سند شش دانگ چیست؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

سند شش دانگ چیست؟آشنایی با سند شش دانگ

آشنایی با سند شش دانگ و انواع سند

اگر میخواهید بدانید سند شش دانگ چیست؟ شاید لازم باشد ابتدا نکات دیگری را مرور نماییم. بهتر است بدانید هر گاه یک ملک اعم از زمین و آپارتمان دارای یک مالک باشد ، سند شش دانگ آن ملک به نام وی صادر میشود. در نتیجه گفته میشود همه زمین یا ملک و یا در اصطلاح ، شش دانگ زمین متعلق به آن یک نفر خواهد بود.

اما وقتی مالکیت از دستان یک نفر خارج و دو یا چند نفر مالک آن ملک میشوند. سند صادره دیگر شش دانگ نخواهد بود . بلکه بر اساس تعداد شرکاء ، مالکیت میان آنان تقسیم و بر آن اساس ، سهم یا دانگ افراد در ملک مشخص خواهد شد.

مطلب مفید | الزام به تنظیم سند رسمی ملک مشاع

هر گاه چند نفر مالک یک ملک باشند  ابتدا باید ملک افراز شود . بعد از افراز ملک ، هر یک از مالکین میتوانند برای اخذ سند شش دانگ به اداره ثبت مراجعه نمایند. در آنجا مالکین درخواست صدور سند مالکیت را تقدیم متصدی مربوطه خواهند نمود.

سند شش دانگ به عنوان یک اصطلاح ثبتی ، از با اعتبارترین نوع سند حکایت میکند. سند شش دانگ می تواند در قالب سند منگوله دار(دفترچه ای) یا سند تک برگ صادر شود.

همه افراد دارای ملک تلاش میکنند اگر اسناد عادی و غیر رسمی دارند ، در اولین فرصت آن را به سند رسمی و شش دانگ در قالب سند تک برگ تبدیل نمایند. زیرا سند شش دانگ به عنوان معتبرترین سند ملکی در همه مراجع رسمی دارای اعتبار است و نمیتوان در آن ، ادعای تردید و انکار را مطرح نمود.

مطلب مفید | ثبت درخواست صورتمجلس تفکیکی

در این مقاله قصد داریم در مورد سند شش دانگ و نحوه گرفتن سند و مراحل دریافت آن توضیحات لازم را ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

تعریف سند رسمی

قبل از پرداختن به این موضوع که سند شش دانگ چیست؟ باید ابتدا کمی در باره سند رسمی صحبت نماییم.

به موجب ماده ۱۲۴۸ قانون مدنی ، «سند عبارت است از هر نوشته كه در مقام دعوی یا دفاع ، قابل استناد باشد».

ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی نیز در مورد سند رسمی مقرر میدارد : «اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی ، در حدود صلاحیت آنها ، بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند؛ رسمی است».

انواع اسناد ملکی

در مورد سند ملکی نامهای مختلفی به گوشمان خورده است. از جمله نامها عبارتند از :

 • سند تک برگ
 • سند شش دانگ
 • سند منگوله دار
 • سند اعیان
 • سند مشاع
 • سند مفروز
 • سند عرصه
 • سند وقفی
 • سند ورثه‌ای
 • سند المثنی
 • سند معارض
 • سند شورایی
 • سند وکالتی
 • سند بنچاق
 • سند رهنی

سند شش دانگ چیست؟

 همانطور که گفتیم سند شش دانگ ، یک مدرک معتبر و صادر شده از سوی اداره ثبت است که مالکیت یک شخص را بر یک ملک نشان میدهد.

عبارت شش دانگ در این نوع سند نیز ، اشاره به شش جهت دارد که شامل شمال ، جنوب ، شرق و غرب و بالا و پایین می شود.

دریافت سند شش دانگسند دفترچه ای در قیاس با سند تک برگ

وقتی میگوییم سند شش دانگ چیست؟ ، تفاوتی نمیکند که سند ، تک برگ باشد یا دفترچه ای . سند دفترچه ای یا منگوله دار تا پیش از رواج سند تک برگ معتبرترین سند مالکیت بشمار میرفت. اما با صدور سند تک برگ در سال های اخیر ، سند تک برگ جایگزین سند دفترچه ای شده است.

در سند تک برگ لوکیشن یا محل دقیق قرار گرفتن ملک مشخص شده و براحتی میتوان از روی مختصات سند ، محل ملک را از طریق نقشه آنلاین یا گوگل مپ پیدا نمود. نگهداری سند تک برگ بدلیل یک برگی بودن ساده تر است.

