نمونه دادخواست ابطال سند رسمی

نمونه دادخواست ابطال سند رسمی

شرایط دادخواست ابطال سند رسمی

شرایط دادخواست ابطال سند رسمی

شرایط دادخواست ابطال سند رسمی

یکی از موضوعاتی که امروزه پای خیلی‌ها را به دادگاه باز کرده، جرایم مربوط به اموال و مالکیت است. برای جلوگیری از این جرایم لازم است همه ما درباره تمام اموری که مربوط به ملک هستند، تحقیق کنیم. مثلا  باید بدانیم نمونه دادخواست ابطال سند رسمی به چه صورت تنظیم میشود؟

مطلب مرتبط | ابطال سند رسمی توسط اداره ثبت

این دادخواست دارای شرایط خاص خود است. در این مقاله قصد داریم درباره آن صحبت کنیم. با آگاهی از این موضوع می‌توان از بسیاری کلاهبرداری‌های ملکی جلوگیری کرد.

لطفاً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا امکان ابطال سند رسمی وجود دارد؟

همان‌طور که می‌دانیم سند ملک، یک سند رسمی است . لازمه ثبت این سند به‌صورت قانونی، مراجعه کردن به سازمان ثبت‌ اسناد و املاک خواهد بود. سند ملک، دارای اعتبار قانونی کامل است. با داشتن سند ،  مالک، تمام حقوق قانونی ملک را دارا است. گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که این سند قانونی باید باطل شود.

تمام اسناد رسمی همچون اسناد مالکیت، اسناد رهنی و شرطی، سند اجرایی، سند مالکیت معارض، سند رسمی اجاره یا بیع و سایر اسناد باید در سازمان ثبت اسناد به ثبت رسیده باشند. حال اگر دلایل و مدارک قانونی دال بر بی‌اعتبار بودن آن‌ها وجود داشته باشد، شخص می‌تواند در دادگاه دادخواست باطل کردن یا دادخواست ابطال سند رسمی را داشته باشد.

دارنده سند ملک یا کسی که سند به نام او است، یا کسی که به‌ صورت قانونی ملک به او منتقل شده و حتی دادگاه، در صورت لزوم می‌توانند برای ابطال سند رسمی اقدام کنند. برای اینکار حکم قطعی دادگاه و مرجع صالح قضایی، شرایط، مدارک و دلایل بسیاری نیاز است که در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد.

مطلب مفید | وکیل برای ابطال سند رسمی

تنظیم  دادخواست

قبل از اینکه نمونه دادخواست ابطال سند رسمی را به شما نشان دهیم، بهتر است اول درباره تنظیم دادخواست ابطال سند رسمی صحبت کنیم. اولین قدم برای ابطال سند تنظیم دادخواست میباشد. این دادخواست هر چه سریع‌تر باید در دادگاه ثبت و مورد رسیدگی قرار گیرد. بدیهی است دادگاه موضوع را به دفتر ثبت‌ اسناد و املاک ارجاع می‌دهد.

در دفتر ثبت‌ اسناد بررسی‌هایی روی تمام قسمت‌ها و مدارک ارائه شده انجام می‌گیرد . برای اینکار دادخواست به بخش بایگانی فرستاده می‌شود. در این بخش یک پرونده به نام ابطال سند رسمی تشکیل و دوباره بررسی‌هایی درباره آن صورت خواهد گرفت. اگر این سند مربوط به املاک باشد، به دفتر املاک فرستاده می‌شود. در این مرحله لازم است یک پیش‌نویس ابطال تهیه و تنظیم شود.

این پیش‌نویس به‌خودی‌ خود دارای بخش‌های مختلفی است. این بخش‌ها عبارت‌اند از: شماره نامه و حکم یا سند انتقال اجرائی. بعد از تمام این مراحل، از سوی دفتر یک پیش‌نویس سند مالکیت رسمی جدید به فرد اعطا می‌شود. بهتر است بدانید دعاوی ابطال سند رسمی به‌طورکلی، نوعی دعوی بوده که نشان‌دهنده بی‌اعتبار بودن یک یا چند سند رسمی است و تنها توسط دادگاه می‌توان برای باطل کردن اسناد اقدام کرد.

