نکات اثبات وقوع بیع در دادگاه چقدر اهمیت دارند

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

مدارک و نکات مهم اثبات وقوع بیع

چه نکاتی در اثبات بیع مهم هستند؟

چه نکاتی در اثبات بیع مهم هستند؟

آشنایی با نکته‌های مهم اثبات وقوع بیع

بیع یا همان خرید و فروش ، در معاملات مختلف کاربرد عملی دارد . در همه قراردادها نکات زیادی را باید در نظر گرفت. به عنوان مثال زمانیکه شما در نظر دارید ملک یا خانه ای را بخرید ، لازم است با خرید خانه و نکات مهم آن آشنایی داشته باشید.

عقد بیع زمانی اتفاقی می‌افتد که دو طرف معامله کاملا با یکدیگر در توافق باشند. بااین‌وجود دلایل مختلفی به چشم می‌خورند که ممکن است باعث شوند یکی از طرفین از ادامه قرارداد جا بزند. اینجا است که نکات مهم اثبات وقوع بیع در مراجع قضایی اهمیت پیدا میکند. فراتر از آن ، این نکته مهم است که در دادگاه مدارک لازم برای اثبات وقوع بیع کدامند؟

بطورکلی قبل از اینکه پای میز قرارداد بروید، باید با این نکات آشنایی کافی پیدا کنید.

با ما همراه باشید تا مهم‌ترین اطلاعات را دررابطه‌با این موضوع ، با شما به اشتراک بگذاریم.

مطلب مفید | تفاوت اثبات مالکیت با اثبات وقوع بیع

مهم‌ترین نکات مهم اثبات وقوع بیع شامل چه مواردی می‌شوند؟

دررابطه‌با اثبات وقوع بیع نکات مهمی وجود دارند که توجه به آن‌ها باید در اولویت قرار بگیرد. مهم‌ترین شرطی که در این قرارداد وجود دارد، اهلیت و آمادگی طرفین و رضایت بین هر دو طرف قرارداد است.

حتی اگر به‌صورت کتبی این قرارداد نوشته نشده باشد، در هر صورت از اعتبار کافی برخوردار است. به‌گونه‌ای که قرارداد شفاهی نیز می‌تواند در مراجع قضایی مقبولیت پیدا کند ، اگر چه اثبات این نوع قرارداد کمی مشکل خواهد بود.

گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی بین فروشنده و خریدار یک سری اختلافات ایجاد شود.

 حال چنانچه قرارداد مکتوب بین دو طرف قرارداد منعقد شده باشد میتوان راحت تر مسیر اثبات بیع را پیش برد. در غیر این صورت مسیر سخت و پر چالش پیش روی کسی قرار دارد که قصد شکایت علیه طرف مقابل خود را دارد.

در هنگام عقد قرارداد به همه نکات مهم توجه کنید

در هنگام عقد قرارداد به همه نکات مهم توجه کنید

برای اینکه بدانید چه نکاتی را باید در نظر بگیرید تا خدای نخواسته با دردسر جدی مواجه نشوید خوب است به موارد زیر توجه داشته باشید:

نکات مهم در اثبات بیع

  • هنگامی که قصد عقد قرارداد دارید و شما به عنوان خریدار میخواهید به طرف مقابل پول یا همان ثمن معامله را پرداخت کنید حتماً رسید دریافت نمایید.
  • اگر هدف شما خرید ملک است، حتما اطلاعات لازم را درباره ملک به دست بیاورید. برای این کار می‌توانید از افراد خبره کمک بگیرید. همچنین فراموش نکنید استعلام‌های لازم را دریافت کنید.
  • زمانی که می‌خواهید قرارداد ببندید، کتبی و رسمی بودن آن را از یاد نبرید.
  • اگر برای پرداخت هزینه‌های مربوطه چک صادر می‌کنید، حتما شماره چک را در قرارداد یادداشت کنید تا به‌عنوان یک مدرک مورد استفاده قرار گیرد.
  • اگر قصد شما قرارداد بیع است، حتما با افرادی وارد معامله شوید که به اندازه کافی قابل‌اعتماد هستند.

اگر در نظر دارید وارد یک معامله مهم با اشخاص دیگر شوید بهتر است با یک وکیل مجرب مشورت کنید. حتی برای اطمینان بیشتر او را با خود همراه سازید.

گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری با داشتن وکلای آشنا به عقود و معاملات بویژه در امور ملکی و تجاری میتوانند در این زمینه وکیل و مشاور مورد اعتمادتان باشند.

