تفاوت پول پیش با سرقفلی چیست؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

تفاوت پول پیش با سرقفلی چیست؟

با تفاوت سرقفلی و پول پیش آشنا شوید

برای افراد زیادی این سؤال پیش می‌آید که پول پیش با سرقفلی چه تفاوتی دارد؟ باید گفت چندین تفاوت مهم در این دو عنوان دیده می‌شود. تفاوت میان این دو اصطلاح برای برخی افراد ملموس نیست لذا نیازمند توضیحات کافی است.

سرقفلی در حقیقت از طریق نوعی اعتبار حاصل میشود که مستاجر ملک تجاری در اثر فعالیتهای خود به آن ملک بخشیده است. هر چقدر اعتبار یک ملک تجاری بالاتر باشد یعنی رفت و آمد مشتریان به آن زیاد باشد سرقفلی آن ملک یا اعتبار آن ملک بالاتر خواهد بود.

مبلغ سرقفلی از طریق توافق میان مالک ملک تجاری و مستاجر تعیین میشود. لذا در هنگام اجاره ملک تجاری سرقفلی از طرف مستاجر به مالک یا موجر پرداخت میشود. معمولا با افزایش اعتبار ملک تجاری مبلغ سرقفلی نیز افزایش می یابد.

اما اجاره بها ، مبلغی است که باید از طرف مستأجر در ازای استفاده از ملک به موجر یا مالک پرداخته شود. اجاره می‌تواند به شکل اجاره‌کردن حق سرقفلی باشد یا موارد دیگر.

قانونگذار برای پیشگیری از دعوای موجر و مستاجر مقررات مشخصی وضع کرده است. اگر شما هم در این رابطه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید با  وکیل سرقفلی در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری همراه شوید و نکات مختصری را فرا بگیرید.

اگر در مورد مطالبه سرقفلی نگران هستید حتما در مورد آن بیشتر مطالعه نمایید.

چطور می‌توان حق سرقفلی را تعریف کرد؟

با نگاه به قانون ، می‌توان در چند مورد از مفهوم سرقفلی استفاده کرد . اولین مورد زمانی است که مستأجر مبلغی را به ‌عنوان سرقفلی به موجر پرداخت می‌کند . یعنی مستأجر برای مدت زمان اجاره ملک ، مبلغی را تحت عنوان سرقفلی می‌پردازد.

در مورد دوم شرایط کمی متفاوت است. یعنی در زمان انعقاد قرارداد ، حقی از سوی مالک برای مستأجر در نظر گرفته می‌شود. بر این اساس مستأجر می‌تواند در زمان خاتمه قرارداد ، ملک را به فرد دیگری اجاره دهد.

در چنین شرایطی مستأجر مبلغی را از موجر یا مستأجر بعدی خود دریافت خواهد کرد . در کل می‌توان گفت سرقفلی مبلغی است که مستأجر به موجر پرداخت می‌کند و یا حق خاصی است که به شکل مالی به مستأجر داده می‌شود.

حالا که با مفهوم سرقفلی آشنا شدید ببینیم پول پیش با سرقفلی چه تفاوتی دارد؟

تعریف پول پیش در قراردادهای اجاره

عقد قرارداد یکی از متداول‌ترین توافق‌هایی است که در اموال منقول و غیرمنقول دیده می‌شود. قرارداد اجاره به توافقی گفته می‌شود که در آن مستأجر در طول قرارداد، مالک منافع ملک اجاره‌ داده ‌شده، خواهد شد. در این قرارداد مبلغی به‌عنوان اجاره ‌بها مشخص می‌شود که معمولاً ماهانه از سوی مستأجر به مالک پرداخت میگردد.

در بسیاری از قراردادهای اجاره ، علاوه بر مبلغ ماهانه اجاره ، شاهد اضافه ‌شدن مبلغی هستیم که به عنوان ودیعه یا پول پیش در اختیار مالک قرار میگیرد.

شاید بپرسید این پول پیش با سرقفلی چه تفاوتی دارد؟

ولی که به‌عنوان پول پیش یا ودیعه در قراردادها مشخص می‌شود در واقع یک نوع امانت است که در انتهای قرارداد باید به مستأجر بازگردانده شود. زمان بازگرداندن پول پیش در اغلب موارد زمانی است که به هر دلیل قرارداد خاتمه یافته باشد.

اگر نیاز به ثبت قرارداد اجاره دارید می‌توانید از کارشناسان گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری کمک بخواهید.

