وکیل شهرداری در گروه ملکی اداری

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

وکیل شهرداری در گروه ملکی اداری 

وکیل شهرداری

اقدامات وکیل شهرداری در تیم تخصصی ما متنوع است

کمیسیون ماده 100 ، کمیسیون ماده 77 ، کمیسیون ماده 7 (فضای سبز ) ، ماده 55 قانون شهرداری ها ، ماده 101 قانون شهرداری ها ، اخذ پروانه ساخت و آماده سازی زمین ، طراحی و نقشه و محاسبات پروانه ساخت ، اخذ پایانکار ، کلیه اقدامات مربوط به سازمان نظام مهندسی ، امورات مرتبط با راه وشهرسازی ( ماده 12 ) ، اراضی داخل و خارج از محدوده ، ملک املاک در طرح های عمرانی ، تفکیک عرصه و اعیان ( افراز و تفکیک ) ، طرح هادی ، کمسیون ماده 99 ، رودخانه خواری ، هیات تعیین تکلیف اداره ثبت اسناد ( ماده 147 و 148 )

وکیل شهرداری کیست؟

یکی از نهادهای مهم در بحث مربوط به ملک و همچنین امور تجاری و صنوف، شهرداری می باشد. همه ما دارای ملک هستیم. فارغ از اینکه ملک ما دارای چه میزان ارزش باشد، غالباً با این نهاد در ارتباط خواهیم بود. املاک ممکن است دارای کاربری مسکونی، تجاری، اداری، باغ و … باشند. هر چه که به سمت شهرهای بزرگ می رویم چالش با شهرداری بغرنج تر می شود. دلیل این امر افزایش قیمت زمین است که ارزش املاک را فوق العاده بالا می برد. مشکلات و دعاوی با شهرداری اگر املاک دارای کاربری تجاری و مسکونی نباشند سخت تر و پیچیده تر می شود.

شهرداری بدنبال اجرای قوانین و مقررات و همچنین مطالبات خود از جمله عوارض می باشد . اما شهروندانی که تصور می کنند توان پرداخت هزینه های مورد نظر شهرداری را ندارند یا اینکه نهاد مورد نظر در حق آنان اجحافی نموده است با این نهاد ممکن است دچار مشکلات جدی شوند. در چنین مواردی بحث وکالت تخصصی دعاوی شهرداری مطرح می شود. در مهم ترین مورد، بحث شهرداری و اعتراض به آراء کمیسیون ها نیز مطرح خواهد شد. وکیل شهرداری بهترین گزینه برای پیگیری دعاوی و احقاق حقوق شهروندان در موضوعات مورد اشاره خواهد بود.

وکیل متخصص کمیسیون شهرداری

وقتی به انواع وظایف و ماموریت های شهرداری نگاه می کنیم متوجه می شویم این نهاد وظایف متنوعی دارد که در اجرای آنها ممکن است با شهروندان دچار مشکل شود. یک مالک وقتی قصد احداث بنا داشته باشد تا زمانی که بنای خود را تکمیل می کند ممکن است با شهرداری و از طریق انواع کمیسیون ها دچار اختلاف و بعضاً طرح دعوا شود. در چنین حالتی مالک با وکیل تخصصی شهرداری تماس گرفته و از وی طلب راهنمایی و رفع مشکلات خود را خواهد نمود.

برخی از مشکلات عبارتند از مشکل کمیسیون ماده 5 که در ارتباط با دعوای تراکم و کمیسیون ماده 7 که در مورد دعوای فضای سبز می باشد. از دیگر کمیسیون ها، کمیسیون ماده 77 است که دعوای مربوط به باغ بودن یک ملک را مطرح می کند. وکیل شهرداری به همه این نوع دعاوی آشنا است.  او می تواند پرونده دعاوی شهروندان را مدیریت و به سرانجام برساند.

مطلب مفید | کمیسیون ماده پنج تغییر کاربری

وکیل تخصصی شهرداری و مشکل ماده 100

یکی دیگر از مشکلات شهروندان در ارتباط با شهرداری که ممکن است از طریق وکیل متخصص دعاوی ملکی قابل پیگیری و حل و فصل باشد، موضوع تخلفات سازنده ملک است که در کمیسیون ماده 100 رسیدگی می شود.

شهرداری و تخلفات

تخلفات ساختمانی زیاد است و شهرداری همواره بدنبال نظارت بر نحوه ساخت و ساز بناهای شهری است تا از طریق کمیسیون سازندگان بنا و متخلفان را جریمه نماید. حتی ممکن است گاه کار به تخریب بنا هم برسد. وکیل تخصصی شهرداری در کمیسیون ماده 100 می تواند در این موارد به کمک مالکین و احداث کنندگان بنا بشتابد. در صورتی که حقوق آنان در معرض از میان رفتن باشد، آنها را از این خسران رها سازد.

کمیسیون ماده 100 برای همه شهرنشین‌ها به‌ویژه افرادی که درگیر ساخت و ساز یا خرید و فروش ملک بوده‌اند، نامی آشناست. این کمیسیون وظیفه رسیدگی به تخلفات ساختمانی را دارد یعنی مالکین اراضی و املاك واقع در محدودة شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداري پروانه اخذ نمایند.

