قدرالسهم زمین و ساختمان

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

قدرالسهم زمین و ساختمان

محاسبه قدرالسهم ملک

در مورد قدر السهم زمین و ساختمان بدانیم

قدرالسهم اصطلاحی است که حتماً در مورد زمین و ساختمان بگوشتان خورده است.

در حقیقت «قدرالسهم زمین» به معنای آن است که هر دینفعی تا چه میزان در یک زمین صاحب حق است.

مطلب مفید | مراحل انجام تفکیک ساختمان

قدرالسهم زمین یا ساختمان میتواند با توجه به میزان مساحت واحدهای یک مجتمع یا ساختمان متفاوت باشد.

در برخی سندها به میزان قدرالسهم اشاره شده است که در حقیقت همان سند قدرالسهم ملک است .

محاسبه قدرالسهم با توجه به تاثیر قدرالسهم در تعیین ارزش و اعتبار اعیان میتواند بسیار مهم باشد. بنابراین لازم است همه افراد تا اندازه ای با این مفهوم آشنا باشند و در مورد میزان تاثیر قدرالسهم زمین در ارزش اعیان بیشتر بدانند. این موضوع رابطه اعیان و عرصه را نیز نشان میدهد زیرا با افزایش سهم ساختمان از عرصه ، قیمت آن نیز بالا میرود.

در این مقاله قصد داریم در مورد موضوع قدرالسهم و محاسبات مربوط به آن نکات مختصر و مفیدی را مطرح کنیم. پس با ما همراه باشید.

مطلب مفید | تفاوت مالکیت با سرقفلی

قدر السهم زمین و آشنایی با عرصه و اعیان

وقتی میگوییم قدرالسهم زمین یا آپارتمان یا ساختمان ، مراد  سهم هر یک از واحدهای یک مجتمع ساختمانی یا آپارتمان ، از زمین اختصاص داده شده به آن مجتمع آپارتمانی است. در اصطلاح به این کار ، سهم اعیان از عرصه نیز گفته می‌شود.

محاسبه میزان قدرالسهم زمین بیشتر در زمان‌هایی مانند تقسیم ارث و میراث، خراب کردن مجتمع‌های آپارتمانی قدیمی و نوسازی مجتمع جدید اهمیت پیدا می‌کند . به هر میزان که مساحت قدرالسهم ملک بیشتر باشد، ملک از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار خواهد بود .

بنابراین ملاحظه خواهید نمود که آن دسته از مجتمع ها یا آگارتمان ها که در زمین وسیع تری بنا شده اند دارای قدرالسهم بیشتری بوده و از ارزش و اعتبار بالاتری برخوردارند.

خوب بد نیست بدانیم فرمول محاسبه قدرالسهم چگونه است؟

مطلب مفید | اثبات مالکیت زمین بدون سند

نحوه محاسبه قدر السهم زمین

برای محاسبه قدرالسهم آپارتمان ، باید دو عدد را در نظر بگیریم. اول متراژ ساختمان‌ و دوم متراژ عرصه . محاسبه قدرالسهم در دو حالت متصور است. حالت اول : در مجتمع‌هایی که واحدهای آن همه دارای مساحت یکسان هستند ، قدرالسهم زمین بر اساس تقسیم متراژ کل ساختمان بر تعداد واحدها محاسبه می‌شود . فرمول محاسبه قدرالسهم در این مدل مجتمع ها به صورت زیر است:

قدرالسهم زمین = تعداد کل واحدهای آپارتمانی ÷ متراژ کل ساختمان

حالت دوم محاسبه قدرالسهم زمین یه ساختمان و آپارتمان ، وقتی است که واحدهای آپارتمانی یک مجتمع دارای مساحت‌های مساوی نباشند. در این حالت باید نسبت مساحت هر واحد در قدرالسهم آپارتمان لحاظ شود. برای این حالت نیز می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

قدرالسهم زمین =  جمع مساحت کل واحدهای مسکونی ÷ (متراژ واحد آپارتمانی * متراژ کل ساختمان)

برای درک بهتر موضوع فرض کنید در حالت اول : ساختمانی با متراژ کل 600 متر(مساحت اعیان) دارای 6 واحد آپارتمانی است که هرکدام از آن‌ها 100 متر مساحت دارند. در این حالت قدرالسهم زمین بر اساس فرمول اول از تقسیم 600 متر بر تعداد 6  واحد به دست می‌آید:

100 متر = 6 واحد ÷ 600 متر

در این حالت ، قدرالسهم ملک 100 متر میشود . در حالت دوم که متراژ واحدها با یکدیگر مساوی نباشد فرض کنید در یک مجتمع مسکونی با متراژ کل ۲۰۰۰ متر ۵ واحد ۱۰۰ متری و دو واحد ۲۵۰ متری وجود دارد؛ در این صورت با توجه به فرمول دوم برای میزان قدرالسهم زمین یکی از واحدهای ۲۵۰ متری خواهیم داشت:

۵۰۰ متر = (۲۵۰ * ۲) +(۱۰۰ * ۵) ÷ (۲۵۰ متر * ۲۰۰۰ متر)

همان‌طور که مشاهده می‌شود در این حالت مساحت قدرالسهم آپارتمان ۵۰۰ متر خواهد بود.

مطلب مفید | فسخ قرارداد پیش فروش

 سند قدرالسهم چیست

وقتی در مورد سند قدر السهم صحبت میکنیم منظور همان سند ملک است که معمولا میزان قدرالسهم در آن سند قید می‌شود . در خصوص املاک وقفی استثنا وجود دارد. زمین املاک وقفی متعلق به سازمان اوقاف است.  و به همین خاطر اشخاص فقط می توانند مالک اعیانی ساخته شده بر روی ملک شوند و در نتیجه موضوع قدرالسهم زمین در مورد املاک وقفی وجود ندارد.

قدرالسهم املاک تجاری

میزان قدرالسهم املاک تجاری ، در گواهی پایان کار توسط شهرداری قید می شود. حتی ممکن است نیاز باشد برای قدرالسهم ، سند جداگانه ای صادر شود.

مطلب مفید | مطالبه هزینه تخلفات ساختمانی

قدرالسهم پارکینگ و انبار  

در زمین هایی که دارای انبار و پارکینگ می باشد در سند این زمینها به قدرالسهم پارکینگ و انباری اشاره میشود.

قدر السهم زمین کشاورزی

در زمین های کشاورزی امکان تعیین قدر السهم وجود ندارد . به این دلیل که اصولا بر روی این زمین ها ، اعیان و ساختمانی ساخته نمی شود و در نتیجه تعیین میزان سهم اعیان از عرصه منتفی است.

مطلب مفید | نوشتن تقسیم نامه زمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up