خرید مغازه سرقفلی دار و نکات آن

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

خرید مغازه سرقفلی دار

نکات مهم در خرید سرقفلی

نکات مهم در خرید سرقفلی

مغازه دارای سرقفلی بخریم یا نه؟

سرقفلی را می‌‌توان از موضوعات مهم در  دنیای تجارت دانست . اطلاع از قانون سرقفلی برای افرادیکه علاقه مند به امور تجاری هستند دارای اهمیت است.

این موضوع در میان بیشتر کسبه و افراد علاقه مند به کسب و کار ، نگرانی های جدی ایجاد کرده و گاه ، منشا بروز اختلاف میان مالک و مستاجر ملک تجاری و دعوا بر سر مطالبه سرقفلی شده است.

مطلب مفید | اسقاط حق سرقفلی

خرید مغازه سرقفلی ‌دار نیز به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شناخت مفهوم سرقفلی و مزایا و معایب خرید یک مغازه دارای سرقفلی ، و اطلاعات کم افراد در مورد قانون سرقفلی و … منجر به طرح پرسشهای بسیارزیاد از سوی کاربران شده است.

سرقفلی یک عامل بسیار مهم جهت کاهش میزان اجاره‌ بها است. در واقع، تنها با استفاده از سرقفلی می‌توان نسبت به کاهش میزان اجاره بها اقدام کرد. دعاوی مربوط به سرقفلی از پیچیده‌ترین دعاوی حقوقی به شمار می‌آید که لازم است توسط متخصصان مورد بررسی قرار بگیرند.

امروزه بسیاری از کاربران با این پرسش روبرو هستند که آیا خرید یک مغازه دارای سرقفلی مناسب است یا خیر؟

در این مقاله در این مورد اشاره مختصر خواهیم داشت. بد نیست جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، مقاله سرقفلی مغازه و راههای انتقال آن را هم مطالعه نمایید.

همچنین اگرخواهان ملاقات با وکیل متخصص امور سرقفلی و حق کسب و پیشه هستید میتوانید با ما تماس بگیرید.

همه مغازه‌ها دارای سرقفلی نیستند

همه مغازه‌ها دارای سرقفلی نیستند

خرید مغازه سرقفلی دار به چه معنا است؟

بطور کلی، سرقفلی یک حق است که مستأجر نسبت به مالک دارد. به عنوان مثال، اگر یک مستأجر مغازه ای را اجاره کند که تا پیش از این اهمیت خاصی نداشته است، اما با تلاش شبانه‌روزی مستأجر در بین مردم به اعتبار و شهرت خاصی رسیده باشد، مستأجر مربوطه دارای حق سرقفلی نسبت به آن ملک خواهد بود.

خرید مغازه سرقفلی‌ دار نیز دقیقاً از همین امر تبعیت می‌کند. سرقفلی تنها در شرایطی ایجاد می‌شود که یک ملک از حالت تقریباً متروکه و به درد نخور به یک ملک تجاری بسیار مفید و با اعتبار بالا تبدیل شود.

در واقع، اگر با تلاش مستأجر ، آن ملک به رونق تجاری خاصی برسد، می‌توان نسبت به دریافت حق سرقفلی در زمان تعیین قرارداد اجاره اقدام کرد.

حال اگر مالک بخواهد پس از پایان مهلت اجاره،‌ ملک را به مستأجر دیگری اجاره دهد، باید مبلغی را به عنوان سرقفلی در اختیار مستأجر اولیه (کسی که موجب شهرت ملک شده است) بپردازد. همین موضوع موجب به وجود آمدن مباحث حقوقی بسیار زیادی در جامعه شده است.

در حال حاضر دو نوع سرقفلی وجود دارد. نوع اول سرقفلی ناشی از فعالیت مداوم است که به آن اشاره کردیم. نوع دوم نیز سرقفلی اصلی مغازه است. مالک می‌تواند تنها حق سرقفلی را به شخصی واگذار کند، اما حق مالکیت را به وی ندهد.

هزینه خرید سرقفلی بالا است

هزینه خرید سرقفلی بالا است

فرق سرقفلی و حق کسب و پیشه

برای خرید مغازه سرقفلی‌ دار باید با تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه نیز آشنا باشید. حق کسب و پیشه یک حق بسیار ویژه به شمار می‌آيد که نمی‌توان آن را مانند حق سرقفلی خرید و فروش کرد، مگر در شرایطی که دادگاه آن را مجاز بداند. در واقع، مستأجر یا مالک می‌تواند حق سرقفلی را بخرد یا بفروشد، اما حق کسب و پیشه تنها متعلق به مستأجر فعلی است و موجر هیچ اختیاری در آن ندارد.

