دیه تصادف و نحوه پرداخت توسط بیمه

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

دیه تصادف و نحوه پرداخت توسط بیمه

دیه تصادفات خودرویی
دیه تصادفات خودرویی

غرامت تصادف موضوع بسیار مهمی  است زیرا ایران در بین 190 کشور رتبه 189 تصادفات رانندگی را دارد! این نشان می دهد که سالانه هزاران نفر در کشور ما دچار حوادث رانندگی می شوند و قوانین مربوطه را رعایت نمی کنند. در این مقاله قصد داریم تمامی قوانین مربوط به محاسبه و پرداخت دیه تصادف را به اجمال بررسی کنیم.

دیه تصادف چیست؟

هر زمان که شخص ثالثی در تصادف با یک خودرو در حال حرکت آسیب ببیند، مالک خودرو از نظر مالی مسئول است. البته مسئولیت پرداخت خسارت حادثه بر عهده شرکت بیمه خواهد بود. بر این اساس، طبق قرارداد منعقده بین بیمه‌گر و بیمه‌ کننده، پس از بررسی‌های لازم و نظر کارشناسی و در نهایت بر اساس رای دادگاه، شرکت بیمه موظف است ضمن محاسبه خسارت حادثه ، آنرا به شخص ثالث پرداخت کند.

مطلب مفید | وکیل دیه اتباع خارجی

اما نکته مهم آن است که چنانچه وسیله نقلیه بیمه نداشته باشد یا راننده از محل حادثه متواری شود، ضمن اینکه راننده تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت ، پرداخت غرامت تصادف به عهده صندوق جبران خسارت حادثه خواهد بود.

دیه تصادف به چه مواردی تعلق می گیرد؟

هرگونه خسارت جانی یا بدنی به شخص ثالث در حادثه تصادف رانندگی مشمول پرداخت غرامت حادثه خواهد بود. مثلاً اگر حادثه منجر به قطع عضو مجروح شود، مبلغ دیه طبق قانون دیه در مجازات اسلامی پرداخت می شود.

قانون پرداخت دیه در تصادفات

دیه در تصادف رانندگی

دیه در تصادف رانندگی

همانطور که گفته شد، شرکت بیمه یا صندوق بیمه خسارت های بدنی مسئولیت پرداخت دیه تصادفات را بر عهده دارد. طبق ماده 16 «قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه» آمده است: در حادثه رانندگی که منجر به فوت نمی شود، شرکت بیمه یا صندوق بیمه خسارت های بدنی باید حداقل 50 درصد دیه را پرداخت کرده و پس از دریافت گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی و سایر مراجع ذیصلاح در مواقع لزوم، دیه را پرداخت کند.

مطلب مفید | مطالبه خسارت قراردادی

ضمناً در صورت وقوع تصادف منجر به فوت، بیمه می تواند بدون نیاز به رأی دادگاه و رضایت اولیای دم قربانی، دیه کامل را پرداخت کند. در حکم دادگاه باید کل دیه ذکر شود در غیر این صورت شرکت دیه می تواند از پرداخت خودداری کند.

نحوه محاسبه دیه تصادفات رانندگی

محاسبه دیه در تصادفات رانندگی با سایر انواع دیه تفاوتی ندارد. به عبارت دیگر، اگر تصادف منجر به فوت یا جراحت جانی شده باشد، نرخ دیه طبق قانون مجازات اسلامی محاسبه می شود. توضیح اینکه در قانون مجازات اسلامی برای قتل غیرعمد مرد مسلمان، دیه کامل در نظر گرفته شده است.

دیه تصادف منجر به مرگ چقدر است؟

اگر تصادف رانندگی منجر به فوت شخص ثالث شود، مالک خودرو طبق قوانین جزایی اسلام موظف به پرداخت دیه کامل است. دیه کامل در سال 1401 معادل 600 میلیون تومان می باشد. این مبلغ در ابتدای هر سال توسط رئیس قوه قضائیه اعلام می شود. مبلغ دیه کامل براساس قیمت 100 شتر سالم محاسبه می شود. البته نرخ تورمی که هر ساله بانک مرکزی اعلام می‌کند نیز می‌تواند به طور موثری در دیه کامل تاثیرگذار باشد.

دیه تصادف در ماه های حرام چقدر است؟

دیه قتل های غیرعمد در ماه های حرام (محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه)، یک سوم افزایش می یابد. به این قاعده تغلیظ دیه می گویند. قانون تغلیظ فقط در مورد قتل نفس، انواع دیه، در ماه‌های ممنوعه اعمال می‌شود که هیچ تفاوتی با ماه‌های دیگر سال ندارد. در حادثه رانندگی اگر حادثه در یکی از ماه های حرام اتفاق بیفتد و منجر به فوت شود، بر اساس قانون تغلیظ دیه، مبلغ نهایی دیه یک سوم اضافه می شود. اگر حادثه فقط منجر به صدمه بدنی شود، دیه در ماه حرام و بقیه ایام سال یکسان است.

کلام پایانی

در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام در رابطه با جبران خسارت حادثه یا سایر غرامت، لطفاً از طریق واتساپ سایت با ما در ارتباط باشید.

در صورتی که قصد طرح شکایت دارید تیم حقوقی ما با همراهی وکلای متخصصین همراه شما خواهد بود. شما می توانید در مواقع ضروری برای رفع هر گونه مشکل حقوقی با ما تماس حاصل نمایید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • رو چه حسابی با پولی که حق مردمه بازی میکنن … اول بیمه بعدم دادگستری … چرا بعد از حواله بیمه که به حساب دادگستری واریز میشه بازم طول میکشه ؟!!! این پولا خوردن نداره اصل فساد از خودشون شروع میشه 👎

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up