مراحل استعلام زمین ثبتی و قولنامه ای

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

مراحل استعلام زمین

مراحل استعلام زمین چیست؟

آشنایی با مراحل استعلام زمین

اگر شما هم می خواهید در مورد استعلام زمین، اطلاعات اولیه بدست آورید و بدانید چگونه این کار را باید انجام داد، پس با ما همراه شوید. همین ابتدای بحث باید بگوییم قصد نداریم شما را گیج کرده و یا مسیر استعلام را پیچیده کنیم.

مطلب مفید | قانون جدید مصادره اموال

اولین نکته آن است که بدانیم زمین مورد نظر ما سند رسمی دارد یا خیر؟  چون مراحل استعلام زمین قولنامه ای با زمین دارای سند رسمی، تفاوت دارد.

استعلام زمین دارای سند رسمی، از طریق سامانه ثبت من و سایت تهران من، امکان پذیر است. اما برای دریافت اطلاعات مربوط به زمین قولنامه ای، باید به اداره ثبت یا شهرداری منطقه مراجعه کنید و در مورد پلاک مورد نظر تحقیق کنید. یعنی بررسی در مورد مالکیت زمین و نوع کاربری آن.

دلیل این کار آن است که زمین قولنامه ای ثبت رسمی نشده لذا آثاری از آن در سیستم اداره ثبت وجود ندارد.

برای استعلام زمین از کجا شروع کنیم؟

در زمان خرید و فروش ملک یا زمین، اولین اقدام آن است که در مورد زمین مورد بحث اطلاعات واقعی را بدست آوریم. برای این کار در شروع کار میتوانیم به سامانه ثبت من به آدرس اینترنتی اداره ثبت اسناد و املاک کشور my.ssaa.ir مراجعه کنیم.

علاوه بر این شهرداری نیز در برخی شهرهای بزرگ این امکان را برای متقاضیان دریافت اطلاعات در مورد زمین فراهم کرده است. در شهر تهران، افراد می توانند از طریق مراجعه به سامانه تهران من متعلق به شهرداری، به آدرس اینترنتی my.tehran.ir برای دریافت اطلاعات زمین مورد نظرشان اقدام نمایند.

مراحل استعلام زمین مربوط به سال 1393 به بعد

فرض کنید شما قصد استعلام زمین متعلق به خود را داشته باشید. در این حالت باید ابتدا از طریق اینترنت، به آدرس سامانه ثبت من، یعنی my.ssaa.ir مراجعه نمایید. پس از ورود به سامانه، باید کد ملی خود را برای استفاده از آن در سامانه وارد کنید. البته چنانچه هنوز در سامانه ثبت نام نکرده باشید، لازم است ابتدا برای ثبت نام در سامانه اقدام کنید. برای ادامه مراحل استعلام زمین، باید بر روی گزینه املاک و کاداستر کلیک نمایید.

سپس در گام بعدی از مراحل استعلام زمین ، گزینه املاک من را انتخاب کنید.

در این صفحه، در صورتی که زمین به نام شما ثبت شده باشد، می توانید اطلاعات آن را مشاهده نمایید.

باید دانست این روش استعلام زمین، مختص اطلاعات مربوط به سالهای بعد از 1393 می باشد. چنانچه قصد استعلام اطلاعات مربوط به زمین قبل از این سال را دارید، بهتر است حضوراً به شهرداری یا اداره ثبت اسناد و املاک محل، مراجعه نمایید.

نحوه استعلام زمین برای دیگران

ابتدا به آدرس سامانه «ثبت من» در سایت اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید. پس از ورود به سایت، با استفاده از شماره ملی خود، وارد سامانه شوید. سپس بر روی گزینه اسناد رسمی، کلیک نمایید.برای انجام این نوع استعلام، بعد از ورود به سایت، نیازی به ورود به سامانه ثبت من ندارید.

در ادامه، بر روی گزینه پیگیری استعلام الکترونیک ملک، کلیک کنید.

اکنون، شناسه یکتای استعلام که عددی 18 رقمی است را در کادر مربوطه وارد کرده و بر روی دکمه ارسال کلیک نمایید.

دو نکته مهم در مورد استعلام زمین

در مورد استعلام زمینی که به نام متقاضی نمی باشد بهتر است ابتدا از طریق دفترخانه اسناد رسمی اقدام به استعلام نمایید. در این صورت دفترخانه اقدامات اولیه را انجام میدهد. سپس با استفاده از شناسه یکتا میتوانید در مورد وضعیت زمین مورد نظر استعلام انجام دهید.

علت مراجعه به دفترخانه آن است که استعلام زمینی که به نام متقاضی نیست فقط توسط مراجع رسمی امکان پذیر است و افراد عادی دسترس لازم برای این نوع استعلام را نخواهند داشت.

نکته دوم آن است که در هر دو مورد که توضیح داده شد انجام استعلام صرفا در مورد زمین های دارای سند رسمی امکان پذیر است. یعنی املاک دارای سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک کشور.

لذا استعلام زمین قولنامه ای از روش های فوق امکان پذیر نیست.