با داشتن این حق، مستأجر می‌تواند در زمان تخلیه ملک نسبت به پیگیری حقوق خود اقدام کند. بنابراین، خرید سرقفلی مغازه‌ای که مستأجر آن دارای حق کسب و پیشه است، کمی دشوار خواهد بود.

دلیل این امر آن است که مالک اختیار تخلیه ملک را بدون رضایت مستأجر ندارد. شاید این پرسش برای شما به وجود آيد که چرا این بحث مطرح می‌شود؟

در پاسخ باید بگوییم که این امر برای دفاع از کلیه حق و حقوق مستأجر وضع شده است. در واقع، قانون به پاس زحمات مستأجر جهت تبدیل کردن یک ملک تجاری متروکه به یک ملک تجاری با اعتبار بالا این حق را در اختیار وی قرار می‌دهد.

آیا خرید مغازه دارای سرقفلی مناسب است؟

به طبع، وقتی به سراغ خرید مغازه سرقفلی‌ دار می‌روید، با برخی مزایا و معایب روبه‌رو خواهید شد. این مزایا و معایب می‌توانند روی فعالیت تجاری شما تأثیر بگذارند. به همین دلیل لازم است که نسبت به آن‌ها آگاهی کاملی داشته باشید.

شایان ذکر است امکان استفاده از قابلیت سرقفلی تنها برای املاک تجاری محفوظ است. در واقع، موجران و مستأجران املاک مسکونی به هیچ وجه دارای حق سرقفلی نیستند و نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

مزایا

خرید مغازه سرقفلی ‌دار به معنای آن است که شما عملاً یک مغازه دارای اعتبار را خریداری کرده‌اید. این اعتبار با تلاش و کوشش مستأجر قبلی به دست آمده است.

به همین دلیل می‌توانید از بابت وجود شهرت لازم جهت کسب مشتریانی با تعداد بالا اطمینان داشته باشید. این شهرت موجب می‌شود که حتی بدون نیاز به تبلیغات بالا به درآمد مناسبی دست یابید.

این در حالی است که مغازه‌های بدون سرقفلی معمولآً از شهرت بالایی برخوردار نیستند و به همین دلیل، باید هزینه‌های زیادی صرف بحث تبلیغات شود.

معایب

خرید مغازه سرقفلی ‌دار دارای برخی معایب خاص خود است. از جمله این معایب می‌توان به هزینه بسیار بالای خرید این مغازه‌ها اشاره کرد.

وقتی که یک مغازه از شهرت بالایی برخوردار است و سرقفلی دارد، میزان هزینه خریداری آن به شدت افزایش می‌یابد.

اگر به دنبال کاهش هزینه‌های خود هستید، این نوع خرید به شما پیشنهاد نمی‌شود.

زیرا همان ‌طور که گفته شد، قیمت خرید سرقفلی در چنین شرایطی بسیار بالا است و مقرون ‌به ‌صرفه ‌نیست.

به دلیل پیچیدگی‌ها و حساسیت موضوع توصیه می‌شود در زمان انعقاد قرارداد اجاره ملک تجاری از خدمات مؤسسات حقوقی معتبر کمک بگیرید.

وکیل ملکی در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری بدلیل آگاهی از این موضوع می‌توانند در تمامی مراحل مورد نظر پیشنهادات حقوقی خاصی را به شما ارائه دهند.

بارها مشاهده شده است که بدلیل عدم استفاده از همین خدمات، طرفین قرارداد با مشکلات حقوقی بسیار زیادی مواجه شده‌اند.

حال آنکه با چند راهکار ساده امکان حل این مشکلات وجود دارد.

سخن پایانی

سرقفلی یک مغازه حقی است که می‌توان آن را خرید و فروش کرد. مغازه‌ها‌ی دارای سرقفلی معمولاً‌ از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار هستند.

از اینرو، هزینه خرید سرقفلی این مغازه ها بالا است.

توصیه میشود در هنگام عقد قرارداد اجاره ملک تجاری دقت لازم را داشته باشید .

خرید مغازه سرقفلی ‌دار برای افرادی که دارای بودجه مناسبی هستند، یک گزینه عالی است.

در صورتی که نیازمند کسب اطلاعات بیشتری در این رابطه هستید، تنها کافی است با وکیل سرقفلی در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up