انحلال نکاح و عقد ازدواج

انحلال نکاح و عقد ازدواج

جدایی زوجین

انحلال نکاح و عقد ازدواج – ازدواج میان زن و مرد از جنبه های مختلف قابل بررسی است. یکی از این جنبه ها، حقوقی است. در واقع پیوند زن و مرد به عنوان همسر در قالب یک پیمان و سند عقد رسمی صورت می پذیرد. از این منظر این عقد همچون همه قراردادها تابع قانون بوده و فسخ آن نیز تابع شرایط و ضوابط قانونی است. بنابراین براحتی نمی توان آن را بر هم زد. هر یک از طرفین عقد، باید برای جدایی و انحلال نکاح و عقد ازدواج دلایل قانع کننده داشته باشند.

کدام دعاوی خانوادگی در دادگاه رسیدگی می شود؟

مرجع رسیدگی به دعاوی خانواده ، دادگاه خانواده است. برابر ماده 4 قانون حمایت از خانواده، مصوب 1 / 12/ 1391 رسیدگی به امور و دعاوی زیر در صلاحیت دادگاه خانواده است:

 • نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن
 • نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح
 • شروط ضمن عقد نکاح
 • ازدواج مجدد
 • جهیزیه
 • مهریه
 • نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت
 • تمکین و نشوز
 • طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن
حضانت
 • حضانت و ملاقات طفل
 • نسب
 • رشد، حجر و رفع آن
 • ولایت قهری، قیمومت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آنان
 • نفقه اقارب
 • امور راجع به غایب مفقود الاثر
 • سرپرستی کودکان بی سرپرست
 • اهدای جنین
 • تغییر جنسیت

ثبت طلاق الزامی است.

بند 9 از ماده 4 قانون خانواده به موضوع: “طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن” اشاره دارد. این ماده در واقع همان انحلال نکاح و عقد ازدواج است. در ماده 20 همین قانون به الزامی بودن ثبت طلاق اشاره نموده است. بنابراین برای جدایی زن و شوهر از یکدیگر تشریفات قانونی باید طی شود. علاوه بر این، ثبت طلاق الزامی است.

ثبت درخواست طلاق

ثبت طلاق
ثبت طلاق

هر یک از مرد و زن در مواردی می توانند درخواست طلاق از همسر خود را ثبت نمایند. در مواردی پیوند زن و شوهر ممکن است به صورت قهری خاتمه یابد مانند فوت یکی از طرفین. اما در بیشتر موارد، درخواست جدایی و طلاق از طرف یکی از آن ها صورت می پذیرد. در مواردی نظیر طلاق توافقی نیز هر دو طرف قصد جدایی و متارکه را دارند. لذا هر دو درخواست طلاق توافقی را باید به ثبت برسانند. دادگاه نیز در مورد همه مشکلات مبتلابه زن و شوهر و بویژه حضانت فرزند تصمیم گیری خواهد نمود.

طلاق به چند صورت تحقق می یابد؟

انحلال نکاح و عقد ازدواج در چند حالت ممکن است انجام پذیرد. در هر مورد نیز رعایت تشریفات و طی مراحل قانونی ضروری است. موارد انحلال نکاح می تواند در یکی از حالت های زیر اتفاق بیفتد.

با توجه به نکات بسیار ریز و دقیق که در این خصوص وجود دارد توصیه آن است که با افراد خبره مشورت نمایید. در این رابطه وکیل طلاق می تواند بهترین راهنمای شما باشد.

طلاق به درخواست مرد  

برابر ماده 1133 قانون مدنی، مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون، با مراجعه به دادگاه، تقاضای طلاق همسرش را بنماید. البته برابرماده 24 همین قانون، ثبت طلاق و سایر موارد انحلال و نیز اعلام بطلان نکاح یا طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است.

طلاق به درخواست همسر
طلاق به درخواست همسر

طلاق به درخواست زوجه

برابر ماده 1133 قانون مدنی زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد (۱۱۱۹)، (۱۱۲۹) و (۱۱۳۰) این قانون، از دادگاه تقاضای طلاق نماید. این موارد را می توان به شرح زیر مورد اشاره قرار داد:

 • هر گاه در عقد ازدواج شرط شده باشد شوهر زن دیگری اختیار نماید.
 • زن دارای وکالت تام از شوهر برای طلاق داشته باشد.
 • اگر مرد از دادن نفقه خودداری نماید و زن در عسر و حرج بماند.

موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

۱- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
۳- محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
۴- ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
۵- ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.
موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.

طلاق توافقی 

طلاق توافقی یکی دیگر از راههای انحلال نکاح و عقد ازدواج است. این نوع از طلاق، به درخواست زوجین متقاضی طلاق توافقی صورت می پذیرد. در چنین حالتی، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می کند.

طلاق با توافق
طلاق با توافق

اگر طلاق توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام و اگر به درخواست زوجه باشد، حسب مورد، مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت می کند.

فوت هر یک از زوجین

اگر هر یک از زوجین فوت نمایند لاجرم و خود به خود، موضوع انحلال نکاح و عقد ازدواج محقق می شود.

بطلان عقد نکاح 

هر گاه بعد از ازدواج معلوم شود که پیوند زن و شوهر، با قانون و شرع مغایر است، امکان انحلال نکاح و عقد ازدواج میسر می شود. در این صورت طرفین می توانند به دادگاه مراجعه و تقاضای ابطال نکاح را بنمایند.  

انحلال ازدواج موقت

در ازدواج موقت نیازی نیست طرفین به دادگاه خانواده مراجعه نمایند. برای انحلال عقد موقت فرد متقاضی می تواند به دفترخانه ای که صیغه ازدواج موقت را جاری نموده مراجعه نماید. ضمن اینکه خود نیز می تواند صیغه طلاق را جاری و به عقد ازدواج موقت پایان دهد.

وکیل خانواده وکیل و مشاور شما

ممکن است شما در مواردی نظیر: مطالبه مهریه و اجرای آن و نفقه و شرایط دریافت آن و…. دچار مشکلات جدی باشید. در این موارد وکیل خانواده جهت اقدامات مشاوره و قبول وکالت در خدمت شما خواهد بود. در صورت تمایل می توانید با ما تماس بگیرید.

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button
ارسال پیام