حکم تخلیه مستاجر فوری

حکم تخلیه مستاجر فوری ، مراحل گرفتن حکم تخلیه ، قانون جدید تخلیه مستاجر

"<yoastmark

قانون جدید تخلیه مستاجر

گرفتن حکم تخلیه مستاجر 

تخلیه مستاجر یکی از درخواست های مکرر مالکین املاک تجاری یا مسکونی بعد از انعقاد قرارداد اجاره است. باید در نظر داشت که قراردادهای حقوقی ملکی و تجاری می توانند همواره دردسر ساز باشند.

مطلب مفید | وکیل دستور و حکم تخلیه

این موضوع از زمانی که بیماری کووید 19 و ویروس کرونا به جان ملت افتاد شرایط سختی را بر مالکین و همچنین مستاجرین تحمیل نموده است. لذا همه بدنبال آن هستند که حکم تخلیه مستاجر در کرونا چگونه است. یا اینکه آیا قانون جدید حکم تخلیه مستاجر وجود دارد؟

گذشته از سوء استفاده برخی افراد از این رهگذر، بطور کلی باید گفت با پایان مهلت قرارداد اجاره ، مستاجر باید یا با صاحب ملک به توافق برسد. یا اینکه کوشش کند در اولین فرصت قانونی ملک را تخلیه نماید.

وکیل تخلیه مستاجر

تخلیه مستاجر از ملک مورد استفاده موضوعی است که ممکن است دستمایه حکم قضایی شود. یعنی به جای اینکه این موضوع از طریق مسالمت آمیز انجام پذیرد، طرفین ناچار به حضور در مرجع قضایی شوند. و با قبول دادخواست تخلیه  و سپس صدور حکم ار سوی دادگاه، از آن تبعیت و تمکین نمایند. با صدور حکم دادگاه و پایان مهلت قانونی ، ملک مورد نظر با حکم قانون تخلیه خواهد شد. در ادامه کمی بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد. در هر حال در این موارد بهتر است برای رهایی از دردسرهای موجود، وظیفه گرفتن دستور تخلیه ملک خود را به وکیل دعوای اجاره و تخلیه ملک بسپارید.

حکم تخلیه مستاجر

باید دانست در هر شرایطی امکان اخذ حکم تخلیه وجود ندارد. برای اینکه مالک بتواند تخلیه ملک را عملی سازد لازم است شرایط گرفتن حکم تخلیه مستاجر را داشته باشد.

شرایط اخذ حکم تخلیه 

مهلت قانونی حکم تخلیه مستاجر

مهلت قانونی حکم تخلیه مستاجر

در موارد زیر می توان نسبت به تخلیه ملک اقدام نمود:

  • مهلت قرارداد اتمام یافته و مستاجر حاضر به تخلیه ملک نباشد.
  • مستاجر در مورد پرداخت اجاره، مالک را اذیت نموده و اجاره را پرداخت نکند. تفاوتی از این منظر وجود ندارد که مستاجر پول اجاره را دارد و نمی دهد یا اصولاً به دلایل مختلف توان پرداخت آن را ندارد. در هر صورت عمل پرداخت اجاره به تعویق افتاده و حداقل سه ماه از پرداخت کرایه ماهانه او گذشته و  کرایه پرداخت نشده باشد.
  • مستاجر از ملک خود بر خلاف قوانین و مقررات جاری کشور و در جهت امور خلاف قانون و شرع استفاده می کند.
  • مستاجر بدون اذن مالک، ملک را در اختیار دیگری قرار داده باشد.

باید در این مورد دقت داشت که در هنگام تنظیم و انعقاد قراردادهای تجاری این موضوع صریحاً مورد اشاره قرار گیرد. که آیا مالک با اجاره سرقفلی توسط مستاجر رضایت دارد یا خیر؟

دستور تخلیه

برای اخذ دستور تخلیه  دو حالت وجود دارد:

حالت اول:  ملک دارای سند رسمی بوده و قرارداد رسمی تنظیم شده باشد. در این موارد مالک می تواند به اداره ثبت مراجعه نماید.  با گرفتن دستور تخلیه از اداره ثبت، مالک به دفتر اسناد رسمی که قرارداد در آنجا منعقد شده مراجعه و درخواست صدور اجراییه می کند.

