تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای طرح سوال ، فقط از طریق پیامک ، و برای اعطای نمایندگی به وکیل جهت طرح دعوا و دفاع از شما در اداره کار ، با شماره 09196853590 تماس بگیرید.

تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد

حق السعی و دستمزد و حقوق کارگر

حق السعی و دستمزد و حقوق کارگر

یکی از موضوعات مهم در شکایت کارگر از کارفرما نپرداختن حق السعی یا دستمزد است. اما آیا میدانید تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد چیست؟ در قانون کار برای شفافیت در مبالغ دریافتی کارگران مفاهیم مختلفی مانند حق السعی ، حقوق و دستمزد ذکر شده است. دقت نظر در تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد یک امر مهم در محیط های کارگری است. زیرا در صورت بروز اختلاف، کارفرمایان و کارگران بهتر میتوانند از حقوق حقه خود دفاع کنند. البته در این مورد بهتر است از وکیل کار و تامین اجتماعی کمک دریافت شود.

آشنایی با مفهوم حق السعی و تفاوت آن با حقوق و دستمزد

خوب حالا بهتر است بدنبال این باشیم که حق السعی چیست؟

در بررسی تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد، اول با مفهوم حق السعی آشنا می شویم.

تمام کارگران به ازای کاری که انجام میدهند مبلغی را از سوی کارفرمایان دریافت می‌کنند. این مبلغ شامل آیتم های مختلف مانند بن خواروبار ، حق مسکن ، خوراک و… میشود. این آیتم ها الزاماً باید بر اساس قوانین کار محاسبه و پرداخت شوند . به تعبیر بهتر میتوان گفت کارگران در برابر وظایفی که در یک محیط کاری مانند کارگاه یا کارخانه انجام می دهند مبالغی را دریافت میکنند. به مجموع مبلغ دریافتی کارگر، حق السعی میکویند.

نگاه قانون کار به دستمزد ، دستمزد ساعتی و کارمزد ساعتی

برای درک بهتر تفاوت مفهوم حق السعی با حقوق و دستمزد لازم است با مفهوم  دستمزد آشنا شویم.

دستمزد به تمام وجوهی گفته می‌شود که به صورت نقدی یا غیرنقدی به افراد در قبال کار انجام شده پرداخت می‌شود.  تبصره اول از ماده سی و پنجم قانون کار به بررسی جنبه های مختلف دستمزد پرداخت است. دستمزدی که منطبق با ساعات کاری پرداخت می شود به دستمزد ساعتی معروف است. برخی از دستمزد ها بر مبنای مقدار کار انجام شده یا محصولات تولیدی تعلق می‌ گیرد . اگر دستمزد بر مبنای محصولات تولید شده یا مقدار کار انجام شده در یک بازه زمانی مشخص به افراد داده شود، تحت عنوان کارمزد ساعتی شناخته می شود.

منظور از دستمزد ثابت و مبنا چیست؟

دستمزد چیست؟

دستمزد چیست؟

یکی از مسائل مهم در تفاوت مفهوم حق السعی با حقوق و دستمزد، آشنایی با دستمزد ثابت و مبنا است. طبق تعریف ماده ۳۶ از قانون کار دستمزد ثابت به مجموعه دستمزد ناشی از شغل و مزایایی گفته می شود که به تبعیت از داشتن یک شغل، به افراد تعلق می گیرد. در دستمزد ثابت، مزایای که تحت عنوان مزایای رفاهی و انگیزشی شناخته می‌شوند، لحاظ نمی گردند. منظور از مزایای رفاهی مواردی مانند هزینه مسکن، حق عائله مندی، پاداش و… است.

در برخی از کارگاه ها طرح طبقه بندی مشاغل اجرا می‌ شود که در آن ها دستمزد ثابت به مزایایی گفته می‌ شود که متناسب با نوع شغل و محیط کار برای بهبود دستمزد پرداخت شده در ساعت های معمولی کار به افراد تعلق می گیرد. مواردی مانند فوق العاده ویژه شغل سختی کار و… از این قبیل هستند. دستمزد مبنا در کارگاه هایی که طرح طبقه بندی مشاغل اجرا می شود، استفاده می گردد و شامل مزد گروه و مزد پایه می باشد. دستمزد مبنا در محاسبه برخی از موارد مانند حق بیمه، اضافه کار، دستمزد کار در روز های تعطیل، مرخصی و… استفاده می شود.

حق السعی، حقوق و دستمزد چگونه به افراد پرداخت می شود؟

یک تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد در نحوه پرداخت آن ها است. در ماده ۳۷ از قانون کار به صراحت گفته شده که دستمزد افراد باید در بازه های زمانی منظم در روزهای غیر تعطیل و در طی ساعات کاری به صورت وجوه نقد یا شرایط دیگر مانند چک و… که در قرارداد ذکر شده به افراد پرداخت شود. اگر در کارگاهی قرارداد به این صورت ذکر شده باشد که دستمزد باید به صورت روزانه یا ساعتی پرداخت شود، دستمزد باید در پایان روز یا در بازه‌ های زمانی معین مانند هفته ای و… به افراد داده شود.

اگر در مفاد قرارداد فی مابین کارفرما و پیمانکار و کارگران نحوه پرداخت دستمزد افراد به صورت ماهیانه ذکر شده باشد، مبلغ مورد نظر پس از محاسبه در پایان هر ماه به افراد تعلق می گیرد، که در این صورت به آن حقوق  می گویند.

تفاوت مفهوم حق السعی با حقوق و دستمزد چیست؟

تفاوت دستمزد و حق السعی

تفاوت دستمزد و حق السعی

پیش تر با مفهوم حق السعی، دستمزد و حقوق آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم در قالب چند نکته به بررسی تفاوت مفهوم حق السعی با حقوق و دستمزد بپردازیم.

در حقیقت دستمزد و حقوق یکی هستند و تنها تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که پرداخت دستمزد به طور روزانه انجام می‌شود در حالیکه حقوق را به طور ماهیانه به افراد پرداخت می کنند.

دستمزد به همه پرداختی های گفته می شود که در برابر ساعات کار معین به کارگران تعلق می گیرد.

به طور کلی کارگاه ها یا دارای طرح طبقه بندی مشاغل هستند و یا فاقد آن می باشند. در کارگاه هایی که فاقد طرح طبقه بندی مشاغل هستند مواردی مانند اضافه کار و کارانه حق جذب و به عنوان دستمزد حساب می شوند.

برای محاسبه مواردی مانند شب کاری، اضافه کاری، عیدی، شیفت و غیره دستمزد به عنوان مبنا قرار می گیرد.

برخی از آیتم های فیش حقوقی مثل حق مسکن، حق خوراک و… به عنوان دستمزد تلقی نمی شوند.

حق السعی به همه پرداختی های منطبق با قرارداد عقد شده فی مابین کارگران و کارفرمایان گفته می شود. یک نکته مهم دیگر در مورد تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد این است که مزایای رفاهی را شامل نمی شود و به سایر پرداختی ها گفته می شود.

سخن پایانی

تمام افراد شاغل ‌و کارفرمایان با مفاهیمی مانند حق السعی، حقوق و دستمزد سر و کار دارند. این مفاهیم هر یک به مبالغی گفته می شود که از سوی کارفرمایان به کارگران داده می شود. نحوه پرداخت آن ها با یک دیگر تفاوت هایی دارند. آشنایی با تفاوت حق السعی با حقوق و دستمزد به درک بهتر دریافتی ها کمک می کند.

مقالات برای مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up