هزینه انتقال سند ملک

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

هزینه انتقال سند ملک

هزینه نقل و انتقال سند ملک

نحوه محاسبه هزینه انتقال سند ملک

همیشه و در هر معامله ، هزینه ها بر اساس ارزش روز معاملاتی تعیین و یا محاسبه میگردد. در مورد املاک نیز مانند هر نوع مال غیر منقول این رویه حاکم است. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که همیشه در معاملات مربوط به ملک با یک نرخ ثابت هزینه مواجه باشیم.

مطلب مفید | سند زدن یا نقل و انتقال سند ملک

اما اینکه بدانیم چه مواردی و در کدام موارد باید هزینه بیشتری بپردازیم و یا اصولاً هزینه ها شامل چه مواردی می باشد نکته مهمی است که سعی خواهیم کرد در این مقاله در مورد آن کمی مفصل بحث نماییم .

در زمان محاسبه هزینه انتقال سند ملک چند آیتم مورد توجه قرار میگیرد. این موارد عبارتند از : حق التحریر دفتر اسناد رسمی ، حق الثبت دفتر اسناد رسمی ،  مالیات بر ارزش افزوده ، هزینه صدور سند الکترونیکی و …

پرداخت این هزینه ها معمولاً بر عهده فروشنده ملک است. اما میتواند توافق شود که خریدار این هزینه ها را بپردازد. بنابراین قانون خاصی در این مورد وجود ندارد و بیشتر به صورت عرف و توافق هزینه ها پرداخت میشود.

انواع معاملات و هزینه انتقال سند ملک

عقود و قراردادهای مربوط به ملک اعم از زمین و مستغلات و آپارتمان و … متنوع هستند. اگرچه در بیشتر معاملات ملکی ، «عقد بیع» یا همان خرید و فروش ملک در قبال پرداخت وجه نقد صورت میگیرد. اما در مواردی نیز ممکن است معامله ملکی به صورت صلح ، رهن و اجاره انجام شود.

در هر صورت ، در زمان انعقاد قرارداد لازم است هزینه انتقال سند پرداخت شود. حال انتقال ممکن است به صورت انتقال مال (عقد بیع و صلح) و یا منافع (رهن و اجاره) باشد.

مطلب مفید | انتقال سند ملک تجاری

بسیاری از افراد به خاطر رهایی از پرداخت هزینه های انتقال سند که ممکن است بسته به ارزش ملک از صد میلیون تومان فراتر برود ، از نقل و انتقال رسمی ملک خودداری میکنند که این کار میتواند بسیار خطرناک و پرمخاطره باشد.

هیچ وکیل ملکی به موکل خود توصیه نمیکند که از راههای پر دردسر نسبت به معامله ملکی یا نقل و انتقال سند ملک اقدام کند. پس بهتر است هزینه انتقال سند ملک را بپردازیم و دچاز توهمات خطرناک برای رهایی از پرداخت هزینه ها نشویم.

مطلب مفید | نقل و انتقال ملک مشاع

هزینه انتقال سند ملک را چه کسی پرداخت میکند؟

بعد از آنکه طرفین یک معامله ملکی بر سر همه چیز در باره خرید و فروش ملک به توافق میرسند نوبت به تنظیم مبایعه نامه میرسد. اما بعد از امضای مبایعه نامه و انجام اقدامات اولیه از سوی فروشنده برای مراجعه به شهرداری و اداره دارایی ، نوبت به ثبت رسمی سند و نقل و انتقال رسمی ملک میرسد.

با مراجعه طرفین به دفاتر اسناد رسمی لازم است هزینه انتقال سند ملک پرداخت شود. این هزینه ها را معمولاً فروشنده میپردازد. اما ممکن است طرفین در مبایعه نامه به نحو دیگری توافق کرده باشند. به عنوان مثال بخشی از هزینه ها را خریدار و بخش دیگر را فروشنده بپردازد. و یا هر نوع توافق دیگر.

مطلب مفید | انتقال ملک بدون سند

در هر صورت با مراجعه به دفترخانه نوبت به پرداخت هزینه عوارض شهرداری ، مالیات نقل و انتقال ، هزینه دفترخانه و برخی هزینه های متفرقه میرسد.

معمولاً هزینه انتقال سند ملک را میتوان بر دو بخش تقسیم نمود. هزینه های مربوط به دفترخانه و هزینه های خارج از دفترخانه .

هزینه های خارج از دفترخانه شامل عوارض شهرداری و دارایی بر عهده فروشنده ملک است. اما در مورد هزینه های داخل دفترخانه یعنی حق الثبت و حق التحریر ، توافق میتواند بسیار تاثیرگذار باشد. مثلاً هر دو بخش هزینه توسط فروشنده. یا هر دوبخش  توسط خریدار و یا هزینه حق التحریر را خریدار و هزینه حق الثبت را فروشنده بپردازد.

نوع و میزان هزینه های معامله ملک

 همانطور که بیان شد انواع هزینه ها را باید در زمان نقل و انتقال ملک پرداخت. این هزینه ها عبارتند از :

  • هزینه عوارض شهرداری
  • هزینه مالیات
  • هزینه نوسازی
  • هزینه مدیریت پسماند
  • هزینه حق الثبت
  • هزینه حق التحریر
  • هزینه مالیات بر ارزش افزوده
  • هزینه صدور سند الکترونیک

مطلب مفید | استعلام سند ملک

با توجه به موقعیت ملک و مساحت و سال ساخت ملک ، مبلغ هزینه های نقل و انتقال سند ملک میتواند متغیر باشد. فقط در مورد مالیات میتوان گفت بر اساس قانون مالیات های مستقیم ، فروشنده ملک ، به میزان 5 درصد از ارزش معامله را می بایست به عنوان مالیات نقل و انتقال ملک ، پرداخت نماید .

بخش عمده هزینه انتقال سند ملک در دفترخانه که شامل حق الثبت انتقال سند ملک است و بر اساس تعرفه مشخص شده برای دفاتر اسناد رسمی دریافت میشود ، منوط به ارزش معاملاتی ملک مورد معامله است. دفترخانه ها ، بر اساس آن ، اقدام به محاسبه هزینه میکنند. البته ، مبلغ ارزش معاملاتی ، از سوی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می شود .

 به عبارت دیگر ، مبلغ ارزش معاملاتی ، ارتباطی به مبلغ واقعی معامله که توسط طرفین انجام شده ، ندارد و معمولا هم کمتر از آن است .

مطلب مفید | سند انتقال اجرایی ملک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up