چه نکاتی درباره اثبات وقوع بیع وجود دارند؟

چه نکاتی درباره اثبات وقوع بیع وجود دارند؟

برای اثبات وقوع بیع به چه مدارکی نیاز داریم؟

یکی دیگر از نکات مهم اثبات وقوع بیع ، جمع آوری و تکمیل مدارک اثبات کننده بیع هستند. برای اینکه بتوانید در دادگاه وقوع بیع را به اثبات برسانید، غالبا باید نسبت به تهیه مدارک مورد نظر اهتمام داشته باشید  برخی از این مدارک را در ادامه ، مورد اشاره قرار داده ایم :

  • سند مالکیت

اگر شکایت در مورد جعلی بودن مدرک مورد معامله باشد در این صورت ، داشتن سند مالکیت رسمی میتواند برگ برنده باشد. زیرا دیگر نیازی نخواهد بود تا دعوی طرح شود و مالکیت نیز به اثبات برسد. حتی در صورت طرح دعوی، باز هم کسی که سند مالکیت دارد خیالش از بابت اثبات مالکیت راحت خواهد بود.

گاهی اوقات نیز متوجه می‌شویم سند مالکیت به نام فرد دیگری است. در این شرایط قضیه متفاوت خواهد بود و خریدار سعی خواهد کرد جعلی بودن سند مالکیت را اثبات کند. اگر اوضاع چنین باشد، باید از راه‌های دیگری برای اثبات وقوع بیع اقدام شود.

  • تصویر قولنامه

از جمله اسناد عادی که شاهد به ثبت رسیدن آن در دفاتر مشاور املاک هستیم، قولنامه است. بر اساس قولنامه هر کدام از طرفین قرارداد باید این تعهد را بدهند که در تاریخ مشخص‌شده در بنگاه حضور خواهند داشت.

برای به اثبات رساندن وقوع بیع می‌توان از قولنامه نیز کمک گرفت؛ به شرطی که فرایند کپی برابر اصل بودن قولنامه در بنگاه طی شده باشد.

  • اقرار به وقوع بیع

یکی دیگر از نکات مهم اثبات وقوع بیع ، اقرار است. گاهی اوقات هنگامی که پرونده در حال بررسی توسط دادگاه است، فرد به وقوع بیع اقرار می‌کند. با در نظر گرفتن این شرایط می‌توان در دادگاه این موضوع را به اثبات رساند.

  • شهادت

آخرین راهی که با کمک آن می‌توان وقوع بیع را اثبات کرد، شهادت است. این برای زمانی کارساز خواهد بود که وقوع بیع به‌صورت شفاهی اتفاق افتاده باشد. برای شهادت یا باید دو مرد حضور داشته باشند و یا از یک مرد و دو زن استفاده کرد. این افراد باید در زمان عقد معامله، شاهد عینی بوده باشند.

در نهایت باید ذکر شود اگر با ارائه هر کدام از مدارک فوق اثبات وقوع بیع امکان‌پذیر نبود، در آن صورت خواهان می‌تواند نسبت به سوگندی اقدام کند که معامله بین دو طرف به ثبت رسیده است.

اگر به دنبال به جریان انداختن پرونده وقوع بیع خود هستید، بخوانید

حالا که با نکات مهم اثبات وقوع بیع آشنا شدید، شاید به دنبال این باشید تا پرونده خود را به جریان بیندازید. در شرایط مذکور این سوال مطرح است که برای رسیدگی به دادخواست خود باید به کجا مراجعه کنیم؟

طرفین یک قرارداد یا عقد در قالب خریدار و یا فروشنده میتوانند برای ارائه دادخواست به دادگاه ، ابتدا به دفتر خدمات قضایی مراجعه و دادخواست خود را به ثبت برسانند.

زمانیکه دادخواست با موفقیت به ثبت رسید، یک زمان تعیین خواهد شد تا طرفین به‌صورت فیزیکی به دادگاه مراجعه نمایند.

اگرچه در هنگام ثبت دادخواست لازم است مدارک اثبات بیع پیوست دادخواست شود با این حال در زمان مراجعه به دادگاه نیز باید تمام مدارک در دستتان باشد.

سخن آخر

بیع از جمله موضوعات مهم مبتنی بر دادوستد می باشد. زمانی که کلمه عقد کنار آن می‌آید، به قراردادی اشاره دارد که دررابطه‌با نوعی معامله و دادوستد است.

عقود بیع میتواتند بصورت کتبی و در قالب قرارداد دو طرفه و یا بصورت شفاهی منعقد شوند.

گاهی اوقات ممکن است بین طرفین معامله ، شاهد اختلافاتی باشید که طرفین ، بدنبال فسخ قرارداد هستند.

در این شرایط باید نسبت به اثبات وقوع بیع اقدام کرد.

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم اثبات وقوع بیع را با شما به اشتراک بگذاریم.

این نکات بسیار کاربردی هستند و توجه به آن‌ها را نباید از یاد ببرید.

 ممکن است نیاز باشد از قبل نگاهی اجمالی به قانون مدنی انداخته و مختصری آنرا مطالعه نمایید.

اگر به مشاوره قطعی نیاز داشتید، کافی است با وکلای ملکی اداری در گروه ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up