مراحل اصلاح حدود سند و نکات حقوقی آن

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

با مراحل اصلاح حدود سند بیشتر آشنا شوید

آشنایی با مراحل اصلاح حدود سند

آشنایی با مراحل اصلاح حدود سند

اصلاح حدود سند چیست؟

امروزه افرادی که یک ملک را خریداری کرده و سند می‌زنند قادر هستند تا از طریق روش‌های مختلف سند خود را اصلاح کنند. دلایل زیادی برای اصلاح سند یک ملک وجود دارد. از جمله می‌توان به اضافه مساحت، کمتر بودن مساحت و … اشاره کرد. هر یک از این دلایل دارای شرایط مخصوص به خود هستند. زمانیکه شما قصد انجام اینکار را دارید باید با مراحل اصلاح حدود سند آشنا باشید. تا بتوانید این کار را طبق مراحل انجام دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

مطلب مفید | تحدید حدود ملک

این مراحل هریک دارای جزئیات مخصوص به خود هستند که بدون شک با کمک‌گرفتن از یک وکیل کارکشته می‌توانید به شکل بهتری مشکلات خود را حل کرده و پیگیری‌های لازم را انجام دهید. بااین‌حال بهتر است که حتما خودتان نیز با این مراحل آشنایی کلی داشته باشید و مطابق با این مراحل پیگیری‌های لازم را انجام دهید. در ادامه قصد داریم به معرفی مراحلی که برای اصلاح حدود سند وجود دارد بپردازیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

ثبت تقاضای اصلاح سند

ثبت تقاضای اصلاح سند

مرحله ثبت تقاضا برای اصلاح حدود سند

اولین مرحله از مراحل اصلاح حدود سند مربوط به ثبت تقاضا برای اصلاح حدود سند است. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل به شمار می‌آید. حتما باید دقت کافی را به این مرحله داشته باشید. ثبت تقاضا دارای نکات جزئی بسیار زیادی است که هریک از آنها را باید مدنظر خود قرار دهید. در گام اول شما باید مشخص کنید که اصلاح سند شما به چه شکل انجام می‌شود؟  آیا مشکل شما این است که ملکی که خریداری کرده‌اید اضافه مساحت دارد یا اینکه مساحت آن کمتر از مساحتی است که در سند ثبت شده است؟

مطلب مفید | افراز و تفکیک ملک

پس از این‌که این موضوع را بادقت مشخص کردید زمان آن است که مشخصات ملک خود را در تقاضایی که دارید وارد کنید. در همین مرحله شما باید تمامی مدارکی که برای ثبت تقاضای اصلاح حدود سند وجود دارد را نیز آماده کنید. از جمله این مدارک می‌توان به مدارک شخصی صاحب ملک، سندی که قصد اصلاح کردن آن را دارید و البته مجوزهای این کار اشاره کرد. برای این‌که تقاضای خود را مطابق با استانداردهای موجود ثبت کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک وکیل کارکشته کمک بگیرید.

بازرسی از محل توسط شهرداری و دریافت مجوز مورد نیاز

در دومین مرحله از مراحل اصلاح حدود سند یک نماینده از شهرداری به محل شما مراجعه و وضعیت را بررسی می‌کند. پس از اینکه درخواست شما برای اصلاح حدود سند به ثبت رسید و مدارک موردنیاز نیز در اختیار کارشناسان شهرداری قرار گرفت نماینده‌ای برای پرونده شما مشخص می‌شود. سپس در تاریخی که مشخص می‌شود نماینده به محل مراجعه میکند. و وضعیت و شرایط ملک را بررسی خواهد کرد. وی اطلاعاتی که شما در درخواست خود وارد کرده‌اید را مورد بررسی قرار میدهد.

