تخلیه مستاجر توسط وکیل

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

تخلیه مستاجر توسط وکیل

تخلیه مستاجر توسط وکی حرفه ای

تخلیه مستاجر توسط وکیل حرفه ای

آشنایی با روند تخلیه مستاجر توسط وکیل

یکی از پرتکرارترین دعاوی که بسیاری از مردم با آن سر و کار دارند دعوی مربوط به دستور تخلیه ملک میباشد. در چنین شرایطی شاید بهترین راهکار کمک گرفتن از یک وکیل با تجربه در این حوزه است. زیرا تخلیه مستاجر توسط وکیل در زمان کوتاهتری انجام شده و موجران کمتر دچار دردسر میشوند. همچنین مجبور نخواهند بود خودشان تمام مراحل پرونده را پیگیری کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق تر پرونده های مربوط به گرفتن حکم تخلیه مستاجر و مزایای کمک گرفتن از یک وکیل بپردازیم.

تعریف حکم تخلیه

بسیاری از مواقع وقتی مالکان ملک خود را به مستاجری اجاره میدهند ممکن است با مستاجرانی روبرو شوند که مشکلاتی را برای آنها ایجاد میکنند. از شایع ترین مسائل میتوان به عدم پرداخت اجاره بها، بی‌توجهی به مدت عقد قرارداد و… اشاره کرد.

در شرایطی مالکان ناچارند از یک وکیل متخصص دستور و حکم تخلیه کمک بگیرند تا مشکلات خود را بصورت قانونی از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

حکم تخلیه مستاجر توسط وکیل از نگاه قانون به معنی پس گرفتن یک ملک از متصرف یا همان مستاجر میباشد. مالک حقیقی ملک یا موجر از این طریق میتواند مجددا ملک را به تصرف خود در آورد و از منافع آن استفاده کند.

حکم تخلیه مستاجر در چه شرایطی صادر میشود؟

موجرانی که قصد دریافت حکم تخلیه برای باز پس گیری ملک خود را دارند باید به این نکته توجه کنند. این حکم تنها در شرایط خاصی صادر می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

مطلب مرتبط | دستور تخلیه شورای حل اختلاف

گرفتن حکم تخلیه مستاجر

گرفتن حکم تخلیه مستاجر

منقضی شدن مدت قرارداد اجاره

قرارداد اجاره که بین موجر و مستاجر منعقد میشود مدت معین دارد. این مدت غالباً یکساله میباشد. پس از انتهای مدت قرارداد ، مستاجر باید فوراً ملک را تخلیه نماید. در صورتیکه مستاجر از این کار سر باز بزند، موجر حق دارد با مراجعه به شورای حل اختلاف ، برای صدور حکم تخلیه ملک اقدام کند.

خودداری از پرداخت هزینه اجاره

مطابق با آنچه قانونگذار تعیین کرده چنانچه مستاجر برای بازه زمانی سه ماه اجاره بهای ملک را نپردازد، موجر میتواند برای تخلیه مستاجر توسط وکیل اقدام کند.

علت عدم پرداخت اجاره بها مهم نیست. لذا مالک پس از گذشت ۱۰ روز از سومین ماه عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر، میتواند اقدامات قانونی را از طریق وکیل خود پیگیری کند‌.

انتقال ملک اجاره شده به غیر

اگر مستاجر ، ملک اجاره شده را به شخص دیگری واگذار یا منتقل کند، موجر میتواند برای صدور حکم تخلیه اقدامات قانونی را انجام دهد. زیرا مستاجر حق واگذاری ملک مورد اجاره را ندارد. این کار تنها در شرایطی امکانپذیر است که از قبل بین طرفین توافق صورت پذیرفته باشد.

استفاده غیر قانونی و غیر مشروع از ملک مورد اجاره

مستاجر پس از اجاره یک ملک حق دارد تنها بر اساس شرایط مورد توافق در قرارداد اجاره از آن ملک استفاده کند. استفاده غیر قانونی و غیر مشروع از یک ملک این حق را به موجر میدهد تا بتواند برای تخلیه مستاجر توسط وکیل اقدام کند.

مراجع صالح رسیدگی و صدور حکم تخلیه

برای صدور حکم تخلیه مستاجر توسط وکیل از سوی مراجع ذی ربط، سه حالت کلی برای ملک مورد اجاره وجود دارد که به شرح زیر میباشند:

ملک مسکونی

در صورتیکه ملک مورد اجاره ، مسکونی باشد، مرجع رسیدگی به اختلافات موجر و مستاجر و صدور حکم تخلیه، شورای حل اختلاف خواهد بود.

واحد تجاری

مرجع رسیدگی به اختلافات واحدهای تجاری و صدور حکم تخلیه مستاجر توسط وکیل، دادگاه عمومی حقوقی محل قرارگیری ملک میباشد.

نهادها و سازمانهای دولتی

در صورت پدید آمدن هرگونه اختلاف بین مستاجر و موجر و درخواست برای صدور حکم تخلیه، دادگاه عمومی حقوقی محل قرارگیری ملک به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

به چه کسی وکیل تخلیه ملک گفته میشود؟

تمام قراردادهای اجاره ملک درحقیقت به عنوان تعهدی دو طرفه هستند که بین مستاجر و موجر منعقد میشوند. مستاجر بنابر مفاد قرارداد متعهد میشود تا با پرداخت مبلغی تحت عنوان رهن یا اجاره بها ، ملک را برای مدت زمان معینی از مالک تحویل بگیرد. یا اینکه پس از اتمام مدت زمان اجاره آن را تخلیه کرده و یا مجدداً قرارداد را تمدید کند.

