وکیل تابعیت و اقامت حرفه ای

با سلام.
لطفا جهت دریافت خدمات اولیه مشاوره مهاجرتی ، ابتدا با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

وکیل تابعیت و اقامت حرفه ای ، وکیل برای مهاجرت، وکیل اخذ کد فراگیر

وکیل اخذ تابعیت و اقامت

وکیل برای مهاجرت و تابعیت و اقامت

هشدار وکیل تابعیت و اقامت و مهاجرت

این روزها موسسات و افراد مختلفی در مورد مهاجرت و اقامت فعالیت میکنند. برخی از این موسسات تیم های حرفه ای و متخصص هستند و افراد خبره و با تجربه را در کنار خود دارند. اما بسیاری نیز غیرحرفه ای عمل میکنند. افرادیکه تمایل به مهاجرت با هدف خرید ملک ، سرمایه گذاری ، تحصیل  و یا اقامت دائم در ترکیه ، کانادا ، قیرس و کشورهای اروپایی را دارند بهتر است با بررسی و مطالعه اقدام نمایند. هر گونه بی احتیاطی موجبات اتلاف وقت و هدر رفتن هزینه خواهد بود. پس مراقب سرمایه خود باشید و محتاطانه عمل کنید.

اقدامات حقوقی توسط وکیل تابعیت واقامت

وکیل تابعیت و اقامت – حضور گسترده اتباع  خارجی در ایران بویژه اتباع افغانی و عراقی در ایران مسائل و مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است. این امر نیازمند بررسی دقیق و تخصصی است. بخشی از مشکلات جنبه حقوقی دارند . یکی از موضوعات حقوقی بحث تابعیت و شرایط اقامت اتباع خارجی در ایران است .

پیگیری امورات مربوط به اخذ تابعیت کمی سخت و زمانبر است. انجام این قبیل امور بهتر است توسط وکیل تابعیت و اقامت انجام شود. وکیل تابعیت  بدلیل تسلط بر امور حقوقی و آشنایی با قوانین و مقررات در کوتاهترین زمان ممکن و با هزینه کمتر میتواند نسبت به اخد تابعیت اقدام کند.

مطلب مفید | وکیل دیه اتباع خارجی

تابعیت و انواع آن

وکیل تابعیت و اقامت –  تابعیت رابطه ای سیاسی، حقوقی و معنوی است که شخصی را به دولتی معین مرتبط می کند. مواد 976 الی 991 قانون مدنی در مورد تابعیت و مقررات آن بحث کرده است. تابعیت به دو دسته کلی اصلی (ذاتی) و اکتسابی تقسیم می شود. شخص با تولد تابعیت ذاتی یا اصلی را کسب می نماید. تابعیت اصلی به دو دسته تابعیت از طریق خون و تابعیت از طریق خاک تقسیم می شود.

مطلب مفید | وکیل ثبت احوال و شناسنامه

وکیل برای اخذ اقامت و تابعیت

اقدامات وکیل مهاجرت برای اخذ اقامت و تابعیت

چه کسانی را میتوان اتباع ایرانی دانست؟

1-کلیه ساکنین ایران به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آن ها مسلم است. تابعیت خارجی کسانی مسلم است که مدارک تابعیت آن ها مورد اعتراض دولت ایران نباشد.

 2- کسانی که پدر آنها ایرانی است، اعم از اینکه در ایران یا در خارج متولد شده باشند. مشمولین این بند را اصطلاحاً «ایرانی الاصل» می گویند.( تابعیت ازطریق خون) .

3- افرادی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آنان غیر معلوم باشد(تابعیت از طریق خاک) .

4-  کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آن ها در ایران متولد شده، به وجود آمده اند. ( تابعیت از طریق خاک و خون) .

5- هر کس که در ایران از پدر تبعه خارجی به دنیا آمده و بلافاصله پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام، لااقل یک سال دیگر در ایران اقامت کرده باشد. در غیر این صورت قبول شدن آن ها به تابعیت ایران بر طبق مقرراتی خواهد بود که مطابق قانون برای تحصیل تابعیت ایران مقرر است.

6- کسانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی در ایران یا خارج از ایران متولد می شوند( آیین نامه جدید)

مطلب مرتبط | بهترین وکیل پایه یک دادگستری

وکیل تابعیت و اقامت: به چه کسانی اتباع خارجی گفته میشود؟

منظور از اتباع خارجی در ایران ، افرادی هستند که تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران را ندارند. این افراد تحت عناوین زیر متقاضی ورود به کشور‌ جمهوری اسلامی ایران هستند و تابعیت خارجی آنها مورد قبول دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

پناهنده: ‌به شخصی اطلاق می‌گردد که به علت ترس موجه از اینکه به دلایل مربوط به نژاد یا مذهب، ملیت یا عضویت در بعضی گروههای‌اجتماعی یا داشتن عقاید سیاسی تحت شکنجه قرار گیرد. در خارج از کشور محل سکونت عادی خود بسر می‌برد و نمی‌تواند و یا به علت ترس مذکور‌نمی‌خواهد خود را تحت حمایت آن کشور قرار دهد.

آواره: فردی است که به دلیل وقوع جنگ داخلی یا بین‌المللی، بدون تشریفات قانونی، کشور متبوع خود را ترک و یا وادار به ترک آن گردد. اما‌ نمی‌تواند برابر کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ ژنو و ملحقات آن بیم موجه از اذیت و آزار را به اثبات برساند.

مهاجر: فردی است که متقاضی اقامت در جمهوری اسلامی ایران باشد. و درخواست وی مورد قبول جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته باشد.

دارنده گذرنامه: فردی است که در چارچوب قوانین و مقررات داخلی و بین‌المللی و با اجازه مخصوص وارد کشور می‌شود.

تابعیت اکتسابی:

وکیل مهاجرت و تابعیت و اقامت معتقد است اتباع خارجی در ایران که تابعیت کشور خود را دارند می توانند تحت شرایطی تابعیت ایرانی را اخذ نمایند.

وکیل برای مهاجرت و تابعیت و اقامت

چگونه میتوان تابعیت ایرانی دریافت نمود؟

وکیل تابعیت و اقامت  – هر زن خارجی که شوهر ایرانی اختیار کند. میتواند تحت شرایطی تابعیت ایران را کسب نماید.

اثبات تابعیت ایرانی:

برای اینکه تابعیت ایرانی شخص اثبات گردد دو دسته از دلایل را میتوان ارائه نمود:

 • مدارکی که از ثبت احوال صادر شده باشد. مانند: شناسنامه، کارت ملی، برگ ولادت و…
 • هر نوع مدارکی که از طریق دولت و وزارت خارجه صادر شده باشد. مانند: اسناد تابعیت که در موارد تابعیت اکتسابی صادر می شود. نظیر: شناسنامه زن خارجی که نام شوهر ایرانی در آن درج شده، کد فراگیر، گواهینامه ایرانی.

شرایط اخد اقامت در ایران

در ماده 979 قانون مدنی شرایط گرفتن تابعیت ایران ذکر شده است. اتباع خارجی  با داشتن شروط ذیل می توانند تابعیت ایران را بدست آورند:

 1. به سن هجده سال تمام رسیده باشند.
 2. پنج سال اعم از متوالی یا متناوب در ایران ساکن بوده باشند. (اگر مدت اقامت در خارج برای خدمت به دولت ایران باشد، در حکم اقامت در خاک ایران است)
 3. فراری از خدمت نظامی نباشند. (انجام خدمت سربازی ضروری نیست بلکه کافی است که شخص فراری نباشد)
 4. در هیچ کشوری به جرم مهم یا جنایت غیر سیاسی محکوم نشده باشند. (بنابراین جنایت سیاسی مانع محسوب نمی شود)

وکیل مهاجرت و تابعیت و اقامت

شرایط اخذ اقامت موقت در ایران

برابر ماده چهارم قانون ورود و اقامت اتباع خارجی در ایران؛ اقامت اتباع خارجی در ایران بر دو قسم  دائم و موقت است. اقامت دائم در صورتی است که تبعه خارجی در خاک ایران اقامتگاه ‌قانونی اختیار نموده باشد؛ در غیر این صورت اقامت خارجی در ایران موقت محسوب می شود.

اجازه اقامت موقت و یا دائم از طرف کلانتری باید داده شود. و هیچ یک از اتباع خارجی بدون اجازه مزبور و بیش از مدت معین شده در اجازه های مذکور، نمی توانند در ایران اقامت نمایند. اجازه اقامت موقت و یا دائم قابل تجدید و تمدید می باشد.

قانون جدید برای اخذ اقامت از زبان وکیل تابعیت و اقامت

شيوه نامه اعطاي مجوز اقامت پنج ساله به سپرده گذاران و سرمايه گذاران خارجي در سال 1398 امکان اقامت 5 ساله را برای اتباع خارجی در جمهوری اسلامی مهیا ساخته است. بر اساس این شیوه نامه ، اتباع خارجی تنها با ۲۵۰ هزار یورو می توانند اقامت ۵ ساله ایران را دریافت کنند. این مبلغ از طریق خرید اوراق مشارکت و یا سرمایه گذاری در حوزه مسکن امکان پذیر خواهد بود.

مدارک لازم برای تمدید اقامت اتباع خارجی در ایران

و‌کیل مهاجرت تابعیت و اقامت – برابر ماده ۵ قانون ورود و اقامت اتباع خارجی در ایران : «اتباع خارجه ملزم می باشند در انقضاء مدت اجازه عبور و یا توقف از خاک ایران خارج شوند. مگر اینکه از کلانتری تقاضای تمدید مدت کرده و تحصیل اجازه نمایند. در اجازه ورود و عبور ممکن است گذشتن یک یا چندین مرتبه از مرزها نیز قید شود».

همچنین در انتهای ماده ۶ آمده است: جواز اقامت باید هر ۳ سال تجدید (تمدید) شود.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

وکیل مهاجرت ، تابعیت و اقامت – برابر ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی «ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجه در مواردی هم که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است». مدارک لازم برای ثبت ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موضوع مواد ۲ و ۳ آیین نامه شماره ۵۰۹۹۰ عبارتند از:

۱- درخواست ازدواج طبق نمونه وزارت کشور

۲- گواهی سفارت دولت متبوع مرد مبنی بر بلامانع بودن و به رسمیت شناختن ازدواج

۳- گواهی سفارت دولت متبوع مرد مبنی بر مجرد بودن وی

۴- چنانچه مرد قبلاً ازدواج کرده باشد، طلاقنامه او که به تصدیق سفارت دولت متبوع وی رسیده باشد

۵- طلاقنامه زن در صورتیکه قبلاً ازدواج کرده باشد

۶- گواهی تشرف به دین مبین اسلام از طرف مرد درصورتیکه زن مسلمان باشد

۷- تعهدنامه ثبتی از طرف مرد مبنی بر قبول کلیه مخارج و نفقه زن درصورت ترک انفاق و یا جدایی

۸- اجازه ولی دختر که امضاء وی توسط یکی از دفاتر اسناد رسمی تصدیق شده باشد. (درصورت فوت پدر، گواهی رسمی فوت همراه با اجازه مادر که به امضا وی به تصدیق یکی از دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد دریافت میگردد).

۹- فتوکپی شناسنامه زوجه از کلیه صفحات ۲ نسخه

۱۰- فتوکپی پروانه کار از کلیه صفحات ۱ نسخه

۱۱- فتوکپی گذرنامه زوج از کلیه صفحات ۱ نسخه

۱۲- عکس ۴×۳ از هر کدام از طرفین ۶ قطعه

16 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • دختر افغانی با مرد ایرانی ازدواج کرده و از وی 3 فرزند دارد مرد ایرانی در سانحه ای چند سالی است که از دنیا رفته است به چه صورت زن می تواند برای گرفتن اقامت دایم برای خود و شناسنامه برای فرزندانش اقدام کند؟ فرزندش با وجود11سال سن هنوز مدرسه نمی رود چون مدرک شناسایی ندارد.

  پاسخ
  • سلام
   اگر ازدواج رسمی بوده و ثبت شده ، اخذ تابعیت امکان پذیر بوده است. در غیر این صورت انجام این کار بسیار مشکل خواهد بود.

   پاسخ
 • پگاه حیدری
  23 آگوست 2023 02:53

  سلام
  من میخوام شوهرم که آمریکایی هستش رو بیارم ایران و براش اقامت بگیرم ، میخواستم بدونم اگر با ویزای توریستی بیاد و ما ازدواجمون رو در ایران ثبت کنم امکانش هست که تا زمانی که پروسه ی گرفتن اقامتش پیش میره در ایران به صورت قانونی بمونه؟ یا باید برگرده آمریکا منتظر اقامتش بمونه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام.
   برای اقامت در ایران باید به مدت ویزای همسرتان توجه داشته باشید. توصیه میکنیم ریسک نکنید.

   پاسخ
 • سلام بنده با دختری از عراق
  قصد ازدواج دارم او پدر ندارد
  و فقط یه برادر و مادر دارد
  اما هیچکدام آنها اجازه به این وصلت نمیدهند
  راه حلی وجود دارد که با او ازدواج کنم و او را به ایران بیاورم
  بدون اذن مادرش و برادرش ؟

  پاسخ
  • وکیل املاک
   15 آگوست 2022 10:17

   سلام.
   لطفا از طریق واتساپ سایت با وکیل در ارتباط باشید.
   سپاس

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر سوالم برای یک فرد ترک هست که ایا میتواند با خرید ملک در ایران اقامت و پاسپورت بگیرد ؟

  پاسخ
  • وکیل املاک
   2 آگوست 2022 08:14

   سلام..
   خیر.
   اقامت در ایران به هیچوجه با خرید ملک انجام نمیشود.
   راههای دیگری وجود دارد. از جمله سرمایه گذاری و ….
   سپاس.

   پاسخ
   • سلام من اتباع افقانستانی هستم ومیخوام تابعیت ایران رودریافت کنم .راهنمایی کنید ممنون میشم

    پاسخ
 • عظیم فهیمی
  1 جولای 2022 11:01

  سلام من اتباع افغانی هستم اقامت ایران را دارم میخوام برای خوانواده ام اقامت بگیرم امکانش هست لطفآ راهنمای کنید ممنون

  پاسخ
 • احمدمسعود
  4 می 2022 03:20

  سلام من افغانی البته باویزای قانونی، وزارت کشور اعلام نمود که اقامت موقت میدهد آیا من میتونم که اقامت موقت بگیرم چی شرایط دارد ممنون.

  پاسخ
  • وکیل املاک
   4 می 2022 15:54

   سلام.
   لطفا از طریق واتساپ سوال خود را از وکیل بپرسید.
   ممنون

   پاسخ
 • با سلام! من تابعیت سوئدی و افغانستانی دارم و میخواستم بپرسم چگونه میتوانم برای اقامت یکساله اقدام کنم. ایا میتوان در یک سال چهار بار از ایران خارج و مجددا بلافاصله پس از خروج از یکی از کشورهای همسایه مثلا افغانستان مجددا برای ویزای سه ماهه اقدام نمود؟ با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up