تهیه مدارک به منظور دادخواست ابطال سند رسمی

تهیه مدارک به منظور دادخواست ابطال سند

مدارک لازم جهت ارائه دادخواست

درصورتی‌که فرد قصد داشته باشد دادخواست ابطال سند رسمی را به دادگاه ارائه دهد باید مواردی را رعایت کرده و مدارکی را جمع‌آوری کند. این مدارک به شرح زیر هستند:

  • در دادخواستی که به دادگاه ارائه می‌دهد، باید تمامی مشخصات از جمله اطلاعات شخصی مالک فعلی سند رسمی و مالک جدید، مشخصات ملک (در صورت سند مالکیت)، شماره پرونده ثبتی، نحوه ابطال سند مالکیت اولیه و شماره و تاریخ مستند ابطال در دادخواست ذکر شده باشد.
  • در بخش‌نامه ابطال سند رسمی مشخصات مختلفی باید ذکر شوند؛ از جمله مشخصات کامل ملک، مالک، تاریخ مستند ابطال سند، شماره سند، امضای مسئول مربوطه.
  • پرداخت تمامی هزینه‌های مربوط به پروسه دادگاه
  • احراز هویت متقاضی

دلایل ابطال شدن سند رسمی

دلایل ابطال سند

دلایل ابطال سند 

ابطال یک سند رسمی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

  • عدم تطابق سند با قوانین ثبت و قانون مدنی
  • صادر شدن سند مالکیت معارض
  • صدور اشتباهی سند مالکیت
  • ثبت املاک موقوفی و اراضی مربوط به فوت‌شدگان توسط افراد سودجو

مطلب مفید | اثبات مالکیت زمین بدون سند

 نمونه دادخواست ابطال سند رسمی

نمونه دادخواست ابطال سند رسمی که توسط وکیل یا خود شخص به دادگاه ارائه می‌شود به شرح زیر است:

ریاست محترم دادگاه حقوقی تهران

با سلام و احترام، موکل این جانب آقای ………… به حکایت مستندات پیوست، مالک رسمی یک دستگاه آپارتمان به پلاک ………. از …………… بوده است. خوانده محترم با توسل به وسایل متقلبانه، اقدام به اخذ وکالت انتقال اموال وی، به بهانه لزوم اعطای وکالت کاری، با تبانی سردفتر اسناد رسمی شماره ………. تهران نموده و پس از ان اقدام به انتقال سند رسمی مالکیت به خواهان ردیف دوم، …………. نموده است.

بر اساس دادنامه شماره 00000 دادگاه کیفری ۲ تهران که طی دادنامه شماره 00000 دادگاه تجدیدنظر استان تهران قطعیت یافته است، خوانده ردیف اول و دوم به تحمل هرکدام سه سال حبس تعزیری و رد مال به اتهام کلاهبرداری محکوم شده‌اند و رد مال موصوف که آپارتمان مورد ترافع است.

باتوجه‌به انتقال سند مالکیت، جز با تقدیم این دادخواست و تقاضای ابطال سند رسمی میسور نیست؛ لذا تقاضای رسیدگی و صدور حکم به محکومیت خوانده‌ها به ابطال سند رسمی و اعاده به وضع سابق و صدور سند مالکیت به نام موکل و پرداخت هزینه‌های دادرسی و حق‌الوکاله وکیل مورد استدعاست.

بررسی نمونه دادخواست ابطال سند رسمی

بررسی نمونه دادخواست ابطال سند رسمی

کلام آخر

در این مقاله با مسئله ابطال سند آشنا شدید. اما باید بدانید که مسائل حقوقی، از جمله مسائل بسیار پیچیده بوده و نیازمند دوندگی‌ها و پیگیری‌های زیادی نیز هستند. ازاین‌رو نیاز است در صورت بروز مشکل حتماً به وکلای مجرب مراجعه کنید. تنظیم دادخواست ابطال سند رسمی یکی از مواردی است که حتماً نیاز به مراجعه به وکیل خبره دارد. چرا که افراد سودجوی بسیاری وجود دارند که منتظر فرصت بوده تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره تخصصی
Call Now Button