ودیعه با سرقفلی چه فرقی دارد؟

سرقفلی به مبلغی گفته می‌شود که مالک می‌تواند به‌ جز اجاره‌ بها از مستأجر ملک خود دریافت کند. این مبلغ بر اساس میزان اعتبار ملک ، تعیین و مورد توافق طرفین قرار گرفته و معمولا از مستاجر دریافت خواهد شد.

اما همیشه اینگونه نیست یعنی در برخی موارد ، حین تنظیم و امضای قرارداد سرقفلی ، مستأجر دارای حقوق خاص خواهد بود. به عنوان مثال حق تخلیه ملک از مالک سلب خواهد شد. در چنین شرایطی این مستأجر است که برای برگرداندن ملک به مالک و گذشتن از حق خود مبلغی را به عنوان سرقفلی دریافت می‌کند. مبلغ سرقفلی کاملاً توافقی بوده و به نوع تنظیم قرارداد بستگی دارد.

در مورد اجاره ‌بها و پول پیش می‌توان گفت مستأجر مالک کلی منافع ملک خواهد شد. سرقفلی نیز نوعی از اجاره‌بها و پول پیش به حساب می‌آید اما در مورد اجاره دو قانون کلی وجود دارد.

یکی اینکه اگر حقی برای انتقال حقوق تجاری مشخص نشده باشد، قرارداد بدون سرقفلی است و اگر با مشخص‌کردن مبلغی به‌عنوان سرقفلی باشد به آن اجاره با حق سرقفلی می‌گویند.

در قرارداد با پول پیش و اجاره شما برای مدت‌ زمان خاصی منافع را به مستأجر می‌دهید اما در مورد سرقفلی، این منافع به شکل یکجا به فرد دیگری منتقل خواهد شد.

اجاره به غیر در سرقفلی

تا اینجا تا حدودی با این مفهوم آشنا شدید که پول پیش با سرقفلی چه تفاوتی دارد.

گاهی در قرارداد ، علاوه بر مبلغ پول پیش و اجاره ، در مورد مبلغ سرقفلی نیز توافق می‌شود. در چنین شرایطی ملک اجاره ‌داده‌ شده به شکل کامل در اختیار فرد مستأجر قرار می‌گیرد. او می‌تواند ملک را به فرد دیگری نیز اجاره داده و از منافع آن استفاده کند. همچنین موجر اجازه ندارد دستور تخلیه ملک را برای مستأجر صادر کند.

اما در مورد قرارداد اجاره‌ای که دارای عنوان سرقفلی نیست و تنها مبلغی به ‌عنوان اجاره ‌بها و پول پیش مشخص شده باشد ، مستأجر تنها خودش مجاز به استفاده از ملک است . او نمی‌تواند در طول قرارداد آن را به فرد دیگری اجاره دهد . این یعنی سرقفلی امتیازهایی را به مستأجر می‌دهد که قراردادهای عادی اجاره این مجوز را نخواهند داد.

تفاوت بازپرداخت سرقفلی و ودیعه

در پاسخ به سؤالی که ذهن افراد زیادی را درگیر کرده است، یعنی اینکه پول پیش با سرقفلی چه تفاوتی دارد؟ ، می‌توان به نوع بازپرداخت آن‌ها نیز اشاره کرد.

در مورد پول پیش به هنگام اتمام مدت قرارداد ، مالک موظف است همان مبلغی که به‌عنوان پول پیش دریافت کرده را به مستأجر برگرداند.

اما در مورد سرقفلی کمی قضیه متفاوت است. در قراردادهای سرقفلی مالک تنها زمانی می‌تواند حق سرقفلی را از مستأجر بگیرد که مبلغ سرقفلی را بر مبنای ارزش روز به او بازگرداند.  یعنی مبلغ سرقفلی در ابتدای انعقاد قرارداد ، لزوماً همان مبلغی نخواهد بود که در پایان قرارداد بازگردانده میشود.

کلام آخر

قراردادهای اجاره املاک تجاری کمی متفاوت از قراردادهای مسکونی هستند.  در قراردادهای تجاری موضوعی تحت عنوان سرقفلی مطرح می‌شود.

سرقفلی را بسیاری از افراد شبیه به همان پول پیش می‌دانند، درحالی‌که تفاوت‌های زیادی میان این دو وجود دارد.

اگر بخواهیم بگوییم پول پیش با سرقفلی چه تفاوتی دارد؟ می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ آنها امتیازی است که سرقفلی به مستأجر میدهد درحالیکه در قراردادهای عادی این امتیازها در اختیار مالک هستند.

اگر با مشکلات جدی در مورد قراردادهای تجاری مواجه هستید حتماً با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس گرفته و از راهنمایی‌های وکلای این گروه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up