مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای طرح سوال ، فقط از طریق پیامک ، و برای اعطای نمایندگی به وکیل جهت طرح دعوا و دفاع از شما در اداره کار ، با شماره 09196853590 تماس بگیرید.

مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی

مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی

میزان مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی

در مورد مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی بدانید

باید دانست مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی وجهی است که این سازمان برای بیمه شدگانی که به خاطر بیماری و هر نوع آسیبی که از حادثه به وجود آمده و آنها را به صورت موقت از کار کردن معاف کرده است، پرداخت میشود. معمولاً آن دسته از بیمه شدگانی که گواهی پزشکی آنها تایید شده باشد، میتوانند این مبلغ را دریافت کنند. در این مطلب درباره شرایط و مبلغ استراحت پزشکی تعیین شده توسط سازمان تامین اجتماعی، مطالبی عنوان شده است.

مطلب مفید | وکیل متخصص کار و تامین اجتماعی

تفاوت مبلغ استراحت پزشکی افراد متاهل و مجرد

 مبلغ دستمزد برای افراد متاهل و مجرد متفاوت است. افراد متاهل سه چهارم میانگین دستمزد بیمه خود را دریافت میکنند. افراد مجرد که به صورت سرپایی و معالجه شوند می‌توانند از دو سه ماه میانگین دستمزد بیمه خود استفاده کنند. چنانچه از خدمات بستری و درمان استفاده کنند، یک دوم با آنها تعلق می گیرد. میتوان گفت مبلغ استراحت به آخرین دستمزد آنها و یا حقوق روزانه ای که دارند قبل از وقوع بیماری مرتبط میشود.

مطلب مرتبط | غرامت دستمزد ایام بیماری چقدر است؟

 شرایط دریافت مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی

شما باید برای دریافت مبلغ استراحت پزشکی که در ابتدا بیان شد، شرایطی را  در نظر داشته باشید. اولین شرطی که مورد بررسی قرار میگیرد، این است که بیمه شده در ایام بیماری مشغول به کار نباشد. ممکن است شما به عنوان فرد بیمه شده تامین اجتماعی که بیمار هستید به کار و فعالیت خود ادامه دهید. در این صورت صددرصد مبلغ مورد نظر پرداخت نخواهد شد.

مطلب مفید | غرامت دستمزد چیست؟

شرط دوم این است که شما در ایام بیماری که از مبلغ استراحت پزشکی استفاده میکنید، حقوقی دریافت نکرده باشید. کارفرما نباید حقوق شما را در این زمان پرداخت کند. اگر این چنین نباشد، سازمان تامین اجتماعی تنها میتواند مبلغ خدمات درمانی را شامل شود و غرامت دستمزد پرداخت نخواهد شد.

بیشتر بخوانید | قانون غرامت دستمزد کارگر

 شرط مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که رابطه بین کارگر و کارفرما قبل از  بیماری قطع نشده باشد. این خود یکی از شرطهای اصلی به شمار می آید. همچنین مدت زمان استراحت فرد بیمه شده برای دریافت مبلغ استراحت پزشکی این سازمان باید به تایید شورای پزشکی و یا پزشک معالج و معتبر تامین اجتماعی رسیده باشد. در پایان شرایط دریافت این مبلغ، باید این نکته را در نظر بگیرید که بی فرد بیمه شده در دوران بیماری خود نباید بازخرید شده باشد، استعفا و اخراج نیز نباید در کار باشد.

مراحل دریافت مبلغ استراحت پزشکی

شما برای دریافت مبلغ استراحت پزشکی باید در سامانه تامین اجتماعی ثبت نام کنید. می‌توان گفت دریافت مرخصی استعلاجی این گونه است که گواهی پزشکی خود را به یکی از شعبات تامین اجتماعی ارائه دهید. مراجع مربوطه این گواهی را باید تایید کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر مدت استراحت بیمه شده در هر نوبت از 8 روز کمتر باشد،تنها تایید یک پزشک معالج معتبر کفایت میکند. اما بیشتر از ۲۵ روز در سال و کمتر از ۶۰ روز شما باید تنها به پزشکی که در سازمان تامین اجتماعی مشغول به کار است، مراجعه کنید. این نکته را در نظر بگیرید که اگر مدت استراحت بیمه شده از 61 روز بیشتر باشد، شورای پزشکی تامین اجتماعی باید آن را تایید کند.

برای برآورد مبلغ استراحت پزشکی باید به این موضوع اشاره کنیم که آخرین دستمزد حقوق روزانه فرد بیمه شده قبل از آغاز بیماری ملاک عمل است. همچنین شما باید اصل دفترچه درمانی و گواهی پزشکی را به شعبه تامین اجتماعی برای دریافت این مبلغ ارائه دهید.

