راههای قانونی مسدود کردن کد ملی افراد

راههای قانونی مسدود کردن کد ملی افراد

نحوه مسدود کردن کارت ملی

نحوه مسدود کردن کارت ملی

آشنایی با نحوه مسدود کردن کد ملی

کارت‌های ملی به یکی از اساسی‌ترین مدارک شناسایی ما ایرانی‌ها تبدیل شده‌اند. اهمیت بالای این کارت­ها موجب شده است تا بحث مسدود کردن کد ملی به‌عنوان یک راهکار حقوقی بر ضد محکوم علیه مطرح شود. به‌طورکلی می‌توان گفت که مسدود کردن به معنای جلوگیری از وقوع یا استفاده از عامل خاصی است. وقتی کارت ملی شما مسدود شود، نمی‌توانید به بسیاری از خدمات دسترسی پیدا کنید.

مطلب مفید | نکات اصلی و قانونی ابطال و اصلاح سند رسمی

از امر مسدود­شدن با نام‌هایی همچون توقیف نیز یاد مي‌شود. در سال‌های اخیر و بر طبق قوانین حقوقی این امکان به وجود آمده است که بتوانید در شرایط بسیار خاص و ویژه‌ای طبق دستور دادگاه نسبت به مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه اقدام کنید.

این مسدود کردن قواعد و راهکارهای خاص خود را دارد. به طبع عموم مردم آگاهی چندانی در مورد این موضوع ندارند. در این متن قصد داریم اطلاعات موردنیاز شما عزیزان را درخصوص نحوه مسدود کردن کارت ملی و شرایط مختص آن، بطور جامع ارائه کنیم.

برای مسدود کردن کارت ملی از وکیل کمک بگیرید

برای مسدود کردن کارت ملی از وکیل کمک بگیرید

موضوع مسدود کردن کارت ملی افراد

در زمینه شناخت راههای مسدود کردن کد ملی باید گفت که شاکی می­تواند درخواستی را مبنی بر مسدود کردن کد ملی محکوم علیه ارائه کند. اگر دادگاه رأی به این امر دهد، کد ملی محکوم علیه مسدود می‌‌شود. در واقع کد ملی او دیگر کارایی خاصی ندارد.

حال شاید بپرسید که این عدم کارایی چه ضربه‌ای به محکوم علیه وارد میکند؟ همان‌طور که می‌دانید اکثر امور بانکی در کشور ما بر اساس همین کد ملی صورت می‌گیرد. در شرایطی که کد ملی محکوم علیه مسدود شود، وی دیگر نمی‌تواند از چنین خدماتی بهره‌مند شود. از جمله این خدمات می‌تواند باز کردن حساب، جابه‌جاکردن کلیه اسناد حقوقی و … باشد.

با انتخاب یکی از راههای مسدود کردن کد ملی می‌توانید محکوم علیه را از دریافت کلیه خدمات مدنظر خود محروم کنید. البته نباید فراموش کرد مسدود کردن کارت ملی تنها تحت شرایط فوق‌العاده خاصی قابل انجام است. لذا با درخواست بخش کثیری از شاکیان در این زمینه موافقت نمی‌شود.

چه راههایی برای مسدود کردن کد ملی وجود دارد؟

راه‌های مختلفی جهت مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه وجود دارد. اصلی‌ترین راه مسدود کردن کد ملی، مراجعه به یک مرجع قضایی است. در اولین مرحله دادگاه نظر خود را نسبت به پرونده به طرفین دعوی ارائه می‌دهد.

در مرحله بعد اگر شاکی بخواهد محکوم علیه را از کلیه خدمات مالی محروم کند (معمولاً به دلیل وجود بدهی‌های کلان) می‌تواند دادخواست خود را برای مسدودشدن کارت ملی محکوم علیه در همان دادگاه ارائه دهد. سپس ، دادگاه دادخواست شاکی را برای مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه بررسی مي‌‌کند.

