک زن اختیار کرده باشد یگ چهارم سهم ارث به نسبت مساوی بین همه آنان تقسیم می گردد. بنابراین سهم ارث همسر از کل اموال یک چهارم خواهد بود و میزان آن نسبت به کل مال در صورت وجود چند همسر، تفاوتی نخواهد کرد.

اگر مرد همسرش را طلاق داده باشد سهم الارث از همسر چه میزان است؟

اگر شوهر زن خودش را به طلاق رجعی مطلقه نماید هر یک از آنها اگر در زمان عده فوت نمایند دیگری از او ارث می برد. اما اگر فوت در بعد از پایان عده باشد هیچ ارثی تعلق نمی گیرد. در سایر طلاق ها از جمله طلاق توافقی(شما می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات در مورد طلاق توافقی آن را ببینید) رابطه توارث از بین می رود و ارثی به زن یا شوهر تعلق نمی گیرد.

وکیل خانواده

اگر از مشکلات خانوادگی و دعاوی آن خسته شده اید یا اینکه در نظر دارید موضوع سهم الارث از شوهر توسط  وکیل خانواده این موضوع را دنبال نمایید با ما تماس بگیرید.

مستندات قانونی

ماده 940

زوجین که زوجیت آنها دائمی بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می برند.

ماده 942

در صورت تعدد زوجات ربع یا ثمن ترکه که تعلق به زوجه دارد بین همه آنان بالسویه تقسیم می شود.

ماده 943

اگر شوهر زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کندهریک ازآنهاکه قبل از انقضاء عده بمیرد دیگری از او ارث می برد لیکن اگر فوت یکی از آنها بعد از انقضاء عده بوده و یا طلاق بائن باشد ازیکدیگر ارث نمی برند.

ماده 944

اگر شوهر در حال مرض زن خود را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق بهمان مرض بمیرد زوجه او ارث می برد. اگر چه طلاق بائن باشد. مشروط بر اینکه زن شوهر نکرده باشد.

ماده 945

اگر مردی درحال مرض زنی را عقد کند و در همان مرض قبل از دخول بمیرد زن از او ارث نمی برد لیکن اگر بعد از دخول یا بعد از صحت یافتن از آن مرض بمیرد زن از او ارث می برد.

ماده 946 

زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان ارث می برد. در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق می باشد.
تبصره (الحاقی ۱۳۸۹/۵/۲۶) – مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده ‌است نیز لازم‌الاجرا است.

ماده 948

هرگاه ورثه از اداء قیمت امتناع کنند زن می تواند حق خود را از عین اموال استیفاء کند.

ماده 949

درصورت نبودن هیچ وارث دیگر به غیر از زوج یازوجه شوهر تمام ترکه زن متوفات خود را می برد. لیکن زن فقط نصیب خود را و بقیه ترکه شوهر در حکم مال اشخاص بلاوارث و تابع ماده 866 خواهد بود.

 

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button
ارسال پیام