وکیل مطالبه اجاره بها و پیگیری مشکلات اجاره

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

 وکیل مطالبه اجاره‌ بها و پیگیری مشکلات اجاره

تنظیم قرارداد اجاره توسط وکیل

تنظیم قرارداد اجاره توسط وکیل

در برخی قراردادهای اجاره مانند اجاره ملک و خانه، موعد مقرری جهت پرداخت اجاره‌بها تعیین می‌شود. اما گاهی اوقات بنا به دلایل مختلف این اجاره طبق زمان مشخص‌شده در قرارداد پرداخت نمی‌شود. این موضوع باعث درخواست افراد برای بهره مندی از خدمات وکیل مطالبه اجاره‌ بها خواهد شد.

مطلب مفید | الزام به تنظیم سند رسمی اجاره

 در قراردادهای مختلف، موعد و مبلغ اجاره‌ بها با عدد و حروف نوشته می‌شوند تا از بروز مشکلات عدم پرداخت اجاره جلوگیری شود. اما همچنان یکی از موضوعات اساسی مطرح‌شده در دادگاه، مشکلات مربوط به اجاره‌بها است. مثلا در قراردادی که ذکر شده مستأجر موظف به پرداخت اجاره‌بها در تاریخ یکم هر ماه است. مستأجر نیز باید دقیقا در همان تاریخ، اجاره‌بها را پرداخت کند. در غیر این صورت موجر می‌تواند نسبت به دریافت آن نزد دادگاه مطالبه خود را ارائه دهد.

وکیل اجاره‌ بها و دانسته های قانونی اجاره

در سال 56 اولین قانون موجر و مستاجر از تصویب مجلس گذشت و مبنای روابط بین مالکین املاک اجاره ای و مستاجرین آن قرار گرفت.

بر اساس ماده 6 قانون روابط موجر و مستأجر سال 56، مستأجر باید در زمان مشخص‌شده در اجاره‌نامه اقدام به پرداخت اجاره‌بها کند. حتی در برخی موارد در قرارداد ذکر می‌شود که اگر مستأجر، اجاره‌بها را در زمان مشخص‌شده در قرارداد پرداخت نکند، موجر حق فسخ قرارداد و پیگیری برای تنظیم دادخواست تخلیه را دارد. در چنین مواقعی، مستأجر حق هیچ‌گونه اعتراض و ممانعتی نخواهد داشت.

مطلب مفید | تحویل مورد اجاره به مستاجر

به قرارداد منعقد شده بین موجر و مستأجر، قرارداد اجاره گفته می‌شود. طبق قرارداد اجاره‌، مستأجر به‌صورت موقت می‌تواند از یک ملک، خانه یا مغازه استفاده نموده و در زمان مقرر نسبت به پرداخت اجاره‌بها اقدام کند. اگر مستأجر در زمان مقرر اجاره خود را پرداخت نکرد، موجر می‌تواند از طریق مشورت با وکیل مطالبه اجاره‌ بها، در زمان مقرر از مستأجر شکایت کند. پس از شکایت نزد دادگاه، مستأجر ده روز مهلت دارد تا نسبت به پرداخت اجاره‌بها اقدام نماید؛ در غیر این صورت حکم تخلیه صادر خواهد شد.

مستأجر موظف به پرداخت اجاره‌بها است

مستأجر موظف به پرداخت اجاره‌بها است

معرفی روش‌های مطالبه اجاره‌ بها

در سال 1376 دومین قانون روابط بین مالک و مستأجر به تصویب رسید. بر اساس ماده 2 این قانون، مدت اجاره و زمان پرداخت اجاره‌بها باید در متن قرارداد ذکر شود و دو نفر از شاهدان باید قرارداد را امضا کنند. اگر بنا به هر دلیل مستأجر در زمان تعیین‌شده اجاره‌بها را پرداخت نکند، موجر می‌تواند از طرق مختلف نسبت به عدم پرداخت اجاره‌بها واکنش نشان دهد. در نهایت با تکرار این موضوع قبل از اتمام قرارداد، حکم تخلیه را از طرف دادگاه بگیرد.

ارسال اظهارنامه

در مرحله اول، افراد می‌توانند برای مطالبه حق اجاره‌بهای خود از طریق اظهارنامه اقدام کنند. اظهارنامه در واقع یک هشدار قانونی قبل از ارائه دادخواست و شکایت قانونی است. شما می‌توانید از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی، نسبت به نگارش اظهارنامه اقدام کنید. البته بهتر است بدانید که مخاطب در مقابل این هشدار، ملزم به پاسخگویی نیست.

اگر مستأجر دو مرتبه اظهارنامه دریافت کرده و نهایتاً نسبت به پرداخت اجاره اقدام کند؛ اما مجدداً برای بار سوم پرداخت اجاره را به تعویق بیندازد، موجر می‌تواند درخواست تخلیه را از طریق دادگاه پیگیری کند. موجر باید هنگام نگارش اظهارنامه دقت کند؛ زیرا این سند می‌تواند بعداً در دادگاه به ضرر وی تمام شود.

بهترین راه در چنین مواقعی، مشورت‌گرفتن از وکیل مطالبه اجاره‌ بها است. اگر در مسیر پیگیری مطالبات خود دچار سردرگمی شده‌اید و هنگام پیگیری مراحل قانونی از اصطلاحات حقوقی سر در نمی‌آورید، نگران نباشید؛ زیرا کارشناسان گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری در این مسیر شما را راهنمایی خواهند کرد.

تنظیم دادخواست

اگر ارسال اظهارنامه نزد مستأجر با نتیجه همراه نشد، افراد می‌توانند نسبت به تنظیم دادخواست اقدام کنند. دادخواست باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با پرداخت هزینه دادرسی ارسال شود. هزینه دادرسی در چنین مواقعی بر اساس ارزش خواسته تعیین می‌شود.

دادخواست از طریق دادگاه محل ملک اجاره ای رسیدگی میشود. نهایتاً مستأجر موظف است دراسرع ‌وقت نسبت به پرداخت اجاره ‌بها اقدام و یا ملک را تخلیه نماید.

رسیدگی به دعوای اجاره‌بها در چه دادگاهی امکان‌پذیر است؟

افراد هنگام نگارش اظهارنامه نیازی به مراجعه به دادگاه و پرداخت هزینه دادرسی ندارند، بلکه آن‌ها با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی می‌توانند نسبت به نگارش اظهارنامه خود اقدام کنند. هنگام تنظیم دادخواست موجر باید به دادگاهی که ملک در آن منطقه واقع است، مراجعه کند. اگر ملک شما در شهر تهران واقع است، شما نمی‌توانید از طریق دادگاهی در شهر اصفهان، دادخواست خود را پیگیری کنید. در واقع چنین دادگاهی، صلاحیت پیگیری دادخواست شما را نخواهد داشت.

دادگاه صالح جهت رسیدگی به مطالبه اجاره‌بها

دادگاه صالح جهت رسیدگی به مطالبه اجاره‌بها

عدم ذکر موعد مقرر برای پرداخت اجاره‌بها

معمولاً هنگام عقد قرارداد بین موجر و مستأجر، تاریخ مشخصی به‌عنوان تاریخ پرداخت اجاره‌بها در نظر گرفته می‌شود. در برخی موارد ممکن است در اجاره‌نامه، تاریخی جهت پرداخت اجاره در نظر گرفته نشده باشد. باتوجه‌به نظر دادگاه و وکیل مطالبه اجاره‌ بها، مستأجر موظف است مبلغ کل اجاره‌بها را به‌صورت نقدی و یکجا پرداخت کند؛ مگر اینکه با موجر به توافق برسند.

زمانی که مستأجر بیشتر از زمان تعیین‌شده در اجاره‌نامه از ملک استفاده کند و مبلغی مبنی بر آن در قرارداد ثبت نشده باشد، موظف به پرداخت اجرت‌المثل خواهد شد. در واقع اجاره‌بها مبلغی است که در اجاره‌نامه صریحاً به آن اشاره شده است؛ اما اجرت‌المثل مبلغ مشخص‌ شده‌ای در قرارداد نیست.

بر اساس ماده 494 قانون مدنی پس از اتمام موعد مقرر در اجاره‌نامه، قرارداد اجاره باطل خواهد شد. اگر مستأجر پس از زمان مشخص‌شده بدون اجازه‌گرفتن از موجر همچنان از ملک، مغازه و… استفاده کند، موظف به پرداخت اجرت‌المثل خواهد بود. تنها در صورتی پرداخت اجرت‌المثل منتفی میشود که مستأجر با موجر به توافق برسند و کار به دادگاه و طی‌کردن مراحل قانونی نرسد.

وکیل مطالبه اجاره بها در گروه ملکی اداری

اجاره‌بها در واقع مبلغی است که یک مستأجر در قبال اجاره یک خانه، ملک یا مغازه پرداخت خواهد کرد. اگر مستأجر در زمان مقرر شده طبق قرارداد نسبت به پرداخت اجاره خود اقدام نکند، موجر می‌تواند پس از مشورت‌گرفتن با وکیل مطالبه اجاره‌ بها نسبت به ارسال اظهارنامه و یا دادخواست اقدام کند. اگر طی‌کردن مسیر قانونی برای شما دشوار و پیچیده به نظر می‌رسد، می‌توانید با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری در ارتباط باشید تا مطالبات شما به بهترین نحو پیگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up