مطلب مفید | مراحل دریافت سند مالکیت

در این مرحله ممکن است از یک نقشه‌بردار نیز کمک گرفته شود. نقشه بردار وضعیت و شرایط ملک شما از جهات مختلفی بررسی میکند. پس از جلب نظر نماینده شهرداری مجوزهای مورد نیاز شما برای اصلاح حدود سند به شما اعطا خواهد شد. دقت داشته باشید در این مرحله شما باید بتوانید نظر نماینده شهرداری را نسبت به شرایط ملک خود جلب کنید. برای این کار نیز دریافت یک مشاوره تخصصی کمک کننده است. راهنمایی افراد و کارشناسانی که تخصص زیادی در این زمینه دارند بسیار موثر خواهد بود.

بررسی حقوقی شرایط اصلاح سند

بررسی حقوقی شرایط اصلاح سند

نکات حقوقی وضعیت اصلاح اسناد ملکی

در بخش‌های قبلی درباره دو مورد از مهم‌ترین مراحل اصلاح حدود سند صحبت کردیم. اطلاعات مفید و کاربردی را نیز در اختیارتان قرار دادیم. حال قصد داریم درباره یکی دیگر از مراحل بسیار مهمی که برای این کار وجود دارد صحبت کنیم. در این مرحله پرونده شما به دادگاه ارسال می‌شود. و تمامی مدارکی که تهیه کرده‌اید و مجوزهایی که از شهرداری و نماینده شهرداری دریافت کرده‌اید به دادگاه ارسال خواهد شد. در آن مرجع از نظر حقوقی بررسی‌های لازم انجام خواهد شد.

زمانی که پرونده شما به دادگاه ارسال می‌شود شرایط پرونده از جهات قانونی و مربوط به قوانین ملک بررسی خواهد شد. در این مرحله بهتر است که خود شما هم در دادگاه حضور پیدا کرده و از حقوق خود دفاع کنید. البته شما می‌توانید برای این کار از یک وکیل نیز کمک بگیرید تا بتواند پیگیری‌های قانونی و حقوقی لازم را در دادگاه برای شما انجام دهد. کمک‌گرفتن از یک وکیل در این مرحله می‌تواند به میزان زیادی شانس شما را برای دریافت مجوز از دادگاه افزایش داده و زمان به نتیجه رسیدن پرونده را نیز کاهش دهد.

دریافت پیش‌نویس سند جدید و مراجعه به دفتر املاک برای تنظیم و اصلاح سند

در مرحله بعدی از مراحل اصلاح حدود سند شما پس از این‌که موفق شدید مجوزهای موردنیاز را از دادگاه نیز دریافت کنید آماده اصلاح سند خود خواهید بود. در این مرحله شما باید با مراجعه به دفاتر مربوطه که راهنمایی‌های لازم در خصوص آنها به شما ارائه می‌شود یک پیش‌نویس از سند جدید خود را آماده کنید. دقت داشته باشید که برای تنظیم این پیش‌نویس شما نیازمند مجوزهایی که تاکنون دریافت کرده‌اید خواهید بود و بدون آنها نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

مطلب مفید | ماده 147 قانون ثبت

پس از اینکه پیش‌نویس جدید سند خود را نیز آماده کرده و اصلاحیه‌های لازم را روی آن اعمال کردید زمان آن است که به دفتر املاک مراجعه نمایید. دفتر املاکی که قرارداد و سند شما را تنظیم کرده است. در آنجا اطلاعات جدید را در اختیار کتصدی امر قرار داده و از وی بخواهید تا اصلاح سند شما را انجام دهد. دقت داشته باشید در همین مرحله همراه مجوزهایی که دریافت کرده‌اید  مدارک شخصی خود را به همراه پیش‌نویس سند جدید در اختیار دفتر املاک قرار دهید.

نتیجه‌گیری

شما در موقعیت‌ها و شرایط مختلفی پس از تنظیم سند ملک خود متوجه می‌شوید که باید آن را تغییر دهید. در این شرایط بسادگی نمی‌توان تغییرات را اعمال کرد. شما باید مراحل اصلاح حدود سند که تقریبا مراحل طولانی هستند را طی کنید. برای اینکار کمک‌ گرفتن از یک موسسه حقوقی یا یک وکیل کارکشته می‌تواند کمک‌ کننده باشد. اگر شما هم به دنبال چنین وکیلی هستید پیشنهاد می‌کنیم از خدمات گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up