راههای قانونی مسدود کردن کد ملی افراد

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

راههای قانونی مسدود کردن کد ملی افراد

نحوه مسدود کردن کارت ملی

نحوه مسدود کردن کارت ملی

آشنایی با نحوه مسدود کردن کد ملی

کارت‌های ملی به یکی از اساسی‌ترین مدارک شناسایی ما ایرانی‌ها تبدیل شده‌اند. اهمیت بالای این کارت­ها موجب شده است تا بحث مسدود کردن کد ملی به‌عنوان یک راهکار حقوقی بر ضد محکوم علیه مطرح شود. به‌طورکلی می‌توان گفت که مسدود کردن به معنای جلوگیری از وقوع یا استفاده از عامل خاصی است. وقتی کارت ملی شما مسدود شود، نمی‌توانید به بسیاری از خدمات دسترسی پیدا کنید.

مطلب مفید | نکات اصلی و قانونی ابطال و اصلاح سند رسمی

از امر مسدود­شدن با نام‌هایی همچون توقیف نیز یاد مي‌شود. در سال‌های اخیر و بر طبق قوانین حقوقی این امکان به وجود آمده است که بتوانید در شرایط بسیار خاص و ویژه‌ای طبق دستور دادگاه نسبت به مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه اقدام کنید.

این مسدود کردن قواعد و راهکارهای خاص خود را دارد. به طبع عموم مردم آگاهی چندانی در مورد این موضوع ندارند. در این متن قصد داریم اطلاعات موردنیاز شما عزیزان را درخصوص نحوه مسدود کردن کارت ملی و شرایط مختص آن، بطور جامع ارائه کنیم.

برای مسدود کردن کارت ملی از وکیل کمک بگیرید

برای مسدود کردن کارت ملی از وکیل کمک بگیرید

موضوع مسدود کردن کارت ملی افراد

در زمینه شناخت راههای مسدود کردن کد ملی باید گفت که شاکی می­تواند درخواستی را مبنی بر مسدود کردن کد ملی محکوم علیه ارائه کند. اگر دادگاه رأی به این امر دهد، کد ملی محکوم علیه مسدود می‌‌شود. در واقع کد ملی او دیگر کارایی خاصی ندارد.

حال شاید بپرسید که این عدم کارایی چه ضربه‌ای به محکوم علیه وارد میکند؟ همان‌طور که می‌دانید اکثر امور بانکی در کشور ما بر اساس همین کد ملی صورت می‌گیرد. در شرایطی که کد ملی محکوم علیه مسدود شود، وی دیگر نمی‌تواند از چنین خدماتی بهره‌مند شود. از جمله این خدمات می‌تواند باز کردن حساب، جابه‌جاکردن کلیه اسناد حقوقی و … باشد.

با انتخاب یکی از راههای مسدود کردن کد ملی می‌توانید محکوم علیه را از دریافت کلیه خدمات مدنظر خود محروم کنید. البته نباید فراموش کرد مسدود کردن کارت ملی تنها تحت شرایط فوق‌العاده خاصی قابل انجام است. لذا با درخواست بخش کثیری از شاکیان در این زمینه موافقت نمی‌شود.

چه راههایی برای مسدود کردن کد ملی وجود دارد؟

راه‌های مختلفی جهت مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه وجود دارد. اصلی‌ترین راه مسدود کردن کد ملی، مراجعه به یک مرجع قضایی است. در اولین مرحله دادگاه نظر خود را نسبت به پرونده به طرفین دعوی ارائه می‌دهد.

در مرحله بعد اگر شاکی بخواهد محکوم علیه را از کلیه خدمات مالی محروم کند (معمولاً به دلیل وجود بدهی‌های کلان) می‌تواند دادخواست خود را برای مسدودشدن کارت ملی محکوم علیه در همان دادگاه ارائه دهد. سپس ، دادگاه دادخواست شاکی را برای مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه بررسی مي‌‌کند.

اگر دادگاه با مسدود کردن کارت ملی موافقت کند، دستور لازم را به مراجع ذی‌صلاح ارسال میکند. این مراجع دراسرع ‌وقت نسبت به مسدود کردن کارت مدنظر اقدام خواهند کرد.