مراحل دریافت مبلغ استراحت

مراحل دریافت مبلغ استراحت

 

محدودیت در دریافت مبلغ استراحت پزشکی

سوالی که بسیاری از بیمه شدگان مطرح میکنند این است که آیا محدودیتی برای استفاده از مرخصی استعلاجی و دریافت مبلغ استراحت پزشکی وجود دارد یا خیر؟ باید گفت محدودیت زمانی خاصی وجود ندارد. هرگاه بیمه شده به صورت موقت قادر به کار نباشد، می تواند طبق گواهی پزشکی معتبر و با شرایطی که گفته شد از حق بیمه خود در این شرایط استفاده کند. البته فرد و خانواده وی باید تحت پوشش تامین اجتماعی باشند. به هر حال عدم محدودیت خود می‌تواند یکی از مزایای اصلی این سازمان به شمار آید.

 مطلب مرتبط | قانون کار ، تعاون و تامین اجتماعی

  کسانی که شامل کسر 3 روز اول نمیشوند

این نکته را در نظر داشته باشید که مبلغ استراحت پزشکی تنها در مواردی است از روز چهارم پرداخت نخواهد شد که فرد بیمه شده دوران استراحت خود را در بیمارستان و یا به صورت بستری گذرانده باشد. چنانچه بیماریهایی که حرفه ای هستند و یا به خاطر کار و عواقب بعدی آن به وجود می آید، از جمله استراحتهایی به شمار می آیند که مبلغ استراحت پزشکی این سازمان را بدون کسر سه روز اول دریافت میکنند. همچنین جانبازان میتوانند بدون کسر 3 روز اول، این مبلغ را دریافت کنند.

مبلغ استراحت پزشکی آن دسته از افرادی که به خاطر همکاری با نیروهای مسلح مجروح می شوند نیز صددرصد معادل آخرین دستمزد آنها برآورد می شود و مبلغ استراحت پزشکی جانبازان میانگین حقوق و مزایای آنها است.

بند و ماده قانونی تأمین اجتماعی

بند و ماده قانونی تأمین اجتماعی

بند و ماده قانونی تأمین اجتماعی

با توجه به ماده ۶۲ قانون تامین اجتماعی و بند 1 آن مبلغ استراحت پزشکی تامین اجتماعی این گونه است که چنانچه فرد بیمه شده بنابر تشخیص سازمان از همان روز اول در بیمارستان بستری شده باشد و یا حتی به خاطر نتیجه بیماری قبلی و یا به خاطر عاقبت کار فعالیت خود دچار بیماری شده باشد، می تواند مبلغ مورد نظر را از همان ابتدا بدون اینکه از روز چهارم مبلغ مورد نظر پرداخت شود، دریافت کند.

ماده ۷۴ قانون کار مدت زمان مرخصی استعلاجی را زیر نظر تایید سازمان تامین اجتماعی میتواند جز سابقه و بازنشستگی کارگران به شمار آورد. مبلغ استراحت پزشکی مبلغی است که در مقابل حق بیمه سازمان تامین اجتماعی در اختیار فرد قرار میدهند.

 سخن پایانی

 با توجه به حقوق و مزایای بیمه شده مبلغ استراحت پزشکی در شرایط متفاوتی برآورد می شود و عمدتاً افراد عادی با افراد جانباز حقوق و مزایای یکسانی ندارند و حتی متأهل و مجرد بودن فرد هم خود جزء موضوعات بسیار مهم به شمار می آید.

مقالات برای مطالعه بیشتر

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امید رحیمی
  7 مارس 2024 15:17

  ممنون بابت مطالب،
  یسوال داشتم،الان ۲_۳ماه میشه ک استعلاجی ۶۱روزه من تایید شده،هم از سازمان،هم پزشک سازمان….چرا واریز نمیکنند!؟باید کار خاصی انجام بدم!؟

  پاسخ
  • سلام.
   معمولا پرداخت ها طولانی مدت انجام میشه.
   اگر همه کارها درست انجام شده باشه نیاز به پیگیری نیست.

   پاسخ
 • سلام من سینوس پینولیدال داشتم و عمل کردم و ۳۰ روز دکتر واسم استراحت نوشت و منم مدارک رو واسه غرامت پزشکی به تامین اجتماعی بردم و تایید شده و حالا بعد ۳۰ روز دکتر ۱۵ روزم اضافه واسم گواهی پزشکی نوشته حالا برای اون پانزده روز باید جداگانه اقدام کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up