قانون مهریه 110 سکه و بالاتر

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

قانون مهریه 110 سکه و بالاتر از آن

در مورد قانون مهریه 110 سکه و بالاتر بدانید

در مورد قانون مهریه 110 سکه و بالاتر بدانید

آشنایی با قانون مهریه 110 سکه و بالاتر

مهریه به میزان ۱۱۰ سکه از رایج‌ترین اصطلاحاتی است که این روزها بر سر زبانها افتاده است. علت آن نیز سقف مهریه ای است که دادگاهها آن را برای مطالبه مهریه و دادخواست آن می پذیرند. و بیشتر از آن را در موارد خاص قابل پیگیری و مطالبه میدانند.

همین موضوع موجب شده تا بحث قانون مهریه 110 سکه نیز در میان مردم به کرات شنیده شود. در واقع این قانون از مهم‌ترین موارد حقوقی به شمار می‌آید. لذا زوجین باید با آن آشنا باشند تا از مشکلات حقوقی احتمالی مربوط به مطالبه مهریه 110 سکه و بیشتر از آن پیشگیری کنند.

ب­طورکلی می‌توان گفت مهریه، یک تضمین حقوقی برای دختران در هنگام ازدواج است. و نیز پشتوانه ­ای برای تأمین مالی زوجه پس از طلاق بشمار میرود. گرفتن مهریه یک امر عندالمطالبه است. این یعنی زوجه می‌‌تواند در هر زمان  اراده کند از زوج بخواهد مهریه وی را به او بدهد.

عندالمطالبه­ بودن تنها موضوع حقوقی مربوط به مهریه‌های 110 سکه‌ای نیست. این بحث شامل زیر و بم‌های حقوقی بسیاری است. اگر قصد دارید اطلاعات جامعی در مورد این نوع مهریه بدست بیاورید، در ادامه متن ، با وکیل خانواده برای آشنایی با حقایق بیشتر در این مورد همراه باشید.

 مهریه باید در هر شرایطی پرداخت شود.

مهریه باید در هر شرایطی پرداخت شود.

میزان سقف مطالبه مهریه چقدر تعیین شده است؟

اولین نکته در مورد قانون مهریه 110 سکه ، سقف مطالبه مهریه است. طبق ماده بیست و دو قانون حمایت از خانواده، اگر مهریه زوجه بیش از صد و ده سکه باشد، پرداخت آن مشروط به قدرت مالی زوج خواهد بود.

توجه کنید که این مشروط بودن تنها در صورت بالاتر بودن مهریه از صد و ده سکه است. اگر مهریه برابر با این مقدار و یا کمتر از آن باشد، این شرط لحاظ نمی‌شود.

بر اساس همین قانون میزان متعارف مهریه در سطح جامعه برابر با صد و ده سکه در نظر گرفته شده است. در صورت مطالبه مهریه از طرف زوجه، مرد باید آن را پرداخت کند. دریافت مهریه توسط زوجه باید بر طبق قانون ماده دو اجرای محکومیت‌های مالی انجام بگیرد.

شرایطی که در آن مهریه بیش از صد و ده سکه است

گفتیم که در صورت کمتر بودن مهریه از صد و ده سکه، مرد موظف است برابر قانون ، مهریه را بطور کامل پرداخت کند. اما اگر مقدار مهریه زوجه از این تعداد سکه فراتر رود، تصمیم‌گیری برای نحوه پرداخت مهریه بر اساس قانون مهریه 110 سکه و بر عهده دادگاه خواهد بود.

مطلب مفید | به اجرا گذاشتن مهریه

این بدان معناست که حتی اگر زوجه درخواست دریافت مهریه را به دادگاه تقدیم کند،‌ دادگاه باز هم شرایط ویژه‌ای را برای زوج در نظر می‌‌‌گیرد. تا وی بتواند مهریه مربوطه را بدون مشکل خاصی به زوجه ارائه دهد. در بسیاری از موارد رأی به تقسیط مهریه داده می­شود.

