دستمزد 1403 کارگران و مبلغ افزایش حقوق

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای طرح سوال ، فقط از طریق پیامک ، و برای اعطای نمایندگی به وکیل جهت طرح دعوا و دفاع از شما در اداره کار ، با شماره 09196853590 تماس بگیرید.

دستمزد 1403 کارگران و مبلغ افزایش حقوق

افزایش دستمزد 1403 کارگران

میزان افزایش حقوق و دستمزد 1403 کارگران

حداقل دستمرد وزارت کار در سال ۱۴۰۳ اعلام شد . در آخرین جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی و وزیر کار بر اساس مصوبه شورا ، حداقل دستمزد ماهیانه کارگران برای سال 1403  مبلغ ۷۱.۵۵۰.۰۰۰ ریال تعیین شد .

بر این اساس حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳ حدود ۳۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان میدهد. این مبلغ در قیاس با سال قبل حدود ۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

بنابراین ، با احتساب حداقل دستمزد ماهانه یک کارگر در سال 1403 بر اساس افزایش ۳۵ درصدی و با اضافه نمودن مبلغ بن خواروبار ، کمک‌ هزینه مسکن ، حق اولاد و سایر مزایای جانبی ، مزد کارگران حداقل به مبلغ ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان افزایش می یابد.

جدول محاسبه اقلام حقوق وزارت کار در سال ۱۴۰۳

حقوق ماهانه  ۷۱.۵۵۰.۰۰۰ ریال
کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال
 کمک هزینه مسکن۱۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال
کمک هزینه عائله‌مندی ۷.۱۵۵.۰۰۰ ریال
جمع کل برای کارگر با یک فرزند ۱۱۱.۰۷۰.۰۰۰ ریال
میزان افزایش‌ سایر سطوح مزدی :۲۲درصد + حدودا ۶.۹۰۰.۰۰۰ ریال
حق تاهل5.000.000
درصد افزایش حقوق سال 1403۳۵ درصد

در جلسه افزایش دستمزد 1403 کارگران چه گذشت؟

در آخرین روز کاری سال 1402 و پس از مدتها مذاکره میان سه گروه نمایندگان جامعه کارگری ، کارفرمایی و دولت نهایتاً در سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی کار ، حداقل دستمزد کارگران در سال 1403 برابر با ۳۵.۳ درصد افزایش یافت.

مطلب مفید | وکیل متخصص کار و امور اجتماعی

حداقل دستمزد کارگران در این جلسه به میزان ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان تعیین شد. سایر تغییرات دستمزدی 1403 کارگران به شرح زیر اعلام شد :

  • حق اولاد از ۵۳۷ هزار تومان به ۷۱۶,۶۰۰ تومان
  • بن خواروبار از ۱.۱ میلیون تومان به ۱.۴ میلیون تومان
  • حق مسکن بدون تغییر ۹۰۰ هزار تومان
  • حق تأهل ۵۰۰ هزار تومان برای اولین بار برای کارگر خانم و آقا در نظر گرفته شد.

حداقل دریافتی یک کارگر با دو فرزند از ۸ میلیون و ۵۰۹ هزار تومان امسال به ۱۱ میلیون ۶۰۹ هزار تومان افزایش یافت.

دستمزد سایر سطوح کارگری ۲۲ درصد به اضافه ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزارو ۷۸۰ ریال تعیین شد.

‌بدین ترتیب افزایش مزد روزانه مبلغ دو میلیون و ۳۸۸ هزارو ۷۲۸ ریال اعلام گردید .

تعریف حق عائله‌مندی در جدول حقوق و دستمزد سال 1403

بر اساس مصوبه شورای عالی کار برای اولین بار ردیفی تحت عنوان حق عائله‌مندی به ردیف‌های احکام کارگزینی کارگران اضافه خواهد شد . بنابراین اگر در گذشته کارگر متاهل در قیاس با کارگر غیر متاهل با شرایط یکسان ، دریافتی مشابه داشت ، با این مصوبه حق تاهل موجب میشود کارگران متاهل یک آیتم دریافتی بیش از کارگران مجرد داشته باشند.

یکپارچه سازی منابع افزایش حقوق و دستمزد کارمندی و کارگری

در این جلسه عنوان شد که نباید افزایش حقوق در دو سطح بودجه توسط مجلس برای کارکندان دولت و شورای عالی کار برای کارگران و در دو سطح متفاوت تعیین شود. لذا مقرر شده است در آینده در صورت تصویب مجلس ، در مورد افزایش حقوق و دستمزد ، یکسان سازی میان کارگران و کارمندان به بحث گذارده شود.

مطلب مفید | مبلغ عیدی سال 1402 کارگران

تعریف حداقل دستمزد

خوب تا اینجا در مورد افزایش دستمزد 1403 صحبت کردیم. حال بیایید کمی در باره مفهوم و تعریف دستمزد بیشتر بدانیم. سازمان بین المللی کار در یک تعریف ، حداقل دستمزد را مبلغی میداند که در ازای کار یا خدمتی در مدت معین به کارگر پرداخت میشود. شرط اساسی در حداقل دستمزد آن است که هیچ نهاد و فرد و یا هیچ قراردادی نمیتوان از حداقل دستمزد قانونی ، مبلغی کمتر به کارگر پرداخت نمود.

پرداخت حداقل دستمزد توسط قانون کار تضمین شده است . این مبلغ باید بتواند پاسخگوی زندگی کارگر و خانواده او با توجه به شرایط اقتصادی جامعه باشد. بنابراین حداقل دستمزد معمولاً به نحوی تعیین و تصویب می‌شود که متناسب با شرایط اقتصادی کشور باشد . یعنی بتواند حداقل هزینه‌های زندگی کارگر را تأمین کند. در ایران، شورای عالی کار به عنوان متولی تعیین حداقل دستمزد کارگران ، هر سال مبلغ حداقل حقوق کارگران را اعلام می‌کند. پس از تعیین حداقل حقوق کارگران، شرکت‌ها و کارفرمایان موظف به محاسبه و پرداخت حقوق کارگران خود در موعد مقرر خواهند بود.

مقالات برای مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up