تجاوز جنسی و مجازات متجاوز به عنف

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

تجاوز جنسی و مجازات متجاوز به عنف

تجاوز جنسی و متجاوز جسی

تجاوز جنسی و متجاوز جسی

متجاوز به عنف ، قربانیان جنسی ، مجازات مجرم جنسی ، سوء استفاده جنسی ، اثبات جرم تجاوز جنسی

آشنایی با جرم تجاوز جنسی

جرم تجاوز جنسی امروزه یکی از جرایمی است که در تمام جوامع گریبانگیر بسیاری از افراد می شود. قربانیان تجاوز به عنف در پرونده های تجاوز جنسی ممکن است زن و یا مرد باشند. قربانیان جنسی در میان همه رده های سنی وجود دارند.  حتی کودکان را نیز در بر می گیرد. در چنین جرایمی انجام اقدامات درست و پرهیز از حرکات عجولانه و احساسی می تواند به قربانیان کمک کند تا بتوانند از حقوق خود دفاع نمایند. در این مقاله به بررسی جنبه‌ های مختلف تجاوز جنسی، مجازات و اقدامات ضروری پس از حادثه پرداخته شده است.

 تجاوز جنسی در زمره جرایم خشن قرار دارد. از اینرو در بیشتر کشورهای جهان برای مرتکبین آن مجازات های سخت در نظر گرفته شده است. استدلال قانونگذاران این است که این جرم ضمن به خطر انداختن احساس امنیت و اختلال در نظم عمومی، منجر به جریحه دار نمودن احساسات افراد جامعه می‌ شود.

مطلب مفید | رابطه نامشروع و مجازات آن

تبعات تجاوز جنسی می‌ تواند تا مدت های بسیار طولانی در قربانیان این رخداد ناگوار باقی بماند. باور عموم بر این است که در تجاوز جنسی تنها خانم ها قربانی هستند. لذا این جرم غالباً زنانه در نظر گرفته میشود. یعنی فرض میشود این جرم را مردان علیه زنان انجام می دهند. اما  در حقیقت قربانیان تجاوز جنسی ممکن است مردان و کودکان هم باشند. در هر شرایطی که مقاربت بدون رضایت دو طرف انجام شوند، سوء استفاده و تجاوز جنسی صورت گرفته است.

تفاوت متجاوز جنسی و مهاجم جنسی

ممکن است ممکن است مجرم در حین ارتکاب این جرم به منظور جلب رضایت قربانی از طریق فشار های روانی قربانی را اغفال نموده باشد. به این ترتیب این عمل تهاجم جنسی است.

در شرایطی ، مجرم به طرق مختلف مانند وارد آوردن آسیب فیزیکی، کتک کاری، تهدید با اسلحه و… قربانی را بی دفاع میکند. در این صورت ، بزه انجام شده تجاوز جنسی می باشد.

از دیدگاه قانون و از منظر حقوقی ، هر دو حالت جزء سوء استفاده جنسی خواهند بود. جرم تجاوز جنسی را می توان مصداق بارزی از جرم های جنسی غیر کشنده در نظر گرفت.

راه های اثبات جرم سوء استفاده و تجاوز جنسی

در تمام جرایم از جمله جرایم تجاوز جنسی مهم ترین و اصلی ترین مسئله پیدا کردن دلایل محکم و قابل استناد برای اثبات وقوع جرم است. قربانیان جرم تجاوز جنسی هم باید ادله محکمی را برای احقاق حقوق از دست رفته خود ارائه نمایند. از منظر قانون مجازات اسلامی علم قاضی، شهادت و اقرار از جمله راه های اثبات تمام جرایم از جمله تجاوز می باشند.

در پرونده های حقوقی خاص مانند تجاوز جنسی اغلب بعید به نظر می‌ رسد که متجاوزان به بزه انجام شده اعتراف نمایند. البته این احتمال وجود دارد که در شرایط غیرقانونی فرد اقدام به اعتراف نماید که از منظر حقوقی دارای ارزش قانونی نمی باشد.

اثبات تجاوز جنسی

اثبات تجاوز جنسی

در مورد سوء استفاده و تجاوز جنسی ، اغلب مجرمان در مکان خلوت و بدون حضور دیگران مرتکب این جرم می شوند. لذا جزء جرایمی است که مجرمان دقت بیشتری برای پنهانکاری آن صرف می کنند. با این تفاسیر در پرونده های بسیار کمی می توان از شهادت شاهدین استفاده کرد.

 به نظر می رسد محتمل ترین راه برای اثبات جرم ، بهره گیری از علم قاضی پرونده است. وقتی قرار است حکم صادره بر مبنای علم قاضی باشد ادله و مدارک ارائه شده نقش تعیین‌ کننده‌ ای خواهند داشت. قاضی پرونده با بررسی موارد مختلفی مانند گزارشات پلیس، نظر پزشک قانونی ، گفته های متهم و قربانی، ارتباطات شاکی و متشاکی قبل از وقوع حادثه و… حکم خود را صادر می کند.