تقسیط مهریه یعنی مهریه مربوطه به قسط‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود. اینکار برای آنست که زوج بتواند باتوجه‌به شرایط مالی خود از عهده پرداخت مهریه برآید. البته اگر توانایی مالی زوج به حدی باشد که امکان پرداخت مهریه بیش از صد و ده سکه برای او فراهم باشد، دادگاه به‌جای تقسیط، همان روند عادی پرداخت مهریه را دنبال می‌‌کند. یعنی خبری از مشروط‌سازی روند پرداخت مهریه نخواهد بود.

مهریه صد و ده سکه قوانین خاص خود را دارد.

مهریه صد و ده سکه قوانین خاص خود را دارد.

تأخیر در پرداخت مهریه 110  سکه و قوانین مرتبط با آن

قانون مهریه 110 سکه اعلام می‌‌کند که زوج باید در زمان تعیین شده توسط دادگاه، نسبت به پرداخت قسط مهریه مربوطه (برای مثال یک سکه به‌ازای هر ماه) اقدام کند. چنانچه هرگونه تأخیری در این روند به وجود آید، زوج در معرض بازداشت قانونی قرار می‌گیرد.

بنابراین، زوج باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند در زمان مشخص توسط دادگاه ، قسط مهریه را در اختیار زوجه قرار دهد. البته یک محدودیت زمانی برای زوج در نظر گرفته میشود. بر اساس این محدودیت زمانی حکم جلب تنها زمانی صادر خواهد شد که از زمان تعیین شده توسط دادگاه بیش از ده روز گذشته باشد.

البته این بدان معنا نیست که زوج می‌تواند هر ماه در زمان تعیین شده قسط مهریه خود را پرداخت نکند و آن را به تأخیر بیندازد. زیرا این امر خود یک جرم در زمینه مالی به شمار می‌آید و زوجه می‌تواند در این زمینه نیز از زوج شکایت کند.

تمکن مالی مرد و رابطه آن با قانون مهریه 110 سکه

بر طبق این قانون تنها مرجع حقوقی خاصی که می‌تواند در زمینه تمکن مالی مرد جهت پرداخت مهریه بررسی‌های لازم را انجام دهد، دادگاه محل رسیدگی به پرونده است.

مهم نیست که زوجه تمکن مالی زوج را به چه اندازه اعلام می‌‌کند. زیرا در نهایت نظر دادگاه به‌عنوان نظر قطعی در زمینه تمکن مالی زوج مورد استناد قرار می‌گیرد.

تنها کاری که زوجه می‌تواند در زمینه بررسی تمکن مالی زوج انجام دهد، ارائه مدارک مربوط به دارایی‌های زوج است. این مدارک می‌تواند شامل مواردی همچون سند املاک، سند ماشین و … باشد. علاوه بر این یک گزینه مناسب جهت بررسی تمکن مرد، اسناد مربوط به حقوق وی است.

باید به این نکته اشاره کنیم که دادگاه مرتبط با قانون مهریه 110 سکه، با دادگاه نفقه تفاوت دارد. لذا قواعد و شرایط دیگری دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت اگرچه نفقه و مهریه هر دو از حقوق اصلی زن به شمار می‌آیند؛ اما روند رسیدگی به پرونده‌های هر یک از این موضوعات به‌صورت جداگانه است. بنابراین لازم است که دادخواست جداگانه‌ای جهت رسیدگی به نفقه و موارد مرتبط با آن داده شود.

سخن پایانی

مهریه‌های شامل صد و ده سکه دارای قوانین مختص به خود هستند. لذا نمی‌توان این قوانین را به سایر مهریه­های متفاوت تعمیم داد. البته این قوانین به‌صورت جزئی در برخی موارد از شرایط عمومی حقوقی پیروی می‌کنند. به‌طورکلی می‌توان گفت که پرداخت مهریه یک حق بر گردن زوج به شمار می‌آید.

قانون مهریه 110 سکه در مواردی به زوج کمک می‌‌کند تا وی بتواند بدون ایجاد استرس مالی خاصی، مهریه زوجه را بدهد. اگر در این زمینه با پرسش‌ حقوقی خاصی روبه‌رو هستید، می‌توانید با کارشناسان حقوقی تماس بگیرید. در این رابطه برای ارائه خدمات حقوقی میتوانید با وکیل طلاق در گروه ما نیز تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up