شرایط ابطال مبایعه نامه

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 10 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

شرایط ابطال مبایعه نامه

برای ابطال مبایعه نامه نیاز به وجود شرایطی است

برای ابطال مبایعه نامه نیاز به وجود شرایطی است

با شرایط ابطال مبایعه نامه و نکات مهم آن آشنا شوید

درصورتی‌که بدانید شرایط ابطال مبایعه نامه چیست، می‌توانید بدون بوجودآمدن مشکل، دعوای ابطال مبایعه نامه و فسخ آن  را مطرح کنید. مشکلات مرتبط با تنظیم مبایعه نامه یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که بین خریداری و فروشنده یک مال به وجود می‌آید. درصورتیکه طرفین و یا یکی از طرف‌های معامله شرایط موجود در مبایعه نامه را زیر پا بگذارد، امکان ابطال و یا فسخ آن وجود دارد.

مطلب مفید | اثبات مالکیت با سند عادی

اما باید به‌خاطر داشت که فسخ کردن و ابطال مبایعه نامه به همین سادگی نیز نخواهد بود. شما باید دادخواستی را به دادگاه ارائه کرده و در آن به‌صورت کامل اثبات کنید که شرایط ابطال و فسخ وجود دارد. اگر می‌خواهید تا با این شرایط بیشتر آشنا شوید، با ما تا به انتهای این مطلب همراه باشید.

مبایعه نامه سند عادی برای انجام معامله است

مبایعه نامه سند عادی برای انجام معامله است

مبایعه نامه و شرایط ابطال آن چگونه است؟

پیش از آن که بدانید شرایط ابطال مبایعه نامه چیست، باید به‌صورت دقیق با این سند آشنا شوید. مبایعه نامه در واقع یک سند عادی برای انجام معامله است. در چنین سندی دو طرف معامله را قبول کرده و برای ثمنی را برای انجام آن مشخص می‌کنند. منظور از ثمن وجه و یا مالی است که در ازای دریافت مال اولیه بین خریدار و فروشنده جابه‌جا می‌شود. در چنین سندی علاوه بر مشخصات طرفین، شرایطی نیز برای انجام معامله درج خواهد شد.

مطلب مفید | نکات قانونی و اصلی ابطال و اصلاح سند رسمی

رعایت این شرایط برای هر دو طرف مبایعه نامه ضروری و الزامی است. درصورتی‌که هر دو طرف به ابطال مبایعه نامه رضایت دهند، امکان باطل کردن و فسخ آن وجود دارد. اما باید به‌خاطر داشته باشید که فسخ و باطل کردن مبایعه نامه کار ساده و آسانی نیست. تنها راه فسخ چنین قراردادی، به کمک خیارات و یا شروط ذکر شده در مبایعه نامه است.

چه شرایطی برای ابطال وجود دارد؟

درصورتی‌که یکی از طرفین، شروط ذکر شده در مبایعه نامه را رعایت نکند، طرف دیگر می‌تواند با ارائه مستندات به دادگاه، درخواستی را برای دریافت مابقی ثمن خود، ارائه کند. این شرایط باید از سوی هر دو طرف در زمان عقد مبایعه نامه، مورد قبول واقع شود. اما شرایطی وجود دارد که حتی پیش از ثبت مبایعه نامه نیز آن را باطل می‌کند. یکی از این شرایط، تنظیم مبایعه نامه برای پیش‌فروش آپارتمان است. تنظیم چنین مبایعه‌ای از اساس ممنوع بوده و حتی اگر طرفین راضی باشند نیز باطل خواهد بود.

مطلب مفید | ثمن معامله

به یاد داشته باشید که شرایط باطل کردن مبایعه نامه می‌تواند پیچیده‌تر از چیزی که فکرش را می‌کنید، باشد. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم تا از وکلای متخصص و خبره کمک بگیرید. گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری باتکیه‌بر وکلای خبره و حاذق خود، آماده خدمت‌رسانی به‌تمامی افراد در زمینه باطل کردن مبایعه نامه است. شرایط ابطال مبایعه نامه می‌تواند یکی از شرایط زیر باشد:

مطلب مفید | فروش مال غیر با قولنامه

  • اقاله

هیچ‌کدام از طرف‌های یک مبایعه نامه حق ندارند که به‌صورت کاملاً یک‌طرفه مبایعه نامه را فسخ کنند. اما طرفین می‌توانند هر زمانی که صلاح دیدند، بسته به دلایل مختلفی مانند عدم تمایل به رعایت شروط، مبایعه نامه را به‌صورت کاملاً دوطرفه فسخ و باطل کنند. در این حالت گفته می‌شود که مبایعه نامه اقاله شده است؛ در نتیجه، مبایعه نامه منحل شده و طرفین می‌توانند ثمن و مبیع خود را از سوی دیگر، دریافت کنند.