چنانچه با اتمام مدت قرارداد ، مالک و مستاجر به توافق جدیدی دست پیدا نکنند، مالک برای تخلیه ملک اقدام میکند. گاهی اوقات مستاجران از این کار طفره میروند. در چنین شرایطی تخلیه مستاجر توسط وکیل انجام میشود.

برخی از وکلا به‌طور تخصصی در این زمینه فعالیت دارند. وکیل تخلیه مستاجر ضمن آشنایی با قانون مدنی ، قوانین کیفری ، قانون تجارت و …. بر کلیه مراحل قضایی دریافت حکم تخلیه و نظارت بر اجرای آن اشرافیت دارد. با توجه به اینکه وکیل تخلیه به صورت تخصصی پرونده های زیادی را با این عنوان برعهده دارد و بطور دقیق از امور قضایی آنها اطلاع دارد، این امر موجب میشود صاحبان ملک از هرگونه اشتباه در امان بمانند.

به این ترتیب روند پیشرفته پرونده نیز با سرعت بسیار قابل قبول انجام خواهد شد. در بسیاری از اوقات مالکان با انجام اشتباهات بسیار کوچک مانند اشتباه در طرح دادخواست، نمیتوانند بخوبی از حقوق خود دفاع کنند لذا حکم تخلیه نیز به نفع آنان صادر نخواهد شد.

 مزایای تخلیه مستاجر توسط وکیل  

گاهی اوقات صاحبان ملک تصور میکنند دادخواست صدور حکم تخلیه یک دادخواست معمولی است. آنها تصور میکنند براحتی میتوانند حکم تخلیه مستاجر را دریافت کنند. اما نکته حائز اهمیت این خواهد بود که در دعاوی مختلف، شرایط بسیار متفاوت میباشد. برای همین روند پرونده پیچیده خواهد شد.

مزایای تخلیه ملک توسط وکیل

مزایای تخلیه ملک توسط وکیل

در این موارد شاهد روند دادرسی بسیار طولانی مدت خواهند بود. در صورت تنظیم دادخواست تخلیه مستاجر توسط وکیل با تجربه، در هر پرونده دادخواست با شرایط مخصوص تنظیم میشود. این امر میتواند روند رسیدگی را بطور کلی تغییر دهد.

نکته حائز اهمیت آنکه در پرونده های مختلف حکم تخلیه ممکن است بسیار زمان بر باشد. بگونه ای که از زمان ارائه دادخواست تا چندین ماه به طول انجامد.

در چنین شرایطی این موجر است که متحمل ضرر میشود. در صورت تخلیه مستاجر توسط وکیل، صاحبان ملک این شانس را دارند که از طریق وکیل در بازه زمانی مناسب حکم تخلیه را بگیرند.

نقش وکیل با تجربه در گرفتن حکم تخلیه

وکیل با تجربه به کمک مدارک موجود قبل از به جریان انداختن پرونده و رسیدگی قضایی در تلاش برای ایجاد صلح بین موجر و مستاجر خواهد بود. در صورتیکه علی رغم تلاش برای برقراری صلح، نتیجه ای حاصل نشود، تخلیه مستاجر توسط وکیل از طریق دریافت حکم قضایی از سوی مراجع ذی صلاح انجام میشود. وکیل دارای مهارت بالا و دانش حقوقی لازم در این حوزه میباشد. وی به سرعت پرونده را به جریان می اندازند و تمام مراحل را پیگیری میکند تا هرچه سریع تر حکم تخلیه صادر شود.

نحوه تخلیه ملک توسط وکیل

پس از صدور حکم تخلیه مستاجر توسط وکیل که از سوی مراجع قضایی صادر میشود، مالک همراه با نماینده کلانتری به ملک مورد نظر مراجعه کرده و مستاجر در یک بازه زمانی ۱۵روزه فرصت دارد تا ملک را تخلیه کند. در صورتیکه مستاجر در این مدت نسبت به حکم تخلیه بی اعتنایی کند، از طریق اعمال قانون، ملک تخلیه شده و در اختیار مالک حقیقی قرار داده خواهد شد. این روند نیازمند پیگیریهایی میباشد که بسیاری از مالکان وقت کافی برای این کار ندارند. همچنین آنها به خوبی از قوانین مربوط به پرونده آگاه نیستند. بنابراین تخلیه مستاجر توسط وکیل انتخاب هوشمندانه تری میباشد.

هزینه وکالت پرونده تخلیه ملک

افراد هنگام مراجعه به یک دفتر حقوقی معتبر برای دریافت مشاوره در مورد روند تخلیه مستاجر توسط وکیل میتوانند در خصوص حق الزحمه وکالت پرونده تخلیه ملک با وکلای متخصص در این حوزه صحبت کنند. وکلایی که منحصراً در این حیطه فعالیت دارند، بر اساس نوع پرونده و ماهیت دعاوی ممکن است حق الزحمه متفاوتی دریافت کنند. این هزینه ها هنگام اعطای وکالت نامه از صاحب ملک به وکیل، در قرارداد کاملاً ذکر میشود. هزینه دریافت حکم تخلیه با هزینه‌ اجرای حکم متفاوت است و به صورت جداگانه محاسبه میشود.

مطلب مفید | نمونه دادخواست تخلیه مستاجر

سخن پایانی

با توجه به سیر صعودی روند اجاره بها ، تعداد پرونده های تخلیه مستاجر توسط وکیل بسیار افزایش پیدا کرده است. انتخاب یک وکیل با تجربه برای وکالت پرونده و کسب نتایج مطلوب در اسرع وقت الزامی است. وکیل با دریافت حکم تخلیه فوری و ابلاغ آن از سوی دادگاه روند تخلیه را سرعت می بخشد.

کاربر گرامی در صورت نیاز به مشاوره و اعطای وکالت به وکیل تخلیه مستاجر، لطفا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up