صلاحیت کمیسیون 100 در مورد انواع تخلفات

کمیسیون ماده صد درمجموع صلاحیت رسیدگی به تخلفات ساختمانی به شرح ذیل را دارد:

 • اگر بنایی مازاد بر پروانه ساخت ( بنای ساخته شده مطابق با پروانه اخذ شده نباشد ) ساخته شود
 • و یا بدون اخذ پروانه ساخت ( بنا بدون مجوز ساخت ) ساخته شود،
 • یا بعد از پایان ساخت، بخش‌های دیگری به بنا اضافه گردد ویا تغییر کاربری داده شود،‌
 • بنایی که برخلاف اصول شهرسازي یا فنی یا بهداشتی ساخته شود ( عدم استحکام بنا )
 • رعایت برهاي اصلاحی ( تجاوز به معابر شهر)
 • ساختمانهایی که پروانۀ ساختمان آنها قبل از تاریخ تصویب نقشه جامع شهر ساخته شده باشد
 • بناهایی که بدون پروانۀ ساختمان ( قبل از تاریخ تصویب نقشه جامع شهر ) ساخته شده باشد
 • تخلفات در مشاعات
 • ارتفاع مازاد بنای ساخته شده
 • احداث دیوارکشی ملک
 • کسر پارکینگ ( عدم تامین پارکینگ )
 • پارکینگ مسقف
 • پیشروی طولی بنای ساخته شده
 • تبدیل واحد بنای ساخته شده
 • تخلف ساختمانی در مراکز اموزشی
 • تخلفات ساختمانی قبل از ورود به حریم
 • تغییری کاربری بنای ساخته شده
 • طرح دعاوی علیه شهرداری

مراحل اجرائی کمیسیون ماده صد که وکیل شهرداری در مورد آنها ورود و اقدام میکند

 • وقوع تخلف
 • تنظیم فرم خلاف
 • تعیین قدمت تخلف
 • طرح در کمیسیون بدوی ، تجدیدنظر و دیوان عدالت اداری

وکیل شهرداری و کمیسیون ماده 77

وکیل متخصص شهرداری در مورد کمیسیون ماده 77 اقدامات کاملا تخصصی انجام میدهد. کمیسیون ماده 77 قانون شهرداری صلاحیت رسیدگی و رفع هرگونه اختلاف  مالی بین مالکین ( مؤدی ) با شهرداری از فبیل عوارض و غیره را دارد.  صلاحیت و محدوده رسیدگی کمیسیون بردو محور اساسی و مهم استوار است. اولا قانونی بودن عوارض مورد مطالبه شهرداری. ثانیاً میزان عوارض مورد مطالبه و مشمول آن درباره مؤدی.

وکیل کمیسیون ماده 7 (فضای سبز )

یکی از وظایف تخصصی وکیل شهرداری امورات و اختلافات ناشی از عدم رعایت مقررات ناشی از اعمال قانون فضای سبز و کمیسیون مرتبط با آن میباشد.

قانونگذار اهمیت زیادی برای حفظ فضای سبز در محدوده و حریم شهرها قائل است. هدف آن بوده که تکلیف شهروندان و دستگاههای اجرایی در مورد حفظ و نگهداری فضای سبز روشن باشد. همان اصلاح لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها است.

وکیل ماده 55 قانون شهرداری ها

وکیل متخصص شهرداری در مورد ماده 55 و تبصره الحاقی به بند 24 این ماده و سایر بندهای مرتبط با آن اقدامات لازم و پیگیری های تخصصی را به وکالت از طرف شهروندان انجام خواهد داد.

لازم به ذکر است در صورتی که برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی در منطقه غیر تجاری محل کسب یا پیشه و یا تجارت دایرشود شهرداری مورد را در‌ کمیسیون مقرر در تبصره 1 ماده 100 این قانون مطرح می‌نماید. کمیسیون در صورت احراز تخلف مالک یا مستأجر با تعیین مهلت مناسب که نباید از‌ دو ماه تجاوز نماید در مورد تعطیل محل کسب یا پیشه و یا تجارت ظرف مدت یک ماه اتخاذ تصمیم می‌کند.

وکیل ماده 101 قانون شهرداری ها

امورات مربوط به افراز و تفکیک ملک متعلق به شهروندان یکی از اقدامات کاملاً تخصصی وکیل شهرداری است که با وکالت از طرف آنان همه پیگیری ها به صورت کاملاً تخصصی انجام میگیرد.

وکالت در امورات مربوط به کمیسیون ماده 12 راه و شهرسازی

وکیل شهرداری با ورود به موضوع کمیسیون ماده 12 شهروندان را در این مورد راهنمایی و به وکالت از طرف آنان مشکلات کمیسیون را حل و فصل خواهد نمود.

امورات مربوط به تملک طرح های عمرانی و طرح های هادی

در مورد تملک املاک برای دستگاههای اجرایی و دولتی و نیز طرح­ های هادی روستایی که با هدف ایجاد زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می شوند ، وکیل متخصص شهرداری میتواند اقدامات موثری را انجام دهد.

وکیل برای شکایت از شهرداری

ممکن است وکیل تا مرحله دیوان عدالت اداری کار پرونده ها را ادامه دهد. یعنی گاهی کار در کمیسیون های شهرداری به نتیجه نمی رسد. در این موارد وکیل ناچار است از طریق حضور در دیوان عدالت اداری به اقامه دعوا بپردازد. وکیل به دلیل آشنایی به قوانین و مقررات، کمیسیون ها، آئین نامه و بخشنامه ها  بطور قطع بسیار بهتر از شهروندان عادی می تواند در جهت منافع موکلین خود عمل نماید.

وکیل متخصص شهرداری و گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری

اگر شما در زمره کسانی هستید که دارای پرونده دعوای حقوقی با شهرداری هستید گروه حقوقی ملکی اداری می تواند با همراهی شما از حقوقتان دفاع نماید. برای پیگیری پرونده دعاوی و یا مطالبات خود از شهرداری با وکیل ملکی تماس بگیرید. ما با برخورداری از وکیل دیوان عدالت اداری می توانیم دعاوی شما را در شرایط منطقی مورد رسیدگی قرار دهیم. با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up