مسدود کردن کد ملی مانع دسترسی به خدمات مختلف می‌شود

مسدود کردن کد ملی مانع دسترسی به خدمات مختلف می‌شود

آیا مسدود شدن کارت ملی موجب توقیف اموال می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم توقیف نیز در رده مسدود کردن قرار می‌گیرد. اما این بدان معنا نیست که با مسدود کردن کد ملی محکوم علیه می‌توانید کلیه اموال و دارایی‌های مالی او را توقیف کنید. مسدود کردن کارت ملی تنها وی را از دریافت خدمات مالی محروم می‌کند و به معنای ارائه اموال منقول و غیرمنقول او به شخص دیگری نیست.

اگر مسدودشدن کارت ملی به علت افزایش بدهی‌های محکوم علیه رخ دهد، شاکی می‌‌تواند درخواستی جداگانه جهت توقیف اموال منقول و غیرمنقول محکوم علیه به دادگاه ارائه دهد. این درخواست به طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شایان‌ذکر است آراء صادره از طرف دادگاه در مورد این دو موضوع هیچ ارتباطی به یکدیگر (از لحاظ یکسان بودن) ندارند. در واقع ممکن است قاضی به مسدودشدن کارت ملی محکوم علیه رأی مثبت بدهد. ولی در همان زمان،‌ نظر مثبتی در زمینه توقیف اموال منقول و غیرمنقول محکوم علیه نداشته باشد. به‌طورکلی می‌توان گفت اختیار تصمیم‌گیری در این شرایط کاملاً به دادگاه بستگی دارد. هیچ‌کدام از طرفین دعوی نمی‌توانند نسبت به رأی ارائه شده در این زمینه اعتراض خاصی داشته باشند.

رفع مسدودیت کد ملی

تا اینجا اندکی با راههای مسدود کردن کد ملی و موارد حقوقی مرتبط با آن آشنا شدید. حال باید بگوییم رفع مسدودیت کد ملی یک‌روند کاملاً حقوقی به شمار می‌آید. در این زمینه دادگاهی که حکم مسدودیت را تنظیم کرده تصمیم‌گیرنده اصلی خواهد بود. کسی که کد ملی اش مسدود شده می‌تواند درخواست خود را جهت رفع مسدودیت کد ملی به دادگاه ارائه دهد. اما نباید فراموش کنید انجام این کار معمولاً زمان‌بر است.

مرجع اصلی اجرای رای دادگاه جهت مسدود کردن کد ملی و  همچنین رفع آن، سازمان ثبت‌احوال میبا‌شد. با ارائه نامه قضایی مستند به رای دادگاه ، سیستم ثبت ‌احوال کشوری، کد ملی محکوم علیه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مسدود می‌کند و یا مسدودیت ایجاد شده را رفع خواهد کرد.

سخن پایانی

یکی از روش‌های قانونی جهت جلوگیری از مواردی همچون افتتاح حساب محکوم علیه، بحث بهره‌گیری از روش مسدود کردن کارت ملی به شمار می‌آید. این روش نیازمند ارائه یک درخواست کاملاً رسمی به دادگاه مربوطه است، البته در بسیاری از موارد با درخواست مربوطه موافقت نمی‌شود.

بهره‌گیری از روش مسدود کردن کد ملی می‌تواند به شما کمک کند تا از انجام امور مالی جزئی توسط محکوم علیه جلوگیری کنید. اما توصیه ما استفاده از روش توقیف اموال است. زیرا با کمک این روش زودتر می‌توانید به طلب خود دست پیدا کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس بگیرید.

45 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام آیا مسدود کردن کد ملی ماده قانونی دارد ؟؟؟

  پاسخ
 • معصومی
  6 مارس 2024 23:49

  با سلام
  شخصی‌که کد ملیش قفل شده می‌تواند ازدواج دائم یا موقت کند؟

  پاسخ
 • من حکم قضایی دارم که حساب های طرف رو مسدود کنم طرف تو حسابش پول نداره آیا امکان داره کارت ملیشو مسدود کنم

  پاسخ
 • درود. من دو تا چک صد میلیونی از کسی دارم و پاس نکرده هر دوتا را فرم کردم ایا میتوانم کد ملی طرف را ببندم و توقیف اموالش کنم لطفا جواب منو بدهید ممنون

  پاسخ
  • سلام
   بستن کد ملی تحت هر شرایط امکان پذیر نیست.
   در موارد خاص فقط با نظر قاضی امکان پذیر است.

   پاسخ
  • بله.بهترین راهت همینه.سریعتر به نتیجه میرسی و سریعتر سر وکله طرف پیدا میشه.