انجام استعلام زمین از شهرداری

یک نوع شیوه استعلام زمین دارای سابقه ثبتی و دارای سند رسمی، انجام آن از طریق شهرداری است. در این نوع استعلام، امکان دسترسی به اطلاعات زمین از طریق سامانه اینترنتی و یا حضور در شهرداری منطقه، وجود دارد.

چگونه در شیوه اینترنتی، استعلام زمین از شهرداری را انجام دهیم؟

برای انجام استعلام زمین از طریق شهرداری، باید وارد سامانه «تهران من» به آدرس my.tehran.ir شویم. با ورود به سامانه، بر روی دکمه «صحت سنجی شماره شناسایی ملک، آپارتمان و واحد غیر مسکونی» کلیک کنید.

پس از باز شدن صفحه جدید، شماره شناسایی زمین را در کادر وارد و سپس دکمه تایید را بزنید. شماره مورد نظر از طریق دکمه «یافتن شماره شناسایی ملک از طریق نقشه» نیز قابل دریافت است. همچنین قبوض عوارض صادر شده توسط شهرداری، نیز دارای این شماره می باشد.

 در این مرحله از مراحل استعلام زمین از شهرداری، می توانید اطلاعات زمین مورد نظر را در جدول ارائه شده، مشاهده نمایید.

نحوه استعلام حضوری زمین با حضور در شهرداری 

انجام استعلام حضوری زمین از شهرداری از طریق مراجعه به شهرداری منطقه امکان پذیر است. در این شیوه حتماً باید زمین متعلق به خود متقاضی باشد.

متقاضی باید در هنگام مراجعه به شهرداری، مدارک شناسایی معتبر را به دبیرخانه ارائه نماید. در غیر این صورت امکان استعلام وجود نخواهد داشت.

استعلام زمین از شهرداری، به روش حضوری، در صورتی که به شخص دیگری تعلق داشته باشد، توسط افراد عادی، امکان پذیر نیست. پس از اقدام برای انتقال زمین در یکی از دفاتر اسناد رسمی، توسط دفتر مربوطه، انجام می گیرد. در این صورت، پس از صدور نامه استعلام از سوی دفتر اسناد رسمی مربوطه، مالک ملک باید با در دست داشتن نامه دفتر، به شهرداری محل وقوع زمین، مراجعه کند.

در این صورت، کارشناس شهرداری، وضعیت زمین مورد استعلام را از نظر تخلفات پروانه ساختمان و پرداخت عوارض شهرداری، بررسی کرده و در صورتی که مشکلی، از بابت هیچ یک از این موارد، وجود نداشته باشد، به استعلام دفتر اسناد رسمی، پاسخ داده و قابل انتقال بودن ملک را تایید می کند.

باید توجه نمود استعلام زمین از شهرداری همچون استعلام زمین از اداره ثبت، مختص املاک دارای سابقه ثبتی است. لذا برای استعلام زمین قولنامه ای که فاقد سابقه ثبتی بوده، نمیتوان از این روش استفاده نمود.

نحوه استعلام زمین قولنامه ای

یکی دیگر از سوالات مهمی که در رابطه با استعلام زمین مطرح می گردد، مساله استعلام زمین قولنامه ای بوده که با سند عادی، معامله شده و مالک یا شخصی که قصد استعلام آن را دارد، به سند رسمی زمین، دسترسی ندارد.

برای استعلام زمین قولنامه ای باید به سابقه ملک مورد استعلام توجه نمود. ممکن است ملک مورد نظر قبلا دارای سند مادر بوده و سابقه ثبتی داشته باشد. اما در نقل و انتقالات بعدی، زمین تفکیک شده و مالکین جدید صرفا نقل و انتقالات خود را به واسطه قولنامه انجام داده اند. در این صورت امکان مراجعه حضوری و بررسی مالک اصلی وجود دارد.

اما استعلام زمین قولنامه ای در حالتی که زمین از ابتدا، در اراضی فاقد سابقه ثبتی قرار داشته و از همان ابتدا خرید و فروش آن بدون سابقه ثبتی و فقط با قولنامه دستی انجام شده است لذا هیچ اطلاعاتی در این نوع از اراضی وجود ندارد.یعنی استعلام قولنامه زمین، از طریق اداره ثبت و شهردرای، امکان پذیر نمی باشد.

استعلام سند زمین کشاورزی

 در پاسخ به پرسش فوق، باید گفت، استعلام سند زمین کشاورزی، همانند سایر زمین ها، از طریق سامانه ثبت من، برای متقاضیان، امکان پذیر بوده که در این صورت، مالکین، از طریق بخش املاک من و غیر مالکین، از طریق بخش پیگیری استعلام الکترونیک ملک، می توانند برای استعلام، اقدام نمایند.

سامانه استعلام کاربری زمین

استعلام کاربری زمین های واقع شده در محدوده شهرداری تهران، از طریق مراجعه به سامانه تهران، به آدرس my.tehran.ir امکان پذیر است.

برای استعلام کاربری زمین در محدوده سایر شهرها، متقاضی ،باید به سایت شهرداری آن شهر مراجعه نماید. این روش، تنها در مورد زمین های واقع شده در محدوده شهرها و شهرک ها که اطلاعات آن، در بانک اطلاعاتی شهردرای مربوطه، به ثبت رسیده، قابل استفاده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up