قانون سرقفلی مغازه

کاربر گرامی :
1. برای مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل ملکی ، چنانچه تلفن همراه در دست دارید از ساعت 14 تا 20 روزهای اداری بر روی شماره 09122491524 کلیک کنید.

2. جهت دریافت پاسخ سوالات خود از وکیل ملکی ، پیامک کوتاه به شماره فوق ارسال نمایید.

3. در صورت عدم پاسخگویی تلفنی وکیل ملکی ( بدلیل جلسه با موکلین ) ، لطفا بعد از ساعتی دوباره تماس بگیرید.

قانون سرقفلی مغازه

 قراردادهای سرقفلی مغازه از مباحث مهم حقوقی هستند.

قانون سرقفلی مغازه چیست؟

مباحث حقوقی ملکی همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. یکی از مهم‌ترین مباحث در این زمینه، مبحث قانون سرقفلی مغازه است. متأسفانه به علت آشنایی بسیار کم بسیاری از افراد با موضوعات و قوانین حقوقی ملکی، عده کثیری از مالکان و یا مستأجران نمی‌توانند به حق نهایی خود برسند؛ همین امر موجب شده تا آشنایی با قانون سرقفلی مغازه برای تمامی آحاد جامعه امری ضروری باشد.

مطلب مرتبط |  وکیل سرقفلی مغازه

قوانین مربوط به سرقفلی مغازه طی سال‌های مختلف با تغییرات متنوعی همراه بوده است. شاید همین تغییرات را بتوان اصلی‌ترین دلیل برای پیچیدگی چنین مباحثی دانست. با ما همراه باشید تا در مورد این قانون حقوقی بسیار مهم و نکات مربوط به آن، نکاتی را ارائه کنیم.

معنای کلی سرقفلی و آشنایی با آن

سرقفلی یکی از کهن‌ترین واژگان زبان فارسی است. در مبحث حقوقی سرقفلی به‌عنوان مبلغی در نظر گرفته خواهد شد که مالک علاوه بر مبلغ اجاره، از مستأجر دریافت می‌کند. میزان مبلغ سرقفلی کاملاً به نظر مالک بستگی دارد و این مبلغ باید در هنگام عقد اجاره ذکر شود.

در بعضی از موارد، مستأجران مغازه را به فرد سومی اجاره می‌دهند. در این حالت تعریف کلی سرقفلی تغییر پیدا می‌کند و سرقفلی به مبلغی گفته خواهد شد که مستأجر اصلی از مستأجر دوم دریافت خواهد کرد. این مبلغ در جهت اعطای کلیه منافع مغازه به مستأجر دوم پرداخت خواهد شد.

مطلب مفید | مطالبه سرقفلی

علاوه بر موارد فوق، سرقفلی یک تعریف دیگر نیز دارد. قانون سرقفلی مغازه به این نکته اشاره می‌کند که سرقفلی حقی خواهد بود که مستأجر از موجر دریافت خواهد کرد تا مغازه طبق نظر موجر تخلیه شود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، تعریف این واژه تنها به یک گزینه ختم نخواهد شد. همین تعاریف مختلف را می‌توان علت سردرگمی بسیاری از افراد برای پیگیری پرونده‌های سرقفلی مغازه دانست.

سرقفلی معانی حقوقی گوناگونی دارد.

سرقفلی معانی حقوقی گوناگونی دارد.

قوانین نوین در مبحث سرقفلی مغازه

قانون سرقفلی مغازه تا اواسط سال 76 بدون تغییر باقی‌مانده بود. تا آن سال، سرقفلی تنها به معنی حق بهره‌برداری از یک شغل خاص محسوب می‌شد. در سال 76 قوانین جدید بین مستأجر و موجر تصویب کشوری شد و در آن حق کسب و پیشه به طور رسمی سرقفلی نام گرفت.

در بررسی پرونده‌های مربوط به سرقفلی مغازه، سال انعقاد قرارداد بین موجر و مستأجر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر تاریخ قرارداد به قبل از سال 76 بازگردد، کلیه رسیدگی‌های حقوقی باتوجه‌به قوانین پیشین انجام می‌گیرد، اما اگر عقد قرارداد پس از سال 76 باشد، این رسیدگی‌های حقوقی از قوانین جدید تبعیت می‌کنند.