   پاسخ
 • درود. من دو تا چک صد میلیونی از کسی دارم و پاس نکرده هر دوتا را فرم کردم ایا میتوانم کد ملی طرف را ببندم و توقیف اموالش کنم لطفا جواب منو بدهید ممنون

  پاسخ
 • با سلام بنده برج 3/1402مبلغ 13میلیون تومان بابت تعمیر مبل دادم مدرکم دارم مبلمو هنوز تحویل نداده شکایت کردم دادگاهم نیومد دادگاهم گفت موظفه مبل رو تحویل بده مستونم درخواست مسدود کردن کد ملی بدم

  پاسخ
  • سلام. درخواست بدهید شاید قاضی بپذیرد

   پاسخ
   • سلام استاد
    بنده تولیدی دارم ..مشتری 21 م واریز کرده واسم کارش دیر شده
    …کسی هم از طرف دادگاه ب ما زنگ نزده یهو دیدیم کد ملی مسدود شده و کل حسابم…راه حلی دارد؟؟

    پاسخ
    • سلام.
     شاید شماره ثنا ندارید که از ابلاغ آگاه نشدید.
     چنانچه شماره ثنا دارید باید به اداره ثبت احوال مراجعه و از علت مسدودی مطلع شوید.

     پاسخ
 • وقتتون بخیر من چک طرف داشتم واسه برج یک بوده وبرج۷ برگه زدم الان سرمایه ای نداره امکانش هست کدملیش رامسدود کنم

  پاسخ
 • کریم کوهپیما
  20 نوامبر 2023 17:13

  سلام
  آیا برای مسدودی فرم خاصی برای ارائه به دادگاه نیاز است

  پاسخ
 • با سلام: من برج ۸/ ۱۴۰۱ مبلغ سیصد هزار تومان واریز کردم به حساب یک نمایندگی و شرکا که تا برج ۱۲ همون سال ماشین بهم تحویل بده با این وجود الان برج ۸ / ۱۴۰۲ هستیم ماشین تحویل نداده یا جواب نمیده یا همین جور وقت ویخواد دو ماه سه ماه آیا از طریق دادگاه و شکایت کد ملیش مسدود میکنن یا نه اگه مسدود می‌کنند تا من پیگیری کنم و اگر مسدود نمیکنن تا دنبال شکایت نرم

  پاسخ
  • سلام .
   اگر برای دادگاه اثبات بشود که شرکت مورد نظر قصد کلاهبرداری دارد احتمال اینکه بتوانید حساب آنها را مسدود نمایید وجود دارد.
   اگر قرارداد معتبری دارید که شروط آن بگونه ای است که به حق بودن شما و تخلف شرکت مورد نظر را نشان میدهد امکان پیگیری را دارید.
   بهتر است در این مورد با وکیل مورد اعتماد خود مشورت نمایید.

   پاسخ
 • اميد خالدي
  21 اکتبر 2023 06:31

  سلام من خودرو رو اجاره دادم طرف تصادف كرده تا نصف ماشين جمع شده حالا گوشيش رو خاموش كرده يك ميليارد وصد هم سفته دارم ازش چيكار كنم زودتر خسارت رو بگيرم ميخوام كد ملي ش هم مسدود بشه تقريبا ٥٠٠م ضرر زده بهم چه جوري اقدام بايد بشه

  پاسخ
 • با پرداخت یه قسط طلب مهریه فرد مورد نظر میتونه سریع اقدام به مسدودی کارت ملی کنه یا دادگاه فرصت میده برای پرداخت

  پاسخ
  • سلام.
   مسدود کردن کارت ملی براحتی میسر نیست و برای موضوعی که شما اشاره کردید معمولا این کار انجام نمیشود.

   پاسخ
 • ایوب تقوی نژاد دیلمی
  2 اکتبر 2023 09:51

  درود بر شما ، منزلم را اجاره داده بودم بعد فروختم ، مستاجر از من 50میلیون جهت جابجایی قرض گرفت که بعد از چند ماه پرداخت نماید . از ایشان سفته گرفتم ، آیا میشود کد ملی ایشان را مسدود کرد یا سفته را به اجراء گذاشت مستاجر در تهران زندگی می کند.ممنون از شما

  پاسخ
 • آیا از طریق ثبت برای پرداخت مهریه میشه اقدام کرد برای توقف کدملی ؟
  یا فقط از طریق دادگاه؟

  پاسخ
  • سلام. سوال شما ناقص مطرح شده است.
   اگر مرادتان اجرای مهریه از طریق ثبت است بله امکان پذیر است.
   اگر به هر دلیل قصد مسدود کردن کد ملی دارید ، فقط از طریق دادگاه امکان مسدود کردن کد ملی وجود دارد.