اقداماتی که قربانیان برای حفظ مدارک باید انجام دهند، کدام اند؟

همان طور که گفته شد محتمل ترین راه برای اثبات جرم ، بررسی ادله و مدارک توسط قاضی پرونده می باشد. بنابراین قربانیان تجاوز تا حد امکان باید تمام مدارک و صحنه جرم را دست نخورده باقی بگذارند. مهم ترین اقداماتی که افراد باید انجام دهند شامل موارد زیر می باشند:

– رفتن به یک مکان امن

– برقراری تماس با یک فرد قابل اعتماد که پس از بازگو کردن شرایط قادر باشد نزد شما بیاید و به شما کمک کند.

– کنترل عواطف و احساسات به منظور پرهیز از انجام کارهای هیجانی و شتابزده

– اقدام برای شکایت و تشکیل پرونده به منظور رسیدگی به بزه انجام شده

– مراجعه به پزشکی قانونی به همراه یک فرد معتمد و همکاری با پزشکی قانونی برای انجام معاینات ضروری

– قبل از معاینه توسط پزشک قانونی، قربانیان به هیچ عنوان نباید بدن و لباس های خود را بشویند. لباس های حین وقت حادثه باید به دقت به یک پلاستیک تمیز انتقال داده شوند.

مطلب مفید | وکیل کیفری

– برخی از افراد به خاطر استرس و فشار روحی زیاد ممکن است بسیاری از اطلاعات مهم را فراموش کنند. برای جلوگیری از این مسئله لازم است تمام اطلاعات ضروری مانند محل وقوع حادثه، مشخصات متجاوز و… به صورت مکتوب درآیند.

– انجام آزمایش خون برای بررسی محتویاتی که مجرم ممکن است به متجاوز خورانده باشد. مواردی مانند قرص خواب آور، داروی بیهوشی، مشروبات الکی و… در نمونه خون فرد یافت میشوند.

-انجام آزمایش بارداری و آزمایشات مختص بیماری های مقاربتی که در حین وقوع جرم تجاوز جنسی ممکن است به قربانی منتقل شده باشد.

 – ارائه کامل هرگونه اطلاعاتی که قربانی از متجاوز یا متجاوزان ممکن است در اختیار داشته باشد. مواردی مانند عکس، فیلم، صوت، مکالمه تلفنی ضبط شده و… از مهم ترین شواهد محسوب می شوند.

– حفظ دقیق اطلاعات تماس متجاوز مانند پیام، تماس تلفنی، ایمیل و… و تهیه نسخه کپی از آن

مجازات متجاوز جنسی در قانون مجازات اسلامی

به طور کلی در تمام پرونده های مربوط به جرایمی که تحت عنوان جرایم منافی عفت شناخته می‌شوند، حضور یک شاکی خصوصی برای بررسی جرم ضروری می باشد. تا زمانی که قربانیان از متجاوز یا متجاوزین شکایت نکنند، امکان پیگیری و صدور حکم وجود ندارد. قربانیان با طرح شکایت و کمک گرفتن از یک وکیل با تجربه در این زمینه می توانند از حقوق خود دفاع کنند.

بر اساس ماده ۲۲۴ و ماده ۲۳۴ قانون مجازات اسلامی اگر فردی به زن یا مردی تجاوز نماید و این جرم ثابت شود، متجاوز جنسی به اعدام محکوم می‌ شود. این مجازات جزء مجازات های حدی می باشد و امکان تخفیف و تعلیق حکم وجود ندارد.

همچنین در پرونده هایی که اعمالی که متهم پرونده انجام داده است به عنوان آزار جنسی شناخته شود و به عنوان جرم تجاوز جنسی در نظر گرفته نشود. مجازات متهم بر اساس ماده ۱۴۰ قانون مجازات اسلامی تعیین و متناسب با بزه انجام گرفته مجازات شلاق و حبس در نظر گرفته می شوند.

سخن پایانی

سوء استفاده و تجاوز جنسی از جمله جرایمی که می تواند آسیب های روحی و جسمی شبیه برای قربانیان به همراه داشته باشد و ضروری است تا قربانیان کاملاً هوشیارانه عمل کنند و هیچ کدام از مدارک اثبات جرم را به صورت ناآگاهانه از بین نبرند. در این رابطه کمک گرفتن از یک وکیل متخصص می تواند  در روند مسیر پرونده بسیار تعیین کننده باشد. به این ترتیب پس از اثبات جرم تجاوز جنسی متهمین به اشد مجازات خواهند رسید.

مطلب مفید | تغییر جنسیت و نکات حقوقی آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up