اگر دادگاه با مسدود کردن کارت ملی موافقت کند، دستور لازم را به مراجع ذی‌صلاح ارسال میکند. این مراجع دراسرع ‌وقت نسبت به مسدود کردن کارت مدنظر اقدام خواهند کرد.

مسدود کردن کد ملی مانع دسترسی به خدمات مختلف می‌شود

مسدود کردن کد ملی مانع دسترسی به خدمات مختلف می‌شود

آیا مسدود شدن کارت ملی موجب توقیف اموال می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم توقیف نیز در رده مسدود کردن قرار می‌گیرد. اما این بدان معنا نیست که با مسدود کردن کد ملی محکوم علیه می‌توانید کلیه اموال و دارایی‌های مالی او را توقیف کنید. مسدود کردن کارت ملی تنها وی را از دریافت خدمات مالی محروم می‌کند و به معنای ارائه اموال منقول و غیرمنقول او به شخص دیگری نیست.

اگر مسدودشدن کارت ملی به علت افزایش بدهی‌های محکوم علیه رخ دهد، شاکی می‌‌تواند درخواستی جداگانه جهت توقیف اموال منقول و غیرمنقول محکوم علیه به دادگاه ارائه دهد. این درخواست به طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شایان‌ذکر است آراء صادره از طرف دادگاه در مورد این دو موضوع هیچ ارتباطی به یکدیگر (از لحاظ یکسان بودن) ندارند. در واقع ممکن است قاضی به مسدودشدن کارت ملی محکوم علیه رأی مثبت بدهد. ولی در همان زمان،‌ نظر مثبتی در زمینه توقیف اموال منقول و غیرمنقول محکوم علیه نداشته باشد. به‌طورکلی می‌توان گفت اختیار تصمیم‌گیری در این شرایط کاملاً به دادگاه بستگی دارد. هیچ‌کدام از طرفین دعوی نمی‌توانند نسبت به رأی ارائه شده در این زمینه اعتراض خاصی داشته باشند.

رفع مسدودیت کد ملی

تا اینجا اندکی با راههای مسدود کردن کد ملی و موارد حقوقی مرتبط با آن آشنا شدید. حال باید بگوییم رفع مسدودیت کد ملی یک‌روند کاملاً حقوقی به شمار می‌آید. در این زمینه دادگاهی که حکم مسدودیت را تنظیم کرده تصمیم‌گیرنده اصلی خواهد بود. کسی که کد ملی اش مسدود شده می‌تواند درخواست خود را جهت رفع مسدودیت کد ملی به دادگاه ارائه دهد. اما نباید فراموش کنید انجام این کار معمولاً زمان‌بر است.

مرجع اصلی اجرای رای دادگاه جهت مسدود کردن کد ملی و  همچنین رفع آن، سازمان ثبت‌احوال میبا‌شد. با ارائه نامه قضایی مستند به رای دادگاه ، سیستم ثبت ‌احوال کشوری، کد ملی محکوم علیه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مسدود می‌کند و یا مسدودیت ایجاد شده را رفع خواهد کرد.

سخن پایانی

یکی از روش‌های قانونی جهت جلوگیری از مواردی همچون افتتاح حساب محکوم علیه، بحث بهره‌گیری از روش مسدود کردن کارت ملی به شمار می‌آید. این روش نیازمند ارائه یک درخواست کاملاً رسمی به دادگاه مربوطه است، البته در بسیاری از موارد با درخواست مربوطه موافقت نمی‌شود.

بهره‌گیری از روش مسدود کردن کد ملی می‌تواند به شما کمک کند تا از انجام امور مالی جزئی توسط محکوم علیه جلوگیری کنید. اما توصیه ما استفاده از روش توقیف اموال است. زیرا با کمک این روش زودتر می‌توانید به طلب خود دست پیدا کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس بگیرید.