انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک

نحوه انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک

شرایط انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک

حق سرقفلی یکی از حقوق تصریح شده در قانون است. گاه برای مطالبه سرقفلی لازم است وارد دعوای حقوقی شوید. حق سرقفلی به مستأجرانی اعطا می‌شود که چند سال در یک ملک تجاری بطور مداوم به فعالیت پرداخته‌اند.

بطور معمول مستأجر پیش از انتقال سرقفلی به فرزند یا به فرد دیگری باید از مالک اجازه بگیرد. بسیاری از مالکان در ازای دریافت مبلغی مجوز انتقال سرقفلی ملک را به مستأجر می‌دهند.

چنانچه مالک اجازه انتقال سرقفلی را به فرد ندهد یا مستأجر بخواهد بدون داشتن اجازه مالک سرقفلی ملک را به فرد دیگری منتقل کند، می‌تواند برای انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک به دادگاه مراجعه کند. در صورت موافقت دادگاه با دادخواست او می‌توان حق سرقفلی را بدون اجازه مالک منتقل کرد.

در ادامه درباره شرایط این امر بیشتر توضیح خواهیم داد.

اهمیت قرارداد در مجوز انتقال حق سرقفلی

هنگام اجاره یک ملک تجاری بین مالک و مستأجر یک قرارداد اجاره‌ تنظیم می‌شود. برخی از مالکان در این قرارداد مجوز انتقال سرقفلی را به مستأجران اعطا می‌کنند. در صورت وجود چنین قراردادی بین مستأجر و مالک نیازی به مراجعه به دادگاه برای اخذ حق انتقال سرقفلی نیست. پیگیری امور حقوقی انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک بین سه تا پنج ماه طول می‌کشد.

در نگارش فرارداد سرقفلی دقت کنید

بسیاری از مستأجران پیش از ثبت دادخواست رسمی برای اخذ مجوز انتقال سرقفلی یک وکیل اخذ می‌کنند. در نظر داشته باشید که وکلا تجربه بسیار بالایی در زمینه پیگیری پرونده‌های انتقال سرقفلی مغازه بدون اجازه مالک دارند. قاضی پیش از تصمیم‌گیری در خصوص این پرونده‌ها یک جلسه دادگاه برگزار می‌کند. حضور مستأجر و مالک در این جلسه الزامی به حساب می‌آید.

پیش از ثبت دادخواست رسمی برای انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک باید ارزش سرقفلی تعیین شود. در واقع، ذکر ارزش تقریبی سرقفلی در هنگام نگارش دادخواست برای انتقال آن ضروری محسوب می‌شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی از مستأجران از ارزش تقریبی سرقفلی آگاهی ندارند. در چنین مواقعی افراد  باید از کارشناسان اقتصادی راهنمایی بگیرند.

مراحل حقوقی انتقال سرقفلی ملک تجاری بدون اجازه مالک

گام ابتدایی برای انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک مراجعه به مراجع قانونی برای ثبت یک دادخواست رسمی است. شما در هنگام نگارش دادخواست رسمی برای اخذ مجوز انتقال سرقفلی می‌توانید با کارشناسان گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری مشورت کنید. معمولاً دو تا سه هفته پس از ثبت دادخواست رسمی، تاریخ تشکیل جلسه دادگاه تعیین می‌شود.

حضور در جلسه دادگاه برای مستأجر و مالک الزامی به حساب می‌آید. با این وجود، در صورتی که مستأجران برای پیگیری امور حقوقی خود وکیل گرفته باشند، می‌توانند در جلسه دادگاه حاضر نشوند.  شایان ذکر است که ارائه یک نسخه از اجاره‌ نامه در دادگاه ضروری خواهد بود.

مراحل حقوقی سرقفلی را بدقت طی کنید

در صورت موافقت قاضی با دادخواست ثبت شده، حق انتقال سرقفلی به مستأجر اعطا می‌شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که پیش از دریافت حق انتقال سرقفلی، مستأجر باید تمام مالیات‌های مربوط به فعالیت تجاری در آن ملک را بطور کامل پرداخت کند. در واقع، در صورت عدم پرداخت مالیات‌ و عوارض ، قاضی حق انتقال سرقفلی را به مستأجر واگذار نخواهد کرد.

