وکیل ابطال اجراییه ثبتی و توقف آن

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

وکیل ابطال اجراییه ثبتی

وکیل ابطال اجراییه ثبت

وکیل ابطال اجراییه ثبتی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

ممکن است نام برگه اجراییه به گوشتان خورده باشد. اجراییه در واقع برگه‌ای است که برای کسی که از او شکایت شده، فرستاده می­شود . این برگه به منظور آگاهی یافتن شخص از مجازاتی که قرار است علیه او اجرا شود، ارسال می‌شود.

با صدور این برگه فرد مجرم مجبور به انجام تمام دستوراتی است که در اجراییه عنوان شده است. به منظور جلوگیری از اجرای حکم، شما نیاز به ابطال آن خواهید داشت که یک وکیل ابطال اجراییه ثبتی می‌تواند در این امر به شما کمک کند.

توقیف عملیات اجرایی ثبت و ابطال حکم اجرایی روند ساده‌ای نیست و شما برای این کار باید بتوانید قاضی دیگری را متقاعد سازید که در حکم اول اشتباهی صورت گرفته است . به همین دلیل یک وکیل خوب و مجرب می‌تواند به شما کمک کند تا احتمال موفقیت خود را هرچه بیشتر کنید.

مطلب مفید | ابطال سند رسمی و نحوه ابطال

اگر نیاز به مشورت با یک وکیل دارید، گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری با وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات به شما هستند. همچنین برای مشاهده برخی مقالات مرتبط میتوانید اینجا را کلیک کنید.

 تعریف اجراییه از زبان وکیل ابطال اجراییه ثبتی

وکیل برای ابطال اجراییه

اگر بخواهیم کلمه اجراییه را تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم اجراییه برگه‌ای است که برای فردی ارسال می­شود که حکمی علیه او صادر شده است. بعد از مدت زمان خاصی که در این برگه مشخص شده، حکم اجرا می‌شود. برای مثال اگر فرد مجبور به پرداخت مبلغی شده باشد، در زمان اجرای حکم بخشی از اموال او که معادل همان مبلغ است، توقیف می­شود.

در برخی مواقع فردی که علیه او حکم صادر شده نسبت به حکم قاضی شکایت دارد. او فکر می‌کند در  صدور حکم، قاضی دچار اشتباه شده است. لذا می‌خواهد برای ابطال اجراییه اقدام کند. برای اینکه بتوانید در ابطال حکم اجرایی خود موفق شوید به اطلاعات تخصصی کافی نیاز دارید؛ به همین علت توصیه می‌شود برای این کار از وکیل ابطال اجراییه ثبتی کمک بخواهید.

آشنایی با انواع متفاوت اجراییه

 برای اینکه بتوانید برای ابطال اجراییه به موفقیت دست یابید، باید اطلاعات کافی در مورد انواع حکم اجراییه داشته باشید. بطور کلی احکام اجرایی در سه دسته‌ بندی قرار دارند که آشنایی با آنها می‌تواند برای شما مفید باشد.

  • اجراییه دادگاه: برخی اوقات خواهان از فرد دیگری شکایت می­کند و این موضوع در دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. ممکن است بعد از بررسی دقیق مدارک و صدور حکم، یک حکم اجراییه برای فرد متهم صادر شود. به این اجراییه، اجراییه دادگاه می‌گویند.
  • اجراییه ثبتی: منظور دقیق از اجراییه ثبتی نوعی از اجراییه است که در اداره ثبت اسناد یا یکی از دفترخانه‌ها به ثبت می‌رسد. این اجراییه اغلب بر اساس دستوراتی نوشته می‌شود که در اداره ثبت مشخص شده‌اند. برای تغییر در حکم این اجراییه شما نیاز به کمک گرفتن از یک وکیل ابطال اجراییه ثبتی دارید. در صورت عدم اجرای حکم، مراجع ذی‌صلاح اموال فرد را توقیف خواهند کرد.
  • اجراییه مالیاتی: اگر یک فرد از پرداخت مالیات خودداری کند، بر اساس دستورات مشخص شده برای او اجراییه مالیاتی صادر می‌شود. در نتیجه فرد متخلف مجبور به پرداخت مالیات به اداره دارایی خواهد شد.