مطلب مفید | سند رسمی و عادی

مندرجات سند تک برگ بدلیل چاپ مطالب بسهولت قابل خواندن است. احتمال مفقود شدن آن کمتر است . در هر زمان که صاحبین سند دفترچه ای بخواهند میتوانند سند دفترچه ای را به سند تک برگ تبدیل نمایند.

سند تک برگ بر خلاف نوع قدیمی آن با دست تهیه نمی‌شود و با وسایل کامپیوتری و در نهایت ایمنی به دست مالک می‌رسد.

هر سند تک برگ برای یک مالک صادر می‌شود و اگر صاحب ملک خانه خود را به شخص دیگری بفروشد ، سند جدیدی برای شخص خریدار تهیه و ارسال می گردد.

در سند تک برگ کروکی ساختمان و اطلاعات دقیق‌تری از ملک قابل مشاهده است. مزیت این سند در مقابل سندهای قدیمی چند صفحه ای در درجه‌ اول اصالت و در درجه‌ دوم خوانا بودن و شفاف بودن آن است.

شرایط دریافت سند شش دانگ

برای دریافت سند شش دانگ ابتدا باید بدانیم که مالک زمین حتماً باید یک نفر باشد. در غیر این صورت ملک یا زمین مورد نظر مشاع خواهد بود. و برای دریافت سند شش دانگ در املاک مشاعی (یعنی املاکی که دارای چند نفر مالک باشد)، ابتدا باید درخواست افراز داد. سپس از طریق اداره ثبت نسبت به دریافت سند شش دانگ برای هر یک از مالکین اقدام نمود.

 ضمناً کسی که درخواست سند شش دانگ برای ملک میدهد حتماً باید مدارک اثبات کننده مالکیت زمین را به اداره ثبت ارائه دهد. یعنی مدرکی که نشان دهد وی مالک زمین است.

مطلب مفید | تبدیل سند عادی به رسمی

 با این دو شرط اساسی میتوان نسبت به دریافت سند شش دانگ اقدام نمود.

نحوه دریافت سند شش دانگ

 فرض کنید یک ملک مشاع وجود دارد که دارای چند مالک است. و مالکین قصد دارند هر کدام بصورت جداگانه سند شش دانگ دریافت کنند. آنان ابتدا باید تقسیم نامه ای میان خود تنظیم نمایند. سپس ، هر کدام از مالکین باید با مدارک هویتی ، سند موجود و سایر مدارک مرتبط با آن به اداره ثبت مراجعه و در هماهنگی با شهرداری ، درخواست افراز ملک را مطرح کند. پس از بررسیهای لازم افراز ملک انجام و سند مالکیت برای متقاضی صادر میشود.

مطلب مفید | سند تعیین تکلیف

اگر ملک مورد نظر مشاعی نباشد و دارای سند عادی باشد، باید برای اخذ سند شش دانگ از طریق سامانه ثبت نام ثبت ملک به نشانی  sabtemelk.ssaa.ir اقدام و مراحل بعدی را طی نمود.

اگر شرایط تعیین شده در سامانه ثبت نام درخواست صدور سند مالکیت ، مانند وجود سابقه ثبت ، در ملک وجود نداشته باشد، مالک می تواند با مراجعه به اداره ثبت ، سند شش دانگ ملک را دریافت نماید.

مدارک لازم برای دریافت سند شش دانگ

مدارک هویتی و شناسنامه متقاضی و کپی از آن ،

فرم تکمیل شده گواهی تعیین مختصات ملک بر روی نقشه

اصل و کپی مدرک مالکیت متقاضی (مبایعه نامه، سند مالکیت مشاع و…) ،

فیش بانکی پرداخت هزینه ها .

مطلب مفید | ملک طلق چیست؟

هزینه دریافت سند شش دانگ

هزینه دریافت سند شش دانگ در دو حالت مختلف باید مورد توجه قرار گیرد. برای اخذ سند شش دانگ از طریق دفتر اسناد رسمی ، مبلغ هزینه اخذ سند شش دانگ برابر تعرفه های رسمی است که براحتی میتوان آن را از طریق مراجعه به دفاتر اسناد رسمی مورد پرسش و بررسی قرار داد. البته هزینه های شهرداری و دارایی نیز باید مورد توجه باشد.

 اما در حالت دوم اگر ملک مورد نظر دارای سند عادی باشد و مالک بخواهد درخواست سند کند ، هزینه اخذ سند با توجه به مساحت ملک متغیر می باشد. ولی در هر صورت هزینه آن چندان بالا نیست.

مطلب مفید | درخواست صدور برگ اجرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up