  • خیارات

در قراردادهایی مانند مبایعه نامه، طرفین اجازه فسخ به‌سادگی ندارند؛ به همین دلیل قانون‌گذار برای باطل کردن آن شرایطی را وضع کرده است. به این شرایط ابطال مبایعه نامه، خیارات گفته می‌شود. به‌صورت کلی خیارات در تمامی عقود کاربرد دارند، اما در مبایعه نامه، سه خیار کلی وجود دارد.

1.خیار مجلس:

این خیار به طرفین این اجازه را می‌دهد تا بلافاصله بعد از تنظیم مبایعه نامه، نسبت به فسخ آن اقدام کنند. البته تا زمانی این خیار باقی می‌ماند که طرفین یکدیگر بعد از تنظیم مبایعه نامه ترک نکرده باشند. به‌محض این که طرفین بعد از ثبت مبایعه نامه از یکدیگر جدا شوند، این خیار از بین خواهد رفت.

2. خیار حیوان:

این خیار در مبایعه نامه خریدوفروش حیوان کاربرد دارد. طبق آن خریدار حیوان این فرصت را دارد تا 3 روز پس از ثبت مبایعه نامه، آن را فسخ کند.

3. خیار تأخیر ثمن:

این خیار مخصوص فروشنده بوده و زمانی اعمال خواهد شد که پرداخت ثمن مشخص شده از سوی خریدار با تأخیر صورت بگیرد. درصورتی‌که خریدار تا 3 روز بعد از آخرین پرداخت توافق شده، ثمن خود را پرداخت نکند، فروشنده می‌تواند با دردست‌داشتن مدارک لازم، نسبت به ابطال مبایعه نامه، اقدام کند.

4. خیار غبن:

زمانی که یکی از طرفین مغبون شده و یا گول‌خورده باشد، می‌تواند نسبت به ابطال مبایعه نامه اقدام کند.

5. خیار تدلیس:

یکی دیگر از شرایط ابطال مبایعه نامه، خیار تدلیس است. درصورتی‌که یکی از طرفین در خصوص مال خود دروغ گفته باشد یا آن چیزی که نیست را معرفی کند، امکان باطل کردن مبایعه نامه وجود دارد.

6. خیار تخلف از شرط:

درصورتی‌که طرفین شرطی را مشخص کرده باشند و یکی از طرفین آن را زیر پا بگذارد، می‌توان مبایعه نامه را فسخ کرد.

  • انفساخ

درصورتی‌که ملک پیش از تحویل و تسلیم به خریدار به هر نحوی مانند زلزله و … تخریب شود به‌نحوی‌که قابل سکونت نباشد، مبایعه نامه باطل خواهد شد.

  • محجور بودن

درصورتی‌که بعد از عقد مبایعه نامه مشخص شود که یکی از طرفین مجنون و یا دیوانه بوده است، امکان باطل کردن مبایعه نامه وجود دارد.

کمک‌ گرفتن از یک وکیل برای باطل کردن مبایعه نامه

کمک‌ گرفتن از یک وکیل برای باطل کردن مبایعه نامه

ابطال مبایعه نامه به کمک گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری

درصورتی‌که به هر دلیلی قصد فسخ و یا باطل کردن مبایعه نامه را داشته باشید، می‌توانید از مشاوره وکلای گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری کمک بگیرید. این وکلا به‌صورت کامل تمامی شرایط ابطال مبایعه نامه را به شما گوشزد میکنند . آنها در صورت لزوم، شما را در پرونده حقوقی‌تان یاری می‌رسانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری می‌توانید به وب‌سایت گروه مراجعه  و یا با شماره‌ تلفن‌های مربوطه تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

مبایعه نامه سندی است که در آن طرفین بر سر یک مال و یا ملک توافق کرده و ثمنی را برای جابه‌جایی مشخص می‌کنند. در این سند همچنین شرایطی ذکر خواهد شد که طرفین موظف به رعایت آن خواهند بود. فسخ و یا باطل کردن مبایعه نامه کار ساده‌ای نبوده و فرد باید مدارک و اسناد لازم برای ادعای خود را ارائه کند. در صورتی شرایط ابطال مبایعه نامه وجود داشته باشد، برای مثال اقاله صورت بگیرد، از خیارات استفاده شود و … می‌توان با اتکا به قانون مدنی و ارائه اسناد لازم به دادگاه، مبایعه نامه را باطل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.