لیست مدارک لازم برای انتقال سرقفلی

اجاره‌نامه مهم‌ترین مدرک در هنگام ثبت دادخواست برای اخذ حق انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک است. مستأجر باید یک نسخه از مدارک هویتی خود را در هنگام ثبت دادخواست به همراه داشته باشد. ارائه رسید پرداخت مالیات مربوط به فعالیت تجاری نیز الزامی به حساب می‌آید.

یکی دیگر از مدارک لازم برای ثبت دادخواست در خصوص انتقال سرقفلی رسید پرداخت اجاره‌بها طی یک سال است. همان‌ طور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم، بسیاری از افراد برای پیگیری امور پرونده انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک یک وکیل می‌گیرند. در صورت اخذ وکیل برای پیگیری امور پرونده، افراد در هنگام ثبت دادخواست رسمی باید یک نسخه از وکالت‌نامه تنظیم شده را به دادسرا تحویل دهند.

وکلا بدون ارائه وکالت‌نامه رسمی نمی‌توانند به جای موکلشان در جلسه دادگاه حاضر شوند. ارائه مدارک ذکر شده در هنگام ثبت دادخواست اهمیت بسیار بالایی دارد. در صورت عدم ارائه مدارک، دادگاه برای رسیدگی به پرونده ، جلسه‌ای تشکیل نخواهد داد.

شرایط اخذ وکیل سرقفلی

بسیاری از مستأجران پیش از ثبت دادخواست رسمی از یک وکیل راهنمایی دریافت می‌کنند. در نظر داشته باشید که بسیاری از وکلا به صورت تخصصی صرفاً در زمینه پیگیری امور پرونده‌های انتقال سرقفلی فعال هستند.

برای پیگیری پرونده‌ ، تنظیم وکالت‌نامه محضری الزامی به ‌حساب می‌آید. پس از تنظیم وکالت‌نامه وکیل می‌تواند حق انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک را برای موکل خود اخذ کند. در وکالت‌نامه باید به مواردی مانند تعهدات و وظایف وکیل اشاره شود.

برای دریافت راهنمایی حقوقی در زمینه مطالبه سرقفلی می‌توانید با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس بگیرید. این گروه با برترین وکلا همکاری می‌کند و تجربه بسیار بالایی در زمینه پیگیری پرونده‌های انتقال سرقفلی دارد. با دریافت راهنمایی از گروه ملکی اداری بسیار سریع‌تر می‌توان پرونده مربوط به انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک را پیگیری کرد.

وکلا پیش از ثبت دادخواست رسمی باید با موکل خود مشورت کنند. در نظر داشته باشید که وکلا پیش از شروع به کار باید مدارک لازم برای پیگیری پرونده اخذ حق انتقال سرقفلی را از موکل بگیرند. وکیل و موکل پیش از ثبت دادخواست باید بر سر میزان حق‌الوکاله نیز به توافق برسند.

خلاصه

در برخی از مواقع مالکان اجازه انتقال حق سرقفلی ملک تجاری را به مستأجران نمی‌دهند. در چنین شرایطی مستأجران برای انتقال سرقفلی باید در مراجع قانونی یک دادخواست رسمی به ثبت برسانند. برای بررسی پرونده‌های انتقال حق سرقفلی یک جلسه دادگاه تشکیل می‌شود. در صورت موافقت قاضی با دادخواست در جلسه دادگاه مستأجر می‌تواند بدون کسب اجازه از مالک حق سرقفلی را منتقل کند.

این در حالی است که به دلیل پیچیدگی قانون تجارت و قانون مدنی مربوط به این حوزه اکثر افراد برای پیگیری امور پرونده‌های خود وکیل می‌گیرند. شما نیز می‌توانید برای مشاوره در خصوص انتقال سرقفلی با گروه حقوقی تخصصی گروه ملکی اداری تماس بگیرید.

در نظر داشته باشید که مشاوران حقوقی ما بصورت تخصصی در زمینه ارائه مشاوره و پیگیری پرونده‌های حقوقی این حوزه فعالیت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up