آشنایی با اجاره سرقفلی

در بخش قبل گفتیم که حق سرقفلی به‌نوعی حق فعالیت در یک کسب و پیشه به شمار می‌آید. نکته جالب‌توجه این است که این حق قابل اجاره دادن خواهد بود. در قرارداد اجازه سرقفلی، تمامی مزایا و منافع یک بنا و یا ملک تجاری از موجر به مستأجر اجاره داده خواهد شد. با اجاره دادن سرقفلی، موجر دیگر هیچ‌گونه حقی نسبت به بهره‌برداری از مکان مدنظر نخواهد داشت و تنها زمانی می‌تواند در کار مستأجر دخالت کند که شواهدی از سو استفاده مستأجر وجود داشته باشد.

موارد مندرج در قرارداد سرقفلی مغازه

موارد مندرج در یک قرارداد سرقفلی بسیار مهم هستند. در یک قرارداد حقوقی سرقفلی باید نوع شغل مدنظر به طرز کاملاً شفافی ارائه شود زیرا شغلی که قرار است تمام حقوق آن از موجر به مستأجر انتقال یابد، مهم‌ترین اصل در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به قانون سرقفلی مغازه است.

کلیه مراحل مربوط به تغییر شغل توسط مستأجر باید به اطلاع موجر برسد. حتی اگر موجر به‌صورت شفاهی نسبت به تغییر شغل مخالفتی نداشته باشد بهتر است این عدم مخالفت ثبت رسمی شود. با استفاده از یک صورت‌جلسه ساده و دو نفر شاهد، می‌توان از گرفتاری‌های حقوقی آتی در زمینه تغییر شغل مستأجر جلوگیری کرد.

مبلغ اجاره مبحث مهم دیگری است که باید در قرارداد سرقفلی مغازه ذکر شود. بر اساس قانون سرقفلی مغازه سال 76، موجر باید کلیه مبلغ مربوط به سرقفلی را در هنگام تخلیه مستأجر به وی پرداخت کند. در زمان عقد قرارداد سرقفلی، باید میزان دقیق حق سرقفلی ذکر شود تا بتوان در صورت وجود هرگونه مشکلی بین موجر و مستأجر به آن مراجعه کرد.

 در یک قرارداد سرقفلی مبلغ مدنظر باید به طور شفاف ذکر شود.

در یک قرارداد سرقفلی مبلغ مدنظر باید به طور شفاف ذکر شود.

انتخاب وکیل برای پرونده سرقفلی

در انتخاب یک وکیل همواره باید تجربه و دانش وی را مدنظر قرار دهید. وکلای مجرب می‌توانند فرایند رسیدگی به پرونده‌ را تسریع کنند تا به‌طورکلی شانس شما برای پیروزی در رأی نهایی پرونده افزایش یابد.

هزینه وکیل برای پرونده سرقفلی مغازه

هزینه وکیل برای چنین پرونده‌هایی همانند هر پرونده حقوقی دیگری به میزان پیچیدگی و مدت‌زمان موردنیاز برای حل پرونده مربوط خواهد بود. اگر میزان هزینه مدنظر را در کنار هزینه پرداختی در صورت شکست پرونده در نظر بگیریم، مشاهده خواهیم کرد که هزینه به کار یک وکیل باتجربه واقعاً به‌صرفه خواهد بود.

نکته بسیار مهم در مبحث هزینه این است که در بسیاری از موارد، با پرداخت هزینه بسیار کم برای مشاوره و استفاده از وکلای برتر، می‌تواند از پرداخت هزینه‌های آتی جلوگیری کند. به طبع ورود به چنین مباحثی آن هم بدون داشتن یک مشاور حقوقی، نتیجه‌ای جز اتلاف وقت و هزینه را در پی نخواهد داشت.

بهره‌گیری از وکیل بهترین روش برای رسیدن به هدف است.

بهره‌گیری از وکیل بهترین روش برای رسیدن به هدف است.

سخن پایانی

در این متن سعی کردیم به‌طورکلی در مورد آشنایی با قانون سرقفلی مغازه با شما صحبت کنیم. همان‌طور که مشاهده کردید، این قانون از پیچیدگی‌های نسبتاً بالایی برخوردار است. عدم آشنایی با جزئیات حقوقی و روند طی‌کردن چنین‌ پرونده‌هایی، نتیجه‌ای جز شکست در دستیابی به هدف مدنظر را به دنبال نخواهد داشت. بهترین روش برای پیروزی در پرونده‌های سرقفلی مغازه، بهره‌گیری از یک مشاور حقوقی مناسب است. وکلای مجرب می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن روند پیشروی پرونده را آغاز کرده و شما را به نتیجه دلخواه برسانند.

مشاوره دعاوی ملکی
روزهای اداری(8 تا 21)