نمونه دادخواست اضافه مساحت ملک

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

پر کردن نمونه دادخواست اضافه مساحت ملک 

با دادخواست اضافه مساحت ملک آشنا باشید

با دادخواست اضافه مساحت ملک آشنا باشید

آشنایی با دادخواست اضافه مساحت

در هنگام خرید ملک، آنچه می‌تواند تعیین‌کننده قیمت نهایی باشد، متراژی است که در مبایعه‌نامه ذکر میشود. که موردتوافق میان دو طرف معامله است. حال ممکن است مساحت ملک موردنظر با واقعیت متفاوت باشد. در اینجا بسته به کسری یا اضافه مساحت ملک نسبت به قرارداد ، یکی از طرفین دچار زیان خواهد شد.

برای حل مشکل باید به مراجع قضایی مراجعه کرد. یعنی نسبت به تایید فسخ قرارداد به جهت کسری یا مازاد مساحت اقدام نمود. لذا بهتر است با نمونه دادخواست اضافه مساحت ملک آشنا شویم.

ممکن است شما فروشنده‌ای هستید که با پول کمتر متراژ بیشتری فروخته‌اید. یا خریداری هستید که برای مساحت اندک‌تر از مبایعه‌نامه، هزینه زیادتری پرداخت کرده‌اید. درهرصورت باید بتوانید این خسارت را جبران کنید. برای انجام اینکار، باید از مرجعی ذی‌صلاح دادخواهی کنید. در این خصوص حتماً نیازمند مشورت با وکلای حرفه‌ای هستید. اما قبل از تماس با متخصصان، این مقاله را بخوانید تا کمی بیشتر با این مقوله آشنا شوید.

 میزان متراژ در بهای تمام‌شده مؤثر است

میزان متراژ در بهای تمام‌شده مؤثر است

زوایای مختلف اختلاف مساحت کدام است؟

خریدوفروش ملک از آن دست مواردی است که دو طرف تلاش می‌کنند نهایت دقت را به کار ببندند تا هیچ اشتباهی در آن رخ ندهد. اما گاه ممکن است اشتباهی کوچک دردسری بزرگ برای خریدار و فروشنده به وجود آورد. به همین دلیل قانون‌گذار در ماده 355 قانون مدنی این مورد را پیش‌بینی کرده است تا بتواند راهکاری برای افراد در این شرایط نشان دهد.

قانون‌گذار توضیح می‌دهد اگر کم یا زیاد بودن مقدار مبیع در حین معامله موجب خسران یکی از طرفین شود، طرفی که متضرر شده است می‌تواند معامله را فسخ کند. به عبارت ساده‌تر اموالی مانند خانه که باید کاملاً به‌طرف خریدار تحویل داده شود و متراژ آن‌ در قیمت نقش بسزایی دارد، شامل این قانون می‌شود.

به نظر قانون‌گذار اگر خریدار یا فروشنده پس‌ازاینکه متوجه شدند جنس فروخته یا خریده شده نسبت به متراژ یا مساحت از پیش تعیین‌شده کمتر یا بیشتر است، طرفی که ازنظر مالی ضرر کرده است حق دارد به دادگاه مراجعه و دادخواست بدهد و معامله را فسخ کند. اما درمورد اختلاف مساحت ملک شرایط ساختمان‌های آماده و در حال ساخت با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت را بررسی می‌کنیم. و در ادامه شما را با نمونه دادخواست اضافه مساحت ملک آشتا خواهیم کرد.

 تفاوت متراژ در سند با واقعیت

تفاوت متراژ در سند با واقعیت

 • ساختمان‌های آماده تحویل

بنا بر آنچه در متن قانون ذکر شده است، اگر خریدار و فروشنده پس از پایان معامله ساختمان ساخته‌شده متوجه کسری یا مازاد متراژی شوند که در مبایعه‌نامه ذکر شده است، می‌توانند راه جدیدی در پیش گیرند. براین‌اساس خریدار این اجازه را دارد که میزان کسری متراژ را بپردازد؛ اما اگر متراژ مازاد بر عددی بود که در مبایعه‌نامه ذکرشده در اولین سند انتقال این میزان باید تصحیح شده و هزینه اصلاح سند به دفتر ثبت پرداخته شود.

 • پیش‌خرید و متراژهای اشتباه

 قانون‌گذار در این زمینه بیان می‌کند که اگر صورت‌مجلس تفکیکی نهایتاً تا ۵ درصد اختلاف داشته باشد، اجازه حق فسخ به هیچ‌کدام از طرفین داده نمی‌شود. تفاوت مساحت بیش از ۵ درصد تنها به فرد خریدار اجازه فسخ خواهد داد. تنها باید توجه کنید که درمورد کسری مساحت، فروشنده ملزم به پرداخت قیمت روز ملک است و در صورت مازاد متراژ خریدار باید مبلغ درج‌شده در قرارداد را بپردازد.

از راه قانونی وارد شوید

اگر شما هم دچار این مشکل حقوقی شده‌اید، می‌توانید از راه حقوقی وارد شوید. برای این منظور لازم است با نمونه دادخواست اضافه مساحت ملک آشتا شوید. پس‌ازاینکه پرونده شما به جریان در آمد، فردی به‌عنوان بازرس و نقشه‌بردار برای بررسی متراژ و بازدید از محل مورد مناقشه در موقعیت حاضر شده و پس از تهیه گزارشی مبنی بر کروکی محل موردبحث، مدارک لازم را برای رئیس ثبت ارسال خواهد کرد.

با رد شدن از این مرحله قسمتی که امور حسابداری را برعهده دارد، اختلاف متراژ را محاسبه کرده و مشخص می‌کند که خریدار موظف به پرداخت است یا فروشنده باید مابه‌التفاوت قیمت را بپردازد. توجه کنید که برخی موارد در این قانون موردبحث قانون‌گذار نیست. این موارد شامل تفاوت ابعاد مندرج در سند پیش‌نویس و اصل سند یا تمایز این اعداد در سوابق ثبتی و سند مالکیت یا اشتباهات تایپی می‌شود.

 با وکلای ملکی مشورت کنید

همه شما قطعاً به‌خوبی می‌دانید که پیگیری پرونده‌های قضایی نیازمند داشتن دانش و مهارت کافی درزمینه قوانین است که اگر باتجربه فراوان همراه شود، می‌تواند تضمین کند که برد با شما است. در این‌گونه مواقع هرگز نمی‌توانید به‌تنهایی کاری از پیش ببرید؛ بلکه لازم است از وکلای حرفه‌ای و خبره‌ای کمک بگیرید که نه‌تنها در این زمینه اطلاعات کافی دارند؛ بلکه تجربه نیز چاشنی کارشان است.

وکلا و مشاوران گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری یکی از معدود وکلایی هستند که می‌توانند به شما در این نوع پرونده ها کمک کنند. نمونه دادخواست اضافه مساحت ملک در اینجا میتواند تا حدودی به شما مساعدت اولیه را بنماید. گروه ما  در این موضوعات میتواند با کمترین هزینه و بیشترین سرعت پرونده شما را پیگیری کند. به‌این‌ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که کمترین آسیب متوجه شما خواهد بود. کافی است سری به وب‌سایت ما بزنید.

کلام پایانی

خرید ملک یا فروش آن پر از فراز و نشیب‌هایی است که می‌تواند لذت بردن از این معامله را با حضور در پله‌های دادگاه از بین ببرد. یکی از این مشکلات کسری یا اضافه مساحتی است که می‌تواند یکی از طرفین معامله را متضرر کرده و دیگری را به سودی برساند که حق او نیست. در این مواقع رفتن به دادگاه تنها راه چاره است.

برای اینکه مطمئن باشید شما به‌خوبی می‌توانید از طریق آشنایی با نمونه دادخواست اضافه مساحت ملک ، حق خود را دریافت کنید، لازم است تا از کمک وکلای کروه حقوقس تخصصی ملکی اداری بهره‌مند شوید. وکلای این کروه می‌توانند شما را در سریع‌ترین زمان به هدفی که در پی آن هستید، برسانند. کافی است سری به وب‌سایت گروه بزنید.

برگ دادخواست به دادگاه عمومی

اعلام تنفیذ (تأیید) فسخ قرارداد از طرف فروشنده به علت خیار زیاد بودن مبیع و خلع ید

با احترام به استحضار می رساند: اینجانب بر طبق قرارداد مورخ…….. یک قطعه زمین به مساحت 250 متر مربع دارای پلاک ثبتی واقع در………….. به خواننده محترم فروخته ام. بعد از تحویل زمین به خوانده متوجه شده‌ام که ملک مذکور 270 مترمربع مساحت دارد . بنده ابتدا فوراً مراتب فسخ معامله را شفاهاً به خوانده اعلام کردم. سپس از طریق اظهارنامه پیوستی به ایشان مراتب را مجددا علام نمودم.

نظر به اینکه اینجانب به منظور استرداد زمین به خوانده محترم مراجعه اما خوانده حاضر به رفع تصرف از پلاک موصوف نمی باشد. لدا مستند به مواد 30، 31، 38، 355 قانون مدنی و مواد 198 و 519 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی رسیدگی و صدور حکم به شرح ستون خواسته مورد استدعاست.

محل امضاء – مهر – انگشت

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • فیض الهی
  27 اکتبر 2023 20:12

  با سلام و عرض ادب و احترام :
  ببخشید ممکنه یک نمونه از دادخواست مطالبه وجه مابه التفاوت کسری مساحت در آپارتمان را برای من ارسال فرمایید؟
  مساحت در مبایعه نامه بیشتر ولی در سند کمتر است و معامله بر اساس متراژ انجام گرفته است

  پاسخ
  • سلام.
   اگر قصد طرح دعوی دارید و نیازمند تنظیم دادخواست میباشد حتماً با وکیل مشورت نمایید.

   پاسخ
 • مژده قاعد
  15 آگوست 2023 14:49

  سلام وقتی مساحت زمین بیشتر باشد اگر تا ۵ درصد باشد طرفین حق فسخ دارند و درصورتی که بیش از ۵ درصد باشد فقط پیش خریدار حق فسخ داره.

  پاسخ
  • بهمن قربانی
   2 سپتامبر 2023 01:39

   باسلام، پاسخ کاملا اشتباه بوده، چراکه باید عرض کنم این قاعده مربوط به قرارداد پیش فروش بوده که در قانون مربوطه قاعده ۵درصدی پیش بینی شده و آنهم اینست که تا ۵درصد به هیچ یک از طرفین حق فسخ داده نشده و اختلاف مساحت بیش از ۵درصد فقط به خریدار حق فسخ داده می‌شود و فروشنده صرفا می‌تواند در صورتی که اختلاف بیش از ۵درصد باشد را به قیمت واحد قرارداد منعقده دریافت بدارد و در صورت نقصان بیش از ۵درصد نیز ، فروشنده موظف به پرداخت قیمت روز هر واحد بپردازد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up