نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

تجدید نظر خواهی

در این مقاله قصد داریم به بررسی نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی بپردازیم. دادخواست تجدید نظرخواهی، یکی از مراحل اعتراض به‌ حکم دادگاه است. پس از دادگاه اولیه می‌توان این دادخواست را ارائه کرد. آخرین شانس فرد دادخواست کننده برای گرفتن حق خود میتواند این امر باشد. دادخواست را باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به دادگاه تجدیدنظر ارائه داد.

مطلب مرتبط | تجدیدنظر خواهی از احکام حقوقی

به‌منظور سهولت و افزایش سرعت تجدید نظرخواهی، دادخواست تجدید نظر در برگه‌های چاپ شده و در قالبی آماده در دسترس افراد قرار گرفته است. دادخواست تجدید نظر خواهی با اطلاعات مورد نیاز، تکمیل شده و به دادگاه ارائه میشود. در ادامه ضمن ارائه نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی، به بررسی مقررات مربوط به تکمیل این دادخواست خواهیم پرداخت.

نکاتی دربارة ارائه نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

دادخواست تجدید نظرخواهی از مهم‌ترین مراحل دادرسی یک پرونده حقوقی است. باید در ارائه دادخواست به جزئیات توجه داشت. اینکار کمک میکند تا بتوان بهترین نتیجه را حاصل کرد. اولین نکته‌ این است که تجدید نظرخواهی در زمان محدودی امکان‌پذیر است . پس از گذشت زمان مقرر، امکان ارائه تجدید نظرخواهی وجود ندارد. برای افراد مقیم ایران، این زمان بیست روز و برای افراد مقیم خارج از ایران، این مدت‌، دو ماه از تاریخ ابلاغ حکم است.

مطلب مفید | اعاده دادرسی کیفری

نکته بعدی فردی است که دادخواست تجدید نظرخواهی را به دادگاه ارائه میکند. تنها شخصی می‌تواند چنین دادخواستی را به دادگاه ارائه کند که رأی دادگاه به ضرر وی صادر شده است. گاهاً افرادی که شکایتی به دادگاه داشته‌اند از رایی که دادگاه به مجرم داده است، ناراضی هستند. اما این افراد اجازه ارائه دادخواست تجدید نظرخواهی به دادگاه را ندارند. چرا که اعتراض به رأی دادگاه به معنای باور داشتن به ضایع شدن حق فرد طبق قوانین حاکم بر جامعه است و نه حق شخص دیگر.

یکی از دلایلی که حساسیت نگارش دادخواست تجدید نظرخواهی را افزایش می‌دهد این است که معمولاً دادگاه تجدید نظر در یک جلسه، رای تجدید نظر شده را ارائه داده و جلسات بعدی برگزار نخواهند شد. پس دادخواست تجدید نظر آخرین شانس فرد برای مطالبه حق خود است. به همین دلیل اطلاع از قوانین و نحوه نگارش دادخواست تجدید نظر بسیار مهم است و به مهارت و تخصص نیاز دارد.

برگزاری دادگاه تجدید نظر

برگزاری دادگاه تجدید نظر

حضور دو قاضی در دادگاه

در ادامه مقاله نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی به نکات مهم دیگری خواهیم پرداخت. باید بدانید که به علت حساسیت بالای دادگاه تجدید نظر، در این دادگاه دو قاضی حضور دارند تا هیچ‌گونه خطایی رخ ندهد و حقی از متقاضی‌ ضايع نشود. البته دليل ديگري نيز براي حضور دو قاضي در اين دادگاه وجود دارد.

اين كار علاوه بر خطاهاي ناخواسته، از خطاهاي عمدي نيز جلوگيري مي‌كند و مانع لغزش يكي از قاضيان حاضر خواهد شد. تمام اين عوامل باعث مي‌شوند تا طرفين يك پرونده اجازه اعتراض به رأی دادگاه تجديد نظر را نداشته باشند. لذا دادگاه تجدید نظر تنها در یک جلسه برگزار شود.

مطلب مفید | فرجام­ خواهی از احکام دادگاه در دیوان عالی کشور

برای برخی آرا نمی‌توان اعتراض صادر کرد

برخی آرا قابل اعتراض نیستند. در مرحله اول، دادگاه رأی قطعی داده و اجازه اعتراض از طرفین پرونده گرفته می‌شود. این قانون مربوط به رأی جرایم تعزیری درجه ۸ است و شامل جرایمی می‌شود که مجازات قانونی آنها تا سه ماه حبس است. یا جرایمی که جزای نقدی تا ۱۰ میلیون ریال دارند. همچنین جرایمی که مجازات آنها پرداخت دیه کمتر از یک‌دهم (ده درصد دیه کامل) است، اجازه اعتراض به رأی دادگاه وجود ندارد.

البته قوانین برای اعتراض به دیگر آرا نیز وجود دارد که در صورت نیاز می‌توانید از متخصصان حقوقی کمک بگیرید. در نهایت همان‌طور كه اشاره شد، نوشتن نمونه دادخواست تجدید نظر به‌خصوص در پرونده‌هاي پيچيده و سخت، كاري حساس بوده كه نيازمند دانش و تخصص است. بهتر است كه براي تجديد نظر خواهی در راي اين پرونده‌ها از وکلای متخصص كمك بگیرید تا بتوانید ریسک کار خود را به حداقل برسانید.

ارائه دادخواست تجدید نظر

ارائه دادخواست تجدید نظر

نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

حالا به مهم‌ترین مبحث یعنی نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی می‌رسیم. در برگه دادخواست تجدید نظری که به دادگاه ارائه می‌شود نیاز است که اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی، شغل و محل سکونت تجدید نظر خواه (کسی که دادخواست تجدید نظر داشته و به رأی اولیه دادگاه اعتراض دارد)، تجدید نظر خوانده (کسی که رأی ابتدایی دادگاه به نفع وی بوده و در واقع اعتراضی به رای ندارد) و وکیل یا نماینده قانونی درج شود.

همچنین نیاز است که اطلاعات پرونده مورد نظر درج شده و دلایل و متضمات دادخواست نوشته شود. علاوه بر اطلاعات ذکر شده در پایان باید شرح دادخواست نوشته شود. توجه کنید که تمام این اطلاعات در برگه‌های مخصوص دادخواست تجدید نظر خواهی به دیوان عالی کشور باید نوشته ‌شود. در غیر این صورت ارزش قانونی نخواهد داشت. در ادامه نمونه دادخواست تجدید نظر را مشاهده می‌کنید.

احتراماً اینجانب ….. محکوم علیه / وکیل محکوم علیه، نسبت به دادنامه شماره ….. مورخ ….. از دادگاه عمومی ….. و شعبه ….. که بر اساس اتهام واهی ….. به ….. محکوم شده، در مهلت قانونی نسبت به رأی صادره اعتراض داشته و برائت اینجانب از محضر محترم دادگاه تجدیدنظر تحت درخواست می‌شود. رونوشت دادنامه بدوی و لایحه اعتراضیه و تجدید نظر و وکالت‌نامه پیوست دادخواست تقدیم شده است.

با تشکر و تجدید احترام

نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی

سخن آخر

از مراحل مهم یک پرونده حقوقی، گاها دادخواست تجدید نظر و برگزاری دادگاه تجدید نظر برای رأی صادر شده در دادگاه است که دارای شرایط و ضوابط خاصی است. در این مطلب، سعی شد نکات ضروری و حائز اهمیت در تجدید نظرخواهی ذکر شود و یک نمونه دادخواست تجدید نظر خواهی نیز ارائه شد. امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره تخصصی
Call Now Button