وکیل افراز ملک مشاع کیست؟

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

وکیل افراز ملک مشاع

 از افراز ملک مشاع چه می‌دانید؟

از افراز ملک مشاع چه می‌دانید؟

آشنایی با موضوع افراز و وکیل افراز ملک مشاع

همه شما بخوبی با کلمه مشاع آشنا هستید. اموالی که دو یا چند نفر در آن سهم داشته باشند، مشاع نامیده می‌شود. پس مال مشاع یا مثلاً ملک مشاع مال یا ملکی است که متعلق به چند نفر بوده و معلوم نیست که سهم هر کس از مال مشاع ، کدام قسمت از آن است. از اینرو لازم است این مال میان افراد تقسیم شود و هر کس به سهم خود برسد.

اغلب اوقات صاحبان اموال نمیتوانند در مورد افراز و هزینه آن با هم بتوافق برسند. در این موارد کار به مقام قضایی و طرح دادخواست میرسد . در چنین مواقعی حضور وکیل افراز ملک مشاع می‌تواند به برخی از مالکین سهم مشاع  کمک کند تا به رغم مخالفت برخی دیگر از صاحبین مال مشاع ، از طریق دادگاه و رای صادره ، عمل افراز و تفکیک انجام و هر کس به سهم خود برسد.

اگر شما نیز در این زمینه دچار مشکل هستید و نیاز دارید از یک وکیل خبره کمک بگیرید، بهتر است درنگ کنید و به افراد خبره مراجعه نمایید. آن‌ها به شما بهترین راه را نشان خواهند داد . درصورتی‌که تمایل داشته باشید، آنها میتوانند همراهی با شما را در این مسیر قبول کنند.

برای آکاهی بیشتر از این موضوع ، لطفا با ما باشید و این مقاله را تا انتها بخوانید.

برای شما که تمایل دارید ملک مشاعی خود را افراز کنید!

شما نمی‎توانید مفهوم دقیقی از ملک مشاع در قوانین مدنی پیدا کنید. اما بصورت کلی این مفهوم به اموالی اطلاق می‌شود که بیش از یک نفر مالک آن باشد. از نظر قانونی نیز مشخص نشده باشد هر فرد، صاحب کدام بخش آن است.

افراز ملک مشاع زمانی اتفاق می‌افتد که صاحبان اموال مشاع تمایل دارند سهم خود را بصورت قانونی دریافت کنند. در صورت بروز اختلاف معمولاً برای این کار لازم است با کمک وکیل افراز ملک مشاع ، به مراجع ذی‌صلاح مراجعه شود. در غیر این صورت و با بیراهه رفتن ، ممکن است هزینه افراز ملک مشاع برایتان چند برابر شود.

انواع افراز

افراز انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

افراز اختیاری

این اصطلاح زمانی اطلاق می‌شود که شرکا با توافق و رضایت کامل تمایل دارند تا مال مشاع را بین خود تقسیم کنند.

افراز اجباری

 افراز اجباری با توافق طرفین انجام نمی‌شود.

افراز اجباری با توافق طرفین انجام نمی‌شود.

ممکن است یکی از صاحبان اموال مشاع تمایل داشته باشد سهم خود را دریافت کند؛ اما سایر شرکا از این امر سرباز ‌زنند. در این حالت ، افراز اجباری صورت میگیرد. این همان شرایطی است که خواهان باید از طریق دادگاه و در صورت تمایل ، با کمک وکیل افراز ملک مشاع سهم خود را در اختیار گیرد.

چند نکته که باید در زمان افراز ملک مشاع در نظر گرفت

برخی تصور میکنند منظور از افراز، همان تفکیک است. اما باید بدانید اینطور نیست. افراز و تفکیک متفاوتند. باید دانست افراز در مورد اموال غیرمنقول مانند ملک و زمین صورت می‌گیرد. افراز در حالتی رخ می‌دهد که ارزش مال پس از تقسیم کاسته نشود. بنابراین اگر چنین نباشد افراز صورت نخواهد گرفت. بنابراین همه اموال غیرمنقول شامل افراز نمی‌شوند.

برخی مواقع دعوای دیگری میان صاحبان یک ملک مشاع رخ می‌دهد که منجر به دعوای افراز می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر برخی از صاحبان ملک مشاع خواستار فروش آن باشند و برخی از این کار سرباز بزنند، لازم است تا ابتدا افراز ملک مشاع انجام شود. سپس هر فرد سهم متعلق به خود را بفروشد یا آن را نگه دارد. بااین‌وجود باید بدانید که دعوای افراز چگونه رخ می‌دهد و چه مراحلی را باید پشت سر بگذارید.

برای دعوای قانونی آماده شوید

قبل از هر کار باید بدانید که به‌تنهایی از پس دعوای افراز برنخواهید آمد. از اینرو بهتر آن است که از کمک یک وکیل افراز ملک مشاع بهره ببرید.

ما توصیه می‌کنیم با مشاوران و وکلای مجموعه های حقوقی ملکی معتبر مشورت کنید و از تجربیات و دانش آن‌ها بهره ببرید. بااین‌وجود باید بدانید که وکیل شما کدام مراحل را طی خواهد کرد.

بعنوان اولین گام باید بدانید ملک شما در دفتر اسناد و املاک، ثبت رسمی شده است یا خیر. درصورتیکه ثبت شده باشد، باید برای افراز به همان دفتر مراجعه کنید. چنانچه هنوز ثبت قانونی در مورد ملک مورد دعوا انجام نشده باشد، به اداره ثبت محل ملک خود مراجعه کنید.

پس از مراجعه، مرکز مربوطه بر اساس ماده 5 آیین‌نامه قانون افراز و فروش ملک مشاع، سوابق و مدارک را بررسی می‌کند. سپس نظر خود را اعلام و تعیین می‌کند آیا این ملک قابلیت افراز دارد یا خیر.

در صورت رد افراز چه باید کرد؟

چنانچه اداره ثبت تعیین کند که ملک قابل افراز نیست. متقاضی افراز میتواند تا 10 روز از زمان ابلاغ، دادخواست افراز خود را ثبت کند. فردی که تقاضای فروش دارد نیز می‌تواند با کمک وکیل گواهی مبنی بر عدم قابلیت افراز را دریافت کند و با سایر مدارک خود که شامل رونوشت برابر اصل سند مالکیت است، به همراه دادخواست فروش، تحویل دادگاه بدهد تا مورد رسیدگی قرار گیرد. برای به جریان انداختن پرونده باید به دفاتر ثبت خدمات الکترونیک قضایی مراجعه شود.

پس از ثبت در دفاتری که ذکر شد، تاریخ جلسه مشخص شده و این تاریخ از طریق پیامک ابلاغ می‌شود. چنانچه شرکا در جلسات دادگاه حضور پیدا کنند، هیچ مانعی رخ نخواهد داد و دادگاه پس از بررسی، دستور فروش ملک مشاع را صادر خواهد کرد. سپس ملک مورد نظر به مزایده خواهد رفت.

مطلب مفید | نمونه رای دستور فروش ملک مشاع

 ملک مشاع یعنی چند نفر مالک یک ملک باشند.

ملک مشاع یعنی چند نفر مالک یک ملک باشند.

مراجع ذی‌صلاحی که شما را کمک خواهند کرد

برای اینکه ملکی را که مشاع است، افراز کنید، لازم است مشخص کنید که قرار است به‌صورت توافقی این کار را انجام دهید یا روند اجباری را باید در پیش بگیرید.

چنانچه قرار است بصورت اجباری این کار انجام پذیرد، لازم است به مراکز مورد تأیید قانون مراجعه کنید. در مورد اداره ثبت پیش‌ازاین توضیحات لازم را ارائه کردیم. اما دادگاه گزینه دومی است که باید در نظر داشته باشید.

برخی مواقع لازم است افراز را از طریق دادگاه صالحه پیگیری کنید. در واقع زمانیکه ملک بصورت قانونی ثبت نشده یا مال مورد دعوا منقول باشد، اگر افراز در مورد ترکه متوفی بوده و دعوا میان وراث صورت گیرد و یکی از آنها حضور نداشته باشد یا به‌صورت کلی از او خبری نباشد، لازم است دادگاه در مورد افراز مال مشاع تصمیم نهایی را اتخاذ کند. فراموش نکنید برای مراجعه به دادگاه حضور وکیل افراز ملک مشاع کار را برای شما راحت تر خواهد کرد تا دچار خسران نشوید.

 کلام پایانی

املاک مشاع به املاکی گفته می‌شود که بیش از یک نفر ادعای مالکیت آن را دارد و مشخص نشده که کدام قسمت برای او است. برای اینکه هر فرد بتواند بدون اینکه از ارزش سهم او کم شود، بخش خود را در اختیار گیرد، لازم است با کمک وکیل افراز ملک مشاع اقدام کند تا مالکیت ملک خود را به دست آورد. در این مورد وکیل ملکی تیم ما با سال‌ها تجربه در این امور می‌تواند به شما کمک کنند تا به حق خود دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up