   پاسخ
   • سلام
    بنده سال ۹۳ معامله ای کردم و یک فقره چک گرفتم . چک پاس نشد و اموالی هم برای توقیف پیدا نشد . چند سالی پیگیرش بودم و بیش از ۱۰ با جلب رو تمدید کردم . در نهایت موفق نشدم شخص رو پیدا و جلبش کنم . آلان نزدیک به ۱۰ ساله که گذشته . میتونم درخواست مسدودی کد ملی رو بدم . چند درصد از دادسرا قبول میکنن .
    ممنون

    پاسخ
 • سلام . من تقریبا دوماه پیش حسابم سر قضیه پول فیشینگی که برام واریز شده بود و من نمیدونسم پول فیشینگه حسابمو مسدود کردن از پلیس فتا و دادگاه شیراز. بعد ۱۵.۲۰ روز همه سیمکارتامم مسدود شد رفتم سیم جدید بگیرم گفتن نمیشه کارت ملیتون رفته تو لیست سیاه .من پول شاکیو دو سه روز پیش دادم رفت رضایت داد تو پلیس فتا. میخاستم بدونم که خود قاضی برا این قضیه دستور رفع مسدودی کارت ملیمم میکنه؟! یا اقدام دیگه ای من باید انجام بدم. چون از دادگاه شیراز بود و منم خیلی دورم از شیراز

  پاسخ
  • سلام.
   دستور مسدودی حساب توسط قاضی صادر میشه و متاسفانه برای رفع مسدودی باید به دادگاه مراجعه کنید .

   پاسخ
 • عباس طهرانچي
  14 آگوست 2023 09:15

  با سلام ايا مسدود كردن كارت ملي جلو گيري از خدمات معمولي مثل گرفتن بليط هاي زميني و هوايي ميكند يا خير

  پاسخ
  • سلام.
   چون در موارد مسدود شدن کد ملی ، کارایی آن از بین میرود لذا هیچ کاری که مستلزم استفاده از کد ملی است نمیتوان انجام داد.

   پاسخ
 • عباس قهرمان
  14 آگوست 2023 08:10

  با سلام برای بدهی خرد ایا میتوان کارت ملی رو مسدود کرد البته من شنیدم که قانون اجازه مسدود کردن کارت ملی رو نمیده….یا مسدود کردن حسابی که حقوق بازنشتگی واریز میشه اما متاسفانه سلیقه ای اعمال قانون میشه

  پاسخ
  • سلام.
   معمولا برای هر درخواستی کد ملی مسدود نمیشود.

   پاسخ
   • سلام بدلیل عدم پرداخت مهریه میشه حساب های خدماتی را مسدود کرد

    پاسخ
    • سلام.
     در شرایط خاص امکان پذیر است.

     پاسخ
    • با سلام من ضامن یک زندانی هستم برا مرخصی الان در حال حاضر فرار کرده ودادگاه دستور داده یک چهارم از حقوقم برداشت کرده ،و قرارش چهل میلیون است که طی ۱۵ ماه برداشت میشه ابا میتوانم کارت ملی زندانی را مسدود کنم ،لطفا راهنمایی بکنید

     پاسخ
     • سلام بله امکان این کار وجود دارد. حتما پیگیری کنید و درخواست بدهید.

 • آیا درخواست مسدودی کد ملی در همان اجرای احکام میشود یا دادخواست جداگانه بایستی داد

  پاسخ
  • سلام.
   در ابتدای دعوا میتوان دادخواست مسدودی را مطرح نمود. البته اگر دادگاه دلایل را مکفی بداند دستور مسدودی را خواهد داد.

   پاسخ
   • سلام خدا قوت، آیا با داشتن سفته از طرف به مبلغ ۱۰۰ میلیون که مال چندین سال پیش میشه کد ملی رو مسدود کرد چون از هیچ راهی نمیشه طرف رو پیدا کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ
   • سلام من کد ملی همسرم مسدود هست ميخام درخواست طلاق بدم چکار بايد بکنم؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up