حالت دوم: زمانی است که ملک دارای سند رسمی نیست و قرارداد نیز به صورت رسمی تنظیم نشده است. یا اینکه ملک دارای سند رسمی بوده و قرارداد اجاره دست نویس تنظیم شده اما قرارداد درست تنظیم گردیده و دو نفر شاهد نیز آن را امضاء کرده باشند. در این صورت مالک می تواند با مدارک ملک و قرارداد اجاره به شورای حل اختلاف مراجعه و روند تخلیه ملک را دنبال نماید.

مطلب مفید | دستور تخلیه شورای حل اختلاف

حکم تخلیه و روند قانونی آن

حکم تخلیه مستاجر
حکم تخلیه مستاجر

با مراجعه مالک به شورای حل اختلاف ، وی در آنجا دادخواست تخلیه می دهد. در دادخواست باید جهت و دلیل دادخواست معلوم شود. مثلاً دادخواست به جهت عدم پرداخت اجاره. با ارائه دادخواست، مالک تقاضای صدور حکم تخلیه مستاجر را می نماید.  شورای حل اختلاف در صورت تایید دادخواست مالک، حکم تخلیه مستاجر را صادر می کند. اگر ظرف بیست روز از صدور حکم تخلیه ، اعتراضی به حکم صورت نگیرد، مالک می تواند درخواست صدور اجراییه را بنماید.

قانون جدید حکم تخلیه مستاجر

حقیقت آن است که تا پیش از شیوع کرونا و برابر ماده 3 قانون روابط موجر و مستاجر با شکایت موجر ظرف یک هفته نسبت به تخلیه ملک استیجاری اقدام می گردید. اما بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، قراردادهای اجاره خانه مسکونی به مدت یکسال دیگر تمدید می شوند. و موجر نمی تواند در املاک مسکونی اقدام به تخلیه ملک نماید. اما انجام این کار تابع شرایطی است.  یکی از شرایط این است که در کلان‌شهر تهران فقط ۲۵ درصد اجاره بها و ودیعه نسبت به سال قبل بایستی افزایش پیدا کند. این ۲۵ درصد هم باید توسط مستأجر در صندوق دادگستری تودیع شود. اگر این عمل انجام نشد بنابراین موجبات تخلیه فراهم می‌شود.

مطلب مفید | دعوای تخلیه ملک تجاری بر مبنای قانون 56

شرط دیگر این است که صاحبخانه یا همان موجر نیاز شخصی به خانه داشته باشد.  شورای حل اختلاف نیز آن را بپذیرد.

دیگر آنکه تخلفات زیر از سوی مستاجر انجام نگرفته باشد:

  • در پایان هر ماه اجاره بها را پرداخت کرده باشد.
  • موجب اذیت و آزار موجر را فراهم ننموده باشد.
  • شارژ ساختمان را بموقع پرداخت کرده باشد.
  • همسایگان از او شاکی نباشند.
  • سگ و گربه در ساختمان نگهداری نکند.

در این موارد پس از شکایت از مستأجر و احراز این تخلفات توسط شورای حل اختلاف، امکان تمدید وجود ندارد و مستأجر باید خانه را تخلیه کند.

مهلت قانونی تخلیه مستاجر

ممکن است به هر دلیل امکان ادامه سکونت مستاجر در ملک استیجاری وجود نداشته باشد. یعنی شورای حل اختلاف با توجه به دلایل و براهین موجود حق را به مالک بدهد. در نتیجه حکم تخلیه ملک را صادر نماید. در این صورت با توجه به شرایط موجود حداکثر حدود دو ماه طول خواهد کشید تا حکم به مرحله اجرا درآمده و نهایتاً مستاجر از ملک تخلیه گردد.

وکیل دعوای اجاره و تخلیه ملک

همواره مشکلات متعددی در مورد قراردادهای اجاره از منظر تخلیه ملک وجود دارد. در گروه ما وکیل سرقفلی میتواند با قبول وکالت شما کمک ارزنده ای در احقاق حقوق شما بنمایند. در صورت تمایل ، با شماره 02144096954 تماس بگیرید. یا اینکه برای آشنایی بیشتر ما ، حتماً از صفحه اصلی سایت بازدید فرمایید.