ابطال اجراییه ثبتی

ابطال اجراییه ثبتی تنها در مواردی می­تواند انجام ‌شود که در آن حکم اجراییه از سوی اداره ثبت صادر شده است و در مورد اسنادی بوده که لازم‌الاجرا هستند. اگر حکم اجراییه توسط واحد اجرای احکام در دادگاه صادر شده باشد، دیگر امکان درخواست ابطال اجراییه وجود نخواهد داشت.

در چنین شرایطی شما تنها می‌توانید با اعتراض به رأی صادر شده مانع از اجرای آن شوید. به‌عنوان‌ مثال درخواست تجدید نظر یکی از مواردی است که برای جلوگیری از اجرای حکم دادگاه استفاده می‌شود.

در مورد اجراییه ثبتی این احتمال وجود دارد که فرد متهم به حکمی که در اجراییه برای او مشخص شده است، اعتراض داشته باشد. به‌عنوان‌ مثال ممکن است با روشی که برای ارزیابی قیمت در این حکم استفاده شده است، مخالفت داشته باشد و آن را غیرعادلانه بداند.

در چنین حالتی او می‌تواند نسبت به ابطال حکم اجراییه اقدام کند. اغلب اعتراض به حکم اجراییه ثبتی در حضور رئیس اداره ثبت انجام می­شود. بیشتر افراد برای بالا بردن احتمال موفقیت خود در این زمینه از وکیل ابطال اجراییه ثبتی کمک می‌گیرند.

ابطال اجراییه ثبتی جزئی از موارد مالی است یا موارد غیر مالی؟

شما زمانی که به اصل حکم اجراییه اعتراض دارید، می‌توانید برای ابطال آن درخواست دهید. برخی افراد سؤال می‌کنند که ابطال اجراییه ثبتی ، مالی است یا غیر مالی؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت اغلب در دادگستری این دعوا در بین دعاوی مالی قرار می‌گیرد. در مواردی که موضوع ابطال اجراییه در موارد مالی باشد، باید برای دادرسی هزینه‌ای را به اندازه مبلغ سند لازم‌الاجرا بپردازید.

مطلب مفید | ابطال سند ستاد اجرایی

گاهی اوقات ابطال اجراییه برای قراردادهایی مانند تسهیلات بانکی یا قرارداد سند رهنی هستند. این موارد نیز در زیرمجموعه دعواهای مالی قرار دارند. اما هزینه بررسی آن‌ها تقریباً برابر با آن چیزی است که فرد شاکی در دادخواست خود اعلام می­کند. کمک گرفتن از وکیل ابطال اجراییه ثبتی می‌تواند به کاهش هزینه‌های شما و بالا رفتن احتمال موفقیتتان کمک کند.

وکیل ابطال اجراییه چه کاری انجام می­دهد؟

منظور از وکیل ابطال اجراییه فردی است که دارای مدرک حقوقی بوده و می‌تواند برای لغو دستور صادر شده از سمت دادگاه به شما کمک کند. این وکیل مانع از اجرای حکم اولیه می­شود و نقص‌ها و اشتباه‌های موجود در پرونده را مورد بررسی قرار می‌دهد. بر اساس قانون، دادگاه می‌تواند به درخواست هر یک از طرفین دعوا که در مورد حکم اجرایی اولیه شکایت دارند، رسیدگی کند. دادگاه مجاز است حکم صادر شده را تصحیح کرده یا اینکه اجرای آن را باطل کند.

وکیل ، درخواستی را برای ابطال اجراییه به دادگاه صادر می‌کند. در واقع وکیل ابطال اجراییه ثبتی باید بر اساس مواردی که در قانون مشخص شده‌ درخواستی را برای دادگاه بنویسد. او باید بر اساس مستنداتی که وجود دارد از موکل خود دفاع کرده و جلوی اجرای حکم را بگیرد. اگر حکم صادر شده در مرحله اول باعث ضرر مالی برای موکل او شده باشد، وکیل می‌تواند تقاضایی برای برگرداندن خسارت ناشی از حکم اولیه به موکل خود داشته باشد.

خواهان و خوانده در دعوای ابطال اجراییه

در زمان تحقیق در مورد ابطال اجراییه ثبتی با مفاهیمی مانند خواهان یا خوانده مواجه می­شوید. این اصطلاحات ممکن است شما را گیج کنند و به اشتباه بیندازند. دقت داشته باشید در دعوای ابطال اجراییه ثبتی منظور از خواهان همان فردی است که عملیات اجرایی و حکم صادر شده مخالف او هستند. در مقابل خوانده به فردی گفته می‌شود که حکم به نفع او صادر شده است. در مورد احکام ثبتی رسیدگی به دعوا توسط اداره ثبت صورت می­گیرد.

اگر در حکمی که در ابتدا صادر شده است، دستور توقیف بخشی از اموال فرد داده شده باشد، در صورت اعتراض فرد محکوم، این دستور توقیف متوقف می­شود. سپس دادگاه شروع به بررسی مجدد پرونده می­کند و اعتراض او را مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که مدارک او درست باشد، رأی ابطال اجراییه ثبتی صادر خواهد شد.

مطلب مفید | نکات قانونی ابطال سند رسمی

در نهایت حکم دادگاه به اداره ثبت ارسال شده و اجرا می‌شود. شما برای بالا بردن احتمال موفقیت اعتراض خود باید از قوانین حقوقی کاملاً مطلع باشید؛ به همین علت یک وکیل ابطال اجراییه ثبتی می‌تواند بسیار برای موفقیت شما در این زمینه مهم باشد.

چه زمانی ابطال اجراییه ثبتی صورت خواهد گرفت؟

در اداره ثبت تنها مواردی که لازم‌الاجرا هستند، مورد بررسی قرار می­گیرند. برای مثال زمانی که شما از فردی چک دارید و او از پرداخت مبلغ آن اجتناب می‌کند، در چنین شرایطی نیازی نیست به دادگاه مراجعه کنید و می‌توانید بر اساس سند رسمی‌ که در دست دارید، خواهان صدور حکم اجراییه ثبتی در اداره ثبت شوید. البته در برخی موارد فرد مقابل نسبت به این حکم معترض می­شود و درخواست ابطال اجراییه ثبتی را خواهد داشت.

گاهی اوقات خواهان تقاضا می‌کند که عملیات اجرایی متوقف شود؛ اما درخواستی برای ابطال اجراییه ثبتی ارائه نمی­کند. در چنین شرایطی اغلب درخواست توقیف عملیات اجرایی او مورد قبول واقع نشده و رد می‌شود؛ زیرا این تقاضا باید در کنار درخواست ابطال اجراییه ثبتی باشد. برای اینکه از چنین اشتباهاتی در پرونده خود جلوگیری کنید، بهتر است در تمام مراحل از یک وکیل ابطال اجراییه ثبتی راهنمایی بخواهید.

ابطال اجراییه ثبتی توسط شخص ثالث

برخی اوقات حکم اجرایی صادر شده؛ ولی هنوز تجدیدنظرخواهی آن انجام نشده است. در چنین شرایطی ممکن بوده فرد ثالثی ادعا داشته باشد که صدور این حکم می‌تواند باعث ضررهایی برای او شود. او می‌تواند از یک وکیل ابطال اجراییه ثبتی کمک بخواهد و اعتراض خود را به دادگاه اعلام کند. اگر درخواست او مورد بررسی قرار بگیرد و صحت آن تایید شود، منجر به ابطال اجراییه از سمت شخص ثالث خواهد شد.

کلام آخر

اجراییه برگه‌ای است که برای فرد ارسال شده و اطلاع‌رسانی می‌شود که حکمی بر علیه او صادر شده است. در برخی موارد فرد احساس می‌کند قاضی نسبت به صدور حکم اشتباه کرده است و خواهان ابطال اجراییه می‌شود. در چنین شرایطی باید درخواست ابطال حکم را به مراجع ذی‌صلاح اعلام کند.

دادخواست ابطال اجراییه باید بر اساس مواردی تنظیم شود که در قانون مدنی کشور مشخص شده‌اند. هرچقدر شما بتوانید مدارک بیشتری را برای نشان دادن اشتباه در حکم صادر شده تهیه کنید، احتمال موفقیت شما بالاتر خواهد بود. توصیه می‌شود در این کار از یک وکیل ابطال اجراییه ثبتی کمک بخواهید. گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری با حقوق‌دانان و وکلای پایه یک و مجرب می‌تواند خدمات مشاوره و وکالت را به شما عزیزان ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.