وکیل اداره کار شرق تهران

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

وکیل اداره کار شرق تهران

وکیل اداره کار شرق تهران

وکیل اداره کار شرق تهران

آشنایی با وکیل اداره کار شرق تهران

وکیل اداره کار شرق تهران بیان میدارد ممکن است به عنوان کارگر یا کارفرما مفاهیمی تحت عنوان ضمانت حسن انجام کار یا چک و سفته ضمانت انجام کار را شنیده باشید. احتمالا این سوال برای شما هم وجود دارد که مفهوم ضمانت در رابطه کارگر و کارفرمایی دقیقا به چه معناست؟ و آیا دریافت هرگونه چک یا سفته ضمانت حسن انجام کار قانونی است؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

نظر وکیل اداره کار شرق تهران در مورد علت اخذ چک و سفته ضمانت در رابطه کارگری و کارفرمایی

به طور کلی هرگونه چک و سفته که کارفرما از کارگر اخذ می کند به منظور  مقید کردن کارگر برای انجام درست وظایفش است. یعنی عملکرد در چارچوب قرارداد منعقده و یا انتظارات کارفرما.

به نظر می رسد زمانی که کارفرمایان از کارگران چک، سفته و امثالهم را اخذ میکنند با دقت نظر بیشتری به انجام کار ها می پردازند و در انجام وظایف محوله جدیت بیشتری دارند. این شکل از ضمانت در رابطه کارگری و کارفرمایی باعث می شود تا کارگران به اهمیت موضوع بیشتر پی ببرند چرا که آن ها از عواقب قانونی آن اطلاع دارند.

وکیل اداره کار شرق تهران

اخذ ضمانت حسن انجام کار از لحاظ قانونی

وکیل اداره کار شرق تهران معتقد است از لحاظ قانونی هیچ مانعی برای اخذ انواع چک و سفته برای ضمانت وجود ندارد.

به بیان دیگر وقتی قانون افراد را از این کار منع نکرده، بنابراین کارفرمایان می توانند از کارگران چک یا سفته برای حسن انجام کار دریافت کنند ؛ ضمانت در رابطه کارگری و کارفرمایی برای حسن انجام کار، الزاما از طریق دریافت چک و سفته انجام نمی شود و راه های دیگری نیز وجود دارد ؛ به عنوان مثال برخی از کارفرمایان از کارگران می خواهند که یک نفر ضامن معتبر را معرفی کنند.

نحوه استفاده کارفرمایان از ضمانت های اخذ شده از کارگران

یکی از مسائل مهم ضمانت در رابطه کارگری و کارفرمایی، استفاده از ضمانت های اخذ شده است.

به گفته وکیل اداره کار شرق تهران زمانی که کارفرمایان قصد دارند تا از کارگران ضمانت نامه اخذ کنند، نحوه اخذ این ضمانت نامه به صراحت باید در متن قرارداد ذکر شود. به عنوان مثال در صورتیکه این ضمانت به صورت چک یا سفته باشد، میزان چک یا سفته باید در قرارداد درج شود. این کار موجب میشود پس از شروع به کار، در صورتی که کارگران نتوانند به درستی وظایف محوله را انجام دهند و یا از هر یک از مفاد قرارداد پیروی نکنند، کارفرمایان بتوانند از ضمانت‌ نامه‌ های اخذ شده، استفاده قانونی نمایند.

به همین دلیل به کارگران توصیه می شود تا به طور کامل مفاد قرارداد را مورد مطالعه قرار دهند. چرا که در چنین شرایطی تخطی از هر یک از مفاد قرارداد می تواند این حق قانونی را در اختیار کارفرمایان قرار دهد که اقامه دعوی نمایند. در این صورت کارگران موظف اند تا کلیه خسارت‌ های وارد آمده را جبران نمایند.

ضمانت حسن انجام کار

برای مشاوره رایگان با وکیل اداره کار شرق تهران کلیک کنید

متاسفانه در برخی از موارد دلیل اخذ چک یا سفته ذکر نمی شود. یعنی کارگران چک یا سفته را بدون بررسی در اختیار کارفرمایان قرار می دهند. بدون آن که علت آن یعنی ضمانت در رابطه کارگری و کارفرمایی برای حسن انجام کار ذکر شده باشد.

در این حالت اگر کارگران بنا به دلایل مختلفی تمایل به ترک کار و خاتمه قرارداد داشته باشند، مشکل آغاز میشود. یعنی ممکن است از سوی کارفرمایان برای اجرا گذاشتن چک و سفته ها تحت فشار قرار بگیرند.

این موضوع باعث می شود تا بسیاری از کارگران از حقوق قانونی خود صرف نظر کنند. البته اگر کارگران بتوانند ثابت کنند که این چک و سفته ها به چه دلیلی در اختیار کارفرمایان قرار گرفته است میتوانند تا حدودی موفق باشند. یعنی اگر سوء استفاده کارفرمایان از این چک و سفته ها محرز شود، از لحاظ قانونی فرد مرتکب جرم شده است. لذا به خاطر خیانت در امانت مجازات می شود. که اثبات این امر هم کمی مشکل است.

2 نکته مهم هنگام ارائه چک و سفته ضمانت

وکیل اداره کار شرق اعتقاد دارد:

  • متن قرارداد کار به همراه الحاقیه های آن همیشه پیش از امضاء باید به طور کامل و دقیق مطالعه شود.
  • در سفته ارائه شده به طور کامل ذکر شود که سفته فوق به منظور ضمانت حسن انجام کار است.

مشاوره با وکیل اداره کار 

وکیل اداره کار شرق تهران در گروه حقوقی ملکی اداری با چندین سال سابقه مرتبط در خصوص دعاوی کار ، آماده خدمت رسانی به شهروندان عزیر در شهر کرج و تهران می باشد ؛ برای گرفتن وکیل اداره کار با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا در سفته ضمانت حسن انجام کار ، درج تاریخ الزامی است ؟

در سفته حسن انجام کار در قسمت تاریخ پرداخت سفته نباید تاریخی را قید نمایید و به جای درج تاریخ، این عبارت را بنویسید: ( سفته بابت حسن انجام کار ) و در ادامه شماره و تاریخ قرارداد استخدام خود را قید نمایید.


آیا در سفته ضمانت حسن انجام کار ، درج نام دریافت کننده سفته الزامی است ؟

قید نام دریافت کننده سفته الزامی می باشد و  به هیچ وجه این سفته نباید